agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Çamlarda Kuruma (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/26519.htm)

k_elif 05-03-2012 18:24

Çamlarda Kuruma

Merhabalar;
Evimde baktığım minik çamım yavaş yavaş kurumaya başladı. Kaybetmeden hayata döndürmek istiyorum ama önce hatamı bulmam gerek. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Biran önce acil yardıma ihtiyacım var.

meh12 05-03-2012 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k_elif (Mesaj 921020)
Merhabalar;
Evimde baktığım minik çamım yavaş yavaş kurumaya başladı. Kaybetmeden hayata döndürmek istiyorum ama önce hatamı bulmam gerek. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Biran önce acil yardıma ihtiyacım var.

Burdan bakınca sanki yaprakları soğuktan etkilenmiş gibi ama

k_elif 05-03-2012 18:52

Uzun süredir açık balkonda duruyordu. Çok canlıydı ama havalar çok soğuk gidince içeri aldım. Onu da diğer çiçeklerimin durduğu camekanlı balkona koydum. Bu hale geldi. Daha önce bir çam denemem daha olmuştu onu içerde bakmıştım o da kurumuştu. Sıcak mı seviyorlar soğuk mu anlayamadım henüz.

meh12 05-03-2012 19:43

İçerde çok sıcak olduysa oda zarar verebilir normalde çamlar soğuklara dirençlidir.Tabi tohumdan itibaren yetiştiği ortamda önemli

k_elif 06-03-2012 08:47

Şimdi tekrar soğuk balkonuma koydum bakalım ne olacak. Umarım kendine gelir tekrar.

ferba266 06-03-2012 10:36

muhtemeldir ki yaptığınız ortam değişmesine bağlı olarak böyle biir tepki vermiştir. soğuk zararı olabilir. umarım düzelir.

seaa 09-03-2012 19:31

Hiç bir çam ağacı evde yetiştirilmez aynı hatayı bende yaptım aslında hala da yapıyorum bu yüzden mavi ladin ağacımın ibreleri döküldü. Ağacınız için yapacağınız en iyi çözüm onu hemen toprakla buluşturmanızdır. Sıcak-soğuk tepkimesi olmuş benim limoni servilerde olmuştu aynısı. Doğada o kadar güzel bir döngü varki o yüzden hiçbir şey olmuyor onlara. Saksı toprağınızda etken olmuş olabilir sıcak soğuk tepkimesinin üstüne.

serkan_istanbul 09-03-2012 19:35

1997 den beri bir çam ağacına saksıda bakmaktayım. Sürekli dışarıda tersımda duruyor. şuanda bayada gelişti. Sevgiler

Emre Kuzu 11-03-2012 16:13

Çok soğuk durumlarda hele ki donlarda mecburi olarak kapalı mekana alınabilir ben sığınağa koyuyorum hava güzel olduğunda havalandırıyorum serin havadar bir ortam oluşuyor bu şekilde ısıtılmayan yeriniz varsa koyun yoksa sarıp sarmalayın balkonda dursun.

k_elif 12-03-2012 11:15

Aynen dediğiniz gibi dışardaki balkonda soğukta duruyordu benim ki ve capcanlıydı. Don olunca camekânlı ancak hava sirkülasyonu olan balkonuma aldım. Ne olduysa orada oldu. Anladığım kadarıyla soğuğu seviyor ancak anlamadığım şu ki bu çamlar dışarda yazın kızgın güneşin altında duruyor bana mısın demiyor. Gece gündüz sıcaklık farkını da düşünürsek ani hava değişimlerinden de pek etkilenmiyor. Ama evde gözünün içine bakınca naza çekiyor heralde

Emre Kuzu 12-03-2012 12:51

Anlamayacak bir durum yok dışarda ki bitkiler toprakta olduğu için her zaman saksıdaki bitkilerden dayanıklı olurlar buradaki bitkide herhalde elvudi bu bitki avrupa sibirya iklim tipinin bitkisi yani serin nemli yerlerin bitkisi direkt yakıcı güneşte zarar görebilirler ama yarı gölgede iyi oluyorlar. Koyduğunuz yerde kapalı balkon aslında anlattığınıza göre kısa süre için uygun bende bir kaç aylığına böyle bir mekana alıyorum mecburen yoksa kas katı donarlar kuvvetli don riski kalmadığında da çıkartıyorum. Normalde olabilir buradaki bitkinin kurumaları çünkü iç bölgeleri kurutmuş genelde bunun nedeni de iç kısımların güneş görememesi.

