agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2013, 15:24   #1831
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
İri Salkım Domates

Name:  iri_salkim_domates.jpg
Views: 2197
Size:  65.6 KB

Murat Uysal ve ciroz beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 18:12   #1832
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn limon_sever, bu cesit, takasta tohumunu paylastiginiz cesit mi? Yerli midir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
İri Salkım Domates

Eklenti 432161

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 19:55   #1833
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn limon_sever, bu cesit, takasta tohumunu paylastiginiz cesit mi? Yerli midir?
Evet, yerli bir çeşit. 2 senedir deneme amaçlı ekiyorum. Takasta paylaşmadım. Bu seneki etkinlikte bir aksilik olmazsa paylaşacağım.

Name:  iri_salkim_domates.jpg
Views: 1726
Size:  57.5 KB

İki tane 2 m2'lik sebze adalarında tüm domateslerim itiş kakış yetişiyorlar işte

Eski 09-08-2013, 17:28   #1834
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Siyah domatesler tam koparmalık oldular.

Name:  siyah_domates.jpg
Views: 1720
Size:  53.9 KB

Name:  siyah-domates.jpg
Views: 2386
Size:  54.2 KB

Eski 09-08-2013, 17:30   #1835
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Tohumluk salkım domatesler

Name:  salkim_domates.jpg
Views: 2845
Size:  45.1 KB

Eski 09-08-2013, 17:35   #1836
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sarı ampul domatesler ve sarı salkım domatesler tam randıman devam...

Name:  domates.jpg
Views: 1425
Size:  45.3 KB

Name:  sari_domates.jpg
Views: 1412
Size:  56.4 KB

Eski 11-08-2013, 03:33   #1837
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn limon_sever, http://www.agaclar.net/forum/attachm...im_domates.jpg adresindeki (sanirim kirmizi meyvelere sahip olan ve 'iri salkim domates seklinde adlandirdiginiz) bu seneki takasta tohumunu paylasacaginizi belirttiginiz yerli cesit, 2012 takasinda tohumunu paylastiginiz 'kokulu koy domatesi' ile ayni midir?

Alıntı:
Evet, yerli bir çeşit. 2 senedir deneme amaçlı ekiyorum. Takasta paylaşmadım. Bu seneki etkinlikte bir aksilik olmazsa paylaşacağım.

Eklenti 432171

İki tane 2 m2'lik sebze adalarında tüm domateslerim itiş kakış yetişiyorlar işte

Eski 11-08-2013, 12:00   #1838
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Sn limon_sever, http://www.agaclar.net/forum/attachm...im_domates.jpg adresindeki (sanirim kirmizi meyvelere sahip olan ve 'iri salkim domates seklinde adlandirdiginiz) bu seneki takasta tohumunu paylasacaginizi belirttiginiz yerli cesit, 2012 takasinda tohumunu paylastiginiz 'kokulu koy domatesi' ile ayni midir?
Sorunuza burada cevap verdim. Sanırım okumadınız.

Alıntı:
Geçen seneki etkinlikte "Kokulu köy domatesi" olarak değilde "Köy domatesi" olarak paylaşmıştım. O domatesin meyveleri iri değil küçüktü.

"İri salkım domates" diye adlandırmıyorum ismi zaten öyle. Daha önce hiç bir şekilde domatesin ne kendisini ne de tohumlarını hiç bir şekilde hiç bir yerde paylaşmadım. 2 senedir deneme amaçlı yetiştiriyorum.

Bu zamana kadar 50-60 çeşit domates yetiştirmişimdir. İsmini bildiğim domatesler veya yöresini bildiklerim hepsi. Kendi bahçemizde en iyi sonuç aldığımız çeşitleri ayırıp saklıyorum. Bizim bahçenin toprağı konusunda sıkıntılarımız olduğu için bu kadar çeşit denemesi yaptım. Aslında etkinlikte o yüzden bulunuyorum. Çeşit denemesi yaparak en iyi, en lezzetli, verimli, dayanıklı çeşitleri listeme alıyorum. Paylaştığım domates tohumlarını alacak arkadaşların çok bakım yapmadan orta seviyeli bir toprakta en iyi verimi alacakları çeşitleri paylaştığımı belirtmek isterim.

