agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

sadrainman 05-06-2015 18:24

Hocam ışık aşırı alıyorlar ben cinsini farklı olduğunu düşündüğümde ince uzun dedim yapraklara.tohum konusunda haklısınız hibrit olabilir bu yüzden biyanesini çimlendirmeyi deneyeceğim çıkarsa seneye sağlayacağız.oda olmaz ise yerli tohum.Com dan alacağım.tohumdan yetiştirme hazzı yaşamak istiyorum hiç bişeyi hazır almayacağım toprak mevzunda ise torun üzerine tanımam a101 den almıştım 10 torba.seneye 30 torba alırım artık

sadrainman 05-06-2015 22:43

4 Eklenti(ler)
sayfa çok sessiz hep ben bişeyler yazıyormuşum gibi hissediyorum..neyse..

4 kök yerli domates fidesi ekmiştim çiçekler bir türlü meyve tutmayınca 3 ünü sökmüştüm bi tanesini saklamıştım ama su bile vermemiştim sökemye üşenmiştim kovadan çıkarmak zor oluyordu köklerden dolayı 2 gün önce bi baktım 2 adet meyve var üzerinde .forumda eski yazılardan dev ürünler yarışması olduğunu fark etmiştim haberlerde de rusyaya gönderilen dev domaetes haberleri de çıkınca karar verdim bu 2 meyveyi dev yapacağım :D.tüm çiçekleri kestim başka meyve vermesini engelleyeceğim meyveye yakın yaprakları budadım sonra bayağı güvercin gübresi döktüm üzerine torf toprak ekledim ve suladım.gelişmeleri sizlerle paylaşacağım bakalım bu 2 yavruyu dev yapabilecek miyim

1.fotoda gübrelenme
2.ve 3. fotoda torf ekleme ve çiçekleri kesme
4.foto yaprakların kesilmesi

araratsensiz 06-06-2015 13:31

Arkadaşlar saksıda yetiştirdiğim domates fidelerimin yaprakları sararmaya ve karamaya başladı resimlere bakıp bana ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim...
http://s15.postimg.org/ozte2j64n/IMG_2154.jpg
http://s15.postimg.org/f3sb2w0cn/IMG_2156.jpg

B e t ü l 06-06-2015 17:47

Domates fidesinde büyümeme

1 Eklenti(ler)
Yaklaşık 3 haftadır diktiğimiz domates fideleri hiç gelişmedi. Tam gün güneş altındalar . Ne yapmalıyım?

sadrainman 06-06-2015 23:48

yapraklar iyiye gitmediğini gösteriyor ama neyi eksik geliyor tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilirler.acizane size tavsiyem toprak az gibi eğer öyleyse biraz arttırın birde dipleri çöp yardımıyla çapalayın

İsmail Kuzucu 07-06-2015 11:36

Yanmıs hayvan gubresı ekleyebılırsınız. (Azot eksıklıgı: bıtkının bodur kalması, yaslı yaprakların sararmaya baslaması)

Bırde yanlarda soganlar var sanırım. :) Bu yuzden gubreleme ve sulamayı fazla yapmanız gereklı.

İsmail Kuzucu 07-06-2015 11:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi araratsensiz (Mesaj 1385534)
Arkadaşlar saksıda yetiştirdiğim domates fidelerimin yaprakları sararmaya ve karamaya başladı resimlere bakıp bana ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim...
http://s15.postimg.org/ozte2j64n/IMG_2154.jpg
http://s15.postimg.org/f3sb2w0cn/IMG_2156.jpg

Domateste karaleke hastalıgını forumda aratabılırsınız. Bır tur mantar hastalıgıdır.

Sararma ıcın ıse bıtkının tum fotografını eklemenız gereklı, tek yapraktan bırseyler yazmak zor. (Mumkunse fotografları forum sayfasına yukleyın.)

leooel 07-06-2015 12:49

http://s21.postimg.org/6rlsvn91j/domates.jpg

Fide olarak aldım dikeli 10 gün oldu çiçek açması normal miarkadaşlar boyu daha 10-15 cm civarında bir sorun mu var acaba

Orhank 08-06-2015 08:43

ılk ciçekleri al bence biraz güçlensin

qtrendy 10-06-2015 17:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi djtunc (Mesaj 1383645)
dostum çileklerin nasıl bu şekilde sağlıklı yetişiyor , bende çilek büyütüyorum fide olarak aldım ama yapraklar biraz büzüldü ve uçları kurudu gibi oldu yani sağlıksız görünüor gibiler. bana önerebileceğin bir husus varmıdır şimdiden teşekkkür edirim

ekstra hiçbirşey yok torf perlit toprak karışımı biraz da hayvan gübresi

qtrendy 10-06-2015 17:28

cins

1 Eklenti(ler)
bu domatesin türü nedir bilen var mı? koçtaştan küçük fideler halinde aldım bugünlere kadar geldik birlikte ancak çok küçük kaldılar daha büyümediler. biraz daha büyümelerini hayal ediyordum ancak çok bodurlar.

