agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2011, 00:19   #571
Ağaçsever

ahmetihsan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2011
Merhabalar; iki haftadır çiçeklenen domates fidemde hala meyve oluşmaya başlamadı. Çiçekler akşam kapanıyor. Gündüz olduğunda açılıyorlar. Fakat meyve oluşumu gözlemedim henüz. Sorun nedir acaba?? teşekkürler.

ahmetihsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 09:20   #572
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Benimde siyah ve mor dilimli domateslerim dediğiniz gibi çiçek aıp kapanıyor ve bir türlü meyveye dönüşemiyor.Hatta en sonunda kuruyup dökülüyor.Aynı yerdeki diğer domatesler de birden fazla domates salkımı oluştu ve büyüyorlar.Acaba cinsinden mi bilemedim.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 21:24   #573
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Bir hafta önce başlayan çiçeklenme sonucunda bendeki durumda sizinle aynı. her ne kadar 4-5 gün evde olmasamda damlama sulamayla susuz bırakmadım.
çiçekler açılıp kapanıyor anak meyve görünmüyor.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 21:42   #574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
sayın perishte,
saksı olarak 10 litrelik su kabını kullanıyorum. Diğer mesajımdan sonra spey ile toprağın üzeri ıslanacak kadar suluyorum. Toprak süzek bir toprak ancak biraz ağır galiba. Üçte bir yanmış gübre olduğu halde yinede kuruduğunda çatlamalar oluyor.
Türünü bilmediğim afrika togo domatesi salkım domates şeklinde tomurcuklanma yapıyor. Halen çiçek açmadılar ancak çiçek kapsülleri oluşmaya devam ediyor. Bir salkımında şimdilik 6-7 tane çiçek kapsülü var ancak çiçek yok. Çiçek açıp zamanla meyveye dönmesini bekliyorum.
saygılar.
iki haftadır kpss çalışmaları yüzünden nete girmiyordum; bugün nasıl olsa son gün bu saatten sonra çalışsan ne olacak" diye düşünüp bir gireyim dedim. o yüzden cevap verememiştim, yoksa ilgisizlikten değil, kusura bakmayın.

hocam çiçeklenme hâlâ meyveye durmadıysa tavsiyem sabah veya akşam üstü sularken ve de çiçekler açıkken parmağınızla titreşimler vererek tozlaşmasını sağlamanız. nasıl olsa yüzlerce çiçek yok; o yüzden her bir çiçeğe üç dört saniye kadar titretmek aşırı bir vakit almaz.

şayet tozlaşmayı sağlayamazsanız döllenmemiş herbir çiçek bir müddet sonra dirsek kısmından itibaren kuruyor.

inşallah verimli bir deneyim olur.

perishte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 21:47   #575
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetihsan Mesajı Göster
Merhabalar; iki haftadır çiçeklenen domates fidemde hala meyve oluşmaya başlamadı. Çiçekler akşam kapanıyor. Gündüz olduğunda açılıyorlar. Fakat meyve oluşumu gözlemedim henüz. Sorun nedir acaba?? teşekkürler.
hocam sorun tozlaşamama. bir önceki h.ışık'a da tavsiye ettiğim gibi elinizle veya domatesin bağlı olduğu sırığı sallamak suretiyle (ben birincisini tavsiye ederim) çiçeklerin döllenmesini sağlamanız gerekiyor. döllenen çiçeğin bir süre sonra sadece taç yaprak olan sarı kısmı kuruyup domatesçikler görünecektir. yoksa dirsek kısmından itibaren tamamen kuruyorlar.

Eski 08-07-2011, 23:05   #576
Ağaçsever

ahmetihsan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perishte Mesajı Göster
hocam sorun tozlaşamama. bir önceki h.ışık'a da tavsiye ettiğim gibi elinizle veya domatesin bağlı olduğu sırığı sallamak suretiyle (ben birincisini tavsiye ederim) çiçeklerin döllenmesini sağlamanız gerekiyor. döllenen çiçeğin bir süre sonra sadece taç yaprak olan sarı kısmı kuruyup domatesçikler görünecektir. yoksa dirsek kısmından itibaren tamamen kuruyorlar.
Sayın Perishte; dediğinizi forumu incelerken sorunu yazdıktan sonra görmüştüm. Ve dediğiniz şekilde titreşim yaptırdım. Bu arada bir çiçek düştü. Geri kalanlarda henüz meyve oluşmadı. Başka ne sebebi olablir???

Eski 14-07-2011, 16:24   #577
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetihsan Mesajı Göster
Sayın Perishte; dediğinizi forumu incelerken sorunu yazdıktan sonra görmüştüm. Ve dediğiniz şekilde titreşim yaptırdım. Bu arada bir çiçek düştü. Geri kalanlarda henüz meyve oluşmadı. Başka ne sebebi olablir???
Valla anlamadım ki ben de acemiyim hocam Domatesçilik geçmişim 5 ay kadar benim de. Üstadlar şıp diye bütün ihtimalleri sıralayabilirdi ama onlar da uzun süredir uğramıyor galiba başlığa. Birini denk getirsem benim olgunlaşmış domateslerin neredeyse yarısında bulunan boydan boya çatlakları soracağım.

İnşallah diğer çiçekler dökülmez ama bana kalırsa siz çiçekleri yine arada bir "hanimiş amcasııı" diye parmağınızın ucuyla gıdıklamaya devam edin Ahmet Bey.

Eski 14-07-2011, 18:25   #578
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Domatesler dışarıda duruyorsa döllenme için birşey yapmanıza gerek yok. Rüzgar bu işi yeterince yapıyor zaten. Çiçeklerin düşme sebebi de fazla sulamanızdan olabilir. Çiçek sapının olduğu yere bakın sararmışsa çok inceyse fazla sulamadan dolayı bir zaman sonra düşecektir. Meyve tuttuğunda bahsettiğim yerde kalınlaşma olur, meyve büyüdükçe de kalınlaşma domatesin ağırlığını taşımak için artar.

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 00:11   #579
Ağaçsever

ahmetihsan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perishte Mesajı Göster
İnşallah diğer çiçekler dökülmez ama bana kalırsa siz çiçekleri yine arada bir "hanimiş amcasııı" diye parmağınızın ucuyla gıdıklamaya devam edin Ahmet Bey.
Sayın Perishte; dediğiniz gibi yapıyorum. Çok seviyorum onları,gıdıklıyorum ama tık yok daha!! Çiçeklerde düşmüyor!!!Meyve de oluşmuyor!!. Bir üst koldan başka çiçeklerde çıkmaya başladı ) Bir komşu bunlar erkek fidedir bunlardan meyve alamazsın dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz heralde.
Sayın HuYSuz; domatesler balkonda duruyor zaman zaman rüzgarda alıyorlar. Tüm sineklere,arılara da izin veriyorum gezinsinler diye. Ama hala birşey yok. Titreştirmeden dolayı bir çiçek düşmüştü. Diğerleri duruyor. Geceleri kapanıp güneşi görünce açılıyorlar. Ama meyve yok!! Bakalım üstten daldan çıkan çiçekler ne olacak!! İlerde durumu sizlerle yine paylaşırım.

Eski 15-07-2011, 10:07   #580
Ağaçsever

Ahmet bey titreşimden dolayı çiçek düşmez kolay kolay. Onun zaten düşeceği varmış bu yüzden boşuna ben sebep oldum diye canınızı sıkmayın. Dışarıda duruyor ise döllenme için birşey yapmanızada gerek yok dediğim gibi. Rüzgarın hafif bir esinti bile onları yeterince sallayacaktır zaten.

Örneğin benim torf içerisinde yetiştirdiğim ve çok sağlıklı gelişmeyen domatesimin çiçeklerinde işaretlediğim yere bakarsanız.. Ben birşey yapsamda yapmasamda o bir süre sonra sararan yerlerden kendiliğinden kopup düşecek. Sulamaya dikkat edin, aşırı sulamayın..

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2011, 11:06   #581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HuYSuz Mesajı Göster
Domatesler dışarıda duruyorsa döllenme için birşey yapmanıza gerek yok. Rüzgar bu işi yeterince yapıyor zaten. Çiçeklerin düşme sebebi de fazla sulamanızdan olabilir. Çiçek sapının olduğu yere bakın sararmışsa çok inceyse fazla sulamadan dolayı bir zaman sonra düşecektir. Meyve tuttuğunda bahsettiğim yerde kalınlaşma olur, meyve büyüdükçe de kalınlaşma domatesin ağırlığını taşımak için artar.
demişsiniz;
doğrudur.

fazla sulamadan da domates çiçeklerini kırabilir.

Fazla budamadan (alttan yaprak alma, sırık domates için) da kırabilir.

Döllenme yoksa da çiçek kırabilir.

Ancak bu 3 neden çok az rastlanır.

Domates çiçeklerini _ genelde_ tripsi den kırar. Bunu bir çok üretici bile fark edemez.

Tripsi bazı domates çeşitlerinde _ ceri, minik uzun v.b_ daha az olur.

Tripsi hastalığını anlamanın yolu basittir.

Name:  IMAG0001 [640x480].JPG
Views: 2216
Size:  47.1 KB

Çiçek demetlerin altına beyaz bir kağıt konur, çiçek salkımına üstten sertçe birkaç kere vurulur. (baş parmak ve orta parmağın bir yay gibi masa üstünde yabancı bir cisme vuru gibi)

Beyaz kağıdın üzerine gözle görünen ( zor görünen) sarı sinek benzeri küçük böcekler düşür.

Bunlar tripsi zararlısıdır, çiçeklerin içinde yaşar ve emgi yolu ile çiçeklerden beslenir.
Çiçekler sapından bıçak gibi kesilmiştir. Dokununca dökülür.

Name:  IMAG0013 [640x480].jpg
Views: 2703
Size:  56.7 KB

Bazen bir salkımda bir kaç domates tutar.

Tripsi salgın olursa alttan itibaren her çiçeği kırar ve sizi taa yukarılarda bir kaç küçük domatese talim ettirir.

Tripsi ilacı mutlaka el altında bulunmalı.

Saygılar

limon_sever beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 11:12   #582
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
''Tripsi ilacı mutlaka el altında bulunmalı''

Bize birde tripsi ilacı tavsiye ederseniz bu ders de hakkıyla ögrenilmiş olacak.

Teşekkürler.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 11:14   #583
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HuYSuz Mesajı Göster
Ahmet bey titreşimden dolayı çiçek düşmez kolay kolay. Onun zaten düşeceği varmış bu yüzden boşuna ben sebep oldum diye canınızı sıkmayın. Dışarıda duruyor ise döllenme için birşey yapmanızada gerek yok dediğim gibi. Rüzgarın hafif bir esinti bile onları yeterince sallayacaktır zaten.

...
Sn. HuYSuz,

resimdeki domateste tripsi olabilir. Fazla etkin değilse bazı çiçekleri kırar, bazıları domatese yatar...

Saygılar

Eski 15-07-2011, 11:16   #584
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı Mesajı Göster
''Tripsi ilacı mutlaka el altında bulunmalı''

Bize birde tripsi ilacı tavsiye ederseniz bu ders de hakkıyla ögrenilmiş olacak.

Teşekkürler.
Nimsk 4.5 etkili ve biraz da pahalı bir ilaçtır.
Doğaldır. Neem ( bir çeşit tesbih ağacı) tohumunun yağından elde edilir.

Eski 15-07-2011, 14:12   #585
Ağaçsever

Sn. Halil Önen, tripsiyi hiç duymamıştım sayenizde yeni birşey daha öğrenmiş oldum.

Mesajınızı okuyunca eğer bende varsa fotoğraflayıp yazarım düşüncesiyle kağıt alıp söylediğiniz gibi (okul yıllarında para ile oynadığımız oyunda paraya vurmamız gibi) 4 ayrı kökte toplam 7-8 salkıma bir kaç kere vurarak denedim. Neyseki hiç birinden çok az çiçek tozu haricinde dökülen birşey olmadı ama ben ve benim gibi tripsiyi duymayan arkadaşlar yeni birşey öğrenmiş olduk sayenizde.. teşekkür ederim.

Fotoğrafdaki domatesler benim deneme tahtam gibi birşey oldu. Gelişiminin kötü olması ve çiçek dökmesinde ki en büyük neden benim yani aslında.

Eski 16-07-2011, 00:49   #586
Ağaçsever

ahmetihsan's Avatar

Teşekkürler Sayın Halil Bey; şu an il dışında olduğumdan verdiğiniz bilgileri uygulama imkanım olmayacak. Balkon bitkilerim komşuya emanet edilmiş durumda. Döndüğümde uygulamayı yapıp, sizlerle paylaşırım.
Sayın huYSuz; canımı sıkmam olur mu hiç!! Asla!! Sizlerin yorumlarınızla birçok şey öğreniyorum. Teşekkürler..

Eski 20-07-2011, 11:12   #587
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Arkadaslar;
Ben boyları oldukça uzayan domateslerimi şaşırttım. Ancak saksıya sadece torf koydum. Satıcı ısrarla, torfun, topraktan daha iyi ve sebzeler icin yararlı olduğunu, hatta torf kullanırsam ayrıca gübre kullanmama gerek kalmayacağını söyledi. Bu doğru bir yaklaşım mı? Domateslerim torf içinde de büyümeye devam edebilir, meyve verirler mi?
Teşekkürler.

Basar Bolukbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 12:02   #588
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Basar Bolukbas Mesajı Göster
Arkadaslar;
Ben boyları oldukça uzayan domateslerimi şaşırttım. Ancak saksıya sadece torf koydum. Satıcı ısrarla, torfun, topraktan daha iyi ve sebzeler icin yararlı olduğunu, hatta torf kullanırsam ayrıca gübre kullanmama gerek kalmayacağını söyledi. Bu doğru bir yaklaşım mı? Domateslerim torf içinde de büyümeye devam edebilir, meyve verirler mi?
Teşekkürler.
Böyle satıcıları Ulus meydanında sallandıracaksın. Olurmu öyle şey. Torf hakkında biraz araştırma yaparsanız şu bilgiye ulaşırsınız.

Nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yerlerde bataklık vb altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, yosunların, sazlarının su dibinde çökerek kısmen çürümesi, yıllarca çürümesiyle oluşur.

Bitki için faydalanacakları element ve mineraller yoktur ve ya çok azdır. Torf içerisinde domates fidelerinizin büyümeleri için onlara sıvı bitki besini vermelisiniz. Bu besinin de dozajını iyi ayarlamalısınız. Az verirseniz iyi gelişemez, çok verirseniz bitkiyi kurutabilirsiniz. Domates fidelerinizi yaşatabilirseniz meyve görebilme ihtimaliniz de var.

Kolay gelsin.

Eski 26-07-2011, 10:58   #589
Yeni Üye

Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim. Acaba bu sivi besinleri ile ilgili biraz bilgi verir misiniz? Hangi marka iyidir? Nasil kullanilir? Bu besinleri katarak domatesleri organik olmaktan cikarmis olur muyum? Saygilarimla.

Eski 27-07-2011, 21:49   #590
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Basar Bolukbas Mesajı Göster
Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim. Acaba bu sivi besinleri ile ilgili biraz bilgi verir misiniz? Hangi marka iyidir? Nasil kullanilir? Bu besinleri katarak domatesleri organik olmaktan cikarmis olur muyum? Saygilarimla.
Torf dolu saksının _ eğer saksı 3 lt. ise_ etrafını açarak,

bir çay bardağı solucan gübresi koyun, yayın.

Yarım lt. suya bir yemek kaşığı emek gübre (alg) karıştırın ve sulayın.
Bunu her on gün tekrarlayın.

Bir ay sonra yine iki çay bardağı solucan gübresi koyun. Yukarıdaki alg' lı sulama işlemine devam edin.

Alg ın ( emek gübre) fazlası zararlı değil.

Eski 28-07-2011, 06:50   #591
Yeni Üye

Halil Bey cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin. Saygilar.

Eski 05-08-2011, 12:22   #592
Yeni Üye

Merhaba Arkadaslar

Torfun icinde yetistirmeye calistigim Domateslerim buyuduler. Cok saglikli gorunuyorlar ve surekli gelisim icindeler.

Hatta bir cok cicek de olusmaya basladi. Dun bir kac cicegin kurudugunu ve ciceklerin saplarindaki o kucuk siskinlikten (bogum gibi olan yer) koptuklarini gordum.

Acmis olan bir cicege parmagimin ucu ile inanilmaz hafif bir sekilde dokundum, o da ayni bogumdan pıt diye koptu.

Sizce bu durum neden olabilir? Tum cicekler boyle kopup dusecekler mi?

Bir yerlerde bir problemin olduguna isaret midir bu durum?

En yakin zamanda resim ekleyecegim.

Cevap verebilirseniz cok sevinirim. Saygilarimla.

Eski 14-08-2011, 13:16   #593
Yeni Üye

evren_17's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2011
sulama ile ilgili olabilir

evren_17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 13:34   #594
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Evet olabilir. Soğuk su vermiyelim. Her akşam ılık dinlenmiş suyu deneyelim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 19:44   #595
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
eğlencelik

Eklenen Resimler

Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 20:53   #596
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

sayın suna;

Domateslerle muhteşem bir şölen yapmışsınız. Tebrikler.

Eski 14-08-2011, 21:59   #597
Ağaçsever

inebolu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Domateslerimizin ağaçları gayet sağlam. Meyve verimi de iyi. Yalnız domatesler kızarmaya baslamadan kurtlanıyor ve çürüyor bunun nedeni ne olabilir ve nasıl önleyebiliriz.

inebolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 12:08   #598
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
gubre ısteyen olur ıse benım yaptıgım sıstem damlama sulama yapın gubreyı ıse bu forumda balkonda bahcede topr.tarı.bazlıgında kudret bey´den temın edebılırsınız.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 12:46   #599
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inebolu Mesajı Göster
Domateslerimizin ağaçları gayet sağlam. Meyve verimi de iyi. Yalnız domatesler kızarmaya baslamadan kurtlanıyor ve çürüyor bunun nedeni ne olabilir ve nasıl önleyebiliriz.
Domates yeşil kurdu bunu yapar.

Delfin WG kullanın.

Gübre olarak kalsiyum _ yapraktan_ vermelisiniz.

Eski 19-08-2011, 14:57   #600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Benim balkonumdaki domatesler meyve vermeye başladı fakat uzun süredir yeşil duruyorlar ve bir taneside çok küçük bir haldeyken kızardı,her gün sulama yapıyorum ve ayda bir kere bitkisel destek kullanıyorum ama istediğim verimi alamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

m.şimşek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024