agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen stevia34

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2010, 20:56   #1
Yeni Üye

pistacia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Ağaç kurtarma savaşları

İstanbul Anadolu yakasındayım,şehirdeki tüm ağaçların takipcisiyim,nerde hangi ağaç dikilmiş,hangi ağaç binaların önünü kapatıyor diye veya bir müteahhitin işine gelmiyor diye kurutulmuş,belediyenin ehil olmayan,taşeron şirketlere verip zamansız budama sonucu kurumuş yüzlerce ağaç için yıllardır belediyelere yazarak,gidip görüşerek sonuç almaya boşuna uğraşıp duruyorum.Sitenizle yeni tanıştım ,mücadelemde sanıyorum ki burdan yeni arkadaşlarla daha iyi yol alabilirim.sevgilerimle...

pistacia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 21:02   #2
Yeni Üye

pistacia's Avatar

Sokağın başında yeni yapılan binanın önündeki bankanın görünmesini engellediği için kurutulan üç adet 50 cm çapındaki çınar ağacının yerine kendi çabamla iki büyük ıhlamur diktim üç yıl evvel ,bu yıl çiçek açtılar mis kokuları yayılıyor sokağa umarım başlarına bişey gelmez...

Eski 24-06-2010, 21:04   #3
Yeni Üye

pistacia's Avatar

Moda burnunda asırlık pistasia atlantica lar da aynı şekilde zamansız ve kötü budama sonucu onlarca ağaç kurudu

Eski 24-06-2010, 21:07   #4
Yeni Üye

pistacia's Avatar

Kadıköy eski iskele civarında 40 yıllık çınar ağaçları tam 85 adet kadar hepsi nin de akibeti aynı ,zamansız ve yanlış budama sonucu son üç yıl içinde kurudular

Eski 24-06-2010, 21:13   #5
Yeni Üye

pistacia's Avatar

Selam,İstanbulFenerbahçe de yaşıyorum.Benim ilgi alanım şehirdeki yokedilen ağaçlar beladiyelerin taşeron firmalara verdikleri budama işi ehil olmayan kişilere yaptırıldığı için ağaçların birer birer kurumaları karşısında kendimi çaresiz hissettiğim bir dönemde sitenizle karşılaştım.Kdıköy belediyesi sınırları içinde yüzlerce ağaç (çınar,atkestanesi ve asırlık sakızağaçları)bu sebepten son üç yıl içerisinde kurudular.Fenerbahçe parkında son bir yıl içinde aynı budama furyasıyla giriş sol taraftaki mavi serviler yokedildi sağdaki dev sedirler ,300 yıllık sakız (pistasia atlantica)de budanarak ucubeye çevrildi ve tüm bu olanları defalarca belediye beyazmasaya yazmama rağmen olumlu bir cevap alamadım,bu durum karşısında çaresiz kalmak çok büyük acı veriyor bana.Sitenize gelir gelmez tüm dertlerimi nefes almadan yazmak istedim bi solukta ,umarım yanımda yürüyecek arkadaşlar bulurum...

Düzenleyen pistacia : 28-06-2010 saat 13:18
Eski 07-07-2010, 14:42   #6
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pistacia Mesajı Göster
İstanbul Anadolu yakasındayım, şehirdeki tüm ağaçların takipcisiyim; nerde hangi ağaç dikilmiş, hangi ağaç binaların önünü kapatıyor diye veya bir müteahhitin işine gelmiyor diye kurutulmuş, belediyenin ehil olmayan, taşeron şirketlere verip zamansız budama sonucu kurumuş yüzlerce ağaç için yıllardır belediyelere yazarak, gidip görüşerek sonuç almaya boşuna uğraşıp duruyorum. Sitenizle yeni tanıştım, mücadelemde sanıyorum ki burdan yeni arkadaşlarla daha iyi yol alabilirim. Sevgilerimle...

Hoşgeldiniz. Boşuna uğraşmıyorsunuz, elinize, emeğinize sağlık.

Takip konusunda size yetişmek pek kolay olmayacak gibi ama yardımcı olmaya çalışırım.

Alıntı:
Kadıköy belediyesi sınırları içinde yüzlerce ağaç (çınar, atkestanesi ve asırlık sakızağaçları) bu sebepten son üç yıl içerisinde kurudular. Fenerbahçe parkında son bir yıl içinde aynı budama furyasıyla giriş sol taraftaki mavi serviler yok edildi, sağdaki dev sedirler, 300 yıllık sakız (pistasia atlantica)'da budanarak ucubeye çevrildi ve tüm bu olanları defalarca belediye beyaz masaya yazmama rağmen olumlu bir cevap alamadım, bu durum karşısında çaresiz kalmak çok büyük acı veriyor bana. Sitenize gelir gelmez tüm dertlerimi nefes almadan yazmak istedim bi solukta, umarım yanımda yürüyecek arkadaşlar bulurum...
Benim de çok dikkatimi çekmiştir. Nedense Kadıköy ilçesi bu tür ağaç katline çok hevesli görünüyor. Ağaçlara düşmanlıklarını anlayabilmiş değilim. Ancak olumsuz da olsa cevaplarını öğrenebilirsem, daha çok yardımcı olabilirim. Olumsuzluklar yaşamak ve acı çekmek ağaçlar ve sizin, bizim kaderimiz olmayabilir, belki paylaşmak isteyebilirler, belli mi olur?

Kolaylıklar diliyorum.

Saygılar.

gece
keşke daha çok kişi katılsa diyen forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 14:52   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Ben oturduğum apartmandaki bir iki komşumla bu konu yüzünden karşı karşıya geldim. Ön bahçedeki çam ağaçları pencerelerinin önünü kapatmaya başladı diye tuz ruhu döküp kurutmayı düşünüyorlardı. Daha önce de meğer kaldırımdaki çam ağacına yapmışlar aynısını. Haklarında yasal işlem başlatacağımı söyledim bir başka komşuya, o da kulaklarına kar suyunu kaçırmış olmalı ki budayıp yukarı doğru uzamalarını sağlamak karşılığında vazgeçmişler!!. Diyeceğim, maalesef sadece kurumlar değil vatandaşlarımız da aynı duyarsızlığa sahip olabiliyor.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 22:25   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Benim savaşım da Ağaç kurtarma ile ilgili.

Erken olabilir, ama yine de anlatayım. Göztepe benzincisine (Minibüs yolu)yakın bir yerde, 4 katlı bir evin bahçesinde muhtelif Ağaçlar var. Birkaç erik, ceviz ve Çam Ağacı. Erikler 6 metre, Ceviz 7 metre ve Çam Ağacı da yaklaşık 10 metre boyunda.

Diken eski bir arkadaşım. Yakında(belki birkaç ay belki 6 ay) ev müteahhide verilecek ve yerine yeni bina yapılacağından Ağaçlar büyük ihtimalle ya kesilecek, ya da kökleriyle birlikte sökülecek.

Dileğim bu Ağaçların yok olmaması. Yakınlarda, bahçeli evi olup da bahçesinde boş yeri olup almak isteyen olur mu? Biraz tuhaf bir istek oldu ama Ağaçların ölmesine kayıtsız kalmamalıyız diye düşünüyorum. Elbirliğiyle söküp taşıyamaz mıyız?

Saygılar

Düzenleyen Oğuz Karsan : 08-07-2010 saat 22:38 Neden: Aynı kelimeyi ikinci kere yazmışım.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 10:34   #9
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Güzel bir girişim aslında, ben çok beğendim konuyu. Panter Emel lakablı hayvan hakları savunucusu bir bayan vardı. Onun sayesinde birazda medyatik olmasına bağlı olarak yaptıkları yaptırdıkları güzel şeylerdi.

Malesef ülkemizdeki bilinçlenme düzeyi o kadar düşük seviyedeki, ne bu işi yürüten kişiler ne bu işi yapan kişiler nede bu işi izleyen kişiler. Yani olayın bütün tarafları mantık olarak kabul etmedikleri için kime neyi anlatacağız. Durum biraz anlaşısa bile ne yapılacak ki şeklinde bir yaklaşımla sonuçsuz bir duruma giriyor. Bu şekilde olması ise gönüllü kişileri yıpratıyor ya da canını yakıyor ve insanlarımız gittikçe duyarsızlaşıyorlar.

Bence olayı hukuki boyutta araştırıp, varsa kanunlar ile yoksa kanun yapıcılara bu işi anlatarak kanunlara ekleme yolu ile çözülebileceğini düşünüyorum.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 23:14   #10
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
işte ağaç sevgisi

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 11:09   #11
Ağaç Dostu

omrfrk's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Galeri: 8
Bu tür çalışmaları hep desteklemişimdir. Bu arada xenkebikec fotoğraf güzel.

omrfrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 15:52   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pistacia Mesajı Göster
İstanbul Anadolu yakasındayım,şehirdeki tüm ağaçların takipcisiyim,nerde hangi ağaç dikilmiş,hangi ağaç binaların önünü kapatıyor diye veya bir müteahhitin işine gelmiyor diye kurutulmuş,belediyenin ehil olmayan,taşeron şirketlere verip zamansız budama sonucu kurumuş yüzlerce ağaç için yıllardır belediyelere yazarak,gidip görüşerek sonuç almaya boşuna uğraşıp duruyorum.Sitenizle yeni tanıştım ,mücadelemde sanıyorum ki burdan yeni arkadaşlarla daha iyi yol alabilirim.sevgilerimle...
Sn.Pistacia,
Düşünce ve girişimlerinizi duyduğuma çok sevindim. Duygularınızı paylaşıyorum. Keşke bir grup(AKUT benzeri) kurabilsek..hem kesilme ve yanlış budamaları engelleyebilsek; hem de hasar görmüş ağaçlara müdahale etsek.
Sevgiler,

terdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 17:30   #13
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Ne yapılabilir?
Bu konuda fazla bilgi bulamadım. Bursa ve istanbul'da 2001 yılında bir çalışma yapılmış birçok ağaç tedavi edilmiş.Uygulama şöyle;
Adım adım ağaç cerrahisi

Çürüntüler temizleniyor.

Böcek ve mantar ilaçlarıyla ilaçlanıyor.

Çürüntülerin giderilmesiyle ortaya çıkan boşluk, paslanmaya karşı alüminyumdan yapılan profil ve çubuklardan oluşan özel bir ızgarayla kaplanıyor.

Izgara üzerine esneklik özelliği olan krom çiviler çakılıyor.

Ağacın iç kısmı, dış mekanla ilgisi kesilmiş, steril halde boş bırakılıyor.

Izgaranın üstü, özel pastayla sıvanıyor. Esneme özelliği olan bu pasta iki saatte katılaşıyor. Yaz ortamında ise 15 günde dış ortamdan etkilenmeyecek şekilde kemikleşiyor.

Pastanın üstü, estetik görünüm için ağaç kabuklarıyla kaplanıyor.

Ağaç köküne demir ve bakır sülfatla steril hale getirilmiş toprak serpiliyor.

Tedavi sonrası takipte iki aylık periyodlarda ilaçlama yapılıyor.
(hürriyet 01.12.2001)

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2010, 17:37   #14
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Başka çalışmalar var mı bulamadım eminim vardır. Ve yine ağaç tedavilerinde ağaçların ne kadar hasarlı olduklarına bakmak gerekiyor hasar 25% in altındaysa ağaç iyleşip problemsiz yaşamını devam ettirebiliyor. Eğer kabuk hasarı 25%-50% arasında ise ağaç bazı problemler yaşayabilir ama büyük ihtimalle yaşamına devam eder. Tabi dikkatle izlenmesi gerekiyor. Eğer hasar 50% üzerinde ise ağacın hayatı risk altında ve profesyonel yardım alınması gerekiyor.100% üzerinde hasrlarda büyük ihtimalle ölüyor ama kendini onaracbilecek kadar hayatta kalmsını destekleyecek yöntemler mevcut.
Basitde olsa tüm yaralanmalarda yara yerinin temizlenmesi önem taşıyor bu ağacı enfeksiyonlardan ve mantar türlerinden koruyor ve diğer yöntemler şöyle;
1. Eğer kabuk yerinde duruyorsa ya da yerde buldunuzsa doğru yönde yerleştirip koli bandıyla (duck tape olarak geçiyor) sarmak gerekiyor bu ıslanmasınıda önlüyor. Ve 12 haftalık takibe alıyoruz.3 ay sonunda gerekirse tekrar bantlayıp bir 3 ay daha bekliyoruz.
2.Eğer kabuk yerinde değilse temiz keskin bir bıçakla öz suyunun akışı yönünde oval olarak ya da göz şeklinde diyebiliriz yarlı çürümüş kısımlar uzklaştırılıyor bu ağacın kendini daha kolay onarmasını sağlıyor.

Yurt dışında ağacınız hasar gördüğünde gelip kurtarabilecek özel ekipler var diye biliyorum...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 14:13   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Merhabalar.
Anadolu yakası Maltepe de oturmaktayım. Yaklaşık 10 gün önce yan tarafımızdaki yeni biten öğrenci yurduna elektrik kablosu çekmek için apartmanımızın önündeki kaldırımı yarım metre gibi kazdılar. Kaldırımda yaklaşık olarak 15 yıllık 3 adet ıhlamur ağaçları var. Kaldırımı kazarlarken ağaçların köklerine ve bir tanesinin gövdesine baya bir zarar verdiler.Ağaçlar halen ayakta. Bu ağaçların kuruyup ölmemesi için ne yapmalıyım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

thed0n Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 11:45   #16
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bu görüntüleri görmek rahatlatıyor insanı

Name:  ağaçlı ev.jpg
Views: 2682
Size:  46.2 KB

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 10:03   #17
Yeni Üye

stevia34's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Ormanlarla ilgili İLGİNÇ BİLGİLER Tüm avrupa?da 12 bin tür bitki var.
Türkiye?de ise 9000.

Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yanmaktadır.
(82 nijerya kadar)

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor ve 22.5 kilogram karbondioksiti yok ediyor.

Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa,
Her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilir.

Dünyamız dakikada 21 hektar orman alanı kaybediyor.

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var!
Çünkü;
Bir yıl içinde, kullandığımız kağıt- kartonlar ve ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımız için 7 adet ağacı tüketiyoruz.

Bir avrupalı yılda ortalama olarak 300 kg. Kağıt ve kağıt ürünleri tüketmektedir.

Dünyada her yıl kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa,
Türkiye büyüklüğünde bir ormanlık alan yok olmaktan kurtarılmış olur.

A_NOMAD beğendi.

Düzenleyen stevia34 : 09-05-2014 saat 10:05 Neden: Eksık yazıldığı için
stevia34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024