agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen esoes06
  • 2 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen esoes06
  • 2 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 3 Gönderen WindWild

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2016, 18:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
3 dönüme 50 adet kaman1

merhaba
ankara kızılcahamamda 1600m rakımlı köyüme 50 adet kaman1 denieln cinsten dikim yaptım
tabi bu cinse karar verirken toprak analiz sonucuna göre hareket ettim vede ziraat mühendisinin tavsiyesi üzerine

tahlil sonucu benim arazime en uygun cinsin kaman1 olacagını söylediler
ve kamandan kendım gıdıp aldım

sımdı aklıma takılan bazı seyler var

ben hıc tozlayıcı almadım ve kaman5 tozlayıcısı dıkmemde gerekıyormus
yanı öyle duyuyorum

galibada biraz şanslıyım hepsi tuttu
2015 mart 10 da dikmiştim ve hepsi tutmuş görünüyor

ama ne budama ne aşı ne ilaç bu tür konularda hiçbir bilgim yok

kimisi 3 dönüme çok olmuş 50 tane diyor
kimisi az bile diyor
sulaması Allah tarafından oluyor
arazi sulu vede yakınındada zaten su kaynagı var ara ara köye gittiğimde suluyorum

bahcenın etrafını çitle felan cevırdık bayagı guzel sırın bı bahce oldu

bu ağaçlarda verım nedır tam randımana kac yılda gecer
tam ve net bılgıyı malesef bu forumdada bulamadım

yanı çok dolambaçlı bılgıler var

yanı net sekılde şu zaman tam verım verır enaz sukadar enfazla sukadar meyve verır gıbılerınden bı bılgıye ulasamıyorum

bılgılendırırsenız sevınırım

YeniBON beğendi.
esoes06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 18:59   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esoes06 Mesajı Göster
merhaba
ankara kızılcahamamda 1600m rakımlı köyüme 50 adet kaman1 denieln cinsten dikim yaptım
tabi bu cinse karar verirken toprak analiz sonucuna göre hareket ettim vede ziraat mühendisinin tavsiyesi üzerine

yanı öyle duyuyorum

kimisi az bile diyor
arazi sulu vede yakınındada zaten su kaynagı var ara ara köye gittiğimde suluyorum

yanı net sekılde şu zaman tam verım verır enaz sukadar enfazla sukadar meyve verır gıbılerınden bı bılgıye ulasamıyorum

Verdiğiniz bilgilerden, benimde aklıma takılan bazı sorular oluştu. Size toprak analizine göre, hangi cins ceviz dikmeniz gerektiğini söyleyen birinin ceviz konusunda bilgili olması gerekir. Böyle bilgili birinin fidan alacağınızda size tozlayıcı konusunda bilgi vermesi gerekmez mi? Ayrıca 3 dönüme 50 tane demek yerine, 10x10 **** 8x10 diktim demeniz daha uygun olurdu. Fidanları dikerken rastgele dikmediyseniz tabi ki.

YeniBON ve kiziltan beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 20:09   #3
Yeni Üye

bazı bılgıler verıldı ama sonucta devlet daıresı... ve sureklı gıdemıyoruz ılce tarıma
ve her kafadan bır ses cıkıyor

bıze soylenen 5 er metre aralıkla dıkın
tozlama vs bı uyarıdada bulunduklarını hatırlamıyorum!

yazdıklarımdan açık arıyacagınıza bilgi vermiş olsaydınız şimdi size teşekkür etmiş olurdum

YeniBON beğendi.
Eski 03-04-2016, 21:37   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
bazı bılgıler verıldı ama sonucta devlet daıresı... ve sureklı gıdemıyoruz ılce tarıma
ve her kafadan bır ses cıkıyor

bıze soylenen 5 er metre aralıkla dıkın
tozlama vs bı uyarıdada bulunduklarını hatırlamıyorum!