Şunu da belirtmek isterim. 2 m2'lik sebze adalarına en fazla 4-5 domates fidanı dikilmesi tavsiye ediliyor. Ben 2 m2'lik adaya 32-33 fidan dikiyorum. Sonucu siz de görüyorsunuz. Çok çeşit yetiştiriyorum. Ama sadece 4 m2'lik bir adada. Yani öyle çok uğraşmıyorum domateslerle de. Ne ilaç kullanıyorum ne de yaprak gübreleri. Eğer ilaç veya yaprak gübresi kullansaydım sanırım daha çok verim alırdım. Gülleci bulamacını yapamadım ve kaolin kilini Konya'da bulamadım. Eğer onları da uygulasam...

Bilindik şeyler yapmak her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bazen aykırı olmakta gerekir.

Dilim biraz şişmiş

berçin beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 11-08-2013 saat 12:44
Eski 11-08-2013, 13:24   #1839
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
ilk mini hasat

Dikimde gecikmemize rağmen, hasat mevsimi başlıyor.
Geçen seneki takas etkinliğinden gelen tohumların yolculuğuna şahit olmak, öğretilerin en keyiflisi. Hatalarımızla birlikte, bu daha başlangıç mücadeleye devam...

Name:  santini.jpg
Views: 1413
Size:  72.1 KB
Santini' ler şaşırtıcı şekilde çok verimli bir çeşit.

Name:  sari-ampul-san-marzano.jpg
Views: 1445
Size:  69.7 KB
Sarı Ampul ve arkasında San Marzano

Name:  pembe.jpg
Views: 1412
Size:  62.4 KB
Lezzetiyle damak, boyutuyla göz şaşırtan Pembe.
Tartma şansımız olmadı ama 500-600 gr vardır.

Name:  toplu.jpg
Views: 1405
Size:  37.8 KB
Hasatın özeti. Yüzler gülüyor.

Name:  pembe-tabak.jpg
Views: 1421
Size:  34.6 KB
Biraz da damak ve hücrelerimiz sevinsin

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 16:26   #1840
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
terasta yetişen domateslere söğüş lezzet testi;

adaylar : yalova pembe, tula siyah, panderosa red beefsteak, panderosa pembe.

and the winner is......

panderosa pembe ve tula siyah inanılmaz !!

Name:  photoa.jpg
Views: 1724
Size:  44.5 KB

ciroz ve loveforlife beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 20:47   #1841
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Zaman ayirdiginiz icin ve bu domatesi paylasima acacaginiz icin tesekkurler. Onceki mesajinizi okudum fakat http://www.agaclar.net/forum/attachm...im_domates.jpg adresindeki meyvelerle Domates Yetiştirme adresindeki meyveler gorunus itibariyle farkli gorunuyor, onun icin sordum. Ikinci resimde ondeki meyveler bogumluyken, ilk resimdekilerin yuzeyi daha duz ve meyveler daha basik. Ikinci resmi daha sonra mi cektiniz? Bogumlari hasata yakin mi belirginlesiyor? Tipik sekilde hasat asamasinda meyvelerin bir kismi bogumlu, bir kismi duz de olabilir tabii.

Dediginiz gibi domateslerinizin verimi cok iyi gozukuyor. Oldukca kucuk bir alanda bitkiler birbirine degecek sekilde cok sayida cesit yetistirdiginiz icin bir tavsiyede bulunmak isterim:

Capraz tozlasmaya karsi onlem olarak tohum alacaginiz, ozellikle yerli cesitlere ait olan, meyveleri onceden bohcalamanizin yarari olabilir. Diger sebze cesitlerine gore cok daha az olmasina karsin, domateslerde de %5'e kadar cikan oranlarda capraz tozlasma soz konusu olabiliyor. Cesit sayisi arttikca tozlasma olasiligi da artiyor.