MehmetAslan 05-05-2012 13:13

Çam ağacım sarardı, nasıl kurtarabilirim?

1 Eklenti(ler)
1 yil once bir fidanliktan satin aldigim 180 cm.lik Uludag Goknarim 2 aydir sarariyor. Yeri guzel, balkonda tumgun isik aliyor, sabah gunesi de aliyor. Ne oldu birden anlamadim, ama bu koca agacin gozgore gore sararmasi beni cok uzuyor. Bu konuda yetkin insanlardan ne yapmam gerektigi konusunda destek rica ediyorum.

Eklenti 291358

MazI 05-05-2012 14:49

hocam tum gun gunes alıyor demisiniz uludag goknarı gölge ağacıdır ışıgın asırısını cok sevmez..sorun buyuk ihtimal bundan kaynaklanıyor..tepe surgununun kuruması kotu olmus:(..

MehmetAslan 05-05-2012 15:56

Yapacak hicbirsey yok mu?

Emre Kuzu 05-05-2012 16:04

Bu ağaç saksıda yetiştirme boyutunu geçmiş saksıda yetiştirmek için mümkün olduğunca küçük, kazık kök değilde, yürek kök sistemi yapan ve yavaş büyüyen ağaçlar tercih edilmeli bu şekilde uzun süre muhafaza edilebilir.

MehmetAslan 05-05-2012 17:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu (Mesaj 960189)
Bu ağaç saksıda yetiştirme boyutunu geçmiş saksıda yetiştirmek için mümkün olduğunca küçük, kazık kök değilde, yürek kök sistemi yapan ve yavaş büyüyen ağaçlar tercih edilmeli bu şekilde uzun süre muhafaza edilebilir.

Simdi topraga diksem tekrar yeserir mi?

Emre Kuzu 05-05-2012 17:22

Büyük ihtimal ağaç ölecek çünkü tepe sürgünü de dahil neredeyse tamamen kurumuş şu durumdan sonra toprağa dikmeniz fayda getirmez.

MazI 05-05-2012 19:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MehmetAslan (Mesaj 960213)
Simdi topraga diksem tekrar yeserir mi?

hocam tepe surgunu kurumus topraga diktiginizde olmese bile buyuyemez artık...agac cok hasar almıs keske ilk kurumaya basladıgında haberimiz olsaydı...bilgilerimizi paylaşırdık...:(..

MehmetAslan 05-05-2012 22:05

Baumax dan çam gubresi ve igne yapraklilar icin vitamin aldim onlari verdim. Bakalim bir umut yine de

ZekAgac 25-09-2012 12:39

İğne Yapraklı Çamda Kuruma Başlangıcı

Aşağıda resimlerini ilettiğim çamımda 1 haftadır kuruma belirtileri başladı.

Alt dallardan üst dallara doğru yavaş yavaş kuruyor.

Konuyla ilgili yardımcı olabileceklere teşekkür ederim.

Acaba çamımın cinsi nedir?

http://www.ethbridge.com/yeniImg/1.jpg

http://www.ethbridge.com/yeniImg/2.jpg

http://www.ethbridge.com/yeniImg/3.jpg

http://www.ethbridge.com/yeniImg/4.jpg

xoom 27-09-2012 21:01

Değişik bi Çam hatta çam ağacımı gerçekten

kartal124 30-09-2012 17:32

Demir eksikliği olabilir.Dibindeki mevsimlik bitkiler nedeniyle verilen fazla su yapmış olabilir.Öncelikle yapı marketlerden iğne yapraklı ağaçlar için satılan hazır gübrelerden(Çam coşturan ya da vilmorin iğne yapraklı ağaç besini vs.) bir paket alıp (İz elementleri de içeren bir ürün olmasına dikkat edin)talimatlarına göre kullanın umarım sorun çözülür.Yoksa güzelim ağaç kurursa yazık olacak.

