agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2009, 13:41   #1
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Türkiye Petrolleri

1945 yılında keşfedilen Raman petrol sahasının keşfinden bugüne yapılan çalışmalar Türkiye'de petrol ve gazın varlığını kanıtlamıştır. Bugüne kadar irli-ufaklı yaklaşık 120 tane petrol ve doğal gaz sahası keşfedilmiştir. Keşifler ağırlıklı olarak Kilis'ten siirt'e kadar uzanan ve Adıyaman-Diyarbakır-Batman'ı kapsayan Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Trakya bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Trakya bölgesinde genelde doğal gaz sahaları, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise genelde petrol sahaları keşfedilmiştir.
Dolayısıyla, Türkiye'de petrl verdır ve ararsanız bulabileceğiniz kanıtlanmıştır. 1954 yılındaki petrol yasası sonrasında T.P.A.O'nun ve özellikle Shell ve Mobil gibi uluslararası şirketlerin arama ve sondaj çalışmaları neticesinde 1969 yılında ve ayrıca 1973 ilk petrol krizi ve şoku sonraaında petrol fiyatının 10 katı artması sonrasında yerli petrol aramacılığına ve sondaj çalışmalarına verilen önem ve ağırlık neticesinde 1991'de yerli petrol üretimleri rekor düzeylere, yılda 4.5 milyon tona, ulaştı. ancak, daha sonraki yıllardan günümüze kadar, değişik nedenlerle, petrol ve doğal gaz aramacılığına ve sondajına ayrılan bütçe azaldı ve halen yıldan yıla azalmaktadır.

1954 sonrası dönemde aramaya verilen önem neticesinde 1965'te 150 000 m'lik maksimum metraja ulaşıldı. Arama etkisini 4 yıl sonra 1969'da yıllık üretimi 3.6 milyon tona ulaştırarak gösterdi. 1973 sonrasında arama çalışmaları 1985'de 260 000 m'lik meksimum metraja ulaştı. 6 yıl sonra ise 1991'de üretim rekor sayılan 4.5 milyon ton olarak gerçekleşti. Aramaya yapılan yatırım etkisini 4-6 yıl sonrasında üretimde göstermektedir.
1991'de 4.5 milyon ton olan yıllık yerli üretimimiz şu anda 2.5 milyonton kadardır. Söz konusu azalmanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği kesindir. Yalnız; kanıtlanmış bir ilişki vardır, o da şudur: Türkiye'de petrol aramacılığına ve sondajına bütçe ayrılırsa petrol bulunabilmektedir.

Türkiye'de petrole ülkemizin değişik bölgelerinde rastlanmıştır, varlığı kanıtlanmıştır ve ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sahalardan üretim yapılmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Batman, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis illeri içinde bulunan sahalardan ve ayrıca Trakya bölgesinde küçük sayılabilir 1-2 sahadan petrol üretimi yapılmaktadır.

Karadeniz ve Akdeniz'de petrol ve özellikle doğal gaz aramaları bütçe elverdiğince sürdürülmektedir.
Türkiye'de son yıllarda yapılan en önemli keşif, 2 yıl önce Ege bölgesinde Manisa Alaşehir'de delinen bir kuyuda petrolün bulunması olmuştur. Çünkü, Ege bölgesinde ilk defa petrol bulunmuş oldu. Bundan sonra da aranırsa bulunabileceği ipucunu vermiştir.

Orta Anadolu bölgesinde Tuz Gölü civarında doğal gaz ve petrol potansiyelinin olabileceği söylemektedir.
Görüldüğü gibi; Türkiye'nin birçok bölgesinde petrolün varlığı bilinmektedir.

Şimdi gelelim diğer önemli soruya: Türkiye'de petrol var ama Türkiye petrol zenginimidir veya petrol zengini olabilirmi? Maalesef bu soruya hemen evet demek mümkün değildir. İstatistiksel olarak bilinen bir gerçek: Türkiye'de bulunan petrol sahalarının Orta Doğu ülkelerindeki sahalar kadar büyük olmadığı ve bizim sahaların genelde ağır petrol içerdiğidir.

