agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2005, 22:43   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2005
Ege Orman Vakfı / Fidan Bağışı

''Bornova ve Bayraklı'daki tepelere 1 milyon fidan dikimini öngören 'Mavi Körfez Yeşil İzmir' kampanyası önceki gün yapılan törenle başladı.Laka ve Eğridere köyleri arasındaki bölgede başlatılan kampanyaya ilişkin protokol,orman bölge müdürlüğü ile Ege Orman Vakfı arasında imzalandı.İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu,kampanyaya,yardımsever Ayşe Mayda'nın 100 bin YTL destek verdiğini belirterek,'İzmir'lilerin özlem duyduğu Bornova ve Bayraklı sırtları kesinlikle yeşillendirilecek.En kısa sürede bu sırtlara 1 milyon fidan dikilecektir' dedi.''
(Cumhuriyet,11 Mayıs 2005)
Aynı haberde,bu bölgeye 1990 yılında 312 bin 500 fidan dikildiği,bunların yüzde 65'inin tuttuğu belirtilmiş.Bölgedeki fidanlığın bakımı Ege Orman Vakfı'nca yürütülüyor.
O bölgede yaptığımız dağ yürüyüşlerinde,15 yılda fazlaca bir başarı sağlandığını göremedim.Ağaçlar hala bi bebek gibi suya ve bakıma muhtaç durumda..
Neyse,bu işin yorumunu ve yeni fikirleri, İzmir'den üye uzman arkadaşlarıma bırakıyorum.Lacrike arkadaşım,sen aynı zamanda Ege Orman Vakfı'nın üyesisin..
Herkese selamlar.

Düzenleyen hasanulas : 11-05-2005 saat 22:51
hasanulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2005, 22:28   #2
Ağaçsever

Tanrı aşkına,bir milyon fidanlık bir projeye,konusu ağaçlar olan bir forumda kimsenin diyeceği bir şey yokmu.Yoksa ben çok ilgisiz bir konumu açtım...

Eski 13-05-2005, 00:20   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasanulas
Neyse, bu işin yorumunu ve yeni fikirleri, İzmir'den üye uzman arkadaşlarıma bırakıyorum. Lacrike arkadaşım, sen aynı zamanda Ege Orman Vakfı'nın üyesisin..
dediniz diye, bekliyoruz... Lacrike konuya girecek sandık... :)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2005, 21:34   #4
-

Giriş Tarihi: 10-05-2005
Galeri: 2
Peki ne tür ağaç dikmişler veşimdi hangi tür ağaç dikecekler bunları merak ettim
ayrıca Çeşitli vakıfların böyle böyle organizasyonları kontrol etmesi çok güzel bence bu iş sadece OGM ye bırakılsaydı düşünmek bile istemiyorum bu konuda en büyük adımları vakıflar ve dernekler yapıyor

LaZKoPaT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2005, 21:56   #5
Ağaçsever

Talking

Daha öncekiler çam türleri.Yine öyle olacak dediler.Ama ben esas bilgi ve gelişmeleri,olabilirse bizim açımızdan yapılabilecekleri,genç orman mühendisi arkadaşlara bırakıyorum...Ben,henüz okuyorum,mezuniyet belgemi bu siteden almak isterim!

Eski 14-05-2005, 13:21   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LaZKoPaT
Peki ne tür ağaç dikmişler veşimdi hangi tür ağaç dikecekler bunları merak ettim
ayrıca Çeşitli vakıfların böyle böyle organizasyonları kontrol etmesi çok güzel bence bu iş sadece OGM ye bırakılsaydı düşünmek bile istemiyorum bu konuda en büyük adımları vakıflar ve dernekler yapıyor
Lazkopat, böyle düşünmene hem üzüldüm hem de alındım doğrusu. Bence bu işi en iyi OGM yapıyor. Fakat bizim yaptığımız çalışmaları kimseler görmüyor çünkü biz gözden uzakta dağlarda çalışıyoruz.Ben Tavşanlı Orman İşletme Şefiyim, benim bu yıl diktiğim fidan adedi 68.000. Türkiyede 250 adet Orman İşletme Şefliği var bu da toplamda 85.000.000 adet fidan yapar.

