agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dev Ürünler Yarışmaları (http://www.agaclar.net/forum/dev-urunler-yarismalari/)
-   -   Dev ürün yarışmaları için önerileriniz (http://www.agaclar.net/forum/dev-urunler-yarismalari/19671.htm)

malina 11-03-2010 15:32

Dev ürün yarışmaları için önerileriniz

Önerilerinizi yazın, kurallarını oluşturup yarışmayı başlatalım...

Dogasever 11-03-2010 18:46

Bizim köyde en uzun havuç yarışması yapılıyor. Ben bu sene katılacağım. Yarışmayı burada da yapalım mı? Tabii katılan olursa...

Herhangi bir çeşide bakmadan böyle bir yarışma ilgi çekebilir mi?

MeyveliTepe 11-03-2010 18:53

Özel bir havuç çeşiti belirlemezseniz ben bu yarışmayı peşinen kazandım o zaman :) Bahçedeki kahverengi tuhaf bir havucu 75 santim kazdığım halde bütün olarak çıkaramadım. Daha gidiyor, ne kadar gidiyorsa. Kalanları bıraktım öylece ne halleri varsa görsünler diye :)

Dogasever 11-03-2010 18:56

Beni çok güldürdünüz. Çok yaşayın. Zaten sizi bu yarışmalardan muaf tutmak lazım. Şaka bir tarafa, bizim köyde, sırf uzasın diye özel borular içinde yetiştiriyorlar. Bazıları 1,5 metreyi buluyor. Ne verdiklerini bilmiyorum.

h_dogan 11-03-2010 18:59

Her üründe bir yarışma var ama biz bilmiyoruz :) 1.5 m'lik havucu ye ye bitmez turşusunu kur yine bitmez :D

sakagun 11-03-2010 19:44

Bu sene birçok arkadaşa uzun kabak tohumu gönderdim. En uzun kabak yarışması da yapılabilir.

aer 11-03-2010 21:10

Dev domates, bal kabak, uzun kabak, havuç, ayçiçeği, karpuz vs. eklenebilir sanırım. Bu sene nasip olursa bende katılacağım.

k_donmez 11-03-2010 21:34

Mısır düşünülebilir. Bitkinin boyu veya koçan boyu ya da ağırlığı gibi türler olabilir.

malina 11-03-2010 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aer (Mesaj 595161)
Dev domates, bal kabak, uzun kabak, havuç, ayçiçeği, karpuz vs. eklenebilir sanırım. Bu sene nasip olursa ben de katılacağım.

Eklenebilirler arasında balkabağını niye saydınız? Zaten kaç yıldır yapılıyor :)

Havuç için uygun zaman mı?

indomie 11-03-2010 23:48

1 Eklenti(ler)
Acur (Hıttı) yarışması yapalım. :rolleyes:
Konu mankeni torunum Doğa.

aer 12-03-2010 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 595220)
Eklenebilirler arasında balkabağını niye saydınız? Zaten kaç yıldır yapılıyor :)

Sayın malina, uyarınız için teşekkür ederim. Domates ve bal kabağına ek olarak diğerleri (havuç, uzun kabak, dev ayçiçeği vs. ) eklenebilir demek istemiştim. Uyarınızdan sonra cümlemi tekrar okudum, haklısınız :)

fskandemir 12-03-2010 16:55

Katılımcılar çoğunlukla bahçesi olanlar ;ne yazık ki; biz gibi bu zevkten mahrum olanlar için;

>>Her ürün altında balkonda üretilen dev ürünler yarışması

şeklinde alt başlık açılabilir.

malbman 12-03-2010 17:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 595220)

Bildiğim kadarıyla havuç Şubat ayından başlayarak Kasım'a kadar ekilebiliyor.

h_dogan 16-03-2010 12:40

Bence çoğu bitkinin yarışması yapılabilir ama hepsine yetişmek imkansız ayrıca iklim de müsade etmeli. Bazı ürünler bölgelere göre farklı aylarda ekiliyor. Mesela havuç artık Adana'da ekilmez sadece çiçek alırız, yenilecek kısmı oluşturması zor havalar ısınmaya başladı ama iç bölgelerde bahar aylarında ekimi yapılıyor.

Muhammet AKKAYA 22-04-2010 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez (Mesaj 595181)
mısır düşünülebilir. Bitkinin boyu veya koçan boyu ya da ağırlığı gibi türler olabilir.

börülce de olabilir. Ben bir ara 1 metreye yakın börülce üretmiştim.

aliosmankuresir 29-04-2010 18:30

Mısır yarışması lmasnı bende isterim arkadaşlar.

thempest 03-05-2010 16:07

Merhaba ;

Bu sene ben kabak yarısmasına katılıyorum arkadaslar ama buyuk ıhtımal ıle ılkı gerceklestırebılecegım bır dal daha var plastık cay bardagında mısır,fasulye ve susak yetıstırecegım.

TUZZEN 27-11-2010 06:41

1 Eklenti(ler)
Dev kavun yarışması nasıl olur?

Birol 05-06-2012 15:25

Şimdi tam zamanı olduğu için aklıma geldi, en büyük şeftali yarışması yapabilirmiyiz acaba?

Samsunlu55 07-06-2012 23:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Birol (Mesaj 979641)
Şimdi tam zamanı olduğu için aklıma geldi, en büyük şeftali yarışması yapabilirmiyiz acaba?

Bir ağaçta 5 şeftali bırakıp gübresini, suyunu vs. tam verirsek herkes birbirine yakın sonuçlar alır. Birinciyi bulmak güç olur:)

Fatih Şengül 07-06-2012 23:44

Ürün yelpazesi geniş olduğu için bir referans bulunamamakta sanırım :) aslında emsal olması için üyelerin elinde bulunan ya da yetiştirdikleri büyük ürünleri sırayla paylaşmaları daha uygun olur sanırım, sonuçta toprakta 'en büyük' diye kendinden bahsettirecek bir çok sebze-meyve oluşması mümkün görünmekte. Sonrasında ise genel olarak elde edilen paylaşımları benzerliklerine bakarak kategorilere ayırıp ona göre kıyaslama yapılabilir kanaatindeyim :) affınıza sığınarak... Saygılarımla.

devrann 03-01-2021 15:11

Bu yıl domateste dev ürün yarışması yapsak nasıl olur ? Gerçi zamanında 1,570 gr'lık domatesle son noktayı koymuşlar, bu rekorun kırılması imkansız gibi duruyor ama bir şansımızı deneyebiliriz pembelerle :)

malina 04-01-2021 11:03

Olur tabii :)

yarışma kuralları konusunda kafanızda oluşan fikirler varsa yazın hep birlikte üzerinde düşünelim...

TCM 04-01-2021 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1601473)
Bu yıl domateste dev ürün yarışması yapsak nasıl olur ? Gerçi zamanında 1,570 gr'lık domatesle son noktayı koymuşlar, bu rekorun kırılması imkansız gibi duruyor ama bir şansımızı deneyebiliriz pembelerle :)

Amma hortlatmışsınız konuyu, ;) son yazanın üzerinden bile neredeyse dokuz sene geçmiş, bozulmuştur o pembe domates, yenisini yapmak lazım. Yaparsanız haber edin tek kök kabak ile bulgar domatesi dikecem kompost çukurunun yanına.

devrann 04-01-2021 20:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1601501)
Amma hortlatmışsınız konuyu, ;) son yazanın üzerinden bile neredeyse dokuz sene geçmiş, bozulmuştur o pembe domates, yenisini yapmak lazım. Yaparsanız haber edin tek kök kabak ile bulgar domatesi dikecem kompost çukurunun yanına.

Guinnes rekorları kitabına göre rekor 3,8-3,9 kg :) hadi 100 gramda benden 4 kg olsun, daha çok yolumuz var.

-Kural olarak domates çeşiti sınırlaması olmasın

-İstediği kadar bitki yetiştirebilmeli.

-En büyük domates yarışmasını kazanan arkadaş o büyük domatesin genlerinin devamını sağlamak ve daha fazla domates sever arkadaşa ulaşması adına bir sonraki yıl paylaşım etkinliğinde paylaşmayı kabul etmeli.

-Herhangi bir süre kısıtlaması olmamalı çünkü iklim farklılıkları ayrıca çeşit farklılıkları olacak bu yüzden bu tarzda bir zamanlama yapmak çok zor.

-Dev domates konusunda domatesin fotoğraflarını ve süreci belli aralıklarla atmalı ki biraz heyecan olsun.

-Ayrıca katılmak isteyenler o konuya katıldıklarını belirtmeliler kaç ay sonra herhangi bir üye tarafından bakın benim domates ne kadar büyük tarzı bir paylaşım kesinlikle kabul edilmemeli,yani katılımcılar en baştan belli olsun.

-En ağır domatesi yetiştiren kazansın

Benim aklıma gelenler bunlar şimdilik.

Hilal okur 04-01-2021 20:59

Bence en büyük hıyar yetiştirme yarışması olsun. Tohum ekme zamanı yakın. Her yerde kolayca yetiştir. Bahçesi olmayan da balkonda yetiştirebilir. Dev hıyar güzel olur bence :)

TCM 04-01-2021 22:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hilal okur (Mesaj 1601514)
Bence en büyük hıyar yetiştirme yarışması olsun. Tohum ekme zamanı yakın. Her yerde kolayca yetiştir. Bahçesi olmayan da balkonda yetiştirebilir. Dev hıyar güzel olur bence :)

Etrafımız hıyar dolu, hem de koca koca hıyarlar...Domates iyidir, baktık olmadı salça yaparız.

fatmanur yılmaz 09-01-2021 16:46

klasik gelebilir ama karpuz güzel olur

Dadaloğlu 10-11-2021 21:29

Konu başlıklarında olduğu gibi her sene için domates, kabak, karpuz vb yapılabilir aslında. Heyecanlı da oluyor. Umarım devam eder.

yavuz10 25-12-2023 15:14

“2024 Dev Domates” yarışması yapsak mı, ne dersiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024