Türkiye'de bugüne kadar yaklaşık 1 milyar ton petrol keşfi yapılmıştır. anak bunun %15'i olan yaklaşık 150-160 milyon ton petrol üretilebilir olarak tahmin edilmiştir. Bunun 112 milyon tonu (2000 sonu itibariyle) bugüne kadar üretilmiş olup, geriye kalan 40-50 milyon ton pertol Türkiye'nin üretilebilir petrol rezervidir. Bir başka deyişle, Türkiye'nin petrol rezervi yüksek değildir, ve ancak 1.5 yıllık Türkiye petrol tüketimini karşılamaya yetecek kadardır.

Türkiye'de Petrol Verileri ve Değerlendirilmesi

Petrol Aramacılığı:

1954 yılından günümüze Türkiye'de 200'e yakın şirket arama ve işletme faaliyetlerinde bulunmuş, bunlardan 27 tanesi halen faaliyetlerine devam etmektedir ve 5 tanesi (T.P.A.O., Ersan Petrol, Polmak, Demir Enerji ve Güney Yıldızı) yerli şirkettir.

Petrol aramacılığında toplam 18 bölgeye ayrılmış olan Türkiye'de 1935'ten bugüne kadar 3000'e yakın kuyu delinmiş olup, bunun yaklaşık 1100 tanesi arama ve 1300 tanesi üretim kuyusudur. Arama kuyularının derinliği 2300 m'dir.

Arama Kuyularının %30'u X. Bölgede (Siirt), %19'u XI. Bölgede (Diyarbakır), %18'i I. Bölgede (Marmara), %15'i XII. Bölgede (Gaziantep), %5'i XIII. Bölgede (Hatay) ve %4'ü XIV. Bölgede (Adana) delinmiştir.
Arama kuyularının 1 tanesi 6000 m'den derine, 7 tanesi 5000 m'den derine, 22 tanesi 4500 m'den derine, 57 tanesi 4000 m'den derine delinmiştir.
Denizlerde delinen kuyu sayısı 30'dur.
Keşfedilen Petrol Sahaları

1945-2000 arasında 59'u T.P.A.O ve 41'i diğer şirketler tarafından 100 irili ufaklı petrol sahası keşfedilmiştir.
Keşfedilen sahaların %36'sı X. Bölgede, %33'ü XI. Bölgede ve %27'si XII. Bölgede yeralmaktadır. Delinen arama kuyu sayısı ile keşfedilen saha sayısı arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır.
Ortalama olarak, 9 arama kuyusu delindikten sonra 1 saha keşfi yapılmaktadır.
Ortalama olarak, her keşfedilen sahada 27 kuyu (arama+üretim+enjeksiyon+..) delinmektedir.
Petrol Rezervi:

Keşfedilen toplam 100 petrol sahası için, rezervuardaki yerinde petrol miktarı 1 milyar ton iken, üretilebilir petrol miktarı 150-160 milyon ton olup, bugüne kadar 110 milyon ton üretilmiş, kalan üretilebilir rezerv yaklaşık 40-50 milyon ton olarak verilmektedir. Türkiye genelinde üretilebilir petrol-yerinde petrol oranı %15 olup, T.P.A.O sahaları için bu oran %12 ve Shell sahaları için %25'tir.
Ortalama rezervuar başına yerinde petrol 10 milyon ton ve üretilebilir petrol 1.5 milyon tondur.
Petrol Üretimi

2000 itibariyle 45'i T.P.A.O ve 31'i diğer şirketlerce işletilen 76 sahadan üretim yapılmaktadır.
Ortalama olarak, her üretim yapılan sahada 13 üretim kuyusu bulunmaktadır. Üretim kuyularının ortalama derinliği 1742 m'dir.

Üretim kuyuları için ortalama yıllık üretim, 1997'de 4252 ton/(kuyu-yıl) iken 2000 yılında 3277 ton/(kuyu-yıl) olmuştur. Bir başka deyişle, 2000 yılında üretim kuyuları için ortalama debi günde 63 varil olarak gerçekleşmiştir.
Yıllık toplam üretimin %47'si 5 sahadan (Raman, Batı Raman, Karakuş, Güney Karakuş, Kuzey Karakuş) gerçekleşmiştirve tamamı T.P.A.O. tarafından işletilmektedir.

