agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2011, 09:27   #1
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Köpük böceği

Kapalı balkonumda ilk kez bitki yetiştirmeye başladım. Birkaç gün önce çilek fidesinin yaprağında beyaz, köpüksü, tükürük gibi bir sıvı gördüm. Kuru biz bez ile yaprağı sildim. Ancak 2-3 gün sonra minyatür güllerden birinin yaprağında da gördüm ve yine aynı şekilde silmeye çalıştım. Site içi aramalarımda bu işi Cicadinea familyasına ait böceklerin yaptığı dışında bir bilgi bulamadım ya da gözden kaçırdım. Lütfen bana bunun ne olduğu, neye yol açtığı ve nasıl kurtulacağım hakkında bilgi veriniz. Büyük heveslerle başladığım maceramın hüzünlü bir sonu olsun istemiyorum. Yardımlarını esirgemeyen herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 13:01   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Köpükleri silmeden önce bir makro fotoğrafını çekip yüklerseniz sorununuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olup çözüm önerileri getirebiliriz, yoksa bu şekilde sebebi bulup sonuca gitmemiz zor olur.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 13:24   #3
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Mine Hn. sorun tekrarlandığında (ki umarım tekrarlanmaz) fotoğraf yükleyeceğim, teşekkür ederim.

Eski 28-04-2011, 10:21   #4
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Name:  Resim 134.jpg
Views: 16762
Size:  69.6 KB

Mine Hanım, öncelikle fotoğraf kalitesi için üzgünüm. Makinam sadece gündüz çekimlerinde başarılı, o nedenle dün akşam aynı sıvıya rastlayınca çekimi cep telefonu ile yaptım.

İçi köpük köpük, aynı biri gelmiş tükürmüş gibi, bu defa frezyanın yaprağında idi. Saygılar.

Eski 28-04-2011, 10:47   #5
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Geçen yıl aldığım leylak fidelerinde aynı sorunla karşılaştım. Mine Hanıma da sormuştum. Size yararı olabilir diye ilgili sayfanın linkini veriyorum (143 no.lu mesajdan itibaren ).

Leylak (Syringa sp.)

Anlattığım temizlik işleminden sonra bir daha olmadı, leylaklar şu anda gayet sağlıklı

mrduran beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 11:08   #6
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Sn. Eser İlhan, yardımınız için teşekkür ederim. Ben de dün akşam ıslattığım pamuğa çok az arap sabunu döküp öyle sildim. Köpüğün kenarında (resimde de az çok belli oluyor) küçük, siyah bir sinek vardı. Suçludan ziyade daha çok kurban gibi göründü gözüme ama bilinmez tabi. Sizin sorunu yaşadığınız dönemde de konu tam neticelenememiş, umarım bu defa adı konur Yoksa köpüren leylak vakasından sonra bir de köpüren balkon vakası tarihteki yerini alacak

mrduran ve hepgül beğendi.
Eski 29-04-2011, 11:49   #7
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Masum göründüğüne bakmayın, Fotoğraftaki zanlı bitki piresi. Bitki piresi larvası bu köpüksü sıvı içinde gelişir. Eğer az sayıda bitkide varsa ergen hale geçmeden kağıt mendille silerek temizleyin. Ancak geniş alana (bahçe-tarla) yayılmışsa ilaçlama en iyi çözüm. Yetişkinleri taze sürgünleri delerek sularını emiyor ve bitkinin dalının veya tüm gövdenin kurumasına sebep oluyor.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 16:52   #8
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Sn. kopshtar, aydınlatıcı bilgi için çok teşekkür ederim. Benim bitkilerim balkonda, şu ana kadar 3 kez oldu bu köpük işi. Peki haini ev yapımı ilaçlardan hangisi ile yok ederim ? Zanlı olarak siyah sinek benzeri bir şey aramalıyım o zaman... Ama toprakta mı, yaprakta mı arayayım?

Eski 29-04-2011, 20:10   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Köpüğün orta yerine gizlenmiş vaziyettedir, bu yüzden ilaç filan da kâr etmez pek. Elinizle bitkiyi sıyırırcasına köpüğü alın, içindeki yaratığı bulacaksınız, gözünün yaşına bakmadan parmaklarınızla ezin Rengi yeşilimsidir, büyüktür ama göremeyebilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 21:13   #10
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Bugün naneleri biçeyim dedim. Bir baktım tükürük böceği naneleri de sarmış) Ben tükürük böceği diyorum bu yeşil yaratıklara.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 00:10   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
geniş alana (bahçe-tarla) yayılmışsa ilaçlama en iyi çözüm.
Bahçem çok büyük değil ama birçok bitkimde gördüm.. İlaç tavsiyesi nedir?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 17:15   #12
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Bu sorunu fide olarak aldığım alisyumda görmüştüm. Köpüğü alıyordum fakat her defasında yeniden oluşuyordu. Bugün sıvı sabun damlattığım peçete ile silerken Sayın Meyvelitepe'nin bahsettiği yeşil, tırtıla benzeyen böcek toprağa düştü ve kendini ele verdi Tekrar karşılaşmam umarım.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 19:02   #13
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar benim de çilek ve bodrum papatyalarına musallat olan böcüyü internette araştırdım. Bendeki Çayır köpük böceği(Philaenus spumarius) imiş. Bu mahlukatın pireden çok daha yukarılara sıçradığını da öğrenmiş oldum(70 cm. den fazla). İnternette cuckoo spit olarak da aratabilirsiniz. Resimleri yavru ve gelişmiş hali..

