agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2011, 17:16   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2008
Deterjanların sağlığa etkisi !

Deterjan ürünlerinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri yapılan araştırmalarla ortaya konuluyor. Tüketici bunu biliyor ama hangi boyutlarda olduğu biliniyor mu?
Deterjan ürünlerinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri yapılan araştırmalarla ortaya konuluyor. Tüketici bunu biliyor ama hangi boyutlarda olduğu biliniyor mu?

Tüketicilerin ürün seçiminde belirleyici faktörler rol oynuyor. Özellikle de temizlik ürünlerinde... Bunlar arasında ucuzluk, sağlık, kalite gibi etkenleri sayabiliriz. Ancak Türkiye gibi Müslüman toplumlarda "Temizlik imandan gelir" anlayışı dolayısıyla ürün ve marka seçiminde din faktörünün de önemli bir yer teşkil ettiğini de belirtmek de fayda var.

Toplumu sürekli tüketime zorlayan mevcut ekonomik sistem de, varlığının devam ettirmek için pazara, sektörün hakimi dev firmalar aracılığıyla hep yeni ürünler sunmak zorunda... Ancak firmalar bunu yaparken tüketici için önemli olan noktalarda ödünler veriliyor. Bununla ilgili Türkiye'deki temizlik sektöründe önemli yere sahip bazı firmalara ait deterjan ürünlerinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkilerine dair bir çok araştırma yer alıyor. Peki bu olumsuz etkileri hangi boyutlarda? Deterjan ürünlerinin bu olumsuz etkilerinin boyutlarını gösteren araştırmalar zaman zaman basına da yansıyor.

DETERJANLARIN KANSEROJEN ETKİSİ
Örneğin Aksiyon Dergisi'nin 773'üncü sayısında yer alan "Bu deterjanlar kadını kanser eder" başlıklı haberde çamaşır deterjanlarında insan vücuduna zararlı amonyak ve petrol türevi birçok kimyasal bulunduğu öne sürülüyor. Haberde bu maddelerin suda çözülmediğine dikkat çekilirken bu nedenle fosfat ve formaldehit içeren deterjanların çok zararlı olduğu belirtiliyor.

KISIRLIK ORANLARINDA ARTIŞ
20 Mart 2005 tarihli Sabah gazetesinde yer alan "Deterjan kısırlık yapabiliyor!" başlıklı bir başka haberde de kadın ve erkekte kısırlık olgularının artış gösterdiği, Almanya'da her 5 çiftten birinin çocuğu olmadığı ve bunun 30 yıl öncesine göre kısır çiftlerin sayısının iki kattan fazla arttığını gösterdiği belirtiliyor. Bu haber örneklerini çoğaltmak mümkün. İşte bazı basın organlarına yansımış çamaşır deterajnlarının olumsuz etkileriyle ilgili haberler:

-30.11.1999 tarihli Hürriyet gazetesinde "Temiz ev astımı tetikliyor!" başlıklı haber:

"ÇOCUKLARDA ASTIM RİSKİNİ ARTTIRIYOR"
Avustralya Cutrin Teknik Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre, evde kullanılan deterjanlar, çocukların astıma yakalanma riskini 4 kat artırıyor.

DERİ HASTALIKLARINDAKİ ARTIŞ
-13.05.2002 tarihli Hürriyet gazetesinde "Sabun ve deterjan deri hastalıklarını artırıyor!" başlıklı haber:

...İngiltere'de yapılan araştırmalar, ülkede her beş çocuktan birinin egzama ve benzeri deri hastalıklarına yakalandığını, buna da giderek artan sabun ve deterjan kullanımıyla evlerin daha sıcak ve havasız hale gelmesinin yol açtığını ortaya koydu.