Bir diger onlem de, hasat zamani birden cok meyveden tohum almak olabilir. Meyvelerden birinde capraz tozlasma olsa bile, bu meyveden alinacak tohumlar, ayni bitkinin diger meyvelerinden alinan tohumlarla karistiginda, capraz tozlasmis tohumlar bastirilmis oluyor.

Alıntı:
Sorunuza burada cevap verdim. Sanırım okumadınız.

Geçen seneki etkinlikte "Kokulu köy domatesi" olarak değilde "Köy domatesi" olarak paylaşmıştım. O domatesin meyveleri iri değil küçüktü.

"İri salkım domates" diye adlandırmıyorum ismi zaten öyle. Daha önce hiç bir şekilde domatesin ne kendisini ne de tohumlarını hiç bir şekilde hiç bir yerde paylaşmadım. 2 senedir deneme amaçlı yetiştiriyorum.

Bu zamana kadar 50-60 çeşit domates yetiştirmişimdir. İsmini bildiğim domatesler veya yöresini bildiklerim hepsi. Kendi bahçemizde en iyi sonuç aldığımız çeşitleri ayırıp saklıyorum. Bizim bahçenin toprağı konusunda sıkıntılarımız olduğu için bu kadar çeşit denemesi yaptım. Aslında etkinlikte o yüzden bulunuyorum. Çeşit denemesi yaparak en iyi, en lezzetli, verimli, dayanıklı çeşitleri listeme alıyorum. Paylaştığım domates tohumlarını alacak arkadaşların çok bakım yapmadan orta seviyeli bir toprakta en iyi verimi alacakları çeşitleri paylaştığımı belirtmek isterim.

Şunu da belirtmek isterim. 2 m2'lik sebze adalarına en fazla 4-5 domates fidanı dikilmesi tavsiye ediliyor. Ben 2 m2'lik adaya 32-33 fidan dikiyorum. Sonucu siz de görüyorsunuz. Çok çeşit yetiştiriyorum. Ama sadece 4 m2'lik bir adada. Yani öyle çok uğraşmıyorum domateslerle de. Ne ilaç kullanıyorum ne de yaprak gübreleri. Eğer ilaç veya yaprak gübresi kullansaydım sanırım daha çok verim alırdım. Gülleci bulamacını yapamadım ve kaolin kilini Konya'da bulamadım. Eğer onları da uygulasam...

Bilindik şeyler yapmak her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bazen aykırı olmakta gerekir.

Dilim biraz şişmiş

limon_sever beğendi.
Eski 11-08-2013, 20:48   #1842
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn ciroz,

Ustten 3. ve 4. resimlerdeki iri meyveler, Lice Pembesi'ne mi ait?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Dikimde gecikmemize rağmen, hasat mevsimi başlıyor.
Geçen seneki takas etkinliğinden gelen tohumların yolculuğuna şahit olmak, öğretilerin en keyiflisi. Hatalarımızla birlikte, bu daha başlangıç mücadeleye devam...

Eklenti 432858
Santini' ler şaşırtıcı şekilde çok verimli bir çeşit.

Eklenti 432859
Sarı Ampul ve arkasında San Marzano

Eklenti 432860
Lezzetiyle damak, boyutuyla göz şaşırtan Pembe.
Tartma şansımız olmadı ama 500-600 gr vardır.

Eklenti 432861
Hasatın özeti. Yüzler gülüyor.

Eklenti 432862
Biraz da damak ve hücrelerimiz sevinsin

ciroz beğendi.
Eski 11-08-2013, 21:25   #1843
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Sn ciroz,

Ustten 3. ve 4. resimlerdeki iri meyveler, Lice Pembesi'ne mi ait?
Sn birnefestoprak,

o pembe' ler geçen seneki takas etkinliğinde Sn Tekin' den gelen pembe' lerden.