Eklenen Resimler

gilan, abk ve mrduran beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 17:20   #14
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çayır köpük böceği, tükürük böceği gibi adlarla anılan bu zararlı son senelerde daha fazla yaygınlık göstermeye başlıyor. En önemli sıkıntı polifag bir zararlı olması. Yani sadece yoncaya, mısıra, buğdaya saldırmıyor, çimde de zararlı gülde de, meyve ağaçlarında da problem çıkarabilir, orman ağaçlarında da.

Evdeki bitkilerimizde gördüğümüzde mekanik mücadele yapmak gerek. Salgı yıkanmalı, bitki silkelenmeli. Basınçlı suyla yıkama etkili.

Asıl zararı nimf devresinde yapıyor. Erginleri de emgi yapsa da nimf gibi önemli değil.

Yumurtadan nisan başı gibi çıkıyor, nimf halindeyken hemen köpük salgılamaya başlıyor. Köpüğün altına girince deemgi yapmaya başlıyor. Bu köpük onu dışarıdan gelen etkilere karşı koruyor. Kontakt etkili ilaçlar tesir etmiyor. Sistemik etkili kimyasallar kullanılabilir.

Önemli olan sonbaharda eylülde hemen erginlerini ilaçlamak. Bu durumda ertesi ilkbaharda yumurtadan çıkacak nimf sayısı azalıyor.

Köpük böceği mücadelesinde yurt dışında kullanılan bir biyolojik insektisit mevcut. Bir mantar. Çayır köpük böceğini hasta edip öldürüyor. Metarhizium anisopliae. Bu mantarı içeren bir ilaç Türkiye' de var. Bioglobal firmasının Met 52EC isimli ilacı.

Met52 EC ile herhangi bir mücadelede tecrübesi olan var mı?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 08:12   #15
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Yavru hali de ergenlik halide oldukça iğrençmiş Her akşam eve girer girmez soluğu balkonda aldığım için köpükleri oluştukları gün yakalamak gibi bir şansım olmuştu. Bundan sonra da günlük kontrollerimi yapıp, köpüğü yakalar yakalamaz arap sabunu damlattığım ıslak pamukla temizlemek kendisine bıkkınlık yaratır diye umuyorum.

Eski 09-05-2011, 01:13   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster

Met52 EC ile herhangi bir mücadelede tecrübesi olan var mı?
Met52'nin peşindeyim ama henüz ruhsat almadığı için satışta değil. WP formülasyonundan bir miktar numune gönderecekler. EC formülasyonundan bulmak daha iyi olurdu. Haziranda getiririz diyorlar.

Günlerdir Metarhizium anisopliae ile ilgili makale, saha denemeleri vb. okuyorum. Fazlasıyla ilginç görünüyor. Söz gelimi, arılara bir etkisi yok ama bir arı paraziti olan varroa'ya etkili. Keneler, danaburnu, emici böceklerin bir çoğu, çekirge türleri, toprak kurtları vb. etkili. Uygulama yapılan sahada, etkilenen kadavralarda geometrik çoğalıp spor ürettiği için etkisi bir hayli uzun.

Bu içeriği elde edip kontrollü ortamda mutlaka denemem lazım

gilan, mrduran ve ciroz beğendi.
Eski 10-05-2011, 12:49   #17
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Çin karanfilime, kasımpatıma ve karanfilime musallat olan bu böceği bu başlık sayesinde tanımlayabildim. Yukarıda bahsedildiği şekilde bitkilerimi temizlemeye çalıştım ama ne yazık ki hepsinde tomurcuğa çok yakın yerde taht kurmuşlar, bir kaç tane tomurcuğumu zedeledim ve bir kaç tanesini de böceğin olduğu yerden itibaren koparmak zorunda kaldım. Hain böcek . Özellikle kasımpatının tomurcuk kısmına yerleşmişlerdi. Anladığım kadarı ile şimdi yapmam gereken sürekli gözlemlemek ve köpük gördüğüm anda temizleme işlemine girişmek, bir de bahsedilen bu ilacı ve kullanımını takip etmem lazım tabi ki.

Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 13:04   #18
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Lunlun, bu böceği bahsedilen ilaçla temizlemek pek mümkün olmayabilir. Sizin durumunuzda elle temizlemek pratik değil ise, Mine hanımın önerdiği gibi basınçlı su ile uzaklaştırabilirsiniz.

Eski 10-05-2011, 21:59   #19
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Sn. MeyveliTepe,
Basınçlı su kullanamadım bu defa, ama tekrar oluşursa o yöntemi deneyeceğim, başka tomurcuk ve çiçek kaybetmek istemiyorum doğrusu. İlaç kullanımı konusunda ise , sizin deneyimlerini takip etmek en iyisi olacak herhalde, tabi siz ilacı elde edebilir ve kullanıp bizle paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Saygılar

Eski 11-05-2011, 10:28   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
5-6 yıl önce tanıştığım bu böcekle mücadelede basınçlı su çözüm olmamıştı.Ölmeden, alt dallara veya toprağa düşebilen böcekler tekrar çoğalıyordu.Ayrıca basınçlı su nazik tomurcuklara da zarar verebiliyor.Sizin yaptığınız gibi kağıt mendillerle, içlerindeki böcekleri de ezecek şekilde silmek, mümkün olmayan yerlerde tomurcukları koparmak, çiçeksiz geçen o yazımı zehir etmişti.Bir daha bu böceklerle karşılaşmadım.Sizde tomurcuklar için üzülmemeye çalışın.Bitkilerinizi sağlıklı tutabilirseniz tekrar tomurcuklanırlar.Kolay gelsin. Selam ve sevgiler...

hepgül beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 11:05   #21
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Bu köpüklerle bahçede zaman zaman karşılaşıyor ve silerek temizliyordum.İçinde zararlı bir böcek olduğunu bu başlıkta öğrendim.Bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım.Bilgiler için herkese teşekkürler..

hepgül beğendi.
CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 11:31   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2010
İki gün boyunca elimle temizlemeye çalışıp sonuç alamayınca, Neemazal kullanıp bırakmıştım.Bu hafta sonra gittiğimde yok denecek kadar azalmışlardı.Artık ilacın etkisimi, suyun basıncımı yoksa köpükleri bitip biryerleremi saklandılar bilemiyorum..

yurtsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 13:57   #23
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
5-6 yıl önce tanıştığım bu böcekle mücadelede basınçlı su çözüm olmamıştı.Ölmeden, alt dallara veya toprağa düşebilen böcekler tekrar çoğalıyordu.Ayrıca basınçlı su nazik tomurcuklara da zarar verebiliyor.Sizin yaptığınız gibi kağıt mendillerle, içlerindeki böcekleri de ezecek şekilde silmek, mümkün olmayan yerlerde tomurcukları koparmak, çiçeksiz geçen o yazımı zehir etmişti.Bir daha bu böceklerle karşılaşmadım.Sizde tomurcuklar için üzülmemeye çalışın.Bitkilerinizi sağlıklı tutabilirseniz tekrar tomurcuklanırlar.Kolay gelsin. Selam ve sevgiler...
Teşekkürler gçakar. Topyekün bir mücadele başlattım. Bahçede de maydanozlarda gördüm bu böceği, hemen elle müdahalede bulundum. Kurnaz böcek tomurcuk kısma yakın yerlerde yaşamayı seviyor anlaşılan. Çin karanfilimde daha sonra da başka tomurcuklarda buldum ama koparmadan hallettim bu defa. Böcek ilk günlerde sarımsı turuncu renkte oluyor, büyüdükçe sarımsı yeşil renk alıyor. Benim bulduklarım daha çok sarımsı turuncu renkte olanlardı. Gözleme devam ediyorum. Herkese kolaylıklar dilerim. Saygılar

Eski 21-03-2012, 12:34   #24
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Kasımpatılarıma dadanan köpük böceği, hergün kontrol edip köpük oluştuğu anda temizlemem lâzım.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 18:34   #25
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
Köpüklü kurtçuk

Merhaba,
Bu sabah Gaura'larımın üzerinde bulaşık deterjanı köpüğüne benzer bir şey buldum. köpüğün içine küçük bir dal parçası sokup karıştırdığımda fotoğraftaki kurtçuklar hızla kaçıştı...

Bu bir zararlı mıdır?
Zararlıysa adı nedir?
Nasıl savaşabilirim?
Hangi ilacı kullanabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 19:02   #26
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
daha net

Eklenen Resimler

mrduran ve yasemin-35 beğendi.
olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 02:17   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Yeni aldığım bir saksı çiçeğini eve getirdiğimde akşama doğru fark ettiğim bu köpürme işine şaşırmıştım.
Bu iş nasıl olur? Nedir? Ne değildir? sorularını ararken bu sayfa imdadıma yetişti.Paylaşılan tüm bilgiler ve çözüm önerileri sunan sizlere teşekkür ederim. Bu bölümde okuduklarım çok işime yaradı. Saksı çiçeğimin içinde üç tane böcek buldum. Küçük ve çok ince bir maşa sayesinde köpüklerin içinden çıkardım yok ettim. Umarım hepsi sadece bu kadardı. Bir daha gelmezler. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar...

Güzin Çakar beğendi.
hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 18:50   #28
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Aslında çok da sevimli beslesek mi napsak

hepgül beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 19:02   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
lavantanın yaprak arasında ilk kez 5-6 tane köpük gördüm,ilk kez dal parçasıyla karıştırıp içinden böcek çıkınca korkumdan aşagı attım,nerden geldiyse hoş gelmedi attım gitti

hepgül beğendi.
dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 08:56   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Aslında çok da sevimli beslesek mi napsak
Acem halısının üzerinde de gayet şık durdu

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024