Esila09 10-06-2015 20:43

Domateslerime kirmizi ve beyaz bocekler gelmis iki gun once tarim ilaci alip - satici onerisi ile ilacladim dun iyi gibiydi ama bugun tekrar artmis yagmurun altinda yikanip durdular kuru yere cekmek sonra aklima geldi yapraklari burusmus nasil kurtarabilirim birde sardunyalarima bulasmis ayni ilaci kullansam ciceklerim burusurmu

rockchy 11-06-2015 19:14

Siz değerli forum üyelerine bir sorum var. Oturak çeri domatesim var neredeyse kiraz boyunda kızarmaya başladılar ikişer üçer. Ancak susuz bırakmama rağmen yeni çiçek vermiyor. Bitki çok sağlıklı dışarıdan görünen hiç bir sıkıntısı yok. Olgunlaşan domatesler çokta lezzetli ama çok uzun zamandır hiç çiçek görmedim. Bu konuda neler yapabilirim tavsiyeleriniz nelerdir?

asmalıtepe 11-06-2015 19:26

Saksıda uzayıp giden domateslerim ne diyorlar?

2 Eklenti(ler)
Tohumdan yetiştirdiğim Red Robinler, Totemler ve Çeriler 20 saksıdalar. Birnevi sera ortamı gibi camdan güneş alıyorlar. Gübreleri, suları iyi ama böyle uzayıp gidiyorlar ne bir çiçek ne de bir meyve hareketi yok. Dış ortama çıkardım direk güneşi ve rüzgarı sevmediklerini anladım çünki yapraklar uçtan uçtan kuruyup kıvrılıyor, uzun boyları ayakta kalamıyor diye geri içeriye alıyorum.

Acaba ne diyor ne istiyorlar, ne zaman çiçeklenirler yoksa hiç meyve vermeyecekler mi? Yardımlarınızı rica ederim.

djtunc 13-06-2015 15:22

arkadaşlar benimde çok sağlıklı 2 kök ayaş domatesim var. kökler çok büyüdüğü için saksısını ayırdım. ayırdığım yani yeni saksıya koydugum domates kök rengi biraz koyuldu. yani diğer kök daha açık renk yeşil , bu biraz daha koyu yeşil. bi sıkıntı varmıdır ?

Jelepano 13-06-2015 20:40

2 Eklenti(ler)
arkadaşlar merhaba

pazardan aldığım çeriden az daha büyük bir domatesten ürettiğim tohumları ektim, büyüttüm. yanında fide olarak aldığım patlıcan ve biberler de var. bir de satın aldığım çeri domates çimleri var.

bu domatesler çiçek açar mı? bu kadar emek verdikten sonra ya çiçek açmazlarsa diye korkuyorum.

Muda 13-06-2015 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jelepano (Mesaj 1387310)
arkadaşlar merhaba

pazardan aldığım çeriden az daha büyük bir domatesten ürettiğim tohumları ektim, büyüttüm. yanında fide olarak aldığım patlıcan ve biberler de var. bir de satın aldığım çeri domates çimleri var.

bu domatesler çiçek açar mı? bu kadar emek verdikten sonra ya çiçek açmazlarsa diye korkuyorum.