Sizden gelen Lice pembesinde de 250-300 gr lık meyveler var. Yeni renklenmeye başladılar.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 22:52   #1844
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Zaman ayirdiginiz icin ve bu domatesi paylasima acacaginiz icin tesekkurler. Onceki mesajinizi okudum fakat http://www.agaclar.net/forum/attachm...im_domates.jpg adresindeki meyvelerle Domates Yetiştirme adresindeki meyveler gorunus itibariyle farkli gorunuyor, onun icin sordum. Ikinci resimde ondeki meyveler bogumluyken, ilk resimdekilerin yuzeyi daha duz ve meyveler daha basik. Ikinci resmi daha sonra mi cektiniz? Bogumlari hasata yakin mi belirginlesiyor? Tipik sekilde hasat asamasinda meyvelerin bir kismi bogumlu, bir kismi duz de olabilir tabii.

Dediginiz gibi domateslerinizin verimi cok iyi gozukuyor. Oldukca kucuk bir alanda bitkiler birbirine degecek sekilde cok sayida cesit yetistirdiginiz icin bir tavsiyede bulunmak isterim:

Capraz tozlasmaya karsi onlem olarak tohum alacaginiz, ozellikle yerli cesitlere ait olan, meyveleri onceden bohcalamanizin yarari olabilir. Diger sebze cesitlerine gore cok daha az olmasina karsin, domateslerde de %5'e kadar cikan oranlarda capraz tozlasma soz konusu olabiliyor. Cesit sayisi arttikca tozlasma olasiligi da artiyor.

Bir diger onlem de, hasat zamani birden cok meyveden tohum almak olabilir. Meyvelerden birinde capraz tozlasma olsa bile, bu meyveden alinacak tohumlar, ayni bitkinin diger meyvelerinden alinan tohumlarla karistiginda, capraz tozlasmis tohumlar bastirilmis oluyor.
İki mesaj yazmamak için tek mesajda bilgi vermiştim. Domates Yetiştirme burdaki domates "salkım domates". Yani "iri salkım domates" değil. Salkım domateste boğumlar var. İri salkımın çok yuvarlak bir yapısı var. Salkım domatesin nerdeyse iki katı meyveleri var.

Eski 12-08-2013, 01:27   #1845
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
2012 Agaclar.net tohum takasina tohumunu gonderdiginiz koy domatesiyle ilgili notlarimi ancak bulabildim. Cumra'nin bir koyunden geldigini, verimli ve lezzetli oldugunu ve kucuk meyveli olmasina karsin, bitki ustunde bir iki meyve birakilmasi halinde bu meyvelerin oldukca irilestigini belirtmissiniz. Bitkinin yetistirildigi koyun adi hakkinda bir fikriniz var mi acaba?

Eski 12-08-2013, 15:48   #1846
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Ankara'nın Ayaş Domatesi
Name:  Ayaş.jpg
Views: 2115
Size:  47.8 KB
Rouge D'Irak
Name:  Rouge D'Irak.jpg
Views: 1406
Size:  38.3 KB
Sub Arctic Plenty
Name:  Sub Arctic Plenty I.jpg
Views: 2474
Size:  44.6 KB
Sub Arctic Plenty
Name:  Sub Arctic Plenty II.jpg
Views: 1748
Size:  39.3 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 15:56   #1847
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Pink Oxheart
Name:  Pink Oxheart.jpg
Views: 1216
Size:  43.6 KB
Pink Vernissage
Name:  Pink Vernissage.jpg
Views: 1221
Size:  34.3 KB
Roma
Name:  Roma.jpg
Views: 1214
Size:  25.6 KB
Christopher Columbus
Name:  Christopher Columbus I.jpg
Views: 1196
Size:  39.7 KB

