agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Cevizde tozlama (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/27950.htm)

Feijoa 08-03-2018 04:52

2. Yılına giriyor... Bu yıl tadına bakmak için birkaç meyve bırakacağız ***.

Omer1974 08-03-2018 12:31

Ilk diktiginizde tepesini kac santimden vurdunuz? Yil sonuna kadar ortalama ne kadar boya eristi ve bu yil yaptiysaniz kac santimden vurdunuz ogrenebilirmiyim?

Feijoa 08-03-2018 20:06

Aşı üstünde sadece 2-3 göz bırakarak vurulmalı.İlk yıl 3-4 metre arası boylandırdık...

Omer1974 12-03-2018 16:32

Cok iyi bir bakim yapmis olmalisiniz. Oyleyse siz 2. Yil yani bu yil sonunda birinci kat yan dallari alirsiniz. Rakiminiz kac bilmiyorum ama balikesir iliman iklime sahip. Benim yer 1050 rakimli karasal iklim. Ben o boya ancak ikinci yil ulasabilirim diye dusunuyorum.

Feijoa 13-03-2018 12:12

İklimle alakalı değil bakımla alakalı...bizim topraklar killi ve kireçli...İşi ilmiyle yapınca ilk yıl 3-5 metreleri bulmak artık normalleşmiş durumda...

Omer1974 13-03-2018 18:48

Benim toprakta cok killi henuz analiz yaptirmadim diger degerleri bilmiyorum ama cok killi oldugu belli. Siz dikimden once kil konusu icin herhangi bir uygulama yatinizmi?

Cevizlik Sokak 13-03-2018 21:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Omer1974 (Mesaj 1532983)
Verdiniz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Benim yerim afyon ilinin dazkiri ilcesinde 1050 rakimli bir arazi. Chandler in riskli olacagini dusunup fernora karar verdim.
Tozlayici konusunda en dogrusu dediginiz gibi ronde ve meylenise. Sanirim kararimi verdim.

Sayi olarakda yuzde 6-7 gibi dusunuyorum ancak asiri tozlama konusu benim pek aklima yatmiyor. Bir agacta disi cicekler, hemen yaninda ayni dalda bir suru erkek cicek var ve sorun olmuyorsa baska agaclardan gelen fazla polen onun yaninda cok cok az gelir diye dusunuyorum. Bildigimden degil mantiken soyluyorum. Elbet yaniliyorda olabilirim.

Fernorun lezzetli oldugunu daha oncede duymustum. Gercekten farkedilebilir bariz bir lezzet farki varmi?

970 metre rakımlı Isparta Atabey ovasında 90 Fernor için 4 Ronde ve 3 Fernette tozlayıcı ile bahçe kurdum. Artı 4 tane deneme maksatlı Chandler var. Tozlayıcıların Fernora oranı bende %7 gibi. Fidancım sizin memlekette Ekiz Fidancılık, tozlayıcı dağılımı ve sayısını onların onayı ile belirledim. Bu oran biraz yüksek çünkü benim bahçemin geometrisi beni buna zorladı. Düzgün dörtgen bir bahçede sayı %5 civarında olabilir. Aşırı tozlanmanın çiçek döktüğünü birden fazla yerde okudum.

Chandler'in bu rakımda don yeme riski bulunduğum yerde %50.
Bence de Fernor ile doğru karar vermişsiniz.

Lezzet konusunda...
Fidancımdan Chandler, Fernor ve Fernette tadımlık ceviz aldım. Evdekilere neyin ne olduğunu söylemeden lezzet testi yaptırdım. Eşim sırasıyla Fernor, Fernette, Chandler... Kayınvalidem sırasıyla Fernette, Fernor, Chandler beğendi..

Cevizlik Sokak 13-03-2018 21:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa (Mesaj 1533164)
Aşı üstünde sadece 2-3 göz bırakarak vurulmalı.İlk yıl 3-4 metre arası boylandırdık...

Sn Feijoa,
Ben fidanları henüz diktim ama don riski geçmeden henüz dikim budaması yapmadım. 20 gün daha bekleyeceğim.

Isparta Rakım 970, standart hep 23 Nisan donumuz var.
Don durumu ile dikim budamasının bir alakası var mıdır?

6 göz bırakınca bile fidan 40 cm kalıyor. Aşı üzerinden 4-6 göz düşünüyordum.. Ne dersiniz?

Omer1974 15-03-2018 14:07

Ekiz fidancilik hakkinda bilginiz varmi, en guvenilir yerden en iyi fidani almak istiyorum ucretinin fazla onemi yok.

Feijoa 16-03-2018 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cevizlik Sokak (Mesaj 1533752)
Sn Feijoa,
Ben fidanları henüz diktim ama don riski geçmeden henüz dikim budaması yapmadım. 20 gün daha bekleyeceğim.

