agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2007, 00:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Yaşam alanlarında depolama birimleri yapma

Merhaba arkadaşlar.
Çiftlik evine bitki depolama birimleri tasarlayacağım.
Depolamak istediğim bitkiler buğday, mısır, patates, domates.
Bu bitkilerin depolama şartları ve dayanma ömürleriyle ilgili bilgi verirseniz sevinirim. saygılar.

oralafsar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 10:50   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Siz şimdiye kadar konuyla ilgili bildiklerinizi yazın ki, cevap verecekler yazacaklarına karar verebilsinler. Bildiklerinizi tekrar yazmasınlar...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 11:25   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oralafsar Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.
Çiftlik evine bitki depolama birimleri tasarlayacağım.
Depolamak istediğim bitkiler buğday, mısır, patates, domates.
Bu bitkilerin depolama şartları ve dayanma ömürleriyle ilgili bilgi verirseniz sevinirim. saygılar.
"Bitki" ile kastettiğiniz nedir.? Böyle bir şey varmı.?

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 23:47   #4
Yeni Üye

sadece buğday konusunda biraz bilgi edindim internetten.
+4 derecede rutubetli olmayan bir depoda saklanması gibi bilgiler buldum.
ziraat konusunda bilgisizim. inşaat sektöründeyim. bu sitedeki arkadaşların bana yardımcı olabileceğini düşündüm

Eski 03-10-2007, 09:43   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Yani siz üretici değilsiniz. İnşaatını yaptığınız bir ev var ve sizden böyle bir bölüm de yapmanız mı talep edildi?

Eski 03-10-2007, 20:04   #6
Yeni Üye

aynen öyle sayın malina. ev de kendimin zaten. kuraklık nedeniyle depolama yapmanın gerekli olduğunu düşündüğüm için böyle bir inşaat yapmaya karar verdim. yardımcı olursanız sevinirim

Eski 03-10-2007, 21:26   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Domatesi diğerlerinin arasına katmanız yanlış olmuş...

http://www.tekstar.com.tr/depolama.htm

Böyle bir yer buldum...

Eski 03-10-2007, 22:39   #8
Yeni Üye

sayın malina eğer konuyla ilgilenirseniz mimarinin ve ziraatin kompozisyonunu yapabiliriz. bende araştırıyorum halen. bence ilginç bir proje olacak. küresel ısınmayla birlikte insanların ihtiyaçlarındada yenilikler oldu. bu projede bu ihtiyaçları bir çiftlik evinde karşılamaya çalışıyorum. domates olmayabilir. benim amacım kuraklık anında uzun yıllar besin depolayabilmek.

Eski 04-10-2007, 11:32   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Konuyu taşıdım. Diğer arkadaşların da fikirlerini alsak... Ahşap ev yapanlar bu konuda da çözüm üretmiş olabilirler

Eski 04-10-2007, 15:00   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Şimdi ben olaya işin uzmanı olarak yaklaşmak istiyorum.Sayın oralafsar öncelikle domates depolamanız konusunda bişey diyemeyeceğim sanırım domatesi kurutarak **** dondurarak ya da konserve şartlarında saklayabilirsiniz.

Ama asıl mısır ve buğday konusunda şunu merak ettim, neden TMO depolarına emanet bırakmıyorsunuz ürünlerinizi? Yani bu ürünler için depo oluşturma maliyeti emin olun size ileride sağlayacağı faydaya eş bir bedel olmayacaktır.

Ama derseniz ki ben depolarımı ileride kiraya veririm o ayrı.Ama bunun içinde hayli büyük depolama kapasitesine sahip olmalı ki yaptığınız masrafları karşılasın.Bana sorarsanız TMO(Toprak Mahsülleri Ofisi) depolarına emanetinizi güvenle bırakabilirsiniz.

domates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 16:15   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Domatesi kurutarak saklıyabilirsiniz. Bunun için domatesler 3 veya 4 dilime ayırılıp, çekirdekleri temizlenir. Yerden en az 40 cm yüksekte olacak şekilde bir platformda veya ipe dizilerek güneş altında kurutulur. İpte kurutursanız aflatoksin olmaz.