Bugüne kadar yapılan tüm üretimin %47'si X. Bölgede, %37'si XI. Bölgede ve %16'sı XII. Bölgede keşfedilen sahalardan gerçekleştirilmiştir.

2000 sonu itibariyle; sahaların keşfinden bugüne kadar toplam üretimi 50 milyon varilden büyük olan 5 saha, 25 milyon varilden büyük olan 9 saha, 10 milyon varilden büyük olan 27 saha ve 1 milyon varilden büyük olan 47 saha işletilmektedir.

2000 sonu itibariyle:
Toplam Üretim/Delinen arama Kuyusu Sayısı Oranı ? 900 000 Varil/Arama Kuyusu (veya 125 000 ton/Arama kuyusu)
Toplam Üretim/Toplam Arama Kuyusu Metrajı Oranı ? 400 varil/m
Toplam Üretim/Toplam Delinen Kuyu Sayısı Oranı ? 300 000 varil/kuyu
Toplam Üretim/Toplam Delinen Kuyu Metrajı Oranı ? 150 varil/m
olmuştur.

Bugüne kadar gerçekleşen toplam üretimin %48'i 1500-2000 m. derinliğindeki sahalardan, %27'si 1000-1500 m. derinliğindeki sahalardan, %14'ü 2500-3000 m. derinliğindeki sahalardan ve %10'u 2000-2500 m. derinliğindeki sahalardan gerçekleştirilmiştir.

1.85 milyar varil yerinde petrol rezervi ile Türkiye'nin en büyük sahası olan Batı Raman'dan üretilebilecek petrol rezervi yaklaşık %2 iken, sahada CO2 enjeksiyonu uygulaması sonucunda üretilebilecek petrol rezervinin %12'ye yükseltilebileceği anlaşılmıştır. bu yaklaşık 25 milyon ek petrol rezervidir ve petrol üretiminde üretim arttırma yöntemlerinin önemini göstermektedir.
............
http://www.petrol.itu.edu.tr/documen...edepetrol.html

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 14:01   #2
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Yakın geçmişten ve günümüzden bir kaç haber;

Alıntı:
4 Mart 2002
Diyarbakır'da petrol dönemi
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde kaliteli petrolün bulunduğu Gökiçi1 kuyusunda üretime 5 Mart 2002 Salı günü başlanılacağı açıklandı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Ergani'ye 20 kilometre uzaklıktaki Gökiçi Köyü'ndeki kuyusunda, sondaj kulesi çıkarılarak yerine üretim için araç üzerine seyyar olarak atbaşı yerleştirildi. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, petrolün 33 veya 34 graviteli olduğunun tahmin edildiği ve bu kalitenin Türkiye standartlarının üzerinde yer aldığı bilgisini verdi.
Gökiçi1 kuyusundan çıkarılan ham petrolün tankerlerle Batman rafinerisine gönderileceğini anlatan yetkililer, "Kuyudan üretim için seyyar atbaşı yerleştirilerek, üretim tankları ve hatları kuruldu. Salı günü üretime başlamayı planlıyoruz'' dedi. Bu kuyudan 4 kilometre uzaklıkta ikinci bir kuyunun açılmasının kararlaştırıldığını ve bunun için lokasyon çalışmalarına başlandığını söyleyen yetkililer, ikinci kuyunun 3 veya 4 ay çerisinde açılacağını ifade etti.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=30896
Alıntı:
Diyarbakır Kocaköy'de petrol bulundu

4 Temmuz 2005

Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesi Özekli beldesi yakınlarında, 2 bin 325 metre derinlikte, 32 graviteli kaliteli petrol bulundu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kocaköy İlçesi Özekli Beldesi yakınlarındaki Yeniköy-39 kuyusunda 4 ay önce başlatılan sondaj çalışmaları tamamlandı. Çalışma sonucunda, 2 bin 325 metrede geniş petrol yatağına ulaşıldığı bildirildi.