Isparta Rakım 970, standart hep 23 Nisan donumuz var.
Don durumu ile dikim budamasının bir alakası var mıdır?

6 göz bırakınca bile fidan 40 cm kalıyor. Aşı üzerinden 4-6 göz düşünüyordum.. Ne dersiniz?

İlk dikim budamasında kesim sonrası su tut aşı macunu gibi kapayıcı bir uygulamayı unutmayın..şimdilik 4-6 göz bırakabilirsiniz... mayısın ilk haftası geçince sadece 3 göz bırakıp üstünü kesin.kalan 3 gözden en usttekini sürdürün..
Yaz boyu sadece tek goz olarak o sürecek.
Niye 3 göz bıraktık?
Bir terslik olursa altta 2 göz daha taarruza hazır beklesin... :)
Ama 3 göz bırakıp kesebilir o şekilde de üzerine su tut denen plastik boya-kapayıcı yı sürebilirsiniz.
Kuvvetli donlar uzun surelerde olursa budama riskli olabilir.bir iki göz kuruyabilir hava alırsa...
Siz iş daha garanti olsun diye..
4-6 gözden budayın.
Mayıs geçince 3 göz bırakın.
3. Gözden sürdürün.
Başka sürgün verdirmeyin.
Temmuz geçtikten sonra yaz budamasını bırakın.
Eylüle girerken de sulamayı bırakın...
Allah kolaylık versin.

Omer1974 18-03-2018 00:50

Uc kesimi yapilan fidan bu sepeple dondan zarar goruyormu? Ben 1050 rakimli yerde kasim dikimi dusunuyorum. Hem martta sik yagan yagislar nedeniyle gecikme olabileceginden, hem kasim dikiminde ilk yil daha iyi bir gelisim olacagindan dolyi kasim dikip, tepelerini 70 cm civari kesmeyi, kiliflama gibi bir yontemle kisi gecirip, mart gibi 3 goz uzerinden kesmeyi dusunuyorum. Sizce bu durumda tepesinin kesilmis olmasi kisin dondan zarar gormesine neden olurmu?

Kiliflama konusundada neyle yapacagima karar vermis degilim. Su borulari iciln yapilmis boru seklinde izolasyon malzemesi var ama delikleri cok dar. Fidanin asi yeri egriligi onu gecirmeye mani olur veya gozler zarar gorur diye dusunuyorum. Parke altina dosenen 5 mm lik silteler var. Onlarfan 6-7 cm capli rulolar yapip gecirmeyi dusunuyorum sizce olurmu **** baska bir oneriniz varmi

Feijoa 18-03-2018 12:21

Kasım dikin mart sonu budayın su tut sürün.Tavsiyem budur.

Abdurrahmanhoca 26-03-2018 12:49

Merhaba arkadaşlar,, geçen yıllarda diktiğimiz fideler arasından Franquette olanları tesbit edebilir miyiz? Chandler olanlardan nasıl ayırt edebileceğimiz hakkında bilgi verir misiniz?

emreguven2011 26-03-2018 15:14

Franquette daha geç yapraklanır ve erkek çiçeği daha geç açar. (chandlere göre) buradan tespit edebilirsin..yören neresi bilmiyorum ama aşağı yukarı chandler nisan 15 ten sonra erkek çiçeğini açmaya başlar..franquette 30 nisandan sonra..buradan tespit edebilirsiniz

Abdurrahmanhoca 26-03-2018 15:26

Teşekkür ederim Emre bey. Samsun Ladik'te fidanlar.

Omer1974 09-04-2018 06:16

Uyanma, havanin isinmasina gore tarih olarak degisebilir ama aradaki fark degismemesi gerek. Once uyananlar chandler dir.

alperrr 09-04-2018 08:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Abdurrahmanhoca (Mesaj 1535206)
Merhaba arkadaşlar,, geçen yıllarda diktiğimiz fideler arasından Franquette olanları tesbit edebilir miyiz? Chandler olanlardan nasıl ayırt edebileceğimiz hakkında bilgi verir misiniz?

1. gövde renkleri farklı.
2. çiçeklenme dönemleri farklı.
3. chandler sürgünleri uzadıktan sonra çatallaşıyor. franquttede bu olay olmuyor. şimdilik gözlemlediklerim bunlar.

nzhsvc 05-12-2018 08:50

Dogu-bati şeklinde uzayan dikdortgenimsi bir bahcede tozlayicilari direkt kuzey kıyısına mi dikmeli yoksa ortalara mi. Bahcenin kuzey guney acikligi 26-30m arasi; boyu 230m’den fazla

