agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2020, 09:55   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Arkadaşlar konu biraz eski ama şunu net olarak söylemek istiyorum.
Bu hafta Kütahya ,Domaniç ve Tunçbilek civarlarına bir gezi yaptım.
Rakım 900 1000 maximum.
Eylül 1 itibariyle karağılar başlıyormuş.
Gördüğüm yeni fidanların hepsi gazel olmuş.
Sanki dalların altında ateş yakılmış gibi.
Ben 1600 ve üzeri bölgelere ceviz ekilmez demiyorum.
Ancak şöyle bir durum var.Fernor gibi geç uyanan bir çeşidi dikmek sizi ilk bahar geç donlarından koruyabilir.

Araziniz hava akımı almayan basık bölgelerde ise
sonbahar erken donları olan yerlerde bu çeşidin odunsu kısmı henüz pişkinleşmeden bu kırağılar fidanları resmen yakıyor.

Ya çok kimyasal kullanıp bu sorunu biraz daha maliyetli bir şekilde yapmayı göze almak, ya da 1000 m üzerinde ve hava sürkilasyonu olmayan yerlere ceviz ekmemek gerekir diye düşünüyorum.
Ben şahsen 800 ve 1000 rakımdaki sonuçları hüsranla gördüm.
Çok şaşırdım....
haklısınız bölgeyi tanımadan ceviz dikmek büyük risk fakat şuan bu bahçeyi yapacağımız mevkide yine kendimize ait ceviz bahçesi var yerli çetin ceviz ve kaman çeşitleri var soğuktan etkilenmiyor çok Şükür

gurkankosak01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2020, 12:41   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010

Alttaki yorumlar destekliyor.
Bir yorumda soğuk bölge lara çeşidi uygun demiş.
Birde kırmızı çeviz ileride iyi getiri sağlayabilir yeni yeni duymaya başladık.

ROBERT LIVERMORE CEVİZ FİDANI (KIRMIZI CEVİZ) - Umay Fidancılık

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2021, 18:38   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Farclo Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Fardao Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Farhial Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR
Farius Kayısı Fidanı - OLDUKÇA GEÇ DÖNEMDE ÇİÇEKLENİR

Bulduğum cinsler bunlar. Fakat öyle üç beş tane alamıyorsunuz. Kaç adet alınır kaça patlar hiç araştırmadım çünkü o kadar bütçem yok. Epey fazlaca almanız lazım ki tamam desinler...

Sanırım ürünler patentli ve aşı yapılıp çoğalmasından endişe ediyorlar.
Merhaba ben farbaly, fardao (geççi) ve erkenci porfec red kayısı fidanlarını instegram üzerinden gördüğüm bir firmadan satın aldım. Firma bursa da. meyvefidanım diye aratırsanız çıkar instegrama fiyat uygun 2 şer tane aldım umarım ismine doğrudur ki firma güvenilir duruyor bir çok bitki satışı yapıyor.

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2023, 13:37   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2023
Ceviz kuruması

Benim eskişehirde 20 dönüme yakın fernor bahçem var. ( ki fernor diye aldım ve dölleyici olarak ronde gönderdiler ) yaklaşık rakım 850 civarı. 2. Yıl mayıs ayında baktığımda rondeler komple kurumuştu. 3. Yıl fernorların üçte bir ve dördüncü yıl kalanların yarısından fazlası kurudu. Dostlarım sakın ha satıcılara inanmayın. Ve asla fernor dikmeyin. Inanın yapılan masraf boşa gidiyor. Eger bahçeniz yerleşim yerinden biraz uzaksa ve ovalık bir yerse kesin kuruyacaktır. Meyilli ve özellikle kuytu ise bir nebze yaşama şansı var. Kesinlikle tekrar söylüyorum yabancı ceviz fernor ronde gibi ne olduğunu satanın bile tam bilmediği cinslerden uzak durun

doktor ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2023, 13:43   #35
Yeni Üye

Dostlarım ben yaşayan ve deneyimli birisi olarak söylüyorum. Sizin eğer bölgenizde nisan son hf sı eksi 1 veya 2 veya 3 görüyorsanız kesinlikle ürün alamazsınız. Ve ağaçlarınız kurur. Sadece kuytu korunaklı köye veya yerleşime yakın yerlerde bunlar mümkün yoksa mümkün değil. Ovalarda ceviz olmuyor. Hele hele asla fernor ve ronde almayın.

Eski 02-06-2023, 13:50   #36
Yeni Üye

Bakın dostlarım vosvos 17 çok güzel açıklamış. Ceviz 800-1000 rakım gibi yerlerde yetiştirmek çok ama çok zor. Kesinliklikle yaşayan birisi olarak söylüyorum anlatılanların çoğu ticari kaygılı. Kesinlikle dikmeyin hem zamanınız hem paranız boşa gider. önemli olan ağaç büyütmek değil ceviz almak. ürün vermeyen ağacın bir anlamı yok.itallere ben artık çok soğuk bakıyorum. Hele işte geç uyanıyor yok ilkbahar donlarınden etkilenmiyor diye size fernor satarlar. Kesinlikle inanmayın ve asla almayın

Eski 02-06-2023, 13:57   #37
Yeni Üye

Birisi size kazançtan veya yıllık getiriden bahsediyorsa bilinki kazıklanacaksınız dır ve arkanızı dönün geriye bakmadan kaçın oradan. Bu ayakkabı satıcısına benzeyen bir durumdur. Ayakkabı satıcısıda ayakkabının timsah derisinden olduğunu ve sağlığa yararını anlatıyorsa mutlaka kazıklanacaksın demektir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024