Bu sayıya Çevre Orman İl Müdürlüklerine bağlı olan ağaçlandırma şefliklerinin diktiği fidanlar dahil değil. Sizi inandırmak için OGM tarafından dikilen fidanların sayılarını resmi kayıtlardan bulup yazacağım.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2005, 17:46   #7
agaclar.net

malina's Avatar

OGM ile ilgili resmi rakamlara her konuda ihtiyaç var. Bu konuda yardım edersen sevinirim. Hem de duyurmuş oluruz.

Reklam başka bir şey ama insanların bilgilendirilmeye ihtiyaçları var...

Eski 14-05-2005, 22:31   #8
-

Giriş Tarihi: 10-05-2005
Galeri: 2
YILMAZ abi evet haklısın ama bunun yanında da halkı da bilinçlendirmek lazım bunlarıda en güzel vakıflar yapıyor mesela tema vakfı erozyon konusunda ciddi bir şekilde dikkatleri zerine çekiyor , doğal hayatı koruma derneği tehlikede olan alanları hayvan türlerini korumaya çalışıyor yanlış hatırlamıyorsam küre dağları milli parkı bu vakıfın çalışmalarıyla koruma altına alındı . OGM çok iyi şekilde çalışıyor eminim ama halkla ilişkiler yönünden zayıf kalıyor ki bu çok önemli bence ağaçların yeşil kalması için..

LaZKoPaT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2005, 17:40   #9
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Bak bu konuda sana katılıyorum.
OGM halkla ilişkiler konusunda çok zayıf kalıyor. Ben teşkilatımızda ağaçlandırma konulu her sohbette bunu anlatmaya çalışıyorum.

Sizi sıkmadan kısa bir olay anlatayım. Bu anlattıklarımdan TEMA ya karşı olduğum anlamı çıkarılmasın lütfen. Doğayı koruma ve ağaçlandırma için uğraşan her türlü kurumun, vakfın yanındayım.

1999 yılında Balıkesir 'in Dursunbey ilçesinde çalışıyorum. TEMA vakfı Balıkesir şubesinin teklifi üzerine bir bir ağaç bayramı düzenlemeye karar verdik. TEMA vakfı ağaç bayramı yapılacak yerin özellikle yol üzerinde olması yönünde ısrar etti. Yol boyunda bir saha tespit ettim. Saha hazırlığını (Toprak işlemesi) yaptım otlatma zararına karşı tel örgü ile çevirdim. Yeteri kadar meşe palamudu bulamadıkları için palamut temin ettim. Pankartlar ve reklam afişleri yaptırdım.
Gün geldi Okullardan öğrenciler, sivil halk, ilçede bulunan resmi kurumların amirleri davet edildi. TEMA görevlileri öyle bir konuşma yaptılar ki sanki oradaki tüm işleri onlar yaptı ve ağaç bayramını düzenledi.
Palamut ekimi ve çam fidanlarının dikimleri de tamamlandıktan sonra herkes gibi TEMA vakfı görevlileri de tabelalarını dikmemizi rica ederek ayrıldı. Ben işçilerimle orada kaldım. Tabii ki birçok yanlış dikim vardı. Onları onardıktan sonra ayrılabildik biz.

SONUÇ: O dikim sahası TEMA vakfı tarafından dikilmiş oldu. Bir güzel tabelalarını da astık. Hala TEMA Vakfı ormanı diye geçer.

Sizleri biraz sıkmış olabilirim. Ben size ağaçlandırma ve doğa koruma seferberliğinin gerçek neferlerini anlatmaya çalıştım.

Yine söylüyorum. Doğayı koruma ve ağaçlandırma için uğraşan her türlü kurumun, vakfın yanındayım

Eski 15-05-2005, 20:38   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Bu konuda dünyaya aynı bakmıyoruz sanırım..

Ben, görevlerini yapmayan, ya da ortak yapılan çalışmalarda, tarafların haklarını teslim etmeden, tüm projenin üstüne yatan herkese karşıyım... Bunların kim oldukları farketmiyor...

