agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   kamil keskin / Ceviz bahçem (Balıkesir, Sındırgı, Akçakısrak Köyü) (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/32189.htm)

kamil keskin 21-07-2013 19:41

cevizlerin hasadı için bir kaç sene daha bekleyeceğiz ama karpuz bostanı yedik:)

44baba 21-07-2013 21:09

kardeş maşallah bahçen çok güzel.sulama sistemi görünmüyor.susuzmu yetişiyor.bunlar.bulunduğun yerin rakımı kaç hangi ceşitlerle kurdun bahçeyi

kamil keskin 21-07-2013 21:24

Syn 44baba sulama sistemi,taşıma (tanker)ile yapılıyor.Yaz boyunca 18 ton su yetiyor.Rakım 465.Çeşit Chandler

Güler 21-07-2013 21:40

Ellerinize sağlık, her şey çok güzel gelişiyor.
İnşallah ürününüz de kazancınız da bol olur.
Kolay gelsin.

kamil keskin 22-07-2013 07:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1182405)
Ellerinize sağlık, her şey çok güzel gelişiyor.
İnşallah ürününüz de kazancınız da bol olur.
Kolay gelsin.

Syn Güler çok teşekkür ederim.İnanın bu bahçeyi bu hale getirmemde ağaçlar.net ailesinin katkısı çok büyük...

fındıkçı74 22-07-2013 10:17

Bahçeniz hayırlı olsun inşallah ürününüz de bol olur .....bu arada çeşme çok güzelmiş bahçenin içindemi bu çeşme....?

kamil keskin 22-07-2013 11:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 (Mesaj 1182562)
Bahçeniz hayırlı olsun inşallah ürününüz de bol olur .....bu arada çeşme çok güzelmiş bahçenin içindemi bu çeşme....?

Syn fındıkçı çok sağolun.Çeşmeyi dede yapmış 1980 yılında.İçme suyumuzu karşılıyor.Aharında da 100-150 lt su bulunuyor.Burdan da yakın fidanları suluyorum.

doğa64 22-07-2013 23:58

Allah (c.c) mübarek etsin kardeşim çok güzel bir bahçen olmuş. Bahçendeki fidan çeşidini bizimle paylaşırsan sevinirim.
Saygılarımla

boshaft 23-07-2013 13:11

Ah şu yabani otlar yokmu :)

06doğaci 23-07-2013 14:40

Merhaba ceviz dostları ayrık otundan bende çok çekiyorum.Ağaçların köklerini sarıyor gelişmesini engelliyor.Kurtulması çok zor ve zahmetli.Elle yoluyorum haftaya daha gür çıkıyor.

kamil keskin 23-07-2013 15:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 (Mesaj 1182863)
Allah (c.c) mübarek etsin kardeşim çok güzel bir bahçen olmuş. Bahçendeki fidan çeşidini bizimle paylaşırsan sevinirim.
Saygılarımla

Syn doğa64 Çok teşekkür ederim.Fidanlarım chandler cinsi.Şu an için gelşimlerinden memnunum.3 mt'yi geçen fidanlarım var.Hedefim fidanlarımın tamamının yaz sonu 2 mt'yi geçmesi.

kamil keskin 23-07-2013 15:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci (Mesaj 1183067)
Merhaba ceviz dostları ayrık otundan bende çok çekiyorum.Ağaçların köklerini sarıyor gelişmesini engelliyor.Kurtulması çok zor ve zahmetli.Elle yoluyorum haftaya daha gür çıkıyor.

Syn 06doğacı;
Aynen;ayrık otu tam bir baş belası.Ot ilacı tek çaresi gibi gözüküyor.Tırpanla kesiyorum ertesi hafta daha bir bakıyorum.Eskisinde daha kötü :(

arif göçmen 24-07-2013 13:58

Değerli ceviz dostum,Kamil bey çok güzel bahçeniz olmuş bakım ve düzenli allah emegini zayi etmesin ceviz kadar uzun yaşa.SAYGILAR

aksazli 24-07-2013 14:03

selamlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin (Mesaj 1183088)
Syn 06doğacı;
Aynen;ayrık otu tam bir baş belası.Ot ilacı tek çaresi gibi gözüküyor.Tırpanla kesiyorum ertesi hafta daha bir bakıyorum.Eskisinde daha kötü :(

ayrık otunun kurtuluşu tarlayı derin sürüm yapıp kaz ayağı ile karıştırıp otları toplamaktır başka çaresi yok maalesef.