F1 yani hibrit domateslerden elde edilen tohumlardan üretmiş iseniz verim almanız pek mümkün değil. Bir arkadaşımın abisi beğendiği domateslerden aldığı tohumlardan ürettiği domateslerden verim alamadığı için çok şikayetçi idi.
Geleneksel dediğimiz domates tohumlarından üretmiş iseniz problem olmadan domateslerini alırsınız. Ancak gördüğüm kadarı ile saksılar domates için çok küçük. Ne kadar büyütebilirsiniz bilemiyorum. Domates çok fazla yer ve toprak istiyor. Biber domatese göre çok daha az toprakta yetişebiliyor. Her bir kök için ayrı ve büyük saksılar hazırlarsanız verim almanız mümkün olur.

esginumut 16-06-2015 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi leooel (Mesaj 1385731)
http://s21.postimg.org/6rlsvn91j/domates.jpg

Fide olarak aldım dikeli 10 gün oldu çiçek açması normal miarkadaşlar boyu daha 10-15 cm civarında bir sorun mu var acaba

Domateslerin erken cicek acmis yesil aksamin biraz daha olgunlasmasi yani govdenin kalin olmasi gerekirdi yapilcak bir azotlu gübre uygulamasi yararli olabilir ama cok buyuk bir aorun degil yinede

Esila09 18-06-2015 07:45

Domateslerim çiçek açıyor fakat bir kaç gün sonra ucundan kopuyor acaba sulamayı mı fazla yapıyorum?

aydemiraydın 18-06-2015 13:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Esila09 (Mesaj 1388667)
Domateslerim çiçek açıyor fakat bir kaç gün sonra ucundan kopuyor acaba sulamayı mı fazla yapıyorum?

aşırı sulama ve kalsiyum noksanlığından olabilir.

Taşlıbahçe 18-06-2015 18:47

5 Eklenti(ler)
Sayın Birnefestoprak; size bahsettiğim "Heybetli"nin tohumlarından çıkıp farklı özellik gösteren üç bitkinin genel görünüşleri böyle.

Yaklaşık aynı boyda ve şekildeler. Patates yapraklı olan orijinal forma göre yarı boyda olup daha çok bodur saksı domateslerini andıran bir tıknaz halleri var ancak boyları uzamaya devam ediyor. Çiçekleri de diğer forma göre bir hayli geç açtı. Henüz iki gündür çiçeklendiler, hayırlısı :)

Patates yapraklı asıl formda olanları ise, isimlerini henüz meyveleriyle değilse de boylanmalarıyla hakedeceğe benziyorlar; hızlı ve sağlıklı gelişiyorlar. Alttaki henüz küçük görünüyor; tohumları ilk ektiğimde yedek olarak bırakıp sonradan ektiklerimden biri:

Eklenti 560148

İlk ekilenlere örnek:

Eklenti 560149

Ve ilk meyve

Eklenti 560150

birnefestoprak 19-06-2015 04:11

1 Eklenti(ler)
Normalde proje gonullulerine tohum gonderdigimde, hangi hasat mevsiminden tohum gonderdigimi etikette belirtmem gerekiyor fakat bunun yogunluktan mumkun olmadigi durumlar soz konusu. Yine de notlarima gore size tohumu Ocak 2015 sonu gibi gondermisim. Buna gore size cok buyuk ihtimalle 2014 baharindan hasat ettigim tohumlardan gondermis oluyorum.

Bahar 2014'te birkac kokten hasat edilen meyvelerden toplanan tohumlar karisik olarak arsivlendi. Eger ozel bir amacim yoksa, heterojeniteyi korumak adina seleksiyon yapmadan butun tohumlari tek batinda topluyorum. Seleksiyon yaparsam, benim yetistirme sartlarimdan farkli sartlara sahip bir yetistiricinin isine yarayacak bir geni es gecmis olurum; o yuzden tohumlar karisik hasat ediliyor. Neyse bu bir baska konu...

Dedigim gibi, tohumlarin tek batinda toplanmasi, zaten dusuk olan hibritlenme olasiligini daha da dusuruyor; hibritlenme soz konusu olsa bile bu sorun arada seyrelecektir. Burda iki nokta var:

1) Bir meyve hibritlense bile, o meyveden alinacak tohumlarin tamami hibritlenmis olmayabilir.

2) Normal yaprak geni patates yaprak genine gore dominant. Dolayisiyla, hibritlenme soz konusu olduysa, bunun sizdeki bodur fidelerde oldugu gibi normal yaprakli olmasi olasiligi cok daha yuksek. Yani elde ettiginiz patates yaprakli fide, Heybetli'nin ta kendisi diyebilirim.

