agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2012, 01:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2012
domateste çiçek burnu çürüklüğü

İyi günler. Benim domateslerimin arka kısımlarında resimde görüldüğü gibi kahverengileşme var. Bunu çiçek burnu çürüklüğü veya domates güvesi diye tahmin ediyorum. Acaba bu hastalığı önlemek için ne yapmalıyız.Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen serkanm54 : 05-08-2012 saat 09:36
serkanm54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 13:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Domates güvesi değil,kalsiyum eksikliğine bağlı çiçek burnu çürüklüğü ama bence zarar derecesinde değil.Domates ilk meyvelere kök ve gövde yeterince gelişmediği için kalsiyumu taşımakta zorlanır ve ilk meyvelerde çiçek burnu çürüklüğü gözlenir.Sonraki meyvelerde genelde bu problem olmaz.Ama garanti olsun derseniz topraktan kalsiyum uygulayabilirsiniz.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 21:32   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanm54 Mesajı Göster
İyi günler. Benim domateslerimin arka kısımlarında resimde görüldüğü gibi kahverengileşme var. Bunu çiçek burnu çürüklüğü veya domates güvesi diye tahmin ediyorum. Acaba bu hastalığı önlemek için ne yapmalıyız.Yardımcı olursanız sevinirim.
Bunlar çiçek burnu çürüklüğü değil. İri çeşit domateslerde böyle olur, gayet normaldir. Meyve etine sirayet eden bir şeyi de yoktur. Bu gibi şekil bozukluklarına (çok daha fazlası olabilir) catface (kediyüzü) denir. Tamamen fizyolojik bir durumdur.

flying dragon beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 09:23   #4
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
MeyveliTepe' nin dediğine ek olarak gerçek yerli tip domateslerde hep olan bir durum eğer hibrit değil ise elinizdekiler o pazardaki aldığınız ve gördüğünüz resim gibilerde istiyorsanız İsrail menşeili tohum türleri lazım. Antalyada halen yetiştiriyorlar o iğrenç kabullenilemeyecek türleri bu mevsimde bile tadı tuzu yok 1 tür daha var gelen eğri büğrü kırmızı domates onlar lezzetli ve senin domatesler gibi altları hep izli. kendim yetiştiriyorum saksıda her sene onlarda aynı tohumdan yetişme. Pembe domatesin bile hibriti çıktı İsrailliler sayesinde çok kötü tadı var ve pis kokuyor içleri bu tip ürünlerin güzelliğine aldanıp tercih etmeyin.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 12:11   #5
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
pembe domateslerin hibridi naylon gibi bişey.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2019, 22:29   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Galeri: 6
benim açığa diktiğim sc2121'lerde, rio grande'lerde özellikle ilk meyvelerde çokça; seradaki hikmet'lerde ise üçüncü dördüncü salkımlarda nadiren oldu çiçek burnu çürüklüğü. sizinkiler, meyvelitepe'nin söylediği gibi, çiçekburnu çürüklüğü değil.

çiçekburnu çürüklüğünün kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığını okuyup, her hafta yapraktan kalsiyum verdim. gerçi hala her ilaçlamada kalsiyum da veriyorum; ama, sorunun topraktaki kalsiyum eksikliğinde değil, sulamada olduğunu keşfettim. bu sorunla karşılaşırsanız bir gün, sulamaya dikkat edin.

demlichay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024