agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   kamil keskin / Ceviz bahçem (Balıkesir, Sındırgı, Akçakısrak Köyü) (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/32189.htm)

kamil keskin 30-01-2018 12:54

Budama

4 Eklenti(ler)
27.01.2018 LİLİUM nail çimen abi ile budama yaptım.ağaçlarım biraz geç de olsa bir form kazandı.Sadece erken budama yapıldığından don olayı yüzünden bir miktar kuruma olabilir.Yazın gelmesini dört gözle bekliyoruz

kamil keskin 21-02-2018 15:52

bordo bulamacı

3 Eklenti(ler)
18 Şubat tarihinde yüzde 2'lik bordo bulamacı uygulaması yaptım

Feijoa 21-02-2018 16:51

Gerçekten severek uğraşıyorsunuz...tebrik ederim..Yalnız bazı ağaçlarda dallanmayı çok aşağıdan bırakmışsınız,bu ileride mantari hastalıklara sebebiyet verebilir.Havanın ağacı bir güzel baştan aşağı dolaşması lazım ki nemlenme yapmasın...sirkülasyon ne kadar iyi olursa,dip ne kadar açık ve hava alabilir vaziyette olursa o kadar iyidir..alt dallar meyveye yattıkça tamamen çökecek,hatta yere değer vaziyet alacaktır..Kısa vadede urun alıp bir kaç yıl sonra kesmek gibi bir niyetiniz varsa o başka tabi...kolay gelsin..

kamil keskin 22-02-2018 12:08

Sayın Feijoa teşekkür ederim uyarılarınız için.Belirli bir kalınlığa geldiği zaman ağacın kesimini yapmak çok zor.Budamayı bu sene profesyonel bir ağaç severe Sayın Liliuma yaptırdım.O bile bazı ağaçlara kıyamadı.Çünkü geç kalınmıştı.Formu ilk seneden itibaren iyi bir şekilde vermezsen ilerleyen yıllarda hiç kıyamıyorsun ne yazık ki...

Feijoa 22-02-2018 15:59

Sayın lilium yumuşak bir şekilde fazla radikal sert hamleler yapmadan yapılacakları yapmış..Goble gidenleri falan goble bırakmış,lider forma uygun olanları o şekilde duzenlemiş...Nasreddin Hocanın şimdi kuşa benzedin demesi misali şimdi ağaca benzemişler.. :) Yine de 1 metre altındaki dallar kademe kademe çıkarılabilir...50-60 cm. den dallananlar var....mesela her yıl herbir ağaçtan tek bir alt dal çıkarılabilir...İleriki yıllar traktörle girmeniz aralarda gezinmeniz bile sıkıntı olacak...aynı durumdan mustarip bir dostumuz aynı tip formdaki ağaçlardan dediğim şekilde yükseltme yapacak..O da meyve veren güzelim yan dallara kıyamadığı için böyle kademe kademe gitmeyi düşünüyor...Halen birçok ağaç için çok geç değil..İleriki yıllar daha da zor olur kesmeniz bence iyi olur..İlk yan dallar ne kadar aşağıdan bırakılırsa gövdeden-kökten o nisbetle güç alacağından hem kalın,hem yanlama geniş gittiği için bu dert 5-6 yıl sonra sizi kesime mecbur edebilir...Ama yine de tercih meselesi...Ben olsam keserdim diyeyim size...

kamil keskin 05-03-2018 08:41

Sayın Feijoa goble olanlar lilium ile birlikte bir günde yetiştiremeyip daha sonra budama yapacağım ağaçlar.Yoksa Sayın lilium goble bırakmadı.Ben mart 15 gibi kalanları budama yapacağım.Tarif ettiğiniz gibi bir anda değil ince ince alt dallar alınabilir.bunu değerlendireceğim.Teşekkür ederim

Hayat ve Doğa 08-03-2018 07:28

Kamil bey merhaba.Ağaçlarınız maaşallah istenilen düzeye gelmek üzere.Foruma girdikçe sizin gibi canı gönülden ceviz için uğraşan arkadaşları takip ediyorum.Bu kadar uğraşıya emin olun üzerine para verseler heralde hiçbirimiz bu sevda olmadan çalışmayız.Bence yeni hasat zamanı normal verimden daha az bir verim alırsanız kullanılan gübrelerin ve organik madde değerlerinin yeniden gözden geçirilmesinde fayda olduğuna inanıyorum.Tüm ceviz ve doğa severlere kolay gelsin.

Cevizlik Sokak 13-03-2018 22:50

Kamil Bey, Selamlar..
Bahçem henüz bir haftalık.. Tüm yazdıklarınızı okudum. Tecrubelerinizden çok faydalandım. Teşekkür ederim.

kamil keskin 20-03-2018 08:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hayat ve Doğa (Mesaj 1533043)
Kamil bey merhaba.Ağaçlarınız maaşallah istenilen düzeye gelmek üzere.Foruma girdikçe sizin gibi canı gönülden ceviz için uğraşan arkadaşları takip ediyorum.Bu kadar uğraşıya emin olun üzerine para verseler heralde hiçbirimiz bu sevda olmadan çalışmayız.Bence yeni hasat zamanı normal verimden daha az bir verim alırsanız kullanılan gübrelerin ve organik madde değerlerinin yeniden gözden geçirilmesinde fayda olduğuna inanıyorum.Tüm ceviz ve doğa severlere kolay gelsin.

Sayın Hayat doğa;
Öncelikle teşekkür ederim.Tabii ki çok severek yapıyorum. izmir de özel sektör bir fabrikada çalışıyorum.Sabah ve akşam serviste herkez uyuyor ben cevizlerin fotolarına bakıyorum.Saplantı oldu bende ceviz :)
Verim konusunda hasat sonrası bir değerlendirme yapacağız tabi

kamil keskin 20-03-2018 08:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cevizlik Sokak (Mesaj 1533757)
Kamil Bey, Selamlar..
Bahçem henüz bir haftalık.. Tüm yazdıklarınızı okudum. Tecrubelerinizden çok faydalandım. Teşekkür ederim.

Rica ederim.Bana da ağaçlar.net de çok yardımcı oldu arkadaşlar.Bir nebze faydası oldu ise ne mutlu...

kamil keskin 20-03-2018 12:56

Bahar gübreleme

2 Eklenti(ler)
18 Mart tarihinde;Her ağaca 18-46 ile iki çeşit organik gübreyi karıştırıp ağaç taç izdüşümüne birer kilo verdim.Üstüne bir gün sonra yağmur yağdı.

Querqus 20-03-2018 13:28

Yağmur tuzu biberi olmuş. Bereketli olsun.

kamil keskin 22-03-2018 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Querqus (Mesaj 1534506)
Yağmur tuzu biberi olmuş. Bereketli olsun.

Zaten yağmur yağmasa idi zemin çapa yapılmadığı için gübre uçup gidecekti.Zevkten dört köşe oldum.:p:cool:

KÜBRA BIYIKOĞLU 23-03-2018 15:14

kamil bey bütün başlangıçtan beri emeğinizi gördüm. Sabrınıza ve emeğinize sağlık. Bahçeniz hayırlı olsun. Ben burada ki arkadaşlara Pikan cevizi hakkında bilgisi olan var mı diye sormak isterim?

Feijoa 23-03-2018 22:05

Forumdaki pikan bölümünü öncelikle okumanızı tavsiye ederim...Biz 200 civarı dikeceğiz bu yıl kısmetse...merak ettiğiniz daha önce belirtilmemiş bir bilgiye ihtiyacınız olursa bilgimiz nisbetince yardım etmeye çalışırız.

kamil keskin 12-04-2018 08:26

11 mart 2018 yüzde 1 bordo bulamacı uyguladım

kamil keskin 12-04-2018 08:27

07 nisanda erkek çiçekler göründü. tozlamaya takviye ilaçlama yapıldı

emreguven2011 12-04-2018 10:36

kamil bey merhaba..tozlamaya takviye derken ne tür bir ilaç kullanıyorsununuz.

kamil keskin 24-04-2018 09:35

Ot mücadelesi yapıldı bu pazar

kırıkhanlı 22-06-2018 10:04

toprak analizine ilçe tarımda ücret istiyolar mı

kırıkhanlı 22-06-2018 10:12

kaman 1 ve kaman 5 cevizlerim var hobi bahçesi bizimki. hatay kırıkhan amanos dağlarında( alan yaylası) rakım 1200 civarında.

el_turko 05-10-2018 10:24

kamil bey merhaba, bu yıl ki rekolte nasıl? umarım Allah gönlünüze göre vermiştir ve emeklerinizin karşılığını almışsınızdır.

ilker gündüz-balıkesir

kamil keskin 20-11-2018 15:33

Verim

1 Eklenti(ler)
Bu sene hasat toplam 300 KG oldu.Geçen sene 150 kg olmuştu.Bu mantıkta hareket edersek seneye iki katı hesapla hedef 600 KG.

msu 08-08-2020 00:28

Kamil Bey merhaba, Çok güzel bir bahçe yapmışsınız ellerinize sağlık. Blogunuzu az önce okumaya başladım ve ceviz maceranız beni çok etkiledi. Son bir buçuk senede nasıl bir gelişim oldu bahçenizde? Verimin artmış bereketinin bollaşmış olmasını umarım

cemilsisik 01-10-2021 11:31

Merhaba. Uzun süredir bilgi paylaşmamışsınız. 3 yıldır neler oldu merak ettim. Tam da bu sıralar ceviz hasat zamanları diye düşünüyorum. Vaktiniz olursa yeni bilgilerinizi memnuniyetle okumak isterim.
Sağlıklı günler

MUSTİ.42 06-10-2021 20:31

maşallah emeğinize sağlık

ozgurbilgin76 05-05-2022 22:26

Maaşallah emeğimize sağlık.
Eski mesajlarda gözden kaçırmış olabilirim, sene sene dekar başına aldığınız ürn miktarını yazabilir misiniz?

köstenceli 21-12-2022 12:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozgurbilgin76 (Mesaj 1615335)
Maaşallah emeğimize sağlık.
Eski mesajlarda gözden kaçırmış olabilirim, sene sene dekar başına aldığınız ürn miktarını yazabilir misiniz?

Kamil Keskin beyefendi, önceki sayfaları inceleyince farkettim ki Chandler ceviz ile yetiştiriciliğe başlamış. Verim ne aldı bilmiyorum ama https://tarimmemleketi.com/chandler-ceviz sayfasında ağaç yaşına göre ortalama verimler tablo halinde verilmiş. İnceleme şansınız olursa yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

kapidagfidan 21-01-2023 09:50

https://www.cevizfidani1.com/images/...viz-fidani.jpg
Bandırma ceviz fidanı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024