Batman'daki kuyulardan çıkarılan petrolün 28 graviteli olduğuna işaret eden yetkililer, “Yeniköy-39 kuyusundan çıkan petrol, 32 graviteli kaliteli petroldür. Kule tamamlama çalışmalarının ardından petrolün çıkarılmasına başlanılacak” dediler.

http://www.haberler.com/haberf.asp?haber=180297
Alıntı:
Türkiye'nin en kaliteli petrolü Diyarbakır'da bulundu

10 Aralık 2008
Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Tepe beldesinde Türk şirketi Aladdin Middle East Limited Şirketi tarafından açılan 'Arpatepe-2' kuyusunda Türkiye'nin en kalitelisi olarak nitelendirilen 41.9 graviteli petrol bulundu. 2 bin 450 metre derinlikte bulunan kaliteli petrolün günlük üretimi önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Bismil'in Tepe beldesi Arpatepe köyünde Aladdin Middle East şirketi, 6 ay kadar açılan 1 no'lu kuyuda günlük 400 varil petrol elde edince, sahayı genişletti. Firma, köylülerden Sadık Turgay'a ait 16 dönümlük araziye satın alarak 3 ay önce 'Arpatepe-2' kuyusunu açarak petrol aramayı sürdürdü. Kuyuda, 2 bin 450 metre derinlikte Türkiye'nin en kaliteli petrolü bulundu. Firma temsilcisi Serhat Öz, 41.9 gravitede buldukları petrolün kalite bakımından Suudi Arabistan'da çıkan petrole eş değer olduğunu söyledi.

ANF
http://www.gundem-online.com/haber.asp?haberid=65221
Alıntı:
Diyarbakır'da petrol bulundu

27.02.2009

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Türkiye'nin en büyük petrol rezervini Diyarbakır'da buldu. TPAO yaptığı sondaj çalışmalarında, 26 gravite kalitesinde 16 milyon varille Türkiye'nin en büyük rezerv sahasına Diyarbakır'da ulaştı.

Diyarbakır'ın Taştan Köyü'nün 10 haneli Güzel mezrasında 1800 metrede bulunan 26 gravitelik ve tahmini 16 milyon varil ham petrolün Türkiye'nin en büyük rezervi olduğu belirlendi. Petrolün bulunduğu sahada incelemelerde bulunan TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Güney Kırtepe sahasında yaklaşık 16 milyon varillik rezerv bulduklarını ifade etti.
http://www.sabah.com.tr/2009/02/27/h...F62376F79.html

Eski 03-03-2009, 14:28   #3
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve TPAO Gnel Müdür Mehmet Uysal bir basın açıklaması yaparak son bulunan rezerv hakkınd bir açıklama yaptı.
Atatürk'ün ''İstikbal göklerdedir'' sözüne atıfta bulunurak,bu sözü
''İstikbal yerin dibindedir'' diye değiştirdiğini belirtti....

Yıllardır ''Diyarbakır'dan petrol çıktı'' haberlerine alışık olduğumuz için bu seferki haberin tamamen siyasi kaygılarla sohva dönüştürüldüğünü düşünüyorum.
Diyarbakır'da seçime 26 gün kala halka mesaj veriliyor.
''Petrol bizde,iktidar bizde,bize oy verin'' politikası adına yapılıyor olabilir.

Eski 03-03-2009, 15:01   #4
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Alıntı:
27 Şubat 2009
Mehmet Uysal, `Diyarbakır`da 16 milyon varil petrolün yarısı Perenco yarısı Türk Petrolleri`nin olacak. Türkiye`nin yıllık 200 milyon varil petrol tüketimini düşünürsek, 16 milyon varil rezerv az gelebilir ancak, bu rezervler Türkiye standartlarında çok önemlidir. TPAO olarak bu alanlarda elde ettiğimiz gelirlerle farklı alanlardaki yatırımlarımızı sürdüreceğiz.` diye konuştu.
http://www.tumgazeteler.com/?a=4743976
Yerin dibindeki istikbalin yarısını paylaşacağımız perenco hakkında 7 Ekim 2008 tarihli şu haber var.

Alıntı:
Lisansı biten Perenco Türkiye`den çıkıyor
Türkiye`deki en büyük yabancı petrolcü Perenco lisans süresini tamamladığı için Türkiye`den çekiliyor. Perenco yeni Petrol Yasası devreye girseydi lisans süresi uzatılabileceği için Türkiye`de kalacaktı.

