agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

Revnak 29-03-2013 00:30

26 Mart'ta yani ekimden 5 gün sonra domateslerim 2-3 fire ile çimlendiler, diğerleri de eninde sonunda çıkarlar sanıyorum. Sadece armut domateslerin bir çeşidi çimlenmedi, cinsleri gereği onlar daha geç çıkacaklar herhalde.
Bütün gün güneş aldıkları helde boyları fazla uzuyor gibi, sularını daha az vermek istiyorum ama üretim kapları nemi çektiği için kurumalarından korkuyorum.

zebra 29-03-2013 07:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Revnak (Mesaj 1129118)
26 Mart'ta yani ekimden 5 gün sonra domateslerim 2-3 fire ile çimlendiler, diğerleri de eninde sonunda çıkarlar sanıyorum. Sadece armut domateslerin bir çeşidi çimlenmedi, cinsleri gereği onlar daha geç çıkacaklar herhalde.
Bütün gün güneş aldıkları helde boyları fazla uzuyor gibi, sularını daha az vermek istiyorum ama üretim kapları nemi çektiği için kurumalarından korkuyorum.

Benim nacizane tecrubelerinden kurumalarindan korkmayin. Benim fidelerin bulundugu uretim kaplarindaki topraklar neredeyse kuru derecesinde (Haftada en fazla 1 ya da 2 defa suluyorum). Sonucta fidecikler boyunlarini bukmedigi ve yapraklar sararmadigi surece(ilk iki yaprak sari olan cins domateslerle karistirmayalim), fidecigi suya bogmaya gerek diye dusunuyorum.

Ayrica tohumlar cimlendikten sonra, sicakliga ihtiyaclari yok. Ben fidelerimi gece-sabah-aksam 11 derece olan odada tutuyorum, sadece ogleden sonra gunes cikarsa camin onune koyuyorum o da 20 derece ancak.

Zeki Bey'in "tohumdan nasil cimlendiririz" adli basligi bastan sona okursaniz, bence her turlu yararli bilgiyi bulacaksiniz, ben onun sayesinde cok sey ogrendim.

Kolay gelsin.

candem 29-03-2013 11:44

mukavva yumurta kolisine 3erden 9 domates tohumu ektim.
mukavvanın üzerindeki doğa dostu kağıt yazısı dikkatimi çekti ve denemek istedim. aynı üretim kabındaki gibi toprak kuruyor, akşamları azcık suluyorum. 7. gün 5 tane domatesim kendilerini gösterdi.fkat totem tohumlarından ses yok. aynı bakıma devam ediyorum. gündüzleri ışık alıyorlar. izlemlerimde şunu gördüm, tohumlar gece büyüdüler ve gece uzamaya başlıyorlar. acaba gündüzdemi su versem ve gölgeye koysam diye düşünüyorum.
mukavva da 3 pearl- 3tiny tim- 3 totem tohumları mevcut

hberbul 29-03-2013 13:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi candem (Mesaj 1129293)
mukavva yumurta kolisine 3erden 9 domates tohumu ektim.
mukavvanın üzerindeki doğa dostu kağıt yazısı dikkatimi çekti ve denemek istedim. aynı üretim kabındaki gibi toprak kuruyor, akşamları azcık suluyorum. 7. gün 5 tane domatesim kendilerini gösterdi.fkat totem tohumlarından ses yok. aynı bakıma devam ediyorum. gündüzleri ışık alıyorlar. izlemlerimde şunu gördüm, tohumlar gece büyüdüler ve gece uzamaya başlıyorlar. acaba gündüzdemi su versem ve gölgeye koysam diye düşünüyorum.
mukavva da 3 pearl- 3tiny tim- 3 totem tohumları mevcut

Sulamayı fısfısla yapar ve üstüne strech film geçirip güneş bir yere koyarsanız hergün sulamanıza gerek kalmaz.Gölgeye koyarsanız güneşe doğru boylarının uzadığını görürsünüz bu da istemediğimiz birşey.

attar 29-03-2013 13:17

1 Eklenti(ler)
tohumdan itibaren 27.gününde domates fidelerim
Eklenti 383170

zebra 29-03-2013 13:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1129358)
tohumdan itibaren 27.gününde domates fidelerim
Eklenti 383170

