agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Doğasever, İnsansever, Hayvansever Web Siteleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2009, 13:27   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2008
mavitohum.com

''HER EVDE BİR TOHUM ÇİMLENSİN:
Her çekirdek bir ağaçtır.
Tohum çimlendirmek kolay ve keyifli bir iştir. Tohum heryerde çimlenebilir. Küçük bir bardakta bilgisyarın yanında, pencerinin pervazında, balkonda, çöp tenekesinin içinde, pet şişede, masada, saksıda, bahçede, kayanın yarığında, büyük br ağacın gölgesinde...
Küçük bir pet bardakta çimlendirdiğiniz tohum fidan olur, bu fidanı arkadaşına hediye edersin, bahçesine kapısının önüne diker. Bu fidan yavaş yavaş büyür ağaç olur. Arkadaşın kapıdan her çıktığında ağacı görür ve seni hatırlar. Ağaca bakar sevdiğini anar içi ferahlar. Sana küsse darılsada seni her gün hatırlar **** ağacı keser
Küçük pet bardakta çimlenen tohum bir fidan sonra yavaş yavaş ağaç olur. Bu ağaç bir çok hayvana (bir kuşa, kelebeğe, uğur böceğine, yunusa...) ev sahipliği yapar. Bu ağaçta çocuklar oyun oynar... Bu ağaçtan ev olur, enstruman olur, gemi olur, yelken olur, uçak bile olur.
Her çekirdek bir ağaçtır; akasyanın, meşenin, çınarın, yediğiniz elmanın, ayvanın, narın, dut un , kayısının, armudun... çekirdiği bir ağaçtır. Tohumla toprağı buluşturup azar azar sulamanız yeterlidir. Ben hepsinden çimlendirdim oluyor sizde çimlendirin kolay ve çok keyifli... Onları yavaş yavaş büyürken izlemek güzel duygular uyandırıyor ve bir dal parçasını bile yakarken bir kere daha düşünüyorum çünkü ne kadar yavaş büyüdüğünü görüyorum. Ağaçları seviyorum.
Doğa fotoğrafçısı bir arkadaşım ağaç insan ilişkisi hakkında bir kitap yazıyor. Ağaçların insanlarla konuştuğunu söylüyor...
Her evde tohum çimlendiğini hayal ediyorum, apartman fidanlıkları hayal ediyorum, çocukların arkadaşlarıyla küçük fidanlıklar oluşturduklarını hayal ediyorum...''
Bu projede tohum çimlendirme, biriktirme, taşıma, ekme ... ile ilgili pratik bilgiler veriyoruz ve paylaşıyoruz

Sizden ricam bu arzumuzu daha çok insana duyurmak adına sitenizin aracı olması.Tabi ki sizleri de aramızda görmek.
Facebookta bu adresten ulaşabilirsiniz
http://www.facebook.com/photo_search...1228704&ref=ts

www.mavitohum.com (yapım aşamasında yazarlık yapmak isteyenler mail atsın lütfen)

Sevgiler
Görüşmek dileğiyle hoşçakalın....

nese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 18:57   #2
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Gerçekten faydalı olabilecek bir çalışma; tebrik ediyorum....

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 12:17   #3
Ağaçsever

Teşekkür ederiz
Desteğiniz bizim için çok önemli aramıza katılırsanız mutlu oluruz.

Eski 23-06-2009, 13:17   #4
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Teşekkürler ilginize.
Elbette katılır, çekirdekleri ıslatmaya devam ederiz.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 08:54   #5
Ağaçsever

Ben de teşekkür ederim ilginiz için kömür..
Eminim bu sitede çoğu insanın ektiği tohumları, meyvesini yediği ağaçları, suladığı filizleri vardır.
Ama bizim amacımız hiç tohum ekmeyen insanlara bu işin gerçekten çok kolay olduğunu, bir avuç toprak, bir meyve çekirdeği, biraz su ve ilginin yeterli olduğunu göstermek.
Tüm insanlar tohum yetiştirsin ki sonra dalı kırarken, ağaçları yakarken durup düşünsün.
Ben yakıyorum, kırıyorum ama bu ağaç ne kadar zor yetişiyor diyebilsin.
Çocuklarımız bilinçlensin, insanlarımız yolda yürürken ağaçlara dokunurken mutlu olsun.