ZekAgac 02-10-2012 18:41

Hemen dediğiniz gibi iz elementler de olan bir çam besini alıp vereceğim. Yardımınız için teşekkür ederim. Olumlu gelişmelerden sizi haberdar ederim.

Venturi 18-06-2013 12:46

Merhaba, yeni konu açamadığım için buraya yazıyorum. Kusura bakmayın. Benim şöyle bir sorunum var; geçenlerde bir tanıdıktan bir fidan geldi. Tam olarak hangi tür olduğunu bilmiyorum. 10 gün sonra sararma başladı. Forumlarda da araştırma yaptım ama emin olamadım mantar hastalığı mıdır, azot vesaire eksikliği midir? Sıkıntının ne olduğunu söyleyebilecek olan varsa müteşekkir kalırım. Fidan balkonumda duruyor. Güney-Batı cephe.
http://i40.tinypic.com/j5w2dx.jpg http://i40.tinypic.com/2j5js6t.jpg

http://i42.tinypic.com/2lw3l0z.jpg http://i39.tinypic.com/33428uh.jpg

Şimdiden teşekkürler...

selim_50 19-06-2013 10:28

hastalığın adı geriye doğru ölüm, fungal bir hastalık

Venturi 20-06-2013 08:32

Teşekkürler. Peki fotoğrafta görünen fidan sedir mi? Yoksa başka bir şey mi?

bilgehan_c 15-12-2013 15:05

Çam Fidesi Yapraklarında Kuruma

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Mayıs ayında tohumdan ekip çimlendirdiğim 7-8 cm boyunda küçük çam fidem alt bölümden kurumaya başladı. Kuru yapraklara elle değince parçalanıyor, bitkinin sıkıntısı ne olabilir acaba? Saksı yüksekliği 25 cm kadar, çok nadir suluyorum.

bilgehan_c 22-12-2013 21:05

Yok mu cevap verecek? Minik fidem ölüyor maalesef:((

Giblim 23-12-2013 06:29

Bağım da yok, bahçemde.

Fidanınız bana göre çok güzel ve sağlıklı. Panik yapmaya gerek yok. Suyunu 15 günde bir yeterlice vermeniz yeterli,

maydinmaydin 26-12-2013 09:11

sürekli gölgede mi duruyor? güneş alan bir yere koy. fazla sulama yapmaktan kaçın.

maydinmaydin 26-12-2013 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ZekAgac (Mesaj 1023141)
Aşağıda resimlerini ilettiğim çamımda 1 haftadır kuruma belirtileri başladı.

Alt dallardan üst dallara doğru yavaş yavaş kuruyor.

Konuyla ilgili yardımcı olabileceklere teşekkür ederim.

Acaba çamımın cinsi nedir?

http://www.ethbridge.com/yeniImg/1.jpg

http://www.ethbridge.com/yeniImg/2.jpg

http://www.ethbridge.com/yeniImg/3.jpg

http://www.ethbridge.com/yeniImg/4.jpg

Bu Göknar ağacı. Yaptığınız gübreleme işe yaradı mı? Durum nedir?

meh12 26-12-2013 10:53

Afyon Bölgesinde doğal ortama dikilmiş 7-8 metre boylarında çam fidanlarında kuruma başlamış .Bu kuruma az sayıda da değil bunun nedeni ne olabilir.

maydinmaydin 26-12-2013 12:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meh12 (Mesaj 1232785)
Afyon Bölgesinde doğal ortama dikilmiş 7-8 metre boylarında çam fidanlarında kuruma başlamış .Bu kuruma az sayıda da değil bunun nedeni ne olabilir.