goksal 24-07-2013 23:03

kamil bey ayrık otunu gallant isimli ilaç öldürüyor.denemenizi tavsiye ederim.

rabenek 25-07-2013 08:13

Hayırlı olsun Kamil Bey. Allah size sağlık, bahçenize bereket versin.

kamil keskin 25-07-2013 14:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen (Mesaj 1183453)
Değerli ceviz dostum,Kamil bey çok güzel bahçeniz olmuş bakım ve düzenli allah emegini zayi etmesin ceviz kadar uzun yaşa.SAYGILAR

Arif bey samimi düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.İnşallah allah hepimizin emeklerinin kat kat fazlasını hepimize versin.

kamil keskin 25-07-2013 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aksazli (Mesaj 1183454)
ayrık otunun kurtuluşu tarlayı derin sürüm yapıp kaz ayağı ile karıştırıp otları toplamaktır başka çaresi yok maalesef.

Evet çok zahmetli bir iş.Kullanmak istemesem de Syn göksal'ın tavsiyesine uyup gallant isimli ilacı deneyeceğiz.Başka yolu yok gözüküyor.

kamil keskin 25-07-2013 14:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rabenek (Mesaj 1183651)
Hayırlı olsun Kamil Bey. Allah size sağlık, bahçenize bereket versin.

Çok teşekkür ediyorum ince düşünceleriniz için

kenan dıramalı 29-07-2013 14:37

Kamil bey önce hayırlı olsun.Bahçeniz şimdilik 1.5 yaşında gayet güzel ve saglıklı görünüyor.
Dikim aralıkları(sıra üzeri ve sıra arası) kaç metre? 160 agaçlık bu bahçe kaç dekar? CHANDLER çeşidinin 450 rakımlı yerde uyumlulugu konusunda herhangi bir uzman önerisi aldınızmı yoksa tamamen kendi tercihinizmi ?
Bu konulardada biraz bahsederseniz bizleri aydınlatmış olursunuz .teşekkür ederim.

kamil keskin 30-07-2013 08:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kenan dıramalı (Mesaj 1185081)
Kamil bey önce hayırlı olsun.Bahçeniz şimdilik 1.5 yaşında gayet güzel ve saglıklı görünüyor.
Dikim aralıkları(sıra üzeri ve sıra arası) kaç metre? 160 agaçlık bu bahçe kaç dekar? CHANDLER çeşidinin 450 rakımlı yerde uyumlulugu konusunda herhangi bir uzman önerisi aldınızmı yoksa tamamen kendi tercihinizmi ?
Bu konulardada biraz bahsederseniz bizleri aydınlatmış olursunuz .teşekkür ederim.

Kenan bey,
Dikim aralıklarını uzun araştırmalarım sonucunda 8x8 olarak dikmeye karar verdim.Bu aralığın türkiye şartlarında en uygun olduğu kanısındayım.Rakıma karar vermemde ise;bahçem de üç tane 25 yaşında ceviz ağacım var.Gayet verimliler.Ayrıca bahçeme yakın olan fidancımın damızlık bahçesini gezip;orda oluyorsa bende de olur fikri etkili oldu.

kamil keskin 05-08-2013 15:28

Yarın bayram münasebetiyle köye gidiyorum.Arefe günü son sulamayı yapacağım.Aşağı yukarı bahçeye gitmeyeli üç hafta oldu.Ama bana sorarsanız üç yıl :) Sabırsızlıkla o günü bekliyorum.
Bu arada tüm ağaçseverlerin bayramı kutlu olsun.

karaçepiş 05-08-2013 20:29

sn kamil keskin bahçeniz hayırlı olsun gelişimleri güzel fidanları balıkesirdenmi aldınız

kamil keskin 05-08-2013 21:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş (Mesaj 1187343)
sn kamil keskin bahçeniz hayırlı olsun gelişimleri güzel fidanları balıkesirdenmi aldınız