Haber: Begüm Gürsoy

Fransız petrol şirketi Perenco`nun Türkiye`de petrol arama ve üretimine yönelik lisans süresinin bittiği ve bu nedenle Türkiye`deki faaliyetlerine son vermesi gerekeceği öğrenildi. Mevcut Petrol Kanunu`na göre, bir yabancı şirkete en fazla 40 yıl süreyle işletme lisansı verilebiliyor. Ve Perenco da bu süresini kullandı.

Edinilen bilgiye göre Perenco ülkenin doğusunda bulunan sahalardaki faaliyet süresi tamamlandı ve mevzuat gereği Petrol İşleri Genel Müdürlüğü`nün (PİGM) bu lisansların devralınması için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`na (TPAO) teklif götürdü.

TPAO`dan sonra ikinci sırada

Perenco, Türkiye`de TPAO`nun günlük 30 bin varillik üretiminin ardından günlük 13 bin varillik üretimle ikinci sırada bulunuyor. Yabancı sermaye olarak ise bu alanda ilk sırada yer alan Perenco`nun faaliyetine devam etmesi için yasa değişikliği gerektiği ancak henüz bu yönde bir adım atılmadığı kaydedildi. Petrol Kanunu`na göre bir işletme ruhsatnamesinin süresi yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 20 yıl. Ancak işletme ruhsatnamesi teknik ve ekonomik esaslara uygunluğu tespit edildiği durumlarda toplamı 10 yılı geçmemek üzere iki defa Bakanlar Kurulu kararıyla uzatılabiliyor. Böylece bir şirket 40 yıl boyunca bir petrol sahasını işletebiliyor. Perenco`nun sahip olduğu lisans süresi ise tamamlanırken, TPAO`nun lisansları devralmasına yönelik görüşmelerin ise henüz devam ettiği belirtildi.

Yabancının önünde engel var

Uzun zamandır çıkarılması beklenen ve mevcut Petrol Kanunu`nun yerine alacak olan Türk Petrol Kanunu, Meclis`ten geçmiş ancak 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer zamanında bazı maddeleri veto edilerek geri gönderilmişti. Yeniden görüşülmediği için henüz yürürlüğe girmeyen bu yasa devreye girdiğinde ise yatırımcıların önü açılacak. Yeni mevzuata göre, işletme ruhsatı 30 yıl için verilecek. İşletme ruhsatı süresi sonunda üretim programının uygun görülmesi halinde ise her seferinde 10 yılı geçmemek üzere uzatılabilecek. Böylece süre uzatımının önündeki engel kalkmış olacak.

Perenco, Shell`den devralmıştı

Shell firması 1980 yılının ortalarından itibaren Diyarbakır çevresinde ham petrol üretimine yönelik çalışmalarını artırdı ve Katin, Barbeş, Kurkan, Piyanko, Beykan ve Silvan civarında yeni keşifler elde edildi. Ancak Shell 1995 yılında Perenco firmasına bu sahaları satarak Türkiye`den çekildi. Perenco, her ne kadar 1995 yılından beri faaliyette olsa da, ruhsatı Shell`den devraldığı ve ruhsat daha önceden işlemeye başladığı için, bugüne gelindiğinde bu sahaları devretmek zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı.

PERENCO KUZEY IRAK`TA DA VAR

Perenco, 1995 yılındaki satış işlemlerinden sonra 1996 yılının ocak ayında Diyarbakır çevresindeki sahaları işletmeye başladı. Türkiye`nin en büyük yabancı petrol üreticisi konumunda bulunan Perenco, 157 kuyuda faaliyet gösteriyor. Perenco`nun ihracata yönelik tesisi ise Pirinçlik terminalinde bulunurken, Akdeniz üzerinden ihracat gerçekleştiriliyor. Perenco, Türkiye`nin yanı sıra Brezilya, İngiltere, Venezuella, Kolombiya, Kongo, Ekvator, Mısır, Guatemala, Tunus ve Kuzey Irak`ta da faaliyet gösteriyor.

Referans
http://www.tumgazeteler.com/?a=4190956

Eski 03-03-2009, 15:09   #5
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Karadeniz'de petrol ve doğal gaz umudu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Karadeniz'de 10 milyar varil üretilebilir petrolün yanı sıra yıllık 1,5 trilyon metre küplük üretilebilir doğal gaz olduğunu öngördüklerini bildirdi.