Bir de onemli bir nokta daha var: Heybetli, modern bir domates cesidi degil. Ozellikle 20. yuzyilla birlikte, piyasaya donuk, hibrit olmayan domatesler (=modern domatesler) uretilirken, stigmanin petallerin icinde sakli kalacagi sekilde (ciftcilerin meyveden rahatca tohum alip ertesi sene ekebilmesi icin) domatesin capraz tozlasma ihtimalini dusurmeye donuk uretim yapilmaya baslandi (sonralari hibrit cesitlerin populerlik kazanmasiyla birlikte bu caba unutuldu). Heybetli, bu kategoriye girmedigi icin, stigma patelin disinda olmali; bu yuzden de baska cesitlerle hibritlenme olasiligi, modern domateslere gore daha yuksek (arilarin polenleri disari cikik stigmaya tasima ve capraz dollenmeyi saglama olasiligi daha yuksek). Asagidaki resim, bir Heybetli fidesinden gecen seneye ait bir cicegi gosteriyor.

Eklenti 560246

Sizdeki patates yaprakli fidenin birkac ciceciginin yakindan resmini cekip buraya eklerseniz cok yardimi olur. Ciceklerin stigmalari, yukardaki resimdeki gibi olmali.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe (Mesaj 1388823)
Sayın Birnefestoprak; size bahsettiğim "Heybetli"nin tohumlarından çıkıp farklı özellik gösteren üç bitkinin genel görünüşleri böyle.

Yaklaşık aynı boyda ve şekildeler. Patates yapraklı olan orijinal forma göre yarı boyda olup daha çok bodur saksı domateslerini andıran bir tıknaz halleri var ancak boyları uzamaya devam ediyor. Çiçekleri de diğer forma göre bir hayli geç açtı. Henüz iki gündür çiçeklendiler, hayırlısı :)

Patates yapraklı asıl formda olanları ise, isimlerini henüz meyveleriyle değilse de boylanmalarıyla hakedeceğe benziyorlar; hızlı ve sağlıklı gelişiyorlar. Alttaki henüz küçük görünüyor; tohumları ilk ektiğimde yedek olarak bırakıp sonradan ektiklerimden biri:

Emredurel 19-06-2015 18:10

Karışık manav market domatez'lerinden elde ettiğim tohum çimlendirmesi sonucu büyüyen domatezlerim daha çiçek açmadı :/ umarım boşa çabalamıyorumdur:/ satınaldıgım tohumları mı çimlendirsem acaba ne önerirsiniz?

http://imagizer.imageshack.us/v2/900...909/TvXtxS.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/900...909/6ULrCf.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/900...909/6ULrCf.jpg

GothiCat 19-06-2015 19:37

Benim Cherry domateslerim giderek yayıldılar.Korkarım meyve verdiğinde taşıyamaz hale gelecekler.İki saattir nasıl kırmadan dökmeden dik hale getiririm diye formül arıyorum,buradaki fotoğraflar sayesinde bir kaç fikir edindim :)

Bende şu linkte fotoğraflarını paylaşıp soru sormuştum ama sanırım o başlığa bakan yok.Tüm domatesçileri burada buldum :) Bir bakarsanız çok sevinirim.

http://www.agaclar.net/forum/domates/2737-39.htm

Taşlıbahçe 19-06-2015 20:17

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1388924)
Normalde proje gonullulerine tohum gonderdigimde, hangi hasat mevsiminden tohum gonderdigimi etikette belirtmem gerekiyor fakat bunun yogunluktan mumkun olmadigi durumlar soz konusu. Yine de notlarima gore size tohumu Ocak 2015 sonu gibi gondermisim. Buna gore size cok buyuk ihtimalle 2014 baharindan hasat ettigim tohumlardan gondermis oluyorum.

Bahar 2014'te birkac kokten hasat edilen meyvelerden toplanan tohumlar karisik olarak arsivlendi. Eger ozel bir amacim yoksa, heterojeniteyi korumak adina seleksiyon yapmadan butun tohumlari tek batinda topluyorum. Seleksiyon yaparsam, benim yetistirme sartlarimdan farkli sartlara sahip bir yetistiricinin isine yarayacak bir geni es gecmis olurum; o yuzden tohumlar karisik hasat ediliyor. Neyse bu bir baska konu...

Dedigim gibi, tohumlarin tek batinda toplanmasi, zaten dusuk olan hibritlenme olasiligini daha da dusuruyor; hibritlenme soz konusu olsa bile bu sorun arada seyrelecektir. Burda iki nokta var:

1) Bir meyve hibritlense bile, o meyveden alinacak tohumlarin tamami hibritlenmis olmayabilir.