Eski 15-05-2005, 21:30   #11
Ağaçsever

Ben,değişik bir açıdan yaklaşayım konuya.
Bu ülkenin doğal varlıklarının korunması ve çoğaltılması gibi önümüzdeki yüzyılları ilgilendirecek konular,projeler,gereklilikler..vakıf ve derneklere bırakılamayacak kadar önemlidir.Devletin organlarının bu konudaki politikaları elbette siyasi olmak durumunda,ama bu organlarda görev yapmakta olan kişilerin bireysel çabalarınıda bence kutlamak gerek.Tüm olumsuzluklara rağmen,dikilecek ve büyütülecek bir ağaç bile kazançtır.Varsın bunu vakıf ve dernekler reklam amacıyla kullansınlar,iş yapacak asli unsurlar işlerini unutmamalılar,bunu yaptıkları sürecede huzurlu yaşarlar.
Bu konunun başlığındaki haberde bir şeyi özellikle dikkatinize sunmak isterim.
Neden,böylesine büyük ve ülkem insanının geleceğini ilgilendiren bu ve benzeri bir projeye devletin ilgili birimi öncülük edip inisiyatifi ele almıyor,bunun mantığı ne olabilir..?İnanın yanıtını bulamadım.
Saygılarımla.

Eski 15-05-2005, 23:46   #12
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Vakıflar ve dernekler de bu işi bir reklam aracı oalrak kullanmasınlar. Çünkü bu iş gönül işidir ve vakıf ve dernekler ticari amacı olamyan kuruluşlardır. Bu sadece devletin görevi değil tüm halkımızın görevidir. Reklam yapmak yerine bu sevgiyi tüm halka aşılamak daha iyi olmaz mı?

Bu işi de yine en iyi OGM yapıyor. En basit örnekle tüm masrafları OGM tarafından karşılanan bir çocuk tiyatrosu her yıl tüm Türkiye'yi dolaşır. Çocuklar için Sincap isimli bir dergi çıkarır ve bu dergi kırsal kesimdeki çocuklara ulaştırılır.

Anlatmak istediğim "şunu yaptık, bunu yaptık" demek yerine insanları eğitmek gerekir.

Eski 16-05-2005, 22:59   #13
Ağaçsever

Lacrike...neredesin,hala İzmir'den tek başımayım!!!

Eski 17-05-2005, 18:23   #14
Yeni Üye

lacrike's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2005
ağaçlandırma

öncelikle herkese izmirden sevgiler ve saygılar.komutanım geldim burdayım.bornova ve bayraklının üst yamaçlarının ağaçlandırılması hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.öncelikle bu çalışmalara izmir valisi y.ziya göksu tarafından başlatılması istenmiştir.izmirde ege orman vakfı tarafından ağaçlandırılmaya konu olan 2 saha bulunmaktadır (yapılması ve bitirilmesi bu sene düşünülen sahalar).
birincisi ve en başta yapılması düşünülen ve tüm bağışları ege orman vakfına bu saha için kullanılacağı.menderes görecedeki yanan orman sahası; bu sahanın şu an arazi hazırlığı devam etmektedir.dikime hazır hale getirme çalışmaları.kesin olmamakla beraber ekim ya da kasım ayında ise ağaçlandırma çalışmalarına başlanılması düşünülmektedir.
ikincisi ise bornova ve bayraklı üstü ağaçlandırma çalışmaları.yanlış anlamadığım kadarıyla o sahaların ağaçlandırma projeleri devam etmektedir.

ve en önemlisi ege orman vakfı fidanların dikimini kütahya ya da eskişehirden özel bir ekip getirip yapmaktadır.ve bu fidanların bakımını 5 yıl üstlenmektedir.

ve şunu söylemek istiyorum forumda adını hatırlayamadığın tvşanlı işletme şefi arkadaşıma buradan tema ile ilgili düşüncelerinden dolayı tam destek verdiğimi belirtmek istiyorum.tema vakfı bir alana ağaçlandırma çalışmasını yapmayı düşünüyorsa bu sahanın;iklim verilerini,sıcaklığını, yağışını, toprak özelliklerini, arazi yüzeyi şeklini v.b. gibi nedenleri bir kaçını veya hepsini göz önünde bulundurmadan ve uygun dikim tekniğine uymadan fidan dikimi yapılmaktadır.bunu okulumuzdaki profesörler dahi söylemektedirler.belki şu an bu konularda bir ilerleme olmuştur umarım öyle düşünüyorum çünkü bir meslektaşım çalışıyor temada.
burdan komutanıma saygılar.

lacrike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2005, 18:39   #15
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
forumda adını hatırlayamadığın tavşanlı işletme şefi arkadaşıma buradan tema ile ilgili düşüncelerinden dolayı tam destek verdiğimi belirtmek istiyorum
Sufle vereyim; o Yılmaz

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2005, 06:32   #16
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

lacrike'in benimle aynı düşüncede olmasına sevindim. Her istediğiniz yere her istediğinizi ekip dikemezsiniz. lacrik'in anlattığı gibi bazı toprak tahlilleri yapmak ve iklim özelliklerini gözönünde bulundurmak zorundasınız. Orasının asli bitkisi ne ise o bitki ile çalışmalısınız. Kısaca doğayı takilt etmelisiniz. Yoksa doğa bizlerden daha güçlüdür. Bizi her zaman yener.