Uysal, Türkiye'nin 2023 yılına kadar petrol ve doğal gaz ithalat faturasının 600 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini belirten Uysal, bu nedenle ülkenin petrol üretebilir hale gelmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu kapsamda hem söz konusu faturayı azaltmak, hem de petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için petrol ve gaz arama çalışmalarına ağırlık verdiklerini anlatan Uysal, sondajların özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde büyük bir hızla devam ettiğini ifade etti.

KARADENİZ'DEKİ PETROL POTANSİYELİ

Denizlerde petrol arama çalışmalarının karadaki arama çalışmalarına göre daha komplike ve masraflı olduğuna, bunun için ortaklı arama çalışmaları yapıldığına işaret eden Uysal, bu kapsamda, Karadeniz'de petrol aramak için Petrobras'la yapılan çalışmaların ardından ABD'li Exxon Mobil ile anlaşma imzalandığını hatırlattı.

Bu anlaşmanın da Karadeniz'de petrolün bir hayal olduğunu düşünün kesimlere petrolün varlığını kanıtladığını ifade eden Uysal, Karadeniz'de ABD'li Chevron ile de petrol aramak için görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Karadeniz'de 60 bin kilometrede 2 boyutlu sismik, 10 bin kilometrede de 3 boyutlu sismik çalışmaları yaptıklarını ve denizi ''dantel gibi işlediklerini'' anlatan Uysal, Karadeniz'de üretilebilir rezervler açısından önemli bir potansiyel tespit ettiklerini kaydetti.

Karadeniz'in Türkiye'nin 40 yıllık petrol ihtiyacını karşılayabilecek bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Uysal, burada 10 milyar varil üretilibilir petrol ve 1,5 trilyon metre küp üretilebilir doğal gaz olduğunu öngördüklerini ifade etti. Uysal, ''Özellikle Karadeniz'deki keşiflerimizin de ardından 2023 yılından itibaren petrol ve doğal gaz ithal etmeyecek ülke konumunda olmamız mümkün olacak'' diye konuştu.
http://finans.mynet.com/newsDetail.a...&type=anasayfa

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 15:23   #6
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Alıntı:
Karadeniz'in Türkiye'nin 40 yıllık petrol ihtiyacını karşılayabilecek bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Uysal, burada 10 milyar varil üretilibilir petrol
İlginç;
Karadeniz'deki 10 milyar varil üretim ihtimaline karşılık,
Diyarbakır'da 16 milyon varil olduğu iddia ediliyor.
ama 3 Mart 2008 tarihinde Hilmi Güler'den konu hakkında bir açıklama duyduk mu?

Eski 03-03-2009, 15:43   #7
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Bakalım bu kaynakları çıkartabilecekler mi?Benim için burası mühim.Açıklama yapmış yapmamış beni ilgelendirmiyor.Zaten büyük petrol şirketleri ile ortaklaşa yapılacak bu işlemler.Yani yarısı onlara gidecek büyük ihtimalle.Ama benim merak ettiğim mesele Irak,İran,Suriye,Gürcistan gibi ülkeler bizden çok daha önce enerji kaynaklarını çıkarıp güçlerine güç katarken biz neden bu kadar geç kaldık anlamıyorum.Sürekli şöyle bir haber iliştiriliyordu bizlere ''efendim açılan kuyuda bulunan petrol yeterli kalitede değil'' **** yeterli miktarda rezerv mevcut değil'' deyip açılan kuyular tek tek kapatılmadı mı?Şimdi ne değişti de bizim petrolun miktarı ve kalitesi arttı.Acaba petrolümüz olduğunda batı dünyası bize de 'demokrasi' getirir mi?Saygılarımla...

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 15:53   #8
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği petrol yasası 11. tarafından onaylanacak nasılsa.
Yakın zamanda yeniden meclise sunulur.
Seçim kargaşası arasında basında cılız bir haber olarak hepbirlikte okuruz.
sonrasında da bir kaç ilgili ve bilgili açıklama yapar olur biter....

Etiketler
petrol

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024