Masallah guzel fideler hem de 27.gun, nazar degmesin. Tohumlara nasil doping yapiyorsaniz, biber ve domates fideleriniz cok guzel :p

attar 29-03-2013 14:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1129372)
Masallah guzel fideler hem de 27.gun, nazar degmesin. Tohumlara nasil doping yapiyorsaniz, biber ve domates fideleriniz cok guzel :p

.
doping yok sadece ısı ve nemini dengede tutmaya çalışıyorum,fakat sihirli toprakta ekim yapan arkadaşların benimkilerden daha önce geliştiğini gördüm, bir daha ki sefere öyle deneyeceğim, saygılar

zebra 29-03-2013 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1129390)
.
doping yok sadece ısı ve nemini dengede tutmaya çalışıyorum,fakat sihirli toprakta ekim yapan arkadaşların benimkilerden daha önce geliştiğini gördüm, bir daha ki sefere öyle deneyeceğim, saygılar

Sihirli toprak nedir acaba? 3 gunde meyve mi verdiyor? :p

Boska 29-03-2013 17:01

Sihirli toprağın methini ben de duydum Bu yıl geçti ama gelecek yıl deneyeceğim. Tekzen'de var ve pek pahalı da değil.

h_dogan 29-03-2013 20:10

Sihirli toprak dediği bana kalırsa toprakla belli oranda gübrelerin karışımıdır. Tabi oranlar ayarlanmıştır ama genelde tam içeriğini size söylemezler yoksa nasıl satacaklar. :dilli:

hanımeli 29-03-2013 21:03

bugün havanın 24 derece olmasını fırsat bilip filizlerimi balkonda şaşırttım.ama gece içeri aldım tekrar çünkü 14 dereceye düştü.fark çok fazla bişey olmasın.

tohumdan sorunsuz çıktılar umarım sorunsuz da büyürler.

attar 30-03-2013 09:59

1 Eklenti(ler)
sayın sihirli toprak tekzende satılıyor 20 lt sadece web'den satılıyor Eklenti 383377
.
sayın ipektuğçe denemiş
.
http://www.agaclar.net/forum/balkon-...gi/2737-36.htm

zebra 30-03-2013 10:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1129594)
bugün havanın 24 derece olmasını fırsat bilip filizlerimi balkonda şaşırttım.ama gece içeri aldım tekrar çünkü 14 dereceye düştü.fark çok fazla bişey olmasın.

tohumdan sorunsuz çıktılar umarım sorunsuz da büyürler.

14 derecede birsey olacaklarini sanmiyorum tersine ideal sicaklik 14 derece. Yanlis biliyorsam ustalar duzeltsin lutfen. Ama ruzgardan kirilma riskleri varsa o baska tabi ki.

attar 30-03-2013 11:17

büyüme için gece sıcaklığı minumum 14 derece gündüz sıcaklığı ise 7-8 derece daha fazla olması iyidir

zebra 30-03-2013 11:58

14 derece teoremi :D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1129833)
büyüme için gece sıcaklığı minumum 14 derece gündüz sıcaklığı ise 7-8 derece daha fazla olması iyidir

En asagi 14 derece demissiniz burada aklima bir soru takildi. Benim domates fideleri geceleri ve gunduzun belli kismini 11-13 derece arasinda geciriyor ve buyumede bir sorun gozukmuyor(Fideler diri, yapraklar yesil ve genis). Acaba 14 derece altinda tuttugum icin, buyumeleri gecikme olur mu? Ya da daha baska sorunla ileride karsilasir miyim?

Sonucta sadece gecikme sorunu olursa, ben de onu istiyorum cunku bu sene erken cimlendirdigim icin domatesleri, ne kadar gec gelisirlerse o kadar benim icin iyi diye dusunuyorum.

Tecrubesi ve bilgisi olan arkadaslara ufak bir soru :p.

ciroz 30-03-2013 13:21

Sn zebra,

Burada tohum üzerine faydalı bilgiler var.

zebra 30-03-2013 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciroz (Mesaj 1129896)
Sn zebra,

Burada tohum üzerine faydalı bilgiler var.