Eski 12-08-2013, 16:14   #1848
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Black Krim
Name:  Black Krim.jpg
Views: 1752
Size:  38.9 KB
Black Russian
Name:  Black Russian.jpg
Views: 1609
Size:  45.2 KB
Black Prince
Name:  Black Prince.jpg
Views: 1657
Size:  50.3 KB
Cherokee Purple
Name:  Cherokee Purple.jpg
Views: 1575
Size:  56.7 KB

Eski 12-08-2013, 19:50   #1849
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn bahcedenn,

Ayas Domatesi'ni 2012 Agaclar.net Tohum Takas Etkinligi'nde Sn asiye'nin gonderdigi, yaklasik 50 yillik tohumun devami olan tohumlardan mi urettiniz yoksa kaynagi baska mi? Sizin gosterdiginiz resimdeki meyveler sanki bildigimiz Ayas Domatesi'ne gore biraz daha basik ve duz kabuklu degil, eger kaynak dedigim gibiyse sonuc ilginc. Bir de tek bir bitki mi yetistirdiniz yoksa baska tohum da ektiniz mi?

Rouge D'Irak domatesi yetistirmenize cok sevindim. Bu domates, Nineveh, Al Kuffa ve Abu Rawan ile birlikte piyasada bulunan ve tohumu, Fransa'da yasayan Aziz Nael isimli bir Irak'li tarafindan ABD'ye tanitilan cok nadir dort cesitten birisi. Ayni kisi, Ali Baba isimli cok cok kaliteli Irak Karpuzu'nu da hepimizin begenisine sundu. Bu cesitlerin hepsi, Guneydogu Anadolu'da yetistirilen desti cesitlerle benzerlik gosteriyor.

Vernissage Pink de onemli bir cesit. Bildigim kadariyla, Ukrayna'da gerceklestirilen cizgili domates uretim projesi kapsaminda ortaya cikan bir seri cizgili cesitten birisi. Diger bir ifadeyle, cesit adi Ingilizce ama Vernissage Pink, aslinda bir Ukrayna domatesi. Hic yetistirmedim ama buyuk ihtimalle, soguk dayanimi da yuksektir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Ankara'nın Ayaş Domatesi
Eklenti 433071
Rouge D'Irak
Eklenti 433072
Sub Arctic Plenty
Eklenti 433073
Sub Arctic Plenty
Eklenti 433074

ciroz beğendi.
Eski 12-08-2013, 20:11   #1850
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
2012 Agaclar.net tohum takasina tohumunu gonderdiginiz koy domatesiyle ilgili notlarimi ancak bulabildim. Cumra'nin bir koyunden geldigini, verimli ve lezzetli oldugunu ve kucuk meyveli olmasina karsin, bitki ustunde bir iki meyve birakilmasi halinde bu meyvelerin oldukca irilestigini belirtmissiniz. Bitkinin yetistirildigi koyun adi hakkinda bir fikriniz var mi acaba?
Tam olarak köyü bilmiyorum. Sormam gerekecek. 1-2 gün sonra unutmazsam bilgilendiririm.

Eski 12-08-2013, 21:41   #1851
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
İri Salkım Domates

Eklenti 432161
Sevgili limon_sever lezzeti iyi ise tohumundan alabilirmiyim..

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 21:44   #1852
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Black Krim
Eklenti 433079
Black Russian
Eklenti 433080
Black Prince
Eklenti 433081
Cherokee Purple
Eklenti 433082
Black Giant veya bir diğer adı. Çok lezzetli domatesler ama hastalıklara karşı çok dayanıksız.. bölgeye uyum sağlatamadım. Bu sene idare eder ama bakalım hayırlısı artık..

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 21:55   #1853
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Black Giant, baska bir siyah domates cesidi. Aslinda siyah cesitler sizin bolgenizde iyi yetisir diye dusunurum. Bu cesitlerin icinde anavatani Karadeniz'in kuzeyi ve Rusya olanlar var. Iklim acisindan benzerlikler mevcut. Black Krim cesidini denemenizi tavsiye ederim.