Bunun bir sürü nedeni olabilir. Kesin tespit için yerinde incelemek lazım. Genel bir değer yapacak olursak;

*Fidanlar dikim tekniğine uygun olarak dikilmemiş olabilir.
*Dikim yapıldıktan sonra gerekli sabitleme işlemi yapılmadığından rüzgarla sallanan fidanların köklerinde oynamalar olmuş olabilir
*Fidanlar eğer topraktan söküm yapılıp saksıya alındı ve kısa süre sonra dikime götürüldüyse yeteri derecede saksıda kök oluşumu sağlayamamış olabilir.
*Fidanlar topraktan söküm yapılarak getirildiyse söküm zamanı ve yaşı yanlış seçilmiş olabilir. Ya da söküm esnasında kök/fidan oranında yanlışlık yapılmış olabilir. Yani büyük bir fidan sökülürken kökün büyük kısmı sökülen yerde kalmış ve fidan dikildiğinde az miktardaki kök fidanı beslemeye yetmemiş olabilir.
*Fidanlar farklı bir iklimden getirildiyse dikildikleri yerde adaptasyon sorunu yaşamış olabilirler.
*Sulamada sıkıntı olduysa susuzluktan kurumuş olabilirler

Eğer dikilen tüm fidanlarda **** büyük çoğunluğunda kuruma varsa bu yazdığım sebepler etken olmuş olabilir. Öyle değil de kurumalar ara ara ise yani belirli yerlerde üçer beşer kuruma söz konusuysa toprak altı zararlıları **** hastalıklar kurumaya sebep olmuş olabilir.

meh12 27-12-2013 08:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maydinmaydin (Mesaj 1232806)
Bunun bir sürü nedeni olabilir. Kesin tespit için yerinde incelemek lazım. Genel bir değer yapacak olursak;

*Fidanlar dikim tekniğine uygun olarak dikilmemiş olabilir.
*Dikim yapıldıktan sonra gerekli sabitleme işlemi yapılmadığından rüzgarla sallanan fidanların köklerinde oynamalar olmuş olabilir
*Fidanlar eğer topraktan söküm yapılıp saksıya alındı ve kısa süre sonra dikime götürüldüyse yeteri derecede saksıda kök oluşumu sağlayamamış olabilir.
*Fidanlar topraktan söküm yapılarak getirildiyse söküm zamanı ve yaşı yanlış seçilmiş olabilir. Ya da söküm esnasında kök/fidan oranında yanlışlık yapılmış olabilir. Yani büyük bir fidan sökülürken kökün büyük kısmı sökülen yerde kalmış ve fidan dikildiğinde az miktardaki kök fidanı beslemeye yetmemiş olabilir.
*Fidanlar farklı bir iklimden getirildiyse dikildikleri yerde adaptasyon sorunu yaşamış olabilirler.
*Sulamada sıkıntı olduysa susuzluktan kurumuş olabilirler

Eğer dikilen tüm fidanlarda **** büyük çoğunluğunda kuruma varsa bu yazdığım sebepler etken olmuş olabilir. Öyle değil de kurumalar ara ara ise yani belirli yerlerde üçer beşer kuruma söz konusuysa toprak altı zararlıları **** hastalıklar kurumaya sebep olmuş olabilir.

İlginiz için teşekkür ederim. Fidanlar küçük tüplü olarak bundan 30-40 cm olarak 10 yıl önce falan dikilmiş şimdi ki boyları 7-8 metre daha fazla olanları da mevcut. Kuruyan ağaç sayısı o kadar fazla ki sapsarı olmuşlar.Çaresi olan bir şey mi acaba diye merak ettim gerçekten çok üzücü bir durum.

