agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2013, 07:53   #1741
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Geçen seneki etkinlikten gelen tohumlardan yetişen, Sayın smnunal'ın San Marzano Domatesi

Name:  san_marzano_domates.jpg
Views: 1437
Size:  64.5 KB

h_dogan ve Gazi Barış beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 16:25   #1742
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Domatesin yapraklarindaki bu un gibi seyler nedir arkadaşlar?

Eklenen Resimler

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 18:26   #1743
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,
Bu sene iki adet domates fidelerimden birisi gayet iyi gelişip meyveye dönmüşken diğer fide yeterince gelişmemekte. Yaptığım incelemelerde küçük yeşil böcekler ve beyaz sinekler vardı. Onları elle temizliyorum. Birde ekteki resimdeki böceği gördüm bitkilere zararı olur mu? yoksa bitleri yiyen yararlı bir böcekmidir? Bilgisi olanların yardımını rica ederim. sağlıklı günler.
Sayın Işık o böcek bildiğimiz uğur böceği larvası, bizim açımızdan bakarsanız çok yararlı bir canlı, o yeşil böcekler açısından bakarsanız tam bir canavar çünkü kendileri o böceğin ana besin kaynakları. Sanırım anlatabilmişimdir.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 18:29   #1744
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Domatesin yapraklarindaki bu un gibi seyler nedir arkadaşlar?
Altında bulunduğu ağaççıkta düşüyor olmasınlar, resimde bitkiye bir zararı yokmuş gibi gözüküyor. Fotoğrafı daha genel çekerseniz daha iyi yorumlar geleceğine eminim.

Eski 26-06-2013, 18:40   #1745
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Arkadaşlar domates saçak köklü, çok geniş bir alana kök salan bir bitki. O yüzden domates bitkisini çiçek eker gibi küçük saksılara ekmeyin, ne kadar geniş saksıya ekerseniz o derece güzel ve de verimli bir bitkiye sahip olursunuz. Yoksa ne kadar suyunu, besinini eksik etmesenizde bitki tam gelişmeyecek, açan çiçekler meyveye dönmeden kuruyup gidecek, belli bir büyüklükten sonra bitki renginde sararmalar olacaktır.
Bazı konularda biraz kendimize kusur bulalım, yoksa ben her şeyi yapıyorum bitkim gelişmiyor diye bir şey yok. Gelişmiyorsa demek ki bir şeyleri eksik yapıyoruzdur.

nova35 beğendi.
Eski 28-06-2013, 17:55   #1746
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gazi Barış Mesajı Göster
Arkadaşlar domates saçak köklü, çok geniş bir alana kök salan bir bitki. O yüzden domates bitkisini çiçek eker gibi küçük saksılara ekmeyin, ne kadar geniş saksıya ekerseniz o derece güzel ve de verimli bir bitkiye sahip olursunuz. Yoksa ne kadar suyunu, besinini eksik etmesenizde bitki tam gelişmeyecek, açan çiçekler meyveye dönmeden kuruyup gidecek, belli bir büyüklükten sonra bitki renginde sararmalar olacaktır.
çok doğru sn gazi barış..
buna ek olarak domates fidelerini mümkünse yatay ekmek ve/veya saksıdaki topragı başta az tutup derine ekmek, bitki geliştikçe toprak eklemek de etkili oluyor.

oz26 beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 11:37   #1747
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
çok doğru sn gazi barış..
buna ek olarak domates fidelerini mümkünse yatay ekmek ve/veya saksıdaki topragı başta az tutup derine ekmek, bitki geliştikçe toprak eklemek de etkili oluyor.
Bu yilki amator tecrubelerim gosteriyor ki;
1) Topragin gubreli (Hazir organik 20kiloluk paketler)
2) Yumusak (Sebze adasini ustte belirttigim toprakla doldurulmasi)
3) Gunesi azami surede gormesi
4) Sebze adasi yapilacaksa, adanin olabilindigince yuksek tutulmasi