Bu arada yeri gelmisken sormak isterim: Karadeniz Bolgesi'nde geleneksel olarak yetistirilen, bolgeye has yerli siyah domatesle hic karsilastiniz mi ya da bu konuda bir bilginiz var mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Black Giant veya bir diğer adı. Çok lezzetli domatesler ama hastalıklara karşı çok dayanıksız.. bölgeye uyum sağlatamadım. Bu sene idare eder ama bakalım hayırlısı artık..

Eski 12-08-2013, 22:06   #1854
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Sevgili limon_sever lezzeti iyi ise tohumundan alabilirmiyim..
Lezzeti güzel. http://www.agaclar.net/forum/tohum-t...2014/31769.htm sayfayı takip ederseniz paylaşacağım.

Eski 12-08-2013, 22:24   #1855
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sn bahcedenn,

Ayas Domatesi'ni 2012 Agaclar.net Tohum Takas Etkinligi'nde Sn asiye'nin gonderdigi, yaklasik 50 yillik tohumun devami olan tohumlardan mi urettiniz yoksa kaynagi baska mi? Sizin gosterdiginiz resimdeki meyveler sanki bildigimiz Ayas Domatesi'ne gore biraz daha basik ve duz kabuklu degil, eger kaynak dedigim gibiyse sonuc ilginc. Bir de tek bir bitki mi yetistirdiniz yoksa baska tohum da ektiniz mi?
Evet Sn. birnefestoprak. Tohumlar Sn. Asiye'nin etkinliğe gönderdiği tohumlar. Yan yana 2 adet Ayaş Domatesi fidem var. Aralarındaki farklılığın farkındayım aslında. Ama daha önce hiç yetiştirmediğim için hangisi gerçek özelliklerini daha çok taşıyor bilemedim. Bu yüzden takasa da ekleyemedim. Diğer resmi de ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2013, 22:31   #1856
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sn bahcedenn,
Rouge D'Irak domatesi yetistirmenize cok sevindim. Bu domates, Nineveh, Al Kuffa ve Abu Rawan ile birlikte piyasada bulunan ve tohumu, Fransa'da yasayan Aziz Nael isimli bir Irak'li tarafindan ABD'ye tanitilan cok nadir dort cesitten birisi. Ayni kisi, Ali Baba isimli cok cok kaliteli Irak Karpuzu'nu da hepimizin begenisine sundu. Bu cesitlerin hepsi, Guneydogu Anadolu'da yetistirilen desti cesitlerle benzerlik gosteriyor.
Rouge D'Irak 'ın meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyorum. Lezzetini henüz bilmiyorum. Nineveh'in gelişimi tüm çeşitler içerisinde en güzel giderken Tuta'dan sonra çok seri şekilde bitkiyi kaybettim. Diğerleri hastalığı birkaç kurtlu meyve ile atlatırken Nineveh tepetaklak gitti. Neyse ki kısıtlı miktar da olsa tohumluk alabildim. Yalnız tadına ben kendim bakamadım. Ama eşim çok beğendi.

Eski 12-08-2013, 22:36   #1857
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sn bahcedenn,

Vernissage Pink de onemli bir cesit. Bildigim kadariyla, Ukrayna'da gerceklestirilen cizgili domates uretim projesi kapsaminda ortaya cikan bir seri cizgili cesitten birisi. Diger bir ifadeyle, cesit adi Ingilizce ama Vernissage Pink, aslinda bir Ukrayna domatesi. Hic yetistirmedim ama buyuk ihtimalle, soguk dayanimi da yuksektir.
Bu çeşidin orijinali Cherry mi?

Eski 12-08-2013, 22:54   #1858
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

2. resim, Ayas Domatesi'ne ait diyebilirim. Normalde emin olamazdik ama tohumlar Ayas tohumu olarak gonderildigi icin ve ikinci resim sekil itibariyle dogru gozuktugu icin bunu soyleyebiliyorum.

