agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2007, 09:30   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gesen Mesajı Göster
...domateslerin, özellikle sıcak ve kuru yaz günlerinde her gün sulanması gerektiğini söyleyenler var.
diğer yandan her gün sulanınca bitki boy atar ama yeterince meyveye dönmez diyenler de var. Ne yapılmalı?...
Öncelikle bitkiyi susuz bırakmayın ve her gün sulayın. Bitki kendisini öyle ayarlar ki fide döneminde aşırı su verirseniz evet boy atar yeşil aksam yapar ancak çiçeklenme veya bitki meyve verme dönemine geçince arttık yeşil aksamı da meyveyide dengeli yapar siz sadece sulayın gerisine karışmayın. İşkembeden atanlarada fazla kanmayın. Eğer o söyleyenlerin söyledikleri doğru olsaydı memleket dolusu domates tarlaları suladıkça meyve değil yeşil aksam verirdi.

sguven beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 15:27   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Domatesimin boyu 1 metreye yaklaştı. Alt dallarında hiç çiçeklenme yok, üst dallarda var. Çiçeksiz alt dalları arada koparıyorum, yanlış mı yapıyorum acaba?
Hala koltuk budaması olayını da anlayamadım. Fotoğrafını çekip koysam, bana nereyi kesmem gerektiğini söyleyebilir misiniz Selahattin Bey? Benim anladığım ana gövdeden dalın çıktığı birleşme yerinden bir dal daha çıkarsa (üstünde çiçek olmamak kaydıyla) o dal kesilmeli. Doğru mudur?

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 17:02   #33
Ağaç Dostu

Evet doğrudur. resmi koyun tarif edeyim ayrıca alt yaprakları koparmanız uygundur...

Eski 29-06-2007, 13:42   #34
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Selahattin Hocam domatesimin çiçekleri kuruyup dökülmeye başladı. Suyunu az az veriyorum. Tam suya doymayacak kadar. Ondan mı acaba? Yaprakları tam dirilmiyor ama çok da solmuyor, böyle hafif aşağıya düşük duruyor (off bir fotoğraf makinem olsaydı...) Kısaca domates üç bardakla suya doyacaksa ben 1.5-2 bardak su veriyorum. Görünüşünde bir anormallik yok. Yapraklarını inceledim bir hastalık falan yok gibi. Sadece yapraklar biraz daha su istediğini söylüyor sanki. Çiçeklerin dökülmesi bundan olabilir mi?

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 15:49   #35
Ağaç Dostu

Suyu bol vermeyi deneyin bakalım suyu verince çiçek dökülmesi yapacak mı.

Eski 29-06-2007, 15:53   #36
Ağaç Dostu

Bakırlı ilaçlarla koruyucu ilaçlama yapabilirsiniz veya bu çürüklük bazen topraktaki kalsiyum noksanlıından da olabiliyor. Buna uygun gübreleme veya toprağa tarım kireci atmayı bir deneyebilirsiniz.

Eski 02-07-2007, 14:19   #37
Ağaçsever

koltuk budama

Selahattin Bey, kesmeyi düşündüğüm dalları işaretledim. Doğru mu anlamışım? Eğer doğruysa ve üstünde çiçek yoksa o dalları keseceğim.

Eklenen Resimler

msavsa beğendi.
Eski 02-07-2007, 15:17   #38
Ağaç Dostu

Gayet güzel, hiç vakit kaybetmeyin işaretlediğiniz yerleri kesin...

msavsa beğendi.
Eski 02-07-2007, 19:03   #39
Ağaçsever

bahcevan0618's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Merhabalar
Selahattin Yılmaz hocam.Bugün bodur chery domateslerin olgunlarını toplayıp tohumlarını çıkarttım,kuruttuktan sonra viyollere ekeceğim. Fideleri daha sonra saksılara dikeceğim.
Sene sonuna kadar yetişmezlerse seraya alırım diye düşünüyorum.Tavsiyeniz varmı ?

bahcevan0618 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 20:03   #40
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Domatesler çiçek açıyor.Ama meyve yok .Hergün suluyorum.Meyve için ne vermeliyim?
Aynı şekilde kavun da çiçek var ama meyve yok.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 21:16   #41
Ağaç Dostu

Sevgili elfogi sizde MAP kullanın. Az sabredin seze bir tutam göndereceğim ahududularla birlikte...

Eski 03-07-2007, 08:03   #42
Ağaçsever

Teşekkürler Selahattin Bey, geç anladım ama doğru anlamışım

Eski 03-07-2007, 10:28   #43
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Selahahttin Bey teşekkür ederim.