Su anda havalar yagisli oldugu icin fotograf cekemeyecegim ama onumuzde ki hafta iki farkli adada, ayni anda diktigim ve benzer fidelerin arasindaki farki gorunce sasiracaksiniz eminim. Yeri ve topragi guzel olan fide cicek acti, diger fide capini belki 3'e katladi. Eger onumuzdeki senelerde, foruma giren bizim gibi acemilere ufak bir yardimda bulunabilirsek, ne mutlu bize.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 14:38   #1748
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Benim domateslerde, ozellikle de san marzano'larda burun curuklugu olusmus. Toprak bol gubreli, bitki gelisimleri cok guzel ama ne kemik tozu ne de baska bir kalsiyum kaynagi kullanmayinca hal boyle oldu. 1-2 hafta once ekledigim yumurta kabuklari da yetesiz kalmis.

Ne yapsam simdi? simdiye kadar topragin organik yapisina mudahale etmedim. Ama simdi kalsiyum nitrat eklesem mi? Ya da cabuk cozunen kalsiyumu yuksek organik bir gubre tavsiye edebilir misiniz?

Bir de bazi kaynaklarda burun curuklugunun kalsiyum eksikligi haricinde tuzlu topraktan da kaynaklanabilecegi yazili. Bizim sulama suyu da denizden aritiliyor. Tuzluluga sebep oluyor mudur yoksa aritiliyorsa tuzdan da ariniyor mudur?

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 16:33   #1749
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Benim domateslerde, ozellikle de san marzano'larda burun curuklugu olusmus. Toprak bol gubreli, bitki gelisimleri cok guzel ama ne kemik tozu ne de baska bir kalsiyum kaynagi kullanmayinca hal boyle oldu. 1-2 hafta once ekledigim yumurta kabuklari da yetesiz kalmis.

Ne yapsam simdi? simdiye kadar topragin organik yapisina mudahale etmedim. Ama simdi kalsiyum nitrat eklesem mi? Ya da cabuk cozunen kalsiyumu yuksek organik bir gubre tavsiye edebilir misiniz?

Bir de bazi kaynaklarda burun curuklugunun kalsiyum eksikligi haricinde tuzlu topraktan da kaynaklanabilecegi yazili. Bizim sulama suyu da denizden aritiliyor. Tuzluluga sebep oluyor mudur yoksa aritiliyorsa tuzdan da ariniyor mudur?
çok insan bu dertten muzdarip benim gibi.
fatih beyin tavsiyesiyle ben calbor diye birşey sipariş ettim mecburen.. hem burun çürüklüğü hem çiçeklerin kuruyup dökülme sorunu için...

suyunuzu test ettirmeniz mumkun mu.. bir de akvaryum malzemesi satan yerlerde varmış test cihazları ama nedir nasıl kullanılır hiç bilmem.
tuz ölçerler

nkutsay beğendi.
Eski 29-06-2013, 17:01   #1750
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

baska care bulamazsam ben de bor-kalsiyum nitrat alayim diyorum. topragi da bozmak istemiyorum ama urunler cop olacaksa organigin ne kiymeti var di mi ama?

bir de san marzano da burun curuklugu orani yuzde 60-70 falanken cikloata ceri domateste -ki en verimli giden cesit o simdilik- hic yok. ciceklerin meyveye donmesinde de sorun yok.

Eski 29-06-2013, 21:44   #1751
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Organik kökenli kalsiyum gübreleri de var bildiğim kadarıyla. Çiçek burnu çürüklüğü için onları kullanabilirsiniz.
Organik ürün yetiştirmek çok zor en az kimyasal kullanarak yetiştirebiliyorsanız ne mutlu. Bir de ilaçlama- hasat arasındaki süreye uymak asıl önemli olan.

nkutsay beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 21:59   #1752
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

henuz bulabilmis degilim yeterli kalsiyumu saglayabilecek organik gubreyi.

dediginiz ilaclama ve hasat arasindaki sure ne olmali? kendi mantigimla bulamadim. kisa olursa mi iyi uzun olursa mi?

sizce en buyuk ilk meyveleri 2-3 cm buyutundaki bitki kalsiyum katkisini tolere edecek donemde midir?