yazdıklarımdan açık arıyacagınıza bilgi vermiş olsaydınız şimdi size teşekkür etmiş olurdum
Yazdıklarınızda açık aramaya neden ihtiyacım olsun? İlk mesajınızın başında herşeyi kuralına uygun yaptığınız izlenimi vermişsiniz. Ancak sonradan size bilgi verenlerin, verdikleri bilgiden kuşkularınız ortaya çıkmış. Ceviz hakkında hiçbir şey bilmiyorum buna rağmen sık dikim yaptığınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Sıra arası 10 metre sıra üzeri ise en az 8 metre olmalıydı. Şimdilerde bodur ceviz denen bir palavra ortaya çıktı. Ceviz bodur olmaz, sadece budama ile bir miktar küçültülebilir. Tozlayıcı ise, kendine verimli çeşitler dahil her meyve ağacının verimini arttıran bir unsurdur.

Bunları internette biraz araştıran herkes bulabilir. Ayrıca teşekkür beklemeden yazdığımı da ilave edeyim.

YeniBON ve ermana beğendi.
Eski 04-04-2016, 07:19   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
merhaba

yanı öyle duyuyorum

kimisi az bile diyor

Sayın esos06,
Aldığınız fidanların bazıları üzerine Kaman 5 çeşidini aşılayabilirsiniz. Cevizle ilgili olarak Hasad Yayıncılığın yayınladığı ceviz kitabını edinin. 10TL.
http://www.hasad.com.tr/Kitaplar.asp...ori=1&Urun=105

esoes06 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 13:38   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Alıntı:
merhaba

yanı öyle duyuyorum

kimisi az bile diyor

Bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun.Toprak analizine göre çeşit önerisi yapmaları çok ilginç olmuş çünkü yerli çeşitlerde bu konuda güvenilir bir çalışma olmadığı gibi gerek de yok. Ceviz için toprağın çokta spesifik olmasına gerek yok, uyum sağlar her türlü toprağa. Yabancı çeşitler don-"verim"-erkencilik-uyumluluk bakımından yerlilerin çoğundan üstün. 3 dekar yer herahalde hobi bahçesi sizin için. Şimdi size sökün bunları baştan şunları dikin diyemeyiz o yüzden bulabildiğiniz kadar yerli ve/veya yabancı çeşitlerden elde edip bunları ileride tanıyabilmek için numaralandırıma etiketleme vs. yapıp dikim şeklinize göre bahçenizdeki ağaçlar arasında daha çok mesafe olan aralıklara dikin. Bu da şimdilik ağaçlar küçük olduğu için problem yaratmaz. Bunu tozlaşmayı artırıp verimi artırmak için ve bölgeye hangi çeşidin daha uyumlu olduğunu bulmak için yapacaksınız. Birkaç yıl sonra hangisi bölgeye daha çok uyum sağlayıp daha çok verim verirse diğer kamanlarınızı da bu çeşitle aşılayabilir ya da kökten değişim yapabilirsiniz. Belki de kamandan yeterli verim alırsınız buna da gerek kalmayabilir.

Ceviz bahçesinde tek tip çeşit olmayacağını unutmayın. En az 1 farklı ve diğerine uygun çeşit tozlayıcı olması gerekmektedir.

3 dönüm yere 50 adet dikildiyse, nizami diktiğinizi varsayarsak sanırım 8x8 şeklinde (1000/8x8x3:45 (+-5)) veya 10x6 şeklinde(1000/10x6x3:50 (+-5)) diktiniz. Normal.

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 21:23   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Yazdıklarınızda açık aramaya neden ihtiyacım olsun? İlk mesajınızın başında herşeyi kuralına uygun yaptığınız izlenimi vermişsiniz. Ancak sonradan size bilgi verenlerin, verdikleri bilgiden kuşkularınız ortaya çıkmış. Ceviz hakkında hiçbir şey bilmiyorum buna rağmen sık dikim yaptığınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Sıra arası 10 metre sıra üzeri ise en az 8 metre olmalıydı. Şimdilerde bodur ceviz denen bir palavra ortaya çıktı. Ceviz bodur olmaz, sadece budama ile bir miktar küçültülebilir. Tozlayıcı ise, kendine verimli çeşitler dahil her meyve ağacının verimini arttıran bir unsurdur.