Teşekkür ederim.Evet fidanlar küçük bostancı köyünden alındı.

kamil keskin 15-08-2013 11:32

Bayram günü herkez tatil yaparken ben arazideydim.bütün cevizlerin diplerini tek tek açtım.Yeterince sularını verip,tekrar toprakla kapattım.Gelişimler şu an için güzel gidiyor.Fakat bir sorun var.Hepsinde dayak olmasına rağmen Boyu 2,5 metreyi geçen cevizlerin genç sürgünleri rüzgardan kırılıyor.Bu şekil en az on adet ağaç gitmiş.Bütün cevizlerin lider dallarını mecburen 2.20'den tepe alımı yaptım.Yoksa ağaçlar dipten kırılacak :(

okasap 15-08-2013 12:02

Merhaba Kamil Bey,

Elinize sağlık, umarım hepsi sağlıklı büyürler.

Tecrübelerinizden faydalanmak isterim:

1- Bu işi yaparken ticari boyutunu da değerlendirdiniz mi? Anladığım kadarıyla sizin araziniz 7-8 dönüm kadar. Bu işin ticaretini araştırdınız mı?

2- Aylık gideriniz dönüm başına ne kadar?

3- Bu iş için yatırım yaptığınız (ot biçme makinesi, ilaçlama tulumbası, vs.) gibi yatırımlar neler?

4- Bakanlıklardan sağlanan kredi veya hibe gibi şeyleri araştırdınız mı?

Bilgi verebilir misiniz?

aviator34 15-08-2013 13:12

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin (Mesaj 1189883)
Bayram günü herkez tatil yaparken ben arazideydim.bütün cevizlerin diplerini tek tek açtım.Yeterince sularını verip,tekrar toprakla kapattım.Gelişimler şu an için güzel gidiyor.Fakat bir sorun var.Hepsinde dayak olmasına rağmen Boyu 2,5 metreyi geçen cevizlerin genç sürgünleri rüzgardan kırılıyor.Bu şekil en az on adet ağaç gitmiş.Bütün cevizlerin lider dallarını mecburen 2.20'den tepe alımı yaptım.Yoksa ağaçlar dipten kırılacak :(

Arkadaşım kamil merhaba
Fidanlarımız aynı yaştı çokta güzel gözüküyorlar tebrikler.Ben bu yıl işi biraz sıkı tuttum Humik asit,komposrt,ahır gübresi,leonardit,enzim,em-A vs. bakım programını organik maddece zengin tuttum benim fidanlarım'ın boyları şu anda 3-3.5 metre oldular ve daha rüzgardan kırılan bir tane fidan yok (kuzey ve güney hakim rüzgarlar olmasına rağmen gerçi sizin oranın rüzgarları daha şiddetli olabilir orasını bilemem)
Nisan ayında fenni gübre olarak azot uygulaması yaptınız mı ?

AGROCHEM - RNLERMZ GENEL
Bu dönemde ben 0-0-25-17s (25 potasyum 17 kükürt) 20 litrelik sıvı damlama sulama gübresi aldım bu hafta uygulayıp fidan gelişimlerini durdurmayı ve gövdeyi sertleştirmeyi planlıyorum.Toprağımın bir bölümü sizin kisi gibi killi ve ph 7.99 ben bahçe kurarken 10 dönüme 700 kilo toz kükürt attım ancak bu sıvı gübrenin ph 'ınıda düşürmesinde faydalı olur umarım.

Eklenti 433738
Bu fidanın boyu 2.90 cm idi.

aviator34 15-08-2013 15:25

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi formullaone (Mesaj 1189924)
amerika gibi 4 metrelik demir herek alıcak bütçemiz yok :) yine de idare ediyoruz.

Sizi bilmem ama 4 metrelik demir kazıklar ile ben 2 katlı prefabrik ev yaptırırım :dilli:
Bu kavaktan yaptırdığım 5x5x160cm'lik hereklerin ücreti bile 600 tl. yi geçti sırf bu parayı da bu herekleri yıllarca ağaçları doğrultmakta kullanacağım için verdim.