Eski 29-06-2013, 22:14   #1753
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
kalsiyum için haşlanmış yumurta suyunu kullanabilirsiniz

nkutsay beğendi.
Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 22:31   #1754
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
baska care bulamazsam ben de bor-kalsiyum nitrat alayim diyorum. topragi da bozmak istemiyorum ama urunler cop olacaksa organigin ne kiymeti var di mi ama?

bir de san marzano da burun curuklugu orani yuzde 60-70 falanken cikloata ceri domateste -ki en verimli giden cesit o simdilik- hic yok. ciceklerin meyveye donmesinde de sorun yok.
Sozlerimi sakin bilgiclik gibi algilamayin ama organik olmayacaksa, gider pazardan alirim, kendimi bu kadar derde sokmazdim. Insallah cop olmaz tum emekleriniz. Ayrica toprakla ugrasmak bize cok sey ogretiyor. Kendimi sabirli diye bilirdim ama tohumdan uretimde ne kadar sabirsiz oldugumu farkettim. Bence bu bile bize buyuk bir ders. Kolay gele.

nkutsay beğendi.
Eski 29-06-2013, 22:37   #1755
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn zebra biz de istiyoruz organik olsun ama olmuyor. Bir de organik olmayacaksa gider pazardan alırım diyorsunuz. Biz en azından ne zaman ilaçladığımızı biliyoruz, pazarda satılanların adamların ilaç atıp sonra koparmadıklarını nereden bileceksiniz?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 23:59   #1756
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sn zebra biz de istiyoruz organik olsun ama olmuyor. Bir de organik olmayacaksa gider pazardan alırım diyorsunuz. Biz en azından ne zaman ilaçladığımızı biliyoruz, pazarda satılanların adamların ilaç atıp sonra koparmadıklarını nereden bileceksiniz?
katılıyorum..
cabor ya da kabor (şelatlı kalsiyum-bor) organik tarıma ihanet sayılır mı Halil bey ?

Eski 30-06-2013, 00:00   #1757
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 Mesajı Göster
kalsiyum için haşlanmış yumurta suyunu kullanabilirsiniz
gerçekten işe yarıyor mu? tecrübe ettiniz mi?

Eski 30-06-2013, 00:15   #1758
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Benim aslinda derdim, forumda onceki mesajlarimda belirttigim gibi, dal dal domatesim, biberim olsun degil. Olursa sukur eder, yerim insallah. Olmazsa da zararli ilac yapayim, yiyeyim demem. Ayrica bol bol domates yiyeyim diye de topragi zehirlemek istemiyorum. Dunyayi fazlasiyla zehirliyoruz. Digerleri beni ilgilendirmiyor, herkes istedigi uretimi yapabilir. Ama burada dogaya daha duyarli insanlari oldugunu dusundugum icin, kendi fikirlerimi belirttim.

Eski 30-06-2013, 13:42   #1759
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
gerçekten işe yarıyor mu? tecrübe ettiniz mi?
Bugün hasta olan ampül domateste denedim. Eğer olumlu sonuç alırsam buradan bilgilendiririm.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 14:31   #1760
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu yıl adalardaki toprak hazırlğında yakınlarda jips bulamadığım için biraz alçı tozu takviyesi yapmıştım. Çiçek burnu çürüklüğüne hassas olan san marzano ve meksika kurutmalık domateslerde şu ana kadar herhangi bir negatif etki görmedim.

