agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2009, 15:08   #91
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gummi Mesajı Göster
Açık konuşmak gerekirse bu böcekler heryeri sardıktan ve domateslerim bitkin duruma düştükten sonra toprağı ile beraber hepsini attım , yeni toprak ve tohumlar ektim . Aynı şeyin tekrar başıma gelmesinden endişe ediyorum , bu nedenle resim koyamıyorum . Tohumlar fideye dönüşmeden bir ilaçlama yapayım da sonradan başım ağrımasın diye düşündüm . Ama sanırım bu gidişle resim de koyacağım 1-2 haftaya kadar
Bu şekilde davranmaktansa neyin ne olduğunu öğrenmek daha güzeldir.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 16:22   #92
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Domateste görülen hastalık ve zararlıları ile ilgili olarak, çiftçi eğitimi amacıyla, çalışırken hazırladığım gösterileri, ilgilenenlere faydalı olabilmek amacıyla burada vermek istedim.
Yararlı olabilirse çok sevinirim.

Domateste Mantar Hastalıkları :
http://rapidshare.de/files/41329053/...klari.ppt.html

Domateste Bakteriyel Hastalıklar :
http://rapidshare.de/files/41329252/...klari.ppt.html

Domateste virüs Hastalıkları :
http://rapidshare.de/files/41329376/...klari.ppt.html

Domateste Fizyolojik Hastalıklar :
http://rapidshare.de/files/41329292/...iklar.ppt.html

Domateste Zararlılar :
http://rapidshare.de/files/41329149/...ilari.ppt.html

Domataste Kök Ur Nematodları :
http://rapidshare.de/files/41329397/...dlari.ppt.html

Linklerin tamamını kontrol ettim, çalışıyor.

Linkler Bozuk..

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 18:43   #93

izzeterisen's Avatar

Bir ay içerisinde download edilmeyen şeyler siliniyormuş. Eğer bir ihtiyacınız var ise ne olduğunu söyleyin yeniden yükleyeyim.

Eski 09-02-2009, 16:17   #94
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
He yok hocam şimdilik hemen öyle spesifik bi bilgiye ihtiyacım yok da olursa gene rahatsız ederim

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 09:52   #95
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Domates yapraklarında buruşukluk

Arkadaşlar , ofis ortamında yapay ışıkla domates yetiştirme denemeleri yapıyorum , detay bilgi için domateserdem.blogspot.com

Ancak çok dikkat etmeme rağmen domateslerin yaprakları küçük ve buruşuk , suyu az diye düşünüp bol su verdim , ışık az deyip 24 saat ışık yaktık bu buruşukluk gitmedi . Bunun sebebi nedir ? Ekteki resimlerde de göreblirsiniz . bu arada bu bitkileri dikeli tam 1 ay oldu . Acaba bir hastalık mı var ? Yoksa eksik bir mineral vs. mi var ? genel bir sağlık durumu hakkında yorum yapabilirmisiniz ? 20 ye yakın fidanım var , emeklerimin boşa gitmesini istemiyorum .

Teşekkürler

Erdem

Eklenen Resimler

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 15:59   #96
Ağaçsever

Farkettim de , bazı yapraklarda hafif solgunluk var, renk açılmaları var . Elimde Captain H var , acaba bundan sıksam bir faydası olur mu?

Eski 31-03-2009, 08:35   #97
Ağaçsever

Arkadaşlar binlerce üyemiz var , yok mu bu kadar insan arasından yorum yapabilecek ? Benim domatesleri kurtarma çabam da yazıcoğlunun helikopterine dönecek

Eski 31-03-2009, 08:58   #98

izzeterisen's Avatar

Merhaba.
Fotoğraflardan anlaşıldığına göre domatesleriniz, az ışıklı bir ortamda yetişmiş, yapay ışığın etkisi sanırım çok az olmuş. Ayrıca toprağını fazla ıslak tutmuşsunuz. İnce uzun büyümelerinin sebebi bunlar. Bitkinin isteğinden daha soğuk bir ortamda kalmış olabileceğini de düşünüyorum. Yaprak damar aralarında olan sararmalar, iz element noksanlığını, özellikle demir noksanlığını gösteriyor. Demir noksanlığı soğuk, ıslak topraklarda çok ortaya çıkar.
Ne yapılabilir ? Bitkilerinizi güneşe alıştırarak çıkarın, Toprağını biraz da olsa kabartın, bitkinin kökleri havalansın, suyun ölçüsünü kaçırmayın, toprak tav seviyesine yaklaşsın ki suyu öyle verin, ama dibini kurutmayın. Diktiğiniz saksıların altında su birikmesin. Karışımınız iyiyse renk kendi kedine hemen düzelecektir. Captan ilacı rengine tesir etmez.
Şimdilik bu kadar, tahminlerimi size yazdım, kolay gelsin.

