agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2011, 16:57   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
Şehir içindeki bir bahçede yetişen ürün sağlıklı olur mu?

selamlar önümüzdeki senerde değerlendirmek üzere şehir içinde bir arsa satın aldık ozamana kadar buraya sebze ekmeyi istiyorum ancak sağlık açısından bazı tereddütlerim var malum araçların eksoz gazları kirli hava gbi sebepler yetişen ürünlerede bu yansır mı? veya bunun bir analizi oluyormu acaba

ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 22:14   #2
Ağaç Dostu

gambet's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
arsanız araç trafiğinde ne kadar etkin bir konumda bilemem ama şunu söylemek mümkün şehirlerarası yol kenarlarında doğal olarak yetişen otların araç eksozlarından etkilendiği ve insan sağlığı için aşırı kurşun ihtiva ettiği konusunda bir gazete haberi okumuştum medyada bana çok ikna edici gelmişti.o gün bu gün kendi toplamadığım ebe gümeci ve benzeri otları tüketmiyorum

gambet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 00:57   #3
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Örneğin, ana yol kenarındaki bahçelere organik tarım sertifikası verilmiyor

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 05:11   #4
Ağaçsever

teşekkürler

Eski 11-02-2011, 09:25   #5
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bisiklet turlarımda zorunlu kalmadıkça anayol kenarında yetişen meyve ağaçlarından asla meyve tüketmem.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 22:39   #6
Ağaçsever

toprağın altında yetişen havuç patates gibi bitkilerde aynı şekilde etkilenir mi

Eski 19-02-2011, 09:08   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercanuyar Mesajı Göster
toprağın altında yetişen havuç patates gibi bitkilerde aynı şekilde etkilenir mi
Patatesin meyvesi toprak altında.Ama bitkinin geri kalanı toprağın dışında
Etkilenmemesi mümkün değil.
Zaten tarla bahçe arasında,ovanın toprak yollarına yakın tarlalarda bile basura çok çıkar.Bunun sebebi yolun tozu derler.Birde buna ekzos dumanını eklersek..

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 10:57   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Artık egzoz gazları ve benzin için belirli standartlar var, ülkemizde de uygulanmaya çalışılıyor, her yerde geçerli olmadığını düşünsem de emisyon ölçümleri yapılıyor. Egzoz gazının büyük bir bölümü hava kirliliğine sebep olacak bileşikler içerir, yani soluduğumuzda bize zararlı olacak malzemeler. Gaz halindeki bu bileşikler (CO2, NO2 gibi) bitki ve topraktaki organizmalar tarafından büyük ölçüde dönüştürülür ve besin olarak kullanılabilir. Egzozun küçük bir kısmını oluşturan partikül malzemelerin içinde bulunan kurşun vb. bileşikleri ise toprakta birikim yapar. Ağır metaller (kurşun, kadmiyum, civa, bakır, krom vb.) topraktan yetişen bitkiye, yediğimizde de bizde birikim yaptığında zararlıdır.

Yol kenarındaki toprakta kirlilik yaratacak esas unsur balata tozlarıdır. Dünyada ve ülkemizde yakın zamana kadar balata üretiminde kullanılacak malzemeler için kısıtlamalar bulunmuyordu. OE firmalarının da zorlamasıyla bazı kurallar yeni yeni oturmaya başladı ancak belli başlı firmalar buna uyuyor. Çin-Hindistan vb. ülkelerden yapılan ithalatlar kontrol altında değil ve tahmin edebileceğiniz gibi bu ithal malzemeler ucuz olduğundan kullanımı maalesef oldukça yaygın. Sürekli trafiğin olduğu bölgelerde topraktaki ağır metal birikimi oldukça ciddi seviyelerde olabiliyor.

Özetle toprağınızı ağır metaller için analize gönderip gelecek sonuca göre değerlendirme yapabilirsiniz. Kirlenme varsa temizlemek maalesef zor, ama yine de araziyi boş bırakmayın, en azından süs bitkileri vs. ekin ki hava temizliğine katkınız olsun

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 16:10   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
hımmm... O halde benim balkonda yetiştirmek istediğim sebzelerden de çok hayır gelmez mi, dersiniz?
Hani toprağını poşetlerde satın alıyorum ve ev trafik yoğunluğunun fazla olduğu yere 100 metre uzakta ama, yine de etkileniyordur, değil mi?

AltınOrman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 12:47   #10
Yeni Üye

nazlı2323's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Örneğin, ana yol kenarındaki bahçelere organik tarım sertifikası verilmiyor
Gerçekten çok faydalı bir site bunu bilmiyordum bize gelen ürünler nereden geliyor acaba??

nazlı2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 13:42   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2011
yola yakınsa, çevresinde herhangi bir yerde yakın mesafede ilaçlama yapılıyorsa bu ürünlere organik tarım sertfikası verilmiyor. yani yetiştirdiğiniz ürün bir nevi organik olmuyor.
şehrin içindeki tarımın organik ve doğal tarım uygulaması olmasını aklınızdan çıkarın bence.

junkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 19:54   #12
Ağaçsever

Mösün Dumlu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2010
Galeri: 29
her ne kadar temiz havadaki yetisen meyve sebzeler kaliteli olsa da pazardakilerden mutlaka cok ama cok iyiydir

Mösün Dumlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 15:43   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
iyi günler izlediğim bir belgeselde new york şehrinde evlerin çatılarında bal üretimi yapıldığını anlatıyordu yasaklandığı halde ve o kadar da yüksek olmayan apartmanlardı üretim yerleri ama oraya yakın büyük bir central park vardı .Bu arıların mutlaka oraya konacağı anlamına gelmez bu.Bu ballar sağlıklı mı acaba merak ediyorum.Çünkü eşim de balkonda saksıda domateş yetiştiriyordu evimiz 10. kat ama çevre olarak temiz havalı bir çevrede oturmaktayız.Domateslerimiz sağlıklı mı acaba merak ettim şimdi.?

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 11:02   #14
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Eşim bahçeye ektiğim maydanozları alıyor, üstleri kalorifer dumanlarından simsiyah kesilmiş, bunları sirkeli suda epey bekletip kullanıyordu. Şimdi ondan da vazgeçtik, sadece zaman zaman nane alıyoruz.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024