Biz ne kadar ne dikersek dikelim doğa oraya er veya geç orada bulunan asli bitki türünü getirecek bizim diktiğimiz türü boğacaktır.

Kısaca Gelişi güzel ağaçlandırma yapamayız arkadaşlar. İşte bu nedenle diyorum her zaman bu işi en iyi, en teknik OGM ve Çevre il müdürlüklerinin Ağaçlandırma Şeflikleri yapar.

Eski 08-06-2005, 19:16   #17
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Yılmaz dostum bunu iyi bir şekilde ifade etmiş. Orman Bakanlığının ilgili birimleri ( OGM - AGM ) bunu en iyi şekilde yapmakta. Buralardan ( Orman Bölge Müdürlükleri - Orman İşletme Müdürlükleri - Orman İşletme Şeflikleri - İl Çevre ve Orman Müdürlükleri - Ağaçlandırma Şeflikleri ) bilgi alabilirler..

cedrus libani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2005, 17:00   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Merhaba arkadaslar yıne sılerın cok ama cok once tartıstıgınız bır konuyu gundeme getırmek ıstıyorum eee sıteyı daha once haber verseydınız bole olmıcaktı bıraz gerıden takıp edıorum ama olsun toparlarız artık:P

neyse gelelım konunuz olan su bornova bayraklı sırtlarına ben gectıımız yaz Ege Orman Vakfı'nda 2 aylık bır ozel staj donemı gecırdım bu sure zarfında bahsettıgınız arazıde gorevlendırıldım yanı arazının agaclandırılması ıcın yapılan calısmalar benım elımdeydı heralde hemen hemen en kesın bılgıyı ben verebılırım sıze bu konuda.. yazdıgınız bılgılerın hemen hepsını okumadım ama sole bır gozattım sankı konu havada bırakılmıs gıbı geldı bana ben de su konuyu bı yere ındıreyım dedım..
neyse...
olay su bahsedılen agaclandırma sahası zaten izmir agaclandırma tarafından gectıgımız yıllarda agaclandırılmıstır. yapılan agaclandırma sahanın fazla kayalıklı olmasından ve gereklı yagısı almadıgından dolayı cok olmamakla beraber basarısız bolgelerle devam etmekteydı bu tabıkı agaclandırmanın gorevlerınden bırıdır basarı saglanmamıs bolgelerde bakım ve yenıleme calısmaları yapmak ıste o calısmayı EOVakfı bızzat ustlenı.

calısmalar bos olan yerlere agac dıkımı sahanın yabancı ot bakımı ve ne hıkmetse burayı ben hala anlamadım sulanması gıbı bellı baslı gorevlerle devam ettı yaz donemı boyunca..
velhasılkelam bu sekılde calısmalar devam ettı yanı EOvakfı yapmasaydı ızmır agaclandırma bu ıslerı(sulama harıc) yapacaktı.
bir de su reklam olayına gelelım reklam tabıkı ozel sırketlerın yapmak zorunda oldukları bır calısma. ama onemlı olan bu gıbı cıddı konularda daha dıkkatlı davranmaları 1 yapıp 5 gostermemelerı dıye dusunuorum...
konu tekrar canlandı galıba soru ve dusuncelerınız varmıydı??...

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2005, 15:13   #19
Ağaç Dostu

Red face Ege Orman Vakfı / Fidan Bağışı

Ege Orman Vakfının başlatmış olduğu kampanyaya herkesi bekliyoruz!!...
Turkcell, Telsim, Avea Faturalı hatlarından Kısa mesaja "Agaçlar.net Forum" yazıp 3916 numarasına mesaj çekip. 2YTL karşılığında fidan bağışında bulunabilirsiniz. Şuan Sitemizde yaklaşık 2300 kullanıcı var. Bu sayıya yüzlerce misafirleri de eklersek bu forumu okuyan insanların bu mesajlarda 1000 rakamına ulaştığımız taktirde www.agaclar.net sitesinin izmir Milli Egemenlik Ormanı'nda kendi isimine düzenlenmiş bir korusu olacak.
Bence Biz Ağaçlar.NeT' e yakışır...
Fidanlarınız parmaklarınızda yeşersin!!...
Bu kampanyaya katılırsanız lütfen bu başlığın altına adınızı ve soyadınızı yazınız. Bu sitenin nekadar doğa sever olduğunu herkese gösterelim!!...
Haydi Arkadaşlar 3916' ya.....