Eski 25-04-2009, 16:51   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2008
domateslerımın yakalandıgı hastalık

merhaba arkadaslar domateslerımın yakalandıgı hastalık nedır acaba..ekte resımlerını koyuyorum yardımlarınızı rıca ederım.tedavı seklı nasıldır acaba..neler yapmam gereklıdır..

Eklenen Resimler

leventguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 18:00   #100

izzeterisen's Avatar

Tahminlerimi yazıyorum:
Domatesinizin alt yapraklarındaki durum hastalığa benzemiyor. Ben durumu aşırı toprak nemine bağlıyorum. Bu dönem domatesin çok su istediği bir dönem değildir. Bozuk yaprakları kopararak bitkiden uzaklaştırmanızı öneririm. Çünkü bu gibi yapraklar üzerinde hastalıklar oluşur.
Ama hastalıklar ve zararlılar konusunda resim çekerken yaprakların özellikle alt yüzeylerini de çekerseniz anlamak çok daha kolay olur.

Düzenleyen izzeterisen : 25-04-2009 saat 18:01 Neden: eksik bilgi
Eski 04-06-2009, 09:52   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Merhabalar Arkadaşlar,

Bu sene kendim tohumdan fidelediğim, ve bahçeye ektiğim Pembe domates fidelerinin bazılarında yaprak kıvrılmaları dikkatimi çekti. Bir arkadaşım bunun mantar hastalığı olduğunu ve hemen kimyasal ilaç yapmamı söyledi. Bende mümkün olduğunca organik üretim yapmak istediğimden ev yapımı doğal bir ilaç ile bu problemi engelleme konusunda neler yapabilirim size sormak istiyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

Gülnur

gulnursengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 10:29   #102

izzeterisen's Avatar

Bir resim ekleyebilir misiniz?

Eski 04-06-2009, 12:12   #103
Ağaçsever

silbastan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2009
http://agaclar.net/forum/showpost.ph...&postcount=217

http://agaclar.net/forum/showpost.ph...&postcount=218

Merhabalar, ben "Domates yetisdirme" bölümüne sorunumu iletmisdim,
malbman arkadasimiz mildiyö olabilir demisdi.. bende bunun üzerine verdigi
link i inceledim ama nasil bi ilaclama yapacagimi bi türlü bulamadim
babam in önerisine uyarak hastalikli yapraklari kopardim... sizce dogrumu yaptim
yoksa ilaclama mi yapmam gerek? evde yapabilecegim herhangi bi ilac varmi?

bu ara viyanada hava cok soguk..aceba sorunun kaynagi soguk havami?

bu mildiyö nasil olusur? herhangi bi zararlidan mi yoksa büyüklerimizin dedigi gibi
soguk vurmasi mi?

bu konuyu aydinltirsaniz cok sevinirim

silbastan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 14:33   #104
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Sn İzzetterisen resimde gördüğünüz domateste bir hastalık var mı?

3 gündür gördüklerime soruyorum, bilen yok. Yapraklar gördüğünüz gibi kıvrılıyor ve diğer domateslere geçecek gibi geldi. Ben onlara gözüm gibi bakarken olacak şey mi, üzüldüm.

Eklenen Resimler

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 14:45   #105
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Daha yakından çektiğim diğer resim de bu, şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 14:49   #106
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Bir de sağlıklı olduğunu düşündüğüm pembe domates fidemin resmini ekleyeyim. Sağlıklı olanda kıvrılma hiç yok.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 15:19   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Physiological Leaf Roll
Fizyolojik Yaprak Kıvrılması
Nedeni:
Nemli sezonlar süresince ya da şaşırtılarak oluşturulan fideler tarlada tesis edilirse, alt yaprakların şiddetli bir şekilde yukarı doğru kıvrılması görülebilir. İlk önce küçük yaprakcıklar kıvrılmış görülmekte, fakat hemen yaprak kenarları birbirine değer ve rulo gibi bir görünüm alabilir. Bu şekilde gelişen yapraklar sert ve virus hastalıklarının neden olduğu belirtilere benzerdir. Belirtiler bazı çeşitlerde oldukça barizdir. Etkilene bitkilerde meyveler normal olarak oluşur, herhangi bir kayıba neden olmayabilir.