Eklenti 433777 Eklenti 433778

Birde Farklı zamanlarda ekilen fidanları takibe almak ve gözlemlemek için kendi yaptığım künyeleri (5x5 cm) sonradan ekilen fidanlara etiketledim ama şu frenquettaların yerini unuttum,bulamıyorum önümüzdeki yıl hangileri çiçek açmıyorsa onları işaretleyeceğim.Allah'tan aynı sıraya ektim de bir tanesini yakalasam gerisi gelecek... :o

kamil keskin 16-08-2013 15:47

Sayın okasap çok teşekkür ediyorum.Sorularınıza gelince

1- Bu işi yaparken ticari boyutunu da değerlendirdiniz mi? Anladığım kadarıyla sizin araziniz 7-8 dönüm kadar. Bu işin ticaretini araştırdınız mı?

Ben aslen köylü çocuğu olduğum için ağacı,yeşili çok sevdiğimden dolayı bu işe atıldım.Ekonomik boyutu benim için ikinci plan.Ama 10 sene sonra memleketime yerleşmeyi düşünüyorum.O zaman benim için bir oyalanma aracı olacak.Tabi oyalanırken biraz da gelir getirirse on mumara olur:)

2- Aylık gideriniz dönüm başına ne kadar?

Dediğim gibi köylü kökenli olmamın avantajları çok.Çoğu şeyi kendi el emeğimle yapabiliyorum.

3- Bu iş için yatırım yaptığınız (ot biçme makinesi, ilaçlama tulumbası, vs.) gibi yatırımlar neler?

köyde traktörüm ve ekipmanım zaten var.Bu yüzden artı bir şey pek almadım.Sadece geçen ot biçme makinası aldım.Diğer demirbaşlar kendimin zaten vardı.Örnek vermek gerkirse çitleri kendim hazırladım.Beton direk için ağaçtan kalıp hazırladım.Balıkesir'den gidip hurda demir,çimento aldım.Yaklaşık 200 adet beton direği kendim döktüm

4- Bakanlıklardan sağlanan kredi veya hibe gibi şeyleri araştırdınız mı?

Bilgi verebilir misiniz?

arazim 9850 m2 olduğu için desteklemeden faydalanamadım.

kamil keskin 16-08-2013 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 (Mesaj 1189907)
Arkadaşım kamil merhaba
Fidanlarımız aynı yaştı çokta güzel gözüküyorlar tebrikler.Ben bu yıl işi biraz sıkı tuttum Humik asit,komposrt,ahır gübresi,leonardit,enzim,em-A vs. bakım programını organik maddece zengin tuttum benim fidanlarım'ın boyları şu anda 3-3.5 metre oldular ve daha rüzgardan kırılan bir tane fidan yok (kuzey ve güney hakim rüzgarlar olmasına rağmen gerçi sizin oranın rüzgarları daha şiddetli olabilir orasını bilemem)
Nisan ayında fenni gübre olarak azot uygulaması yaptınız mı ?

AGROCHEM - RNLERMZ GENEL
Bu dönemde ben 0-0-25-17s (25 potasyum 17 kükürt) 20 litrelik sıvı damlama sulama gübresi aldım bu hafta uygulayıp fidan gelişimlerini durdurmayı ve gövdeyi sertleştirmeyi planlıyorum.Toprağımın bir bölümü sizin kisi gibi killi ve ph 7.99 ben bahçe kurarken 10 dönüme 700 kilo toz kükürt attım ancak bu sıvı gübrenin ph 'ınıda düşürmesinde faydalı olur umarım.

Eklenti 433738
Bu fidanın boyu 2.90 cm idi.

Syn aviator34,
Çok teşekkür ediyorum.Söylemeden geçemeyeceğim Cevizleriniz bir harika gözüküyor.Açıkçası sizin kadar güzel bir bakım yaptığımı söyleyemem.Bu sene diplerine 1 traktör keçi gübresi ile yaprak gübre uygulaması dışında bir şey yapmadım.Rüzgara gelince aşırı bir rüzgar yok.Yalnız benim dayamalar 1 mt.Fidanlar üç metre.Tabi lider daha genç.Aşırı rüzgarda dayanamayıp dayamanın sonundan (yani 1 MT) çıt kırılıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024