Dondururak saklamada ise bir kullanımlık porsiyonlar halinde hazırlanır. Yemeklik olarak, rendelenmiş olarak veya ikiye üçe bölünmüş olarak dondurabilirsiniz. Çözülmesini beklemeden pişirmelisiniz. Mangal yaktığınızda da donuk halde kullanabilrsiniz.

Tabi salça, konserve gibi alternatiflerde var. Ben dondurarak saklıyorum.

Buğday, mısır gibi hububatları ambar adı verilen yapı veya yapı bölümlerinde saklarız. Bunların serin, rutubet oranı düşük, ışık almaması tercih edilir. Dökme olarak saklıyabileceğiniz gibi çuvallanmış olarak da saklıyabilirsiniz. Ürünün iyice kurumuş olması gerekir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta farelerdir. Çuvalların arasına kaba tuz serpebilirsiniz.

Patates konusunda bilgim yok.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 21:08   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domates Mesajı Göster
Şimdi ben olaya işin uzmanı olarak yaklaşmak istiyorum.Sayın oralafsar öncelikle domates depolamanız konusunda bişey diyemeyeceğim sanırım domatesi kurutarak **** dondurarak ya da konserve şartlarında saklayabilirsiniz.

Ama asıl mısır ve buğday konusunda şunu merak ettim, neden TMO depolarına emanet bırakmıyorsunuz ürünlerinizi? Yani bu ürünler için depo oluşturma maliyeti emin olun size ileride sağlayacağı faydaya eş bir bedel olmayacaktır.

Ama derseniz ki ben depolarımı ileride kiraya veririm o ayrı.Ama bunun içinde hayli büyük depolama kapasitesine sahip olmalı ki yaptığınız masrafları karşılasın.Bana sorarsanız TMO(Toprak Mahsülleri Ofisi) depolarına emanetinizi güvenle bırakabilirsiniz.
sanırım domates fikri pek iyi değil. mısır ve buğdayı kendi depomda saklamak istiyorum. TMO evi yapacağım yere uzak. sadece nakliye bile masrafı olur.
kıtlık olduğunda depoda besin ürünü saklamak istiyorum.
buğdayı ilaç kullanarak yaklaşık 10 ay saklayabiliyoruz. ben hem ilaç kullanmak istemiyorum hemde saklama süresini uzatmak istiyorum.

Eski 05-10-2007, 13:02   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Ürünlerinizi depolaycağınız yer için şu şartları temin etmeniz gerekmektedir;

-Binaların dış duvarlarıyla iç bölmeleri malın basıncına dayanacak sağlamlıkta olmalı,
-Çatılar sağlam olmalı, içeriye yağmur ve kar suları sızdırmamalı
-Zemin toprak yüzeyinden yüksek, su biriken yerlere ve sel yataklarına uzak olamlı,
-Taban ahşap, beton veya taş döşemeli olup malın ağırlığı ile çöküntü yapmayacak derecede sağlam olmalı,
-Duvar ve iç bölmelerin iç yüzeyleri düz ve sıvalı olmalı,
-Dış hava sıcaklığındaki değişikliklerden en az etkilenecek bir yapıya sahip olmalı,
-İçinde yanıcı ve patlayıcı maddeler bulunan bina ve tesislerden en az 100 m uzak olmalı,
-Giriş ve çıkış kapıları taşıtların yanaşabilmesine, yükleme ve boşaltmaya elverişli olmalı,
-Deponun içinde veya zararı dokunacak kadar yakınında diğer binalara ait su ve lağım tesisatı bulunmamalı,
-Ürüne zarar verecek derecede giderilmesi güç veya imkansız koku depoya sinmiş olmamalı.

domates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024