Bunları internette biraz araştıran herkes bulabilir. Ayrıca teşekkür beklemeden yazdığımı da ilave edeyim.
sık diktiğimi neye dayanarak rahatça söylüyosunuz ?
bize 5 er metre aralıklı dıkın mınımum dendı ama bızım aralıklarımız 7 metreden fazla !
fazlasıyla olumsuz vede ön yargılı cevaplarınız var...
rica ediyorum açmış oldugum konuya daha fazla yazmayın
lütfen

Eski 04-04-2016, 21:24   #8
Yeni Üye

tesekkurler. kitaptan edineceğim

Eski 04-04-2016, 21:29   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun.Toprak analizine göre çeşit önerisi yapmaları çok ilginç olmuş çünkü yerli çeşitlerde bu konuda güvenilir bir çalışma olmadığı gibi gerek de yok. Ceviz için toprağın çokta spesifik olmasına gerek yok, uyum sağlar her türlü toprağa. Yabancı çeşitler don-"verim"-erkencilik-uyumluluk bakımından yerlilerin çoğundan üstün. 3 dekar yer herahalde hobi bahçesi sizin için. Şimdi size sökün bunları baştan şunları dikin diyemeyiz o yüzden bulabildiğiniz kadar yerli ve/veya yabancı çeşitlerden elde edip bunları ileride tanıyabilmek için numaralandırıma etiketleme vs. yapıp dikim şeklinize göre bahçenizdeki ağaçlar arasında daha çok mesafe olan aralıklara dikin. Bu da şimdilik ağaçlar küçük olduğu için problem yaratmaz. Bunu tozlaşmayı artırıp verimi artırmak için ve bölgeye hangi çeşidin daha uyumlu olduğunu bulmak için yapacaksınız. Birkaç yıl sonra hangisi bölgeye daha çok uyum sağlayıp daha çok verim verirse diğer kamanlarınızı da bu çeşitle aşılayabilir ya da kökten değişim yapabilirsiniz. Belki de kamandan yeterli verim alırsınız buna da gerek kalmayabilir.

Ceviz bahçesinde tek tip çeşit olmayacağını unutmayın. En az 1 farklı ve diğerine uygun çeşit tozlayıcı olması gerekmektedir.

3 dönüm yere 50 adet dikildiyse, nizami diktiğinizi varsayarsak sanırım 8x8 şeklinde (1000/8x8x3:45 (+-5)) veya 10x6 şeklinde(1000/10x6x3:50 (+-5)) diktiniz. Normal.
yazdıklarınız dikkate alacagım ve uygulayacagım. farklı cınsten cevızler edınecegım. evet hobi bahcesi gibide degerlendırebılırız... arazımız cok yok . daha dogrusu köyüm arazi itibariyle orman köyü yani tek başına 5 dönüm bi arazi neredeyse yok.. bızım arazımız 4 donumden bıraz fazla
gerı kalan yerlere ise dediğiniz gibi değişik cinslerde mesela kaman 5 ve yabancı ırktan ağaçlar dikeceğim

Eski 05-04-2016, 11:25   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
sık diktiğimi neye dayanarak rahatça söylüyosunuz ?
bize 5 er metre aralıklı dıkın mınımum dendı ama bızım aralıklarımız 7 metreden fazla !
fazlasıyla olumsuz vede ön yargılı cevaplarınız var...
rica ediyorum açmış oldugum konuya daha fazla yazmayın
lütfen
#3 nolu mesajınızı tekrar okursanız, sık dikim yaptığınızı nereden çıkardığımı anlayabilirsiniz. Bu başlığa son mesajