agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

tk646 01-04-2013 12:37

5 Eklenti(ler)
Bahçedeki yeriimizi aldııkk...

zebra 01-04-2013 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tk646 (Mesaj 1130941)

Masallah kardesim, fidelerin guzel gozukuyor. Fideleri ariklarin yani basina ekmissin ve iki fide arasini hafif tumsek gibi yapmissin. Birkac konuda okumustum bu sekilde dikilmesini ama mantigini anlayamamistim.

Acaba zamanla ariklari tumseklerle kapatip, tumsekler arik seklini mi alacak? Yoksa boyle mi birakacaksin?

nkutsay 01-04-2013 13:18

15 gun once ayni gun ekilmis domates tohumlari:

(Fotograf sonraki mesajda)

Soldakiler 4 gunde %tamami cimlenen pembeler, sag ondeki 3/6'si cimlenen red robin, sag arkadaki 4/6'si cimlenen choalate cherry.

ve sorular:

1- Pembeleri sasirtmak icin gec mi kalmisim?
2- Isiksiz kalmadiklari halde cok uzayan pembeleri sasirtirken ne kadarini topraga gommeliyim?
3- cherryleri sasirtirken resimdeki viyolun aynisini kullanabilir miyim?

Not: Sasirtmayi balkonda saksilara yapacagim. Ay sonunda bahceye almayi dusunuyorum.

nkutsay 01-04-2013 13:19

http://c1304.hizliresim.com/18/1/lp4rl.jpg

Defnem08 02-04-2013 10:45

2 Eklenti(ler)
Eklenti 384604
Eklenti 384605
merhaba arkadaşlar bende hayatımda ilk defa tohumdan birşey yetiştirmeyi deniyorum. domatesle başladım. bu resimlerdekiler ne ben tam anlayamadım domates fidesimi yoksa çimenmi çıkmış:)

h_dogan 02-04-2013 16:21

1. fotoğraftaki beyaz olanlar domates olabilir ama o yeşil olan domates değil. 2. fotoğraftaki de benzemiyor domatese.

h_dogan 02-04-2013 16:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tk646 (Mesaj 1130941)

Biraz sık dikmişsiniz. Bana mı öyle geldi yoksa?

cherry 02-04-2013 17:20

Herkese bol hasatlı bir yaz diliyorum. Resimlere baktıkça içim açıldı valla kıskanmadım değil. Kırk bir kere maşallah ;) Bir sorum olacak çimlenen domateslerimin gövdeleri kıl gibi ve bu sabah baktığımda tam toprağın üstünden çürüme gibi gövdeden kopmalar var. Ayakta durmaya çalışanlar da bir o yana yatıyor bir bu yana :( Sizce sorun ne olabilir?

himone 02-04-2013 18:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1130970)

15 günde domatesler o hale geldiyse çok iyi gelişmişler...

hanımeli 02-04-2013 19:01

bu kök koparma ve kanca tekniğiyle denemek için şaşırttığım 20 adet domatesimi malesaf kaybettim :( üstelik bol suladığım halde ama beraberinde direk toprağıyla ve fazla gömmeden şaşırttığım domateslerim gelişmeye devam ediyorlar,

ya ben yanlış yaptım ya da biz acemiler için uygun bir yöntem değil arkadaşlar.

nkutsay 02-04-2013 19:08

Sn. himone 4 gunluk halleri de burada :

http://www.agaclar.net/forum/1123458-post1445.htm

Ev sicak diye hemen filizlendiler sanirim. Bu kadar uzun boy da pembe domatesin bir ozelligi sanirim. Diger cinsler normal duruyor.

Sn. hanimeli ben de bugun bir fideyi sasirtayim diye guya nazikce cikardim topraktan ama gelen citir citir kok kopma sesleri moralimi bozdu. Bugun nihayet buldugum koyun gubresiyle karisim hazirlayip yarin sasirticam digerlerini. Ama 1'er tanesini topragiyla aktaricam fide saksisina. Cok yeteneksiz buldum kendimi.

Sizin denediginiz yontemi bilmiyorum. Bir de onu ogreneyim. Iyice aciz hissedeyim :))

zebra 02-04-2013 19:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1131684)
bu kök koparma ve kanca tekniğiyle denemek için şaşırttığım 20 adet domatesimi malesaf kaybettim :( üstelik bol suladığım halde ama beraberinde direk toprağıyla ve fazla gömmeden şaşırttığım domateslerim gelişmeye devam ediyorlar,

ya ben yanlış yaptım ya da biz acemiler için uygun bir yöntem değil arkadaşlar.

Domates ve biber fidelerin icin uzuldum, gecmis olsun. Ben baya bir gelismedikce ellememeyi dusunuyorum. Ucuncu ve dorduncu yapraklar belirginlesmeye basladi ama altinci ve yedinciye kadar sasirtmayacagim yoksa ne koyacak yerim var ne de havalar elverisli. Insallah beklemekten sikilmazlar.

nkutsay 03-04-2013 12:54

Bugun nihayet domates fidelerimin sasirtma topraklarini hazirladim. yuzde 40 milli toprak yuzde 40 torf ve yuzde 20 koyun gubresi. biraz da toprak costuran diye bir sey almistim ondan koydum. Perlit falan almayi unuttum. Artik bahce topragina eklerim kismetse. Toprak da bana fazla yumusak gorundu.

Koklere zarar verecegim diye korka korka sasirttim. Bu arada tohumlari ekerken torfun elenmesinin onemini de anlamis oldum. Torfun lifleri ile kokler birbirine giriyor. Chocalate cherryleri cikarirken pembe ve red robinlerin zarar gormus olmasindan iyice endiselendim. Zira cherrynin salkim sacak kokleri digerlerinde yoktu. Umarim koparmamisimdir.

Iste benim saskinlar. Soldan saga 2'ser: Chocalate cherry, pembe, red robin.

http://d1304.hizliresim.com/18/3/lr3pb.jpg

MeyveliTepe 03-04-2013 13:28

Tohumları ekerken doğrudan viyollere veya sonradan şaşırtma yapacağınız küçük saksılara, her viyol gözüne ya da saksıya tek bir tohum olacak şekilde ekerseniz ayrıca şaşırtma zahmetine girmenize gerek kalmaz, bulunduğu yerde toprağa dikilecek fide haline gelir.

nkutsay 03-04-2013 13:57

Yanit icin tesekkurler sn. meyvelitepe,

Zaten viyollerde tek tohum seklinde ekmistim ama fidelerin sasirtilmasi, fidenin saglam kok olusturmasi ve piskinligi icin gerekli diye anlamistim. Hatta dune kadar sasirtmayi, viyolden saksiya ya da saksidan bahceye "topragiyle yer degistirme" zannederken "topragindan arindirilarak ciplak kokleriyle aktarilmasi" oldugunu okudum. Hatta Sn. hanimeli kok koparma ve kanca teknigi uygulayarak zayi etmis fidelerini. Benimkilerin de akibeti mechul su safhada.

Daha sasirtilacak baska domates ve salatalik fideleri var. Onlari topragiyla aktarayim o zaman.

MeyveliTepe 03-04-2013 14:32

Şaşırtma esnasında kökleri tamamen topraktan arındırıp tekrar dikilen domateste bitkinin kök gelişiminin teşvik edildiği düşünülür. Muhtemelen de doğrudur. Söküldüğünde ister istemez bazı kılcal kökler kopmuş oluyor, bu da bitkiyi uyarır. Fakat bu işlemin domates yetiştiriciliğinde kayda değer bir önemininin olduğunu düşünmüyorum.

Esas dikkat edilmesi gereken fideyi toprağa dikerken toprağın yapısı ve dikilme şeklidir. Bu ikisi bitkinin esas kök gelişimini, dolayısıyla da bitkinin gelişimini belirleyen faktörler.

Tohumdan çimlendirerek fide yaparken hiç bir zaman şaşırtma yapmıyorum, yetiştirdiğim domatesler de hep çok güzel büyüdüler. Zaten çoğu zaman şaşırtma yapmak pratik olarak da mümkün olmayabilir. 3-5 fide ile uğraşılabilir belki ama sayı bini geçtiğinde çok zor. Bu yüzden hep tek bir fideye yetecek ortamda (viyol gözlerine), tek bir tohum ekiyorum.

Fideleri pişkin hale getirme, toprağa dikilmeden 3 gün önce yapılabilir bir işlem. Tek yapılması gereken de viyolleri 3 gün açık havada bırakmak.

attar 03-04-2013 14:39

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1131688)
Sn. himone 4 gunluk halleri de burada :

http://www.agaclar.net/forum/1123458-post1445.htm

Ev sicak diye hemen filizlendiler sanirim. Bu kadar uzun boy da pembe domatesin bir ozelligi sanirim. Diger cinsler normal duruyor.

Sn. hanimeli ben de bugun bir fideyi sasirtayim diye guya nazikce cikardim topraktan ama gelen citir citir kok kopma sesleri moralimi bozdu. Bugun nihayet buldugum koyun gubresiyle karisim hazirlayip yarin sasirticam digerlerini. Ama 1'er tanesini topragiyla aktaricam fide saksisina. Cok yeteneksiz buldum kendimi.

Sizin denediginiz yontemi bilmiyorum. Bir de onu ogreneyim. Iyice aciz hissedeyim :))

. domateslerin kökleri kopuyor diye endişelenmeyin, hatta ince köklerin kopması ona daha iyi gelecektir, dayanıklığını artıracaktır, akşamdan dikin boynu bükük olsada can suyunu verin sabaha hepsi canlanır, üzülmeye gerek yok domates arsızdır her taraftan kök salar. saygılar
Eklenti 384993
Eklenti 384994
Eklenti 384995

hideline 03-04-2013 15:25

Arkadaşlar pembe domatesleri ektim çimlenmesini bekliyorum ancak yardımınızı istediğim bir konu var aşağıda vermiş olduğum linkteki kasa 2 adet domates fidesini yetiştirmek için yeterli olur mu?

http://www.agaclar.net/forum/balkon-...tm#post1130853

Safranlı 03-04-2013 15:35

yeter ancak bosluklarını kağatmanız gerekir

nkutsay 03-04-2013 16:08

Anladigimdan degil ama ben pek yakistiramadim onu pembeye. pazardan 20 litrelik siyah kova alsaniz (1 adet icin) daha mi iyi ne? buna da 2 biber dikersiniz :))

hideline 03-04-2013 17:54

Teşekkürler cevaplar için bunları biberler içinde kullanabilirim. Elimde 20 litrelik hazır satılan suların bidonları var onlar da bir adet için yeterli o zaman.

tiryaki 03-04-2013 19:13

etrafınızda bulabileceğiniz boş boya kutularından ya da benzeri kutulardan kendi kendini sulayan saksılar bayabilirsiniz. Bu saksıların avantajı evde bulunmadğınız uzun süreler boyunca bitkilerinize su verebilmesi ve delikli saksılar gibi bitkiyi suya boğmamaları.
Yapılışı

https://dl.dropbox.com/u/13528946/IM...403_195614.jpg

Ben ikea'dan tanesini 4.5 tlye aldığım iki kutudan benzeri bir sistem yaptım:

https://dl.dropbox.com/u/13528946/IM...403_200628.jpg

Resmini koyduğum kitap:

The Vegetable Gardener's Container Bible: How to Grow a Bounty of Food in Pots, Tubs, and Other Containers: Edward C. Smith: Amazon.com: Kindle Store

hanımeli 04-04-2013 12:34

kanca tekniği ve kök koparma bana mantıklı gelmişti ve bir kısım fidelerimde denedim olmadı kimseye tavsiye etmiyorum,

ben kalan fidelerimi havanın serin olmasından dolayı bugün toprağı ve tüm kökleriyle beraber şaşırttım.

inşallah hüsran olmaz bu sefer.

h_dogan 04-04-2013 13:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1132712)
kanca tekniği ve kök koparma bana mantıklı gelmişti ve bir kısım fidelerimde denedim olmadı kimseye tavsiye etmiyorum,

ben kalan fidelerimi havanın serin olmasından dolayı bugün toprağı ve tüm kökleriyle beraber şaşırttım.

inşallah hüsran olmaz bu sefer.

Sn. Hanımeli bana sorarsanız yeni bir şey öğrendiğinizde ya da gördüğünüzde bütün bitkilerinize bunu uygulamayın ne kadar olumlu sonuç verecek de olsa acemilikten olumsuz sonuçlar alabilirsiniz.

hanımeli 04-04-2013 14:01

5 Eklenti(ler)
kök kopartarak diktiğim domateslerim malesef mefta yolundalar.
Eklenti 385417

bugün toprağıyla sarsmadan diktiğim domateslerim

Eklenti 385418
Eklenti 385419

biraz boşluk bıraktım büyüdükçe toprak ekleyerek gövdeyi sağlama alacağım.
Eklenti 385420
Eklenti 385421

zebra 04-04-2013 15:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1132757)
kök kopartarak diktiğim domateslerim malesef mefta yolundalar.
Eklenti 385417

bugün toprağıyla sarsmadan diktiğim domateslerim

Eklenti 385418
Eklenti 385419

biraz boşluk bıraktım büyüdükçe toprak ekleyerek gövdeyi sağlama alacağım.
Eklenti 385420
Eklenti 385421

Herseyde vardir bir hayir diyelim. Kal saglar bizimdir.:o

Safranlı 04-04-2013 15:34

Büyümeleri gayet güzel
hepsi
hünerlerini gösterecektir
merak buyurmayınız...
Her sey yolunda

antihistaminik 05-04-2013 16:37

1 Eklenti(ler)
ben tohumlari 15 gun once ekip 1 haftaligina evden gidince cılız uzun fideciklerim olmustu. ışığa ulaşmak icin debelenmisler sanirim. 1 haftadir gunde 2-3 saat terasa yari golgeye cikarip iceri aliyordum. dun bize gelen gündelikçi ablamizin gaziyla gunese cikardim ve buyrun bugun ku halleri...
kendi bildigini yapmak bazen daha dogru oluyor..muş..:mad:
hayatta kalanlari daha derine dikmek, dibine toprak eklemek dogru olur mu erken mi, bunlari da kaybetmemek icin ne yapmali bilemedim..

Yeşile_Özlem 06-04-2013 22:52

Mart ayının ortasından itibaren her bulduğum boş kaba domates tohumu ektim. Çimlenmeyen yok gibi. Tohumları ektiğim bardakların üstüne etiket yapıştırıp cinslerini ve ekim tarihlerini yazdım :o Bu gidişle çok domates fidem olacak, şimdiden bir kaç kişiye fide sözü verdim. Saksılarda yetiştirmek üzere iki çeri domates fidesini ayırdım, diğerlerini bahçeye ekeceğim.

polemos 07-04-2013 03:10

İstanbul'dan Red robin veya Tiny tim fidesi paylaşmak isteyen olur mu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024