agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2010, 22:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2010
İstanbul'da öğretmenim
Okulda kullanılan ve geri dönüşüme değil de çöpe giden A-4 kağıtlarını görmeye dayanamayıp birşeyler yapmalıyım diyerek kendimi burada buldum.
Önerileriniz var mı, neler yapmalıyız?

Düzenleyen gece : 05-11-2010 saat 20:40 Neden: İtalik ile işaretlenen iki düzeltme yapıldı.
kayra34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:03   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2010
Atık malzemeler içerisinde kağıt ve karton -sanırım alüminyumdan sonra- en değerli malzemedir, bu nedenle geri dönüşümü konusunda en kolay alıcı bulan malzemedir. Toplayan firmalar sizin bulunduğunuz yere 1-2 tane karton kutu koyuyorlar sonrasında dolduğunda telefon ediyorsunuz gelip boşaltıyorlar. Başkaları da vardır ama benim işyerinde lokman hekim sağlık vakfı bu işi yapıyor, bu malzemeleri geri dönüşüme gönderiyor ve buradan kazandığı parayı da hayırlı işlerde harcıyor...

http://www.lokmanhekimsv.org/turkce/...rikazanim.html

Bu arada bu işi belediyenin yapması zorunlu, onlara sorsanız onlar da "e kimse ayırmıyor ki" diyeceklerdir, yumurta tavuk meselesi, birisinin el atması lazım. Oturduğum sitede site yönetiminin talebiyle belediye geri dönüşüm kutuları koydu, site sakinleri de geri dönüşümlü malzemeyi ayırarak çöp yerine bu kutulara atıyor, sonra da belediye gelip alıyor. Çevrenizdeki bir kaç kişi ile bu işi yapması için belediyeyi zorlayabilirsiniz.

webgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:29   #3
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Kayra 34.
Merhaba. Düşünceniz çok güzel. Sayın Wepgezer de yararlı bir mesaj çekmiş. Daha sonra sonuç ve çalışmalarınız ne durumda olacak merakla bekliyor ve kolay gelsin diyoruz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:36   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Bizim evde 1 senedir kağıtlar ayrı poşetlere toplanıyor. Oğlum başlattı, alışkanlık haline geldi, elimize geçen kağıtları çöpe atamıyoruz. Sonra ben sokaktan geçen kağıt toplayıcısını yukarı çağırıyorum, ona veriyorum .

http://www.lokmanhekimsv.org/turkce/...rikazanim.html
Öğrenmem iyi oldu. Teşekkür ederim.

Düzenleyen gece : 05-11-2010 saat 20:43 Neden: İtalik olarak işaretlenen noktalama işareti düzeltmeleri yapıldı.
Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:38   #5
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Teşekkürler Çiçekci Abla. Herkes sizin gibi davranabilse keşke.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 11:02   #6
Ağaç Dostu

omrfrk's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2010
Galeri: 8
Hhatice hanımefendinin duyarlılığı gerçekten çok hoşuma gitti, tebrik ediyorum. Bu arada öneri olarak;
Kağıtları kendiniz toplayıp ÇEVKO'ya verebiilrsiniz. Veya onlarla irtibat kurun. Bir çok geri kazanım merkezi var.

Düzenleyen gece : 05-11-2010 saat 20:44 Neden: İtalik ile işaretlenen noktalama işaretinden sonra boşluk hataları düzeltildi.
omrfrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 10:58   #7
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Atık kağıtlardan mantar (p. ostreatus, plerotus sp.) yetiştirebilirsiniz. Mürekkepli olanları da kullanabilirsiniz, hiç bir zararı olmaz, petrolu bile geri dönüşüm yapıyor.

http://www.ekolojimagazin.com/?s=magazin&id=353

http://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...r_mushroom.jpg

Bu sayfada tüm işlemleri anlatıyor. http://www.redoakmushroom.com/?p=4

Düzenleyen gece : 05-11-2010 saat 20:46 Neden: İtalik ile işaretli yazım hataları düzeltildi.
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 13:42   #8
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
Ben de kağıtları, gazeteleri, kartonları topladım Üsküdar Belediyesi'ni aradım, gelip götürdüler. Aynı uygulamayı atık yağlar için de yapıyorum, 5 lt olunca arıyorum gelip alıyorlar.

Düzenleyen gece : 05-11-2010 saat 20:55 Neden: İtalik ile işaretlenen yazım hataları düzeltildi.
yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 20:13   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2010
Bizim okulumuzda, her sınıfta olan, normal çöp kutusunun yanında olan bir kutu daha var. Bu kutu, geri dönüşüm kutusu. Ve okul tarafından, 1 veya 2 haftada 1 kere toplanıyor. Ve ağaçlara, doğaya zarar vermemş oluyoruz. Bence bu uygulama, tüm okullarda uygulanmalı. Aksi takdirde doğamız zarar görecek

Çevreci-Melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 21:50   #10
Ağaçsever

ismail2776's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2010
Hiç dikkatinizi çektimi, şans oyunlarının oynandığı bayilerde, bayi sahibi tarafından konulmuş bir karton kutu (bu kutu bir sigara kutusu genelde) bunun içine oynanan şans oyunlarının kağıtları, oynanmış ve ikramiye çıkmamış **** bayi tarafından ödenen şans oyunlarının kağıtları atılıyor. Ben dikkat ettim ve bu konuda bir başlık açmayı düşünürken buraya yazıyorum. Acaba onlar nereye atılıyor. Düşünün türkiyede kimbilir kaç tane şans oyunları oynatan bayi var. Haftada 4 oyun, aynı zamanda iddia bayileri gelin görün siz hesaplayın giden kağıt miktarını. Acaba bu konuda bir çalışma ve yapabileceklerimiz nelerdir. Teşekkürler.

ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 21:56   #11
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
ben yine belediyelere büyük iş düştüğünü düşünüyorum Fransada belediye çöpleri ayrı ayrı alıyor evlerden çok güzel bir yol derken üsküdar belediyeside başlamış bazı semtlerde kağıt toplama ve plastik atık toplama günleri başlatmış diğer semtlerede yavaş yavaş başlanacakmış gerçi ben ne zaman telefon etsem gelip alıyorlar

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 02:29   #12
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
aslında kendirden kaliteli kagıt yapılıyormuş. ağaçlar kagıt yapmak için kesmek yerine kendirden yapılması daha mantıklı geliryor bana.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024