agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2017, 08:49   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2015
ftuncer / Ceviz bahçeme sulama çözümleri

Merhaba Ceviz sevdalıları,

Ekte uydu fotoğrafı ve temsili krokiyi belirttiğim 6 dönüm, 150 fidan bulunan ceviz bahçemde fotoğraftada belirtilen en üst kısma 20ton luk su deposu koymayı planlıyorum. Depoyu koyacağım yer ile en alt kısımdaki fidanlar arasında 10-15 mt. kot farkı var. yani tarlam epey eğimli, eğim tarlanın orta kısmından sonra hızla artıyor.

Sorum şu; bu koyduğum depodan fidanlar en etkili bir şekilde nasıl sulanır?

Benim aklıma gelen birkaç alternatif var. Bunlar;

1) Her fidanın başına 20lt pet vb. bidonlardan sabitleyip, altına delik delmek ve sulama zamanı geldiğinde uzunca bir hortumla bu bidonları doldurup bırakmak, bu da biraz zahmetli bir iş olacak.

2) Sıra boyunca ana hat çekip fidan çevrelerini 20cm. aralıklı delikli damlama çekerek halka damla sulama yapmak. Bunda tek çekincem en alt fidana giden su ile en üstteki fidana giden su aynı olmayacak gibime geliyor.

3) 2. seçenekte olduğu gibi halka damlama borusu çekmek fakat deliksiz olandan kullanıp, uygun şekilde katif damlatıcı takmak.

Bu konuda en zahmetsiz ve fidanların eşit şekilde su alabilecekleri en uygun sulama için fikirlerinize ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

ftuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 18:21   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın ftuncer;

Öncelikle bahçen hayırlı uğurlu olsun. Sulama ile ilgili tecrübeli olduğum söylenemez. 40-50 metre kot farkı ile ileride benim de karşılaşacağım sorunlardan biri olduğu için kayıtsız kalamadım. 3 veya 4 ayrı ana hat çekerek kot farkını en aza düşürmeyi planlıyorum.Sizde 2 ayrı ana hat üzerinden Sulama sorununu çözebilirsiniz. katif damlatıcılar olmazsa olmazımız.Fidanlar küçük iken çeşitli çözümler mümkün, programı ileriye dönük yapmak menfaatimize olacaktır.Kolay gelsin iyi akşamlar.

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 12:06   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ftuncer Mesajı Göster
Merhaba Ceviz sevdalıları,

Ekte uydu fotoğrafı ve temsili krokiyi belirttiğim 6 dönüm, 150 fidan bulunan ceviz bahçemde fotoğraftada belirtilen en üst kısma 20ton luk su deposu koymayı planlıyorum. Depoyu koyacağım yer ile en alt kısımdaki fidanlar arasında 10-15 mt. kot farkı var. yani tarlam epey eğimli, eğim tarlanın orta kısmından sonra hızla artıyor.

Sorum şu; bu koyduğum depodan fidanlar en etkili bir şekilde nasıl sulanır?

Benim aklıma gelen birkaç alternatif var. Bunlar;

1) Her fidanın başına 20lt pet vb. bidonlardan sabitleyip, altına delik delmek ve sulama zamanı geldiğinde uzunca bir hortumla bu bidonları doldurup bırakmak, bu da biraz zahmetli bir iş olacak.

2) Sıra boyunca ana hat çekip fidan çevrelerini 20cm. aralıklı delikli damlama çekerek halka damla sulama yapmak. Bunda tek çekincem en alt fidana giden su ile en üstteki fidana giden su aynı olmayacak gibime geliyor.

3) 2. seçenekte olduğu gibi halka damlama borusu çekmek fakat deliksiz olandan kullanıp, uygun şekilde katif damlatıcı takmak.

Bu konuda en zahmetsiz ve fidanların eşit şekilde su alabilecekleri en uygun sulama için fikirlerinize ihtiyacım var.
Eğim sanki deponun olduğu tarafta değilde kuzey güney yönüne doğru gibi bu yüzden deponun olduğu yerden yani doğu taraftan batı tarafa doğruda eğim yoksa damlama borularını doğu batı yönlü çekmeniz daha mantıklı olacaktır,kuzey güney yönünde ana boru çekersiniz mesafe çok fazla değilse tek ana borudan diğer tarafa kadar deliksiz damlama borularından daha kalın olan borulardan çekip daha sonrada bunalara normal damlama borularından eklemeniz daha iyi olacaktır.
Yok eğer doğu batı yönünde mesafe çok uzunsa ortadan bir ana boru daha çekerseniz çok daha sağlıklı olur bitkiler daha iyi ve daha kısa sürede sulanırlar tabi çift ana boru maliyeti arttıracaktır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 14:20   #4
Yeni Üye

Depo doğuda kalıyor ve eğim doğu batı yönünde.
Ekte fotoları koyuyorum, fotolardan da anlaşılabilir sanırım.