Mücadelesi:
Herhangi bir şey tavsiye edilmiyor.

KAYNAK

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 16:00   #108
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sn. Uğurtelefon hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

Eski 11-06-2009, 15:28   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2009
nasıl hazırlanır

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gravel Mesajı Göster
Teşhis için teşekkürler. arap sabunlu sarımsaklı karışımı uyguladım ve kırmızı örümcek sorunu tamamen çözüldü
Ağır hasar almış yaprakları kestim. Az yaprak ve domatesler kaldı geriye ama sanırım yoluna bu şekilde devam edicek. Küsmüşe bezemiyor.
arap sabunlu sarımsaklı karısımın nasıl hazırlandıgını soylersen memnun olurum.
saygılar

kkardes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 10:13   #110
Ağaç Dostu

Merhaba Arkadaşlar Doamteslerimin birinde şöyle bir sorunum var. ilk önce yaprakları sararıp soldu ve kurumaya başladı araştırmalarıma göre demir **** azot eksikliğinden kaynaklandiğini düşünüp suyunu azaltıp güneşli bir yere koydum. Ama hala kurumu devam ediyor bir inceleyip birşeyler önerirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

kadiray27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 10:15   #111
Ağaç Dostu

İkinci olarakta ildi domatesimde özellikle çiçekleri kuruyor.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2009, 10:19   #112
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiray27 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar Doamteslerimin birinde şöyle bir sorunum var. ilk önce yaprakları sararıp soldu ve kurumaya başladı araştırmalarıma göre demir **** azot eksikliğinden kaynaklandiğini düşünüp suyunu azaltıp güneşli bir yere koydum. Ama hala kurumu devam ediyor bir inceleyip birşeyler önerirseniz sevinirim.
Domates karalekesine benziyor mantari bir hastalık bakırlı ilacınız varsa tavsiye edilen dozda kullanlamısınız.

Çiçek sorununuz ise büyük ihtimal saksınızın aşırı ı9sınmasından kaynaklanıyordur saksınızın aşırı sınmasını engelleyecek tedbirleri almaslınız (stroforla sarmak, jelatinle sarmak, toprak yüzeyini örtmek gibi).

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 10:31   #113
Ağaç Dostu

Selahattin hocam maşallah

Kavun sorunusu sormadan cevabı vermişsiniz. Hocam hiçbir ilacım yok bu konuda önerinizi alabilirmiyim. hem kimyasal olarak hemde organik olarak.

2.soru içinde saksıların hepsi gölgede ama domatesler tepeden güneş alıyor. En fazla güneşi 1-2 saat görüyor hocam.

Eski 12-06-2009, 11:05   #114

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı Mesajı Göster
Sn İzzetterisen resimde gördüğünüz domateste bir hastalık var mı?

3 gündür gördüklerime soruyorum, bilen yok. Yapraklar gördüğünüz gibi kıvrılıyor ve diğer domateslere geçecek gibi geldi. Ben onlara gözüm gibi bakarken olacak şey mi, üzüldüm.
Gerekli cevap verilmiş ama ben yine de söyliyeyim. şiddetli ışığın buna neden olduğu biliniyor. Merak edecek bir şey yok. Domateslerinizin dayanıksız yetiştirilmesi, ardından gelen sıcak havalar buna neden olmuştur sanıyorum.

Eski 12-06-2009, 11:59   #115
Ağaç Dostu

Valla domates kadar sorunlu bitki varmı acaba??
Dün akşam farkettim,ilk diktiğim 3 sırık domates fidesinin birini kaybetmiştim.
Şimdi diğer 2 taneside aynı sorunlar var.Bitkinin dıştan görünüşü sanki 1 hafta susuz kalmış gibi.Yapraklar buruşuk,dallar aşağıya doğru eğilmiş vaziyette.Bitki üzerinde 20'er kadar domates var,ilk çıkanlar kızarmaya başlamıştı.
Geride kalan 5 yeni fide eskilerinin boyunu geçti.Daha canlı ve diri duruyorlar.
Patlıcan olmaz demişlerdi,2 çeşit patlıcan bile terasta gayet güzel oldu.Biberler ona keza,hergün 1/2kg biber topluyorum.Salatalıklar ekim tarihinden itibaren 25 günlük oldu,çiçek verdiler.
Ama ne hikmetse domateslerde bir türlü dikiş tutmadı.
Gelecek sezon domates ekmeyi hiç düşünmüyorum.