Düzenleyen E®TY : 15-12-2005 saat 07:55 Neden: Kampanyayı Sitemiz lehine çevirdim..
Eski 14-12-2005, 15:14   #20
Ağaç Dostu

İlk olarak ben yazayım istiyorum bağış yapmış biri olarak..
Ertuğrul YILMAZ
İlk fidan benden...
Sırada kim var?...Yılmaz abi? **** malina mı? hmm bi düşüneyim yoksa nefelini mi??... kim acaba??

Eski 15-12-2005, 07:59   #21
Ağaç Dostu

Site Yöneticileri de bu kampanyaya sahip çıksın anasayfalarına taşınsın isterim. Sadece Forum kullanıcıları değil çevrenizdeki herkesi bu kampanyaya davet edebilirsiniz. Geçmiş yıllarda yanan Milli Egemenlik Ormanını yeniden yeşertelim. Unutmayın mesaja "Agaclar.net Forum" yazmamız gerekiyor aksi halde adımıza bir koru olusmaz. Aynı zamanda ilk bahardaki dikim törenlerinde de biraraya gelip toplanmış oluruz. Hoş olmazmı?. En büyük toplantının nişanı olur Agaclar.net korumuz....

Eski 15-12-2005, 12:50   #22
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Mesaja "Agaclar.net Forum" yazmamız kesinleşti mi? Kimse teyid etmemiş ama ben yine de gönderdim. Hayırlı uğurlu olsun.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2005, 14:17   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2005
Merhaba çok güzel bir kampanya ama benim kontörlü hattım var. Biz katılamıyormuyuz?

Nevin1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2005, 14:42   #24
Ağaç Dostu

Malesef sadece faturalı hatlara acık bır kampanya ama tanıdıgınız bırınde varsa onlardan da gonderebılırsınız. Sorun değil.. Nevin Hanım izmirdendiniz sanıyorsam. Sizi Vakfımıza da bekleriz detaylı bilgi almak ya da gönüllü olarak faaliyetlerimize katılabilirsiniz. İrtibat için Ege Orman Vakfı Tel: 464 51 60'tan bana (Ertuğrul YILMAZ) ulaşabilirsiniz. Teşekkürler...

Eski 15-12-2005, 14:44   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim
Mesaja "Agaclar.net Forum" yazmamız kesinleşti mi? Kimse teyid etmemiş ama ben yine de gönderdim. Hayırlı uğurlu olsun.
Ewet sevelim kesinlesti aynen yaptığın gibi herkesi bekliyoruz. Teşekkürler SEVELİM....

Eski 16-12-2005, 07:44   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
dünden beri yazamadım

başlattığın kampanya güzel, yalnız bu kampanya devam edecekse "Agaclar.net Forum" değil "agaclar.net" yazılmalı.

çünkü forum sitemiz olan ağaçlar netin bir uzantısı, günlük iletişimimizi sağladığımız bir ortam

ana sayfa konusunu malinayla netleştiririm bugün

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2005, 08:49   #27
Ağaç Dostu

Merak etmeyin sorun olmaz mesaja yazılan önemli değil. Koru ismi olarak istediğimiz ismi verebiliriz. Koru oluştuğu zaman agaclar.net ismini verebiliriz.
Kampanyanın www.agaclar.net anasayfasına taşınmasını canı gönülden isterim. Eğer olur cevabı gelirse sizden kampanyanın afiş ve fotoğraflarını benden temin edebilirsiniz..

Eski 16-12-2005, 13:41   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
yarına sonuç belli olur sanırım
güzel bir girişim

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2005, 13:03   #29
Ağaç Dostu

Anlaşılan bu proje lafta kaldı...
Çok üzüldüm..

Eski 24-12-2005, 12:22   #30
Ağaç Dostu

http://www.agaclar.net/index.php?id=3088

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024