Feijoa 05-12-2018 10:16

Dağıtmalı...her zaman aynı yönden rüzgar esecek diye garanti yok...ağırlığı tabi hakim rüzgar yönüne verebilirsiniz.%5 oranında bahçeye dağıtın...kimisini köşeye kimisini ortaya kimisini oraya kimisini buraya...vs.50 şer metre çapa gore her bölgede olsun...maksimum mesafe olçunuz bu olsun

nzhsvc 05-12-2018 20:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa (Mesaj 1553508)
Dağıtmalı...her zaman aynı yönden rüzgar esecek diye garanti yok...ağırlığı tabi hakim rüzgar yönüne verebilirsiniz.%5 oranında bahçeye dağıtın...kimisini köşeye kimisini ortaya kimisini oraya kimisini buraya...vs.50 şer metre çapa gore her bölgede olsun...maksimum mesafe olçunuz bu olsun

tozlayıcı olarak franguetta sipariş ettim. ama konuyu baştan sona okuyunca kafam karıştı. balkal ve ronde yi de ekleyin demiş birçok kişi. gerçekten gerekli mi? henüz dikimi yapmadım. bulur eklerim ama üç çeşit tozlayıcıyı nasıl konumlandıracağız sizce. belli bir metot var mı yoksa tozlayıcı olarak planladığım çukurlara karışık olarak mı dikmeliyim sizce?

shagdiy 06-12-2018 11:50

iverto ceviz çeşidi chandler'in tozlayacısı mıdır? Tecrübe etmiş bir arkadaş var mıdır burada?

Feijoa 06-12-2018 14:15

Chandler ise franguette ce fernette yeterli...fernor ise meyreles ve ronde. ..Tabi farklı bir iki tür dikmenin zararı olmaz...

shagdiy 06-12-2018 15:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa (Mesaj 1553638)
Chandler ise franguette ce fernette yeterli...fernor ise meyreles ve ronde. ..Tabi farklı bir iki tür dikmenin zararı olmaz...

Teşekkür ederim evet chandler... Haftaya kısmetse dikim yapacağım. Tozlayıcı olarak Franquetta ve fernette tozlayıcılarını kullanmayı düşünürken, araştırmalarım sonucunda bunların yanında ayrıca cisco da dikmeye karar vermiştim. Fidancıma cisco'yu sorduğum zaman, bakteriyel yanıklığa yakalandığı için 2 yıl önce cisco üretmeyi bıraktıklarını, onun yerine iverto verebileceklerini söyledi. Fakat iverto hakkında net bir bilgiye hiçbir yerde ulaşamadım. Bir kaç iverto da ekleyip diksem mi diye düşünüyorum. Kararsız kaldım.

Denizli 2020 01-09-2020 23:47

Herkese Merhaba..Siteye yeni üye oldum.Oldukça yararlı olduğunu gördüm.
Tozlayıcı olarak verilen ağaçların farklı çıkması nedeniyle benim de tozlayıcı sorunum var.Ağaçlar (Chandler) 6 yaşında ve büyük oranda meyve dökümü var.
Son günlerde başka sitelerde; erkek çiçeklerin toplanarak üzerine de bir kimyasal sürülerek buzdolabında saklanması ve chandlerin dişi çiçek açtığı dönemlerde (yaklaşık 15 gün) bu erkek çiçeklerin buzdolabından çıkarılarak her gün arazinin hakim rüzgar yönü dikkate alınarak belli oranda ve belli yerlere asılarak tozlaşma sorunun üstesinden gelinebileceği yazılıyor/söyleniyor.

Sitedeki değerli üstatlarımız ve arkadaşlarımız bu konudaki görüş ve bilgilerini paylaşabilirlerse memnun olurum.

Son olarak da arazinin rakımı 1200 olduğu,bu rakıma göre tozlayıcı seçilmesi ve ağaçların artık verime geldikleri dikkate alındığında aralara tozlayıcı dikmek yerine mevcut bazı ağaçların uygun dallarına (Ronde, Balkal, Franguette, fernör vs) aşı yapmak daha mı iyi olur.?

Cevap veren/verecek olan tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

ozgurbilgin76 05-05-2022 22:08

Merhaba,
Chandler kendi kendini tozlar mı? En uygun tozlayıcısı hangisidir ve 8-7 ekilmiş bir tarlada kaç ağaca bir dölleyici gerekir?
Şimdiden teşekkürler

erdal1970 27-05-2022 13:42

chandler maximum kendi türünün % 50 sini dölleyebilir aynı bahçede.% 5 -%8 dölleyici dikilebilir.

vosvos17 30-05-2022 15:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdal1970 (Mesaj 1615910)
chandler maximum kendi türünün % 50 sini dölleyebilir aynı bahçede.% 5 -%8 dölleyici dikilebilir.

Chandler kendini % 50 tozlayamaz.
Bu çok yüksek bir oran olur.
Muhakkak kendini az da olsa tozlar ama bu % 50 asla olamaz.
% 10 **** 15 gibi belki.

kapidagfidan 24-12-2022 19:25

merhaba en iyi tozlayıcı fernettedir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024