Eski 09-07-2007, 19:38   #44
Yeni Üye

kayaayka's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2007
Ben biraz fazla budadım galiba. Üst dallarda çiçek ve domates var ama olmayan tüm dalları budadım. Bir sorun olur mu acaba? Birde bu domatesin cinsini bilmiyorum, İtalyan domatesine benziyor ama kayısı büyüklüğünü geçmiyor, oval şekilde. Sadece torf var hiç toprak olmaması sorun yaratırmı?

Eklenen Resimler

kayaayka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 21:15   #45
Ağaç Dostu

Evet bayağı ciddi budamışsınız budadıkça da bitkinin boyu uzamış. Ama sorun teşkil etmez. Artık koltuk dışında bir şeyi budamayın. Torfta olsada üst kısma iyi bahçe toprağı serip karıştırmanızı tavsiye ederim. Gerçi meyve almışsınız ama yine de besin ihtiyacı açısından toprak karıştırmalısınız.

Eski 09-07-2007, 21:22   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Dometes bitkilerimin bir kısmı. Şeri domateslerim de çok meyva var. Pembe domateslerimde de mahsul oldukça iyi. Sırık domateslerim boylandılar, ama meyveleri fazla değil.
Sarı renkli tabela sinek kapanı.Üzerinde binlerce sinek yapışmış vaziyette.Faydası çok oldu. Organik tarımda sinek kıran olarak kullandım.Bir de Mayıs ayı başlarında çevreden uç uç böceği(Uğur böceği) toplayıp bitkilerimin üzerine bıraktım. Onlarda yaprak bitlerini hallettiler.

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 21:24   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Cumartesi günü MAP almaya gittim köydeki Ziraai İlaç Bayisine. MAP yerine bana kendi bahçesinde kullandığı (adına yarın bakarım) tuza benzeyen bir ürün hediye etti. Cumartesi akşamı tarif üzerine, her domates köküne bir çay kaşığı koydum ve bol suladım. İki günde bu kadar etki olur mu şaşırdım kaldım bu akşam sebze bahçeme bakınca. Tüm çiçekler domatese dönmüş. Şimdi benim domateslerimin doğallığı bozulmuş mudur?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 21:55   #48
Ağaç Dostu

Doğallığın bozulması söz konusu değil sadacae yaptığınız bir etkiyle bitki besleme yaptınız ve bitkideki doğal mekanizmaları tetklediniz. Eğer hormon kullansaydınız doğallık bozulmuş olacaktı ******. Yine kullandığınız gübresyi öğrenin derim ben...

Eski 09-07-2007, 22:25   #49
Ağaç Dostu

Organik tarımda suni gübre yok.Hayvan gübresi evet.

mazda_ozan beğendi.
Eski 09-07-2007, 23:10   #50
Yeni Üye

kayaayka's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2007
Selahattin Bey teşekkürler cevabınız için. Budamayı durdurdum. Bahçe toprağı derken dışardan herhangi bir toprakmı? Kusura bakmayın burdada bu konuda da yeniyim ve balkonda yetiştiriyorum. Gübrede kullanmadım. Birde domatesin cinsi konusunda bilgi verebilirmisiniz..Daha fazla büyümezlermi?(Bütün domatesler kayısı boyunda kaldılar daha fazla büyüyemiyorlar..)

kayaayka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 06:43   #51
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Cumartesi günü MAP almaya gittim köydeki Ziraai İlaç Bayisine. MAP yerine bana kendi bahçesinde kullandığı (adına yarın bakarım) tuza benzeyen bir ürün hediye etti. Cumartesi akşamı tarif üzerine, her domates köküne bir çay kaşığı koydum ve bol suladım. İki günde bu kadar etki olur mu şaşırdım kaldım bu akşam sebze bahçeme bakınca. Tüm çiçekler domatese dönmüş. Şimdi benim domateslerimin doğallığı bozulmuş mudur?
Selahattin Bey MAP ile ilgili bir şey sormak istiyordum.
Şu anda balkonda bulunan bitkilerimden sebzeleri ve limon, kazüzümü, pepino yer elması gibi meyve fidanlarını 15 günde bir hümik asit ve yine 15 günde bir gübre şerbeti ile besliyorum. Bu MAP meyvelendirme konusunda oldukça ilgimi çekti. Şu anda bir domatesimin dışında hiç birinde değil meyve çiçeklenme bile yok. Benim yaptıklarım yeterli olur mu yoksa MAP ilavesi de yapayım mı? Bir de MAP organik mi kimyasal mı?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 12:18   #52
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayaayka Mesajı Göster
Selahattin Bey teşekkürler cevabınız için. Budamayı durdurdum. Bahçe toprağı derken dışardan herhangi bir toprakmı? Kusura bakmayın burdada bu konuda da yeniyim ve balkonda yetiştiriyorum. Gübrede kullanmadım. Birde domatesin cinsi konusunda bilgi verebilirmisiniz..Daha fazla büyümezlermi?(Bütün domatesler kayısı boyunda kaldılar daha fazla büyüyemiyorlar..)
Fidanlıklardan kocaman bir çuval toprağı 5 YTL'ye alabilirsiniz. Toprak,kum, yanmış hayvan gübresi, torf karışından elde ediyorlar. Sebzelerim için derseniz en uygununu verirler.

Eski 10-07-2007, 12:29   #53
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Selahattin Bey 20-20-20 + TE(ME) TOUBON NPK GÜBRESİ (Harmanlanmış)
Toprağa eksik olan mineralleri veriyor sanırım. İçinde %20 Azot, %4 Nitrat Azotu, %13,3 Üre Azotu, Suda çözünür Fosfat Penta Oksit, Bor, Bakır, Mangan, Molibden ve Çinko var.
Bir sene domates ekilen yere bir daha ekilmezmiş fakat benim küçücük bir sebze bahçem var. Mecburen aynı yerde yetiştiriyorum. Kış başında bir karık başına bir çuval yanmış koyun gübresi koyup bellemiştim toprağı. Baharda aynı yerde kıvırcık, marul yetiştirmiştim. Demek ki hayvan gübresi yetersiz kalıyor.
Meyve ağaçlarında da kullanabilir miyim bu gübreyi ne dersiniz?
Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Eski 10-07-2007, 12:59   #54
Ağaçsever

Cidden bu MAP nedir? Zararsızsa ve işe yarıyorsa hemen yapalım Salatalığa, bibere de yapılır mı acaba?

Eski 10-07-2007, 17:07   #55
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Domates gölgede olur mu?Benim garibanlar tüm gün güneş altında çiçekler kuruyor.

Eski 10-07-2007, 17:18   #56
Ağaç Dostu

Bol bol sulayın.

Eski 10-07-2007, 18:10   #57
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Cidden bu MAP nedir?...
MAP kimyasal bir gübredir. Mono amonyum fosfat da açılımı. Düşük azot, yüksek fosfor içerir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 20:39   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Selahattin Bey 20-20-20 + TE(ME) TOUBON NPK GÜBRESİ (Harmanlanmış)
Toprağa eksik olan mineralleri veriyor sanırım. İçinde %20 Azot, %4 Nitrat Azotu, %13,3 Üre Azotu, Suda çözünür Fosfat Penta Oksit, Bor, Bakır, Mangan, Molibden ve Çinko var.
Bir sene domates ekilen yere bir daha ekilmezmiş fakat benim küçücük bir sebze bahçem var. Mecburen aynı yerde yetiştiriyorum. Kış başında bir karık başına bir çuval yanmış koyun gübresi koyup bellemiştim toprağı. Baharda aynı yerde kıvırcık, marul yetiştirmiştim. Demek ki hayvan gübresi yetersiz kalıyor.
Meyve ağaçlarında da kullanabilir miyim bu gübreyi ne dersiniz?
Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
Elinizeki gübre şelatlı tarzda hazır suni bir gübre. Bitkilerinize verdiğinizde elbette etkisini görürsünüz ama suni gübre ile gübrelemiş olursunuz. Organik olmasada doğallıktan biraz uzaklaşmış olursunuz ama mademki bitkilerinizde besin noksanlığı algılıyorsunuz zararını da görmezsiniz. Zira gübreler ilaç kalıntısı gibi değildir, bitki ihtiyacı kadarını alır. Üzerinde yazan tarife ve bitki türüne göre kulanın...

Eski 10-07-2007, 20:53   #59
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Selahattin Bey. Bir daha domateslere vermeyi düşünmüyorum zaten. Ama çiçeklerin bazılarında deneyebilirim

Eski 11-07-2007, 08:19   #60
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
MAP kimyasal bir gübredir. Mono amonyum fosfat da açılımı. Düşük azot, yüksek fosfor içerir.
Peki MAP doğal mıdır Mine Hanım? Yani kullanılmasında sakınca yok mudur?

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024