Ne yazik ki aradigim cevap burada yazmiyor Sayin Ciroz. Ben cimlendikten sonra, fideciklerin buyumesini belli oranda geciktirdigini dusundugum 10-11 derece sicakliktan bahsediyorum. Belki alakasi yoktur ama Sayin Attar'in fideleri ile benimkileri kiyaslayinca bu kaniya varmis bulunmaktayim (Onun tohumlari benimkinden sonra cimlenmesine ragmen, benimkilerden daha cok yapraga sahip)

Tabi ki gunes isigi alma suresi, toprak farki da var ama bence ortalama 10-11 derecede fidecikler daha yavas gelisiyorlar. Ama bu haftasonu da bunun uzerinde arastirma yapayim bari :o Daha bilmedigim neler bulacagim:rolleyes:.

hanımeli 30-03-2013 13:53

ozaman ben artık içeri almıyorum fidelerimi zaten okadar çok ekmişim ki şaşırtırken anladım 28 gözlü viyolden 10 adet aldım ama yetmeyecek gibi daha biberlerin bi kısmı var büyümedi.hepsi balkonda kalsın lodos çıkarsa alırım içeri.

himone 30-03-2013 14:03

ankara'da fideleri şaşırttıktan sonra camlı balkona alsam sorun olur mu? burada gece sıcaklığı 6-7 derece oluyor.

attar 30-03-2013 14:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1129847)
En asagi 14 derece demissiniz burada aklima bir soru takildi. Benim domates fideleri geceleri ve gunduzun belli kismini 11-13 derece arasinda geciriyor ve buyumede bir sorun gozukmuyor(Fideler diri, yapraklar yesil ve genis). Acaba 14 derece altinda tuttugum icin, buyumeleri gecikme olur mu? Ya da daha baska sorunla ileride karsilasir miyim?

Sonucta sadece gecikme sorunu olursa, ben de onu istiyorum cunku bu sene erken cimlendirdigim icin domatesleri, ne kadar gec gelisirlerse o kadar benim icin iyi diye dusunuyorum.

Tecrubesi ve bilgisi olan arkadaslara ufak bir soru :p.

.
ileride bir sorun olmaz, sadece yavaşlama olur, saygılar

zebra 30-03-2013 14:47

*****Fide gelisimi*****

Super bir sayfa buldum domates fideleri icin (hatta tum sebze fideleri icinde gecerli). Her turlu fide bilgisini iceriyor (Detaya kacmadan, biz acemiler icin neredeyse aklimiza takilan tum sorularin cevabi var diyebilirim, en azindan benim aklima takilanlari yanitlamis durumda). Ayrica asagida bahsettigimiz gibi, 7 derece fideler icin en asagi sicaklik olarak belirtilmis bu sitede. 7 ila 11 derece arasi gelisim oluyor ama yavas, 11-15 arasi ideal olan olarak belirtilmis.

Daha bircok yararli bilgiler var fideler hakkinda. Ama ne yazik ki ingilizce bu yuzden ingilizcesi olmayan arkadaslar, google translate kullanarak anlamaya calisabilirler diye dusunuyorum.

growing tomato seedlings

antihistaminik 30-03-2013 15:37

http://forum.fotografturk.com/domate...-t20266p3.html
ilk şaşırtma sirasinda köklerden birini koparma mevzusu burada hic konusulmus muydu bilmiyorum ama deneyen oldu mu?? başka hicbir yerde bulamadim bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi.
bu arada daha once linki burada veren oldu mu bilmem ama yeni baslayanar icin de guzel bir anlatim..

duzeltme: pardon :( 2 sayfa geride bu konu konusulmus.. link te verilmis..
gerçi kök koparma hk net bilgi hala yok gordugum kadariyla..

h_dogan 30-03-2013 20:12

Ben söyleyeyim o zaman kök koparma hakkında.
Yeni fidelerde kök koparmanın amacı bitkinin kazık kök yerine saçak kök geliştirmesini teşvik etmektir. Bu sadece domates için değil fidan üretilen ve kazık kök yapan meyvelerde de kullanılır. Örneğin badem normalde kazık köktür. Tohumları çimlendirip kök ucu kesilir ve bu şekilde dikilirse saçak kök için teşvik edilmiş olur. Tabi siz bitkiyi kurak koşullarda bırakırsanız bitki genetik olarak yine kazık kök geliştirmeye başlar. Eğer saçak kök yaptıracaksanız iyi de bakacaksınız bitkiye.

tk646 30-03-2013 20:30

Bugün domateslerim bahçe toprağıyla buluştular. Yarın fotoğraflarım geliyor.

tk646 30-03-2013 20:34

3 Eklenti(ler)
Dün fideciktiler :):p Yarın bahçe fotoğrafını ekleyeceğim.

15 şubatta ekildi.

21 şubatta patladılar topraktan.

Şaşırtma tarihimi hatırlamıyorum ,fide poşetlerine alınmışlardı.

himone 30-03-2013 22:52

çok sağlıklı gözüküyorlar. 45 günde bu hale gelmeleri çok iyi...

adneser 30-03-2013 22:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tk646 (Mesaj 1130177)
Dün fideciktiler :):p Yarın bahçe fotoğrafını ekleyeceğim.

15 şubatta ekildi.

21 şubatta patladılar topraktan.

Şaşırtma tarihimi hatırlamıyorum ,fide poşetlerine alınmışlardı.

Sayın tk646

Sağlıklı gelişmişler anlaşılan bu sene bol bol domates yiyeceksiniz:D, emeğinize sağlık.

Selamlar

zebra 31-03-2013 01:44

Ne kadar dogru oldugunu bilmiyorum ama yabanci kaynaklarda genellikle, fidelerin yerlerine dikmeden birkac gun once (veriliyorsa) gubre ve su kesilmesi tavsiye ediliyor.

Fidelerin yerlerine dikilme zamani ise bulutlu (serin hava kastediliyor herhalde) veyahut sabah erken saatler tavsiye ediliyor.

Zeki Bey'in tohumdan cimlendirme konusunda belirtildigi gibi, yerlerine dikilecek fidelerin dikilmeden 2 hafta kadar onceden, hergun saat sayisi arttirilirak, ruzgara ve direk gunes isigina alistirmak onemli bir kavram.

Ayrica sizin bahcenizde de kedi gibi kucuk yaramazlar varsa, %95 ihtimalle taze ve incecik fidelerinizi kiracaklardir(Gecen yil basima gelmisti). Bunun onlemini, pet siselerini ust ve alt kisimlarini keserek silindir seklinde fidenin etrafini gecirmistim, hafif topraga saplamak ise yariyor (sabit durmasi icin).

Baska bilgiler buldukca sizinle paylasacagim arkadaslar.

antihistaminik 31-03-2013 16:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1130144)
Ben söyleyeyim o zaman kök koparma hakkında.
Yeni fidelerde kök koparmanın amacı bitkinin kazık kök yerine saçak kök geliştirmesini teşvik etmektir. Bu sadece domates için değil fidan üretilen ve kazık kök yapan meyvelerde de kullanılır. Örneğin badem normalde kazık köktür. Tohumları çimlendirip kök ucu kesilir ve bu şekilde dikilirse saçak kök için teşvik edilmiş olur. Tabi siz bitkiyi kurak koşullarda bırakırsanız bitki genetik olarak yine kazık kök geliştirmeye başlar. Eğer saçak kök yaptıracaksanız iyi de bakacaksınız bitkiye.

degerli bilgileriniz icin tesekkurler sn. h_dogan.
ancak bizim gibi hayli amator yetistiricilerin (en azindan benim gibilerin:) saçak kök kazık kök farkinin bitkiye etkilerini bilemeyecegini dusunurseniz; pratikte domateste nasil bir etkiye neden olabilir, aydinlatirsaniz sevinirim.. ..

h_dogan 31-03-2013 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik (Mesaj 1130463)
degerli bilgileriniz icin tesekkurler sn. h_dogan.
ancak bizim gibi hayli amator yetistiricilerin (en azindan benim gibilerin:) saçak kök kazık kök farkinin bitkiye etkilerini bilemeyecegini dusunurseniz; pratikte domateste nasil bir etkiye neden olabilir, aydinlatirsaniz sevinirim.. ..

Bitki ilerdeki olumsuz koşullara karşı kazık kök oluşturur.
Bitki besinleri genelde saçak köklerle alır. Biz de bitkilere el bebek bakıp fazla verim almak istediğimize göre kazık kök bizim için gereksiz kök durumunda.

Tabi iyi bakmazsanız ve susuz bırakırsanız da bitkinizi kaybedebilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024