Eski 12-06-2009, 12:29   #116

izzeterisen's Avatar

Köklerini açarak kontrol edin, ya köklerde ya kök boğazında ya da gövde içinde değişik bir şeyler gözlerseniz sebebi bulunabilir. anlattığınız durum solgunluk hastalığını düşündürüyor.

Eski 12-06-2009, 13:33   #117
Ağaç Dostu

Bu domates olayı bende takıntı oldu,öğle saati eve gittim,sırf bu iş için.Gündüz gözüyle birşeyler görebilirmiyim diye.
İnceledim,herhangi birşey bulamadım.Bende rahatsız 2 fideyi söktüm attım.Üzerlerindeki 20 kadar domateside hanıma verdim,turşu kursun diye
Bu kaybettiğim toplam 3 fide bir yerden,diğer 5 fide ise başka bir satıcıdan alınmıştı.Belkide tohumdan **** cinsinden kaynaklanan bir durumdur.
Ben her ihtimale karşı fideleri söktüm,kalan 5 taneninde yerini değiştirdim.Aralarını açtım,daha fazla hava almalarını sağladım.
Bakıcaz,zaman içinde belli olucak nasılsa.

Eski 12-06-2009, 14:18   #118
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Geçen sene yaz sonuna doğru tohumunu öylesine bir saksıya iliştirdiğim bir red robin domatesim var.Yaz sonunda bu domates filizlendi ama mevsimin sonbahara dönmesiyle ben de onu kendi haline bıraktım. Kışı geçireceğni sanmıyordum ama söküp atmadım da. İşte domates beni şaşırtarak tüm kışı ağır aksak, kör topal, ölmeden balkonda rüzgarda ayazda geçirdi ve baharla beraber filizlenip boylanmaya başladı. İnce uzun saksıda balkon demirine asılıydı. Çiçeklenip ilk domatesi tutunca çok sevindim ancak ardından alt yapraklardan başlayan bir sararma ve kuruma başladı. Gübreleme ortamı nemlendirme falan fayda etmedi. Oturak tipi bir domates olmasına rağmen acaba saksısı mı ufak geldi diyip büyük bir saksıya aldım. Kuruma durmadı malesef. Alttan kuruma ilerledikçe yukarıdan yeni filizlerle yeni yaprak yeni tomurcuk vermeye devam etti ve boyu saksısıyla beraber 1,5m'ye ulaştı. Çiçekler domatese dönmeden kuruma oraya ulaştıysa tomurcuklar da kuruyor. Yok kuruma ulaşmadan domatese durduysa, domates gelişip büyümeye devam ediyor. Bu arada aşağıdan yeniden yaprak filizlemeye başladı geçen hafta ama üstte kuruma devam ediyor. Birkaç fotoğrafla durumu göstermeye çalışayım. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...8&d=1242377447
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1242377447
http://www.agaclar.net/forum/attachm...8&d=1242377574
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1244806502
http://www.agaclar.net/forum/attachm...3&d=1244806502

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 23:29   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Domates Fidelerimdeki Sorun...

Fidelerim Gayet güzel boylanırken... Son birkaç günde fotoğraftaki gibi bir problem yaşadım. 3 adet fidem bu şekilde öldü. Açıklamak gerekirse, fidenin toprakla birleştiği yerde gövde inceliyor ve 2-3 gün içinde fideyi tamamen kaybediyorum...
Sorun nedir? Fidelerimi nasıl kurtarabilirim... Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim....
Saygılar....

Eklenen Resimler

Düzenleyen enek : 16-06-2009 saat 23:30 Neden: imla hatası
enek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 23:33   #120
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İnceldiği yerde bir kemirilme gibi bir şey yok ise, boğaz doldurmadığınız, fazla suladığınız, dolayısıyla fideye yeterince kök yaptırmadıığınız için olabilir. Nitekim, resmini koyduğunuz fidenin yaprakları iyi görünmesine rağmen kök hemen hemen yok.

Ben sizin yerinize olsaydım, resimde fidenin gövdesinin yeşile döndüğü yere kadar boğaz doldurup gerekmedikçe sulamazdım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024