DETERJAN ÜRETİCİLERİ ÜRÜN İÇERİKLERİNİ NEDEN GİZLİYOR?
16,09,2009 tarihli New York Times gazetesinde "Fight Grows Over Labels on Household Cleaners" başlıklı haber:

....Deterjanlarda kullanılan pek çok maddenin astım, düşük, kısırlık, kanser, cilt irritasyonları ve benzeri pek çok ciddi hastalıkla ilişkili olduğu biliniyor. Deterjan üreticileri ise ürün içeriklerinin yalnızca yüzde 1-2'lik bir kısmı açıklayarak ürün içeriğinin büyük bir kısmını gizliyor. Tüketici dernekleri, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive ve diğer deterjan üreticilerine karşı dava açarak deterjan içeriklerinin ve bu kimyasallara ömür boyu maruz kalmanın etkilerinin kamuya açıklanmasını talep ediyor.

Düzenleyen nyilmaz78 : 09-01-2011 saat 01:52
nyilmaz78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 20:41   #2
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Peki bitkisel olduğu iddia edilen Amway Propha vb. diğer konsantre ürünlerle ilgili bilgisi olan varmı ? Çünkü piyasadaki ürünler kimyasal diye bu ürünlere yöneliyoruz.

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 21:22   #3
Ağaçsever

Söylediğiniz ürünlerin hepsinde testler sonucu fosfat bulundu.Yani organik değiller.Bir Türk firması tamamen yerli üretim çevre dostu %100 fosfatsız temizlik ürünleri üretmeyi başardı.Üstelik üniversiteden de belgeli.

Eski 09-01-2011, 00:51   #4
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nyilmaz78 Mesajı Göster
Söylediğiniz ürünlerin hepsinde testler sonucu fosfat bulundu.Yani organik değiller.Bir Türk firması tamamen yerli üretim çevre dostu %100 fosfatsız temizlik ürünleri üretmeyi başardı.Üstelik üniversiteden de belgeli.
Hangi firma öğrenebilirmiyiz sakıncası yoksa...

Nergis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 01:19   #5
Ağaçsever

Bence bir sakıncası yok ta.Site için var sanırım

Eski 09-01-2011, 01:40   #6
Ağaçsever

Sayın csydn, bulduğunuz firmayı özel mesaj ile bana da söyler misiniz? Merak ettim aynı firma mı?

Eski 09-01-2011, 01:58   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın csydn, bulduğunuz firmayı özel mesaj ile bana da söyler misiniz? Merak ettim aynı firma mı?
Evet aynı mesaj attığınızla aynı firma.Tavsiye ederim kullanmanızı.Konsantre olduğu için oldukça ekonomik.Kullandıkça farkı siz de göreceksiniz.Hatta üye olup indirimli de alabilirsiniz.İsterseniz satışını da yapabilirsiniz.

Eski 09-01-2011, 02:36   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi csydn Mesajı Göster
Ama bu saatte tam da anlayamadım ama, satın almak pek kolay değil galiba...
Aslında çok kolay.Sisteme üye oluyorsunuz.Seçtiğiniz ürünler kapınıza geliyor.

Eski 09-01-2011, 14:44   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Bence bir sakıncası yok ta.Site için var sanırım
Site için var olan sakınca, sizin buradan satış elemanı bulmaya çalışmanız.

Çöpe taşıdığımız konunuz böyle başlıyordu:

Alıntı:
Girişimcilere %100 Yerli Sermaye Güvencesiyle Risksiz ve Sermayesiz Kendi İşini Kurma Fırsatı; Emekliler, Öğrenciler, İş arayanlar, Ek gelir elde etmek isteyenler, İşiniz Olsun ya da Olmasın, indirimli ürün almak, Bizimle Çalışmak istermisiniz?
Niyetiniz yeni bir ürün hakkında bilgi vermek ve üyeler tarafından sorulara içtenlikle cevap vermekse sakıncası yok.

Burayı reklam ve satıcı adayı bulmak için aracı olarak kullanacaksanız var. Üyeliğinizin iptaline kadar gidebilir...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 15:11   #10
Ağaçsever

Sayın Malina;

Çöpe taşınan konuyu iş ilanı olarak gördüğüm için yayınladım.Zaten konu da İş İlanları bölümündeydi.Bu yüzden bir sakınca görmedim.Tabi forumumuzun kurallarına uymak zorundayız. Forum kurallarını ihlâl ettiysem affola. Burada açtığım konu bilgi vermek amaçlıdır.Tekrar özür dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024