2) Normal yaprak geni patates yaprak genine gore dominant. Dolayisiyla, hibritlenme soz konusu olduysa, bunun sizdeki bodur fidelerde oldugu gibi normal yaprakli olmasi olasiligi cok daha yuksek. Yani elde ettiginiz patates yaprakli fide, Heybetli'nin ta kendisi diyebilirim.

Bir de onemli bir nokta daha var: Heybetli, modern bir domates cesidi degil. Ozellikle 20. yuzyilla birlikte, piyasaya donuk, hibrit olmayan domatesler (=modern domatesler) uretilirken, stigmanin petallerin icinde sakli kalacagi sekilde (ciftcilerin meyveden rahatca tohum alip ertesi sene ekebilmesi icin) domatesin capraz tozlasma ihtimalini dusurmeye donuk uretim yapilmaya baslandi (sonralari hibrit cesitlerin populerlik kazanmasiyla birlikte bu caba unutuldu). Heybetli, bu kategoriye girmedigi icin, stigma patelin disinda olmali; bu yuzden de baska cesitlerle hibritlenme olasiligi, modern domateslere gore daha yuksek (arilarin polenleri disari cikik stigmaya tasima ve capraz dollenmeyi saglama olasiligi daha yuksek). Asagidaki resim, bir Heybetli fidesinden gecen seneye ait bir cicegi gosteriyor.

Eklenti 560246

Sizdeki patates yaprakli fidenin birkac ciceciginin yakindan resmini cekip buraya eklerseniz cok yardimi olur. Ciceklerin stigmalari, yukardaki resimdeki gibi olmali.

Merak edip karanlıkta gittim baktım; evet stigmalar olması gerektiği gibi, yapraklar da doğru şekildeydi zaten.

Farklılık gösteren diğer bireylerin gelişmelerini özelden yazıştığımız gibi izlememi ve sizinle paylaşmaya devam etmemi ister misiniz?

Taşlıbahçe 20-06-2015 21:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe (Mesaj 1386785)
Tohumdan yetiştirdiğim Red Robinler, Totemler ve Çeriler 20 saksıdalar. Birnevi sera ortamı gibi camdan güneş alıyorlar. Gübreleri, suları iyi ama böyle uzayıp gidiyorlar ne bir çiçek ne de bir meyve hareketi yok. Dış ortama çıkardım direk güneşi ve rüzgarı sevmediklerini anladım çünki yapraklar uçtan uçtan kuruyup kıvrılıyor, uzun boyları ayakta kalamıyor diye geri içeriye alıyorum.

Acaba ne diyor ne istiyorlar, ne zaman çiçeklenirler yoksa hiç meyve vermeyecekler mi? Yardımlarınızı rica ederim.

Sayın Asmalıtepe;

Tüm sezon boyunca içeride bakmayı düşünüyorsanız daha az su vermenizi, camları açık tutmanızı, kimi zaman da bitkilerin daha güçlü bir yapı kazanmalarında etkili olan sitokin hormonu salgılamalarına yardımcı olmak için çocukların kafasını okşarken yaptığımız gibi üstlerinden hafifça sarsmanızı öneririm.

Eğer nihai yerleri dışarısıysa önce yarı gölge olup sert rüzgar almayan bir yere, sonra da asıl yerlerine geçirmenizi veya zor olmayacaksa asıl yerlerine önce misal iki saat, ertesi gün dört saat derken birkaç günde aşamalı olarak alıştırmanızı, bunu yaparken de, bilhassa ilk gün, öğle saatlerinde veya rüzgarlı bir günde yapmamanızı öneririm.

sadrainman 20-06-2015 23:03

2 Eklenti(ler)
dev domates yapmak için ayırdığım fidemin son hali.ucunuda kırdım gelişim domatese olsun artık diye.büyüme gayet hızlı

pitircik 21-06-2015 20:53

Domatesler güzel görünüyor. Ancak neden üst kısmını kopardınız. Üst kısım gelişirken meyveler de büyümüz miydi?

sadrainman 22-06-2015 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pitircik (Mesaj 1389562)
Domatesler güzel görünüyor. Ancak neden üst kısmını kopardınız. Üst kısım gelişirken meyveler de büyümüz miydi?

büyür ****** ama tüm enerjisini meyve versin diye yaptım büyük seralarda belli biyere kadar büyüdükten sorna uçları kopartılıyor

furkangokmen 23-06-2015 18:26

merhaba. bu domatesin tohumuna nerden ulaşabiliriz acaba.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024