agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2012, 11:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
İstanbul Çekmeköy'de kaldırım yapımı ve ağaç tarumarı

Geçen gün okuldan dönüşte Çekmeköy Şahinbey' deki son durakta indim. Sinirim tepeme yükseldi. Barış Yolu Caddesi' nde kaldırım yenileme çalışmaları yapılıyordu. Kaldırımda dikili genç ağaçların( akasya olması lazım) kökleri parçalanmış, gövdeleri yaralanmış hatta parçalanmış, dalları kırılmış halini görünce donakaldım. İş makineleriyle özensizce ve kaba saba halde kaldırımı kazıp ağaçlara büyük zarar vermişlerdi. İşçilerden birine sordum. '' ağaçları söküp yenisini dikmek bile söz konusu oldu ama vazgeçildi '' filan dediğinde kendimi zor tuttum.

Memlekette rant hesapları yapıldığında en kolay yollardan birisi kaldırım yenileme diğeri de ağaç dikimi( gereksiz yere sökülüp yenilenen yerler). O sinirle eve geldim. Yanımda fotoğraf makinem yoktu. Şansıma, bizde en basit işler bile günlerce sürünceme halinde yapıldığı için birkaç gün sonra bu görüntüleri çektim.

Name:  PIC_0016.JPG
Views: 627
Size:  59.4 KB

Name:  PIC_0017.JPG
Views: 613
Size:  56.9 KB

Name:  PIC_0019.JPG
Views: 555
Size:  58.4 KB

Name:  PIC_0021.JPG
Views: 585
Size:  59.4 KB

Name:  PIC_0025.JPG
Views: 510
Size:  52.2 KB

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 12:02   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bu çalışmalar biraz daha özenle yapılsa tek bir ağç bile zarar görmezdi. ama ağaçlara cansız madde muamelesi yapıldığı için çok normal tabii. Bu yol villa duvarı dibinde pek de yoğun trafiği olmayan bir yer. Kaldırımı genişlettiniz, yenilediniz tamam ama bu canavarlık niye? Hadi ağaçlar yaralandı. En azından sonrasında bu yaralar kapatılsa, tedavi edilse de hastalıklara açık hale gelmeseler. Bazı ağaçlar yan yatmıştı. Kaldırımın taşı döşenecek zemine beton döküldü. Fotoda dikkat ederseniz ağaçların gövdesinin dibinden başlıyor bu beton kaplama. Ağacın gelişimi vs için uygun bir mesafe dahi bırakılmadı.

Çekmeköy Belediyesi' nin bu uygulamalarına maalesef alışıyorum. Her kaldırım yenileme işinde aynı uygulamalar görülüyor. Hesapta '' çevreye önem veren belediye '' reklamıyla kandırılıyoruz. Konu iDOğa değil de insan ve '' çevresi '' şeklinde alınınca sonuç bu oluyor tabii. Orman kıyısında bir ilçe burası ve gün geçtikçe genişlediği için orman alanlarına yönelik baskı da artıyor. Tek katlı bahçeli evlerin çoğu birkaç yıl içinde yok oldu ve müteahhit-apartman yapımı-betonlaşma zincirine teslim oldu.

Name:  PIC_0027.JPG
Views: 793
Size:  55.1 KB

Name:  PIC_0030.JPG
Views: 203
Size:  59.2 KB

Name:  PIC_0033.JPG
Views: 206
Size:  59.9 KB

Name:  PIC_0036.JPG
Views: 575
Size:  58.5 KB

Name:  PIC_0038.JPG
Views: 227
Size:  57.4 KB

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024