Hatta tarlanın yarısından sonra eğim çok fazla artıyor. tarlanın en batısına geçen kişi en doğudaki depoyu göremez bile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Eğim sanki deponun olduğu tarafta değilde kuzey güney yönüne doğru gibi bu yüzden deponun olduğu yerden yani doğu taraftan batı tarafa doğruda eğim yoksa damlama borularını doğu batı yönlü çekmeniz daha mantıklı olacaktır,kuzey güney yönünde ana boru çekersiniz mesafe çok fazla değilse tek ana borudan diğer tarafa kadar deliksiz damlama borularından daha kalın olan borulardan çekip daha sonrada bunalara normal damlama borularından eklemeniz daha iyi olacaktır.
Yok eğer doğu batı yönünde mesafe çok uzunsa ortadan bir ana boru daha çekerseniz çok daha sağlıklı olur bitkiler daha iyi ve daha kısa sürede sulanırlar tabi çift ana boru maliyeti arttıracaktır.

Eklenen Resimler

Eski 30-07-2017, 15:37   #5
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
İki şekilde olabilir ya baştan aşağı ana boru çekip araları mesafeye göre 2 veya 3 yerden bölüp,kuzey güney yönüne doğru yani enine deliksiz borular çekip yuvarlak damlamalar bağlayabilirsiniz bu şekilde eğim değişmeyecek ama araziyi 3'e bölerek daha etkin sulayabilirsiniz.
İkincisi yine eğim yönünde ana boru çekip,bu ana boruya enine ana boru ekleyip bu sefer eğim yönünde deliksiz boruları ekleyip yine yuvarlak damlaları ağaç diplerine koyabilirsiniz,ilkine göre biraz daha maliyetli ana borulardan dolayi.ilki biraz daha mantıklı gibi.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 10:47   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Basınç ayarlı damlatıcıdan başka hiç bir çözüm sizi memnun etmez. Depoyu nasıl doldurmayı planlıyorsunuz? Toplam 20 ton su ile bahçeyi sulamayı düşünüyorsanız; Borularda kalacak suyu ve kayıpları hesap etmeniz en doğrusudur. Deponun en yüksek noktaya konması tabi ki en mantıklısı ancak arazinin bir yerden sonra aşırı meyil yaptığını söylediğinize göre meyilin ilk başladığı yerdeki fidanların az sulanması çok muhtemel olacaktır. Basınç ayarlı damlatıcılar bu sorunu çözebilir. Düşünmeniz gereken konu; Su yeterli gelecek mi?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 13:13   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Basınç ayarlı damlatıcıdan başka hiç bir çözüm sizi memnun etmez. Depoyu nasıl doldurmayı planlıyorsunuz? Toplam 20 ton su ile bahçeyi sulamayı düşünüyorsanız; Borularda kalacak suyu ve kayıpları hesap etmeniz en doğrusudur. Deponun en yüksek noktaya konması tabi ki en mantıklısı ancak arazinin bir yerden sonra aşırı meyil yaptığını söylediğinize göre meyilin ilk başladığı yerdeki fidanların az sulanması çok muhtemel olacaktır. Basınç ayarlı damlatıcılar bu sorunu çözebilir. Düşünmeniz gereken konu; Su yeterli gelecek mi?
Tarlanın sınırından 100mt alttan sulama kanalı geçiyor. Normal şartlarda bu sulama kanalında 1 pancar motoru çalıştıracak kadar su oluyor. Ben çalıştığım ve ancak hafta sonları gidebildiğim için bazen başkalarıyla çakışma oluyor ve su bulamıyorum. Su deposu almaktaki amacım Mart-Nisan aylarında kimsenin sulama yapmadığı bir dönemde depoyu rahat rahat doldurup haftalık fidan başına 20-30 lt. su vererek 5-6 hafta idare etmek. bu da bir sezonun yarısı anlamına geliyor. Bittiğinde su motoru veya taşıma yöntemiyle bir kez daha doldurursam toplam 40ton su yapar ve beni 1 yıl idare eder diye düşünüyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024