maydinmaydin 27-12-2013 13:07

Rica ederim. Eğer 10 yıldır fidanlar sorunsuz büyüdüyse ve kurumalar yeni başladıysa, üzerinde herhangi bir böcek de görmediyseniz hastalık salgını olabilir. Ya da zemin ile alakalı bir sorun olabilir. Bitkilerde uçtan başlayan bir kuruma varsa kökler sert bir tabakaya dayanmış olabilir. Bitkilerin kurumadan önce ne tür belirtiler gösterdiği de önemli. Önce yapraklar mı kuruyor yoksa uç sürgünlerden mi kuruma başlıyor? Gövdelerde herhangi yara, akıntı vb varmı mesela? Ya da kuruyan bir ağacı söküp kökünde çürüme **** başka bir belirti varmı? Yani dediğim gibi kesin kanıya varmak için yakından incelenmesi gerekir. Bulunduğunuz yerdeki tarım il **** ilçe müdürlüğüne numune götürürseniz yardımcı olacaklardır.

meh12 30-12-2013 22:24

Kuruyan çamlar

3 Eklenti(ler)
Kuruyan çamları daha fazla incelemek ve yakından resimlerini çekmek için tekrar gittim.Gövdelerde kurt yenikleri var kuruduktan sonra bu kadar kısa zaman da kurt yer mi bilmiyorum .Yoksa kurumanın sebebi bu yenikler **** hastalık olabilir mi?_

maydinmaydin 01-01-2014 14:45

Resimlere baktım. Gövdeye giren böcekler genelde ağaçlar herhangi bir sebepten dolayı zayıf düşmeye başladığında gövdeye girip ağaca zarar vermeye başlarlar. Yani benim tahminim ağaçlar bir sebepten dolayı zayıf düşmüş ve bunun akabinde gövde zararlıları ağaca musallat olarak ağaçlarda hızlı bir kurumaya sebep olmuşlar. Gövdesinde kurt olan bu ağaçların hızlı bir şekilde kesilerek o bölgeden uzaklaştırılması gerekir. Aksi takdirde çevredeki diğer ağaçlara da böcekler bulaşacaktır. Bu ağaçların bulunduğu bölge kime ait ise bir an önce müdahele etmeliler. İlk önce ağaçlar neden zayıf düştü bunu tespit etmek lazım. Bunun için bir ağaç sökülüp köklerine ve gövde içine bakılmalı. Kök gelişmesini engelleyecek herhangi bir toprak kurdu **** hastalığın varlığı araştırılmalı. **** gövde içindeki iletim demetlerini tıkayıp ağacın diğer bölgelerine su ve besin maddesi taşınmasına engel olan bir hastalık mı var buna bakılmalı. Toprak kökenli mantari bir hastalık olabilir, toprakta köklere zarar veren bir böcek olabilir, kökleri deforme eden bir nematod olabilir **** toprağın 1-2 metre derinliğinde ağır bir kireçli tabaka **** sert bir kaya olabilir. Önce bunu tespit etmek lazım. Gövdedeki böcekler dediğim gibi bu sebeplerden sonra zayıf düşmeye başlayan ağaca yerleşip zararın boyutunu ve hızını artıran etkenlerdir.

protectıonEarth 09-01-2014 13:39

4 Eklenti(ler)
Herkeze ***,benimde sorum olacak servi ve meyve ağaçları kuruyor servilerin tepesinden sopa gibi saplar kaldı bazılarında ve yakınlarında da bir çok ağaç yavaş şekilde kurumaya başladı resim yüklemeye çalışıcam ,çok eski tecrübeli bir bahçıvan abimiz de geldi baktı meyvelerin tamamen kuruduğunu söyledi o da sebebini çözemedi benim tek bulabildiğim toprağın içinde moloz taş ve kiremit parçaları var belliki bir inşaattan atılmış ve gömülmeye çalışılmış belki burada net bir cevap buluruz :) meyve ağaçlarının kök resimleri kurtlu olanlar. Eklenti 463937

Eklenti 463938

Eklenti 463939

Eklenti 463940

gulibrisim 09-01-2014 20:09

aynı sorun kara servilerimizde var malesef :(:confused:

MES 28-05-2014 10:02

Ağacımız kuruyor mu? Yardım

1 Eklenti(ler)
Neler yapabiliriz? Sorun ne olabilir? Önerilerinizi bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024