Toprak hazırlığında kalsiyum eksik kalırsa toprağa yavaş yarayışlı (kemik tozu, jips vb.) malzeme eklenmesinin hızlı bir etkisi olamıyor.

Hızlı etki için önerilen yöntemlerden birisi, bir haftalık aralıklarla 1:3 oranında (1 birim süt, 3 birim su) yapraklara sulandırılmış yağsız süt uygulanması. Kök bölgesine topraktan da verilmesi faydalı. Sulandırılmış süt aynı zamanda bazı fungal hastalıklara karşı da koruyucu.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 15:10   #1761
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

tesekkurler meyvelitepe. hemen sifir yagli sut aliyorum. yapraklari spreyleyip kalani topragina dokuyorum. sut su karisimindan bir bitkiye ne kadari uygundur? 8 domatesim var. 2 litre karisim cok gelir mi?

bir de burnu curuyen meyveleri kopariyorum. dalinda kalmasi gerekmiyordur degil mi?

Eski 30-06-2013, 16:14   #1762
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yeterlidir, artanı kök bölgesine dökersiniz. Burnu çürüyen meyveleri koparıp atmanız uygundur.

ciroz ve nkutsay beğendi.
Eski 30-06-2013, 16:19   #1763
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hızlı etki için önerilen yöntemlerden birisi, bir haftalık aralıklarla 1:3 oranında (1 birim süt, 3 birim su) yapraklara sulandırılmış yağsız süt uygulanması. Kök bölgesine topraktan da verilmesi faydalı. Sulandırılmış süt aynı zamanda bazı fungal hastalıklara karşı da koruyucu.
süt-su karışımı küllemede de kullanılan bi yöntem.. ama o zaman 1 e 9 oranı ve güneş altında yapılması öneriliyor..
1:3 orandan emin misiniz, güneş altında gibisinden bir şart söz konusu mu ??

Eski 30-06-2013, 16:29   #1764
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Amaç kalsiyum olduğunda dozun yüksek olması gerekiyor. Külleme, yanıklık gibi hastalıklara da iyi geldiği belirtiliyor. Güneş altında uygulanmalı gibi bir şey söyleyemem. Prensip olarak güneş altında (öğle güneşi) bitkilere hiç bir şey uygulanmamalı.

ciroz beğendi.
Eski 30-06-2013, 16:46   #1765
Ağaç Dostu

Alıntı:
... Güneş altında uygulanmalı gibi bir şey söyleyemem. Prensip olarak güneş altında (öğle güneşi) bitkilere hiç bir şey uygulanmamalı.
ben de öyle bilirim fakat bu konuda(külleme) böyle deniyor çok yerde (ben meyve ağacı için araştırmıştım) .. ama neyse ben sorumun cevabını aldım.. kalsiyum eksikligi icin kullanımda böyle birşey söz konusu degilmiş anlaşılan...
sevgili MeyveliTepe siz bunu denediniz ve faydasını gözlemleyebildiniz mi ? ca-bor olayına hiç girmesem mi ?

Eski 30-06-2013, 19:56   #1766
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sizin bileceğiniz bir şey. Benim denememe henüz gerek olmadı, olursa kuşkusuz denerim. Ca-bor vs. kullanmak organik olmasına gölge düşürür mü anlamında bir sormuştunuz galiba (bana değil), bu da bir yudum su içsem oruç bozulur mu gibi bir şey Sonuçta hiç bir şey için zorunluluğunuz yok.

Eski 02-07-2013, 18:14   #1767
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Uygulamayi not dusmek acisindan yaziyorum.

Bugun 18:00'da 250 gr yagsiz sut ile 750 gr su karisimini 4 bitkinin yapraklarindan bir guzel spreyledim. Tabii biberler ve feslegenler de nasiplerini aldilar. Sonra bitkilerin bulundugu adayi dipten suadim. Bir sure sonra da kalan sulu sutu domateslerin kok bolgelerine doktum.

Ayni uygulamayi haftaya da yapacagim. Sonucunu paylasirim.

Bakalim san marzanolarin tadina bakabilecek miyiz?

ciroz beğendi.
Eski 02-07-2013, 21:06   #1768
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ca-bor vs. kullanmak organik olmasına gölge düşürür mü anlamında bir sormuştunuz galiba (bana değil), bu da bir yudum su içsem oruç bozulur mu gibi bir şey Sonuçta hiç bir şey için zorunluluğunuz yok.
sevgili Meyvelitepe olayı "oruç"la örneklemeniz tarıma dogmatik bir bakış olmuş.. bense şöyle bakarak sormuştum acizane ve nacizane..

kortizon kötüdür, öyle bilinçsiz keyfi yüksek dozda kullanılırsa.. bağışıklık sisteminin içine eder, kemik erimesi yapar vs vs.. ama...kimi zaman ölümcül vakalarda hayat da kurtarır. bilinçli ve makul dozlarda kullanıldığinda izi kalmadan bir çok derde iyi gelir.

kimyasallara karşı olmasam bunca dertle uğraşmaz basardım ilacı kalsiyumu bor'u. sabahın köründe arap sabunlu sularla yıkamazdım aylardır gözüm gibi baktığım biberleri domatesleri.. sizden fikir alma ihtiyacı hissetmezdim...

Eski 03-07-2013, 11:29   #1769
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2013
çiçek açmiyor domateslerim :(((

Merhaba arkadaşlar,
Martta cam önünde kendi yetiştirdiğim (domates tohumlarından oluşan) fidelerimi mayısta küçük bahçeme diktim. Şimdi boyları 40-50 cm oldukları halde ve bir aydır beklediğim halde bir türlü çiçek açmıyorlar. Çok sulama yaptım herhalde. Bunlar sizce çiçek açıp bana mahsul verir mi, yoksa bunları sökim mi ? Canice ama çok moralimi bozuyorlar ( belkide domatesler çok yakınlar birbirlerine ( 25-30 cm aralıklı) bu sebepten de olabilirmi sizce?
Bu ara yer domateslerim hep yatıyor diye yanlarına sopa diktim ve onları bağladım bu da bir sebep mi ? Ya çok acemiyim bennn ((

haos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 14:00   #1770
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
sevgili Meyvelitepe olayı "oruç"la örneklemeniz tarıma dogmatik bir bakış olmuş.. bense şöyle bakarak sormuştum acizane ve nacizane..

kortizon kötüdür, öyle bilinçsiz keyfi yüksek dozda kullanılırsa.. bağışıklık sisteminin içine eder, kemik erimesi yapar vs vs.. ama...kimi zaman ölümcül vakalarda hayat da kurtarır. bilinçli ve makul dozlarda kullanıldığinda izi kalmadan bir çok derde iyi gelir.

kimyasallara karşı olmasam bunca dertle uğraşmaz basardım ilacı kalsiyumu bor'u. sabahın köründe arap sabunlu sularla yıkamazdım aylardır gözüm gibi baktığım biberleri domatesleri.. sizden fikir alma ihtiyacı hissetmezdim...
Tarıma dogmatik bakmak gibi bir niyetim ve isteğim yoktur. Sonuçta neyi nasıl yapacağına herkes kendi karar verir. Ancak geçmişte kaptan vs. kullanılmış sebzelerin, ilçe tarımın az kalıntı bırakır dediği ecis, decis vs. gibi şeylerin kullanımını doğal tarım prensipleri içinde ve organik kabul edenler, dahası bu şekilde önerenler olduğunu gördük.

Uygulamada elbette herkes kendi tarzını kendi belirler. Özellikle de kendi yediği bir şeyi yetiştiriyorsa kimsenin söyleyecek bir şeyi olamaz. Ancak yapılanın isimlendirilmesinde asgari tanımlar vardır ve bunların esnetilebilmesi pek mümkün değildir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024