vs vs

Eski 25-06-2009, 09:02   #6
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sevgili Neşe,
Bizler, çekirdekleri atmayıp, tabiata tekrar dönmesini sağlıyorduk, bazen çekirdeği dikerek, bazen de kendimiz çimlendirip fidan olarak.
Sanıyorum, herkes farkında olmayabiliyor, bu düşüncenin yayılması çok güzel olacak.
Duyarlılığınız beni sevindirdi, mümkün olduğunca çevremizde alışkanlık haline getirmeliyiz.
Eminim kimse, böyle güzel bir döngüye katılmaya üşenmeyecektir.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 01:35   #7
Ağaçsever

wersaxc's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
çok faydalı bir çalışma olmuş.face de ki grubunuza katıldım

wersaxc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 13:37   #8
Ağaçsever

Teşekkür ederim ilginiz için..Buraya gelişmeleri aktaramıyorum ama facebook grubumuzdan tüm çalışmaları takip edebilirsiniz..
Şuan bu projenin sayesinde grup üyelerinin çoğunun evinde dut fidanları oluştu..
Birkaç kolej öğrencilerine tohumlar dağıttık çimlendirip fidanlarıyla büyüsünler diye..
Aynı zamanda afiş çalışmalarımız devam ediyor..Sesimizi daha çok insan duysun, daha çok evde tohumlar çimlensin,meyve çekirdekleri çöpe gitmesin diye...Çok güzel gelişmeleer yani..Dünya adına çok çok güzel

Eski 02-09-2009, 13:58   #9
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2005
Galeri: 2
Harika bir proje.
Site ve facebook' daki grup oldukça başarılı. Bir çok kişiye önereceğim kesinlikle. Küçük yaştaki çocukların ağaçların büyümesinin ne kadar yavaş olduğunu görmelerini sağlayacakır. Bu sayede ağaca ve çevreye karşı duyarlı bireyler yetişir umarım.

Hasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 15:19   #10
Ağaçsever

sitemiz henüz hazır değil tam anlamıyla ama facebooktaki grubumuz aktif..güzel fotolar videolar var ..belki sizler de foto ve video eklersiniz tecrübelerinizi paylaşırsınız..çok seviniriz...

Eski 04-09-2009, 04:15   #11
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2005
Galeri: 2
Facebook'taki gruba fotoğraf değil ama, tecrübeleri aktarma kısmında katkıda bulanacağımdan emin olabilirsiniz.

Bu arada Mavi Tohum Projesindeki doğa ve ağaçları seven arkadaşları da bu siteye yönlendirmeniz dileğiyle

Selamlar,

Düzenleyen Hasan : 04-09-2009 saat 04:41 Neden: Yazı içeriğini değiştirmek.
Hasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 12:44   #12
Ağaçsever

Site adresini paylaşmıştık

Eski 16-09-2009, 01:16   #13
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Sen koca yazıda bula bula orayı mı buldun diyeceksiniz ama bir ağaç bir yunusa nasıl ev olur işte orada takıldım!!!
Bu takıldığım nokta dışında çok hoş bir durum. Ben uzun süredir çimlendirdiğim limon çekirdeklerini minik fidanlar haline getirip turunç olarak eşe doşta dağıtıyorum. Hem ben çok mutlu oluyorum hem de arkadaşlar. Tavsiye ederim, güne koca bir gülümsemeyle başlamak gibisi yok

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 08:50   #14
Ağaçsever

Yunus diye arkadaş var onadır belki))

Eski 25-06-2010, 09:29   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Güzel ve faydalı bir proje olmuş tebrikler

erciyesdoga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024