Bir baska kistas da meyvelerin tadi. Ayas Domatesi, bana gore cok cok lezzetli bir cesit. Dolu dolu, bir yandan tatli, bir yandan da isirildiktan sonra agiz icinde asidik bitim birakan bir tadi var. Tabii, tat, mevsimden mevsime, iklim kosullarina, verilen su miktarina, bitkinin aldigi/alamadigi minerallere vs bagli olarak degisebiliyor. Bununla birlikte, tat algimiz subjektif oldugu icin sizin dusunceniz farkli olabilir.

Ilk resimdeki meyvelerle ilgili aklima ilk gelen olasiliklar soyle:

1) Capraz tozlasma olmus olabilir. Bu durumda Sn asiye, bahcesinde baska cesitler de yetistirmis miydi bakmak gerek.
2) Paketleme sirasinda baska bir cesidin tohumlari karismis olabilir.
3) Iklim farkliligindan dolayi meyvede sekil degisimi olmustur diyecegim ama ikinci resim dogru ceside ait, olmasi gerektigi gibi buyumus; iklimle ilgili bir sorun yasamamis gibi gozukuyor.

Tavsiyem, Sn asiye'den gelen orjinal paket icindeki butun tohumlari onumuzdeki yetistirme mevsiminde ekip sonuca bakmaniz. Sanirim 10-15 bitkiyi gecmez. Bir de 1. resimdeki meyvelerden topladiginiz tohumlari ayri sekilde paketleyip ondan da seneye yeniden ekmenizi tavsiye ederim.

Alıntı:
Evet Sn. birnefestoprak. Tohumlar Sn. Asiye'nin etkinliğe gönderdiği tohumlar. Yan yana 2 adet Ayaş Domatesi fidem var. Aralarındaki farklılığın farkındayım aslında. Ama daha önce hiç yetiştirmediğim için hangisi gerçek özelliklerini daha çok taşıyor bilemedim. Bu yüzden takasa da ekleyemedim. Diğer resmi de ekliyorum.

bahcedenn ve ciroz beğendi.
Eski 12-08-2013, 23:00   #1859
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tahminimce esinizin begenmesinin nedenlerinden birisi, bu cesidin Turk damak tadina yakin olmasi. Su ana kadarki gozlemime gore, bizde ozellikle ulkenin batisindan dogusuna dogru gidildikce asidik domatesler agirlik kazaniyor. Yemeklerde de genel olarak bu domatesler kullaniliyor.

Nineveh de bence desti domateslere yakin bir tada sahip. Eger desti domates tadip sevdiyseniz, Nineveh'i de seversiniz diye dusunuyorum. Bir dahaki sefere, az su vererek yetistirip bir de oyle denemenizi tavsiye ederim. Bitkiyi kaybettiginize uzuldum ama tohum aldiginiza sevindim. Irak'ta geleneksel tarim bitti maalesef... Dunyanin bitki cesitliliginin korunmasi adina onemli bir katkiniz oldu.

Alıntı:
Rouge D'Irak 'ın meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyorum. Lezzetini henüz bilmiyorum. Nineveh'in gelişimi tüm çeşitler içerisinde en güzel giderken Tuta'dan sonra çok seri şekilde bitkiyi kaybettim. Diğerleri hastalığı birkaç kurtlu meyve ile atlatırken Nineveh tepetaklak gitti. Neyse ki kısıtlı miktar da olsa tohumluk alabildim. Yalnız tadına ben kendim bakamadım. Ama eşim çok beğendi.

bahcedenn beğendi.
Eski 12-08-2013, 23:04   #1860
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bildigim kadariyla kucuk meyveli bir cesit ama ceri degil. Buyuk ihtimalle caprazlamada kullanilan ana bitkilerden birisi ceri cesittir.

Alıntı:
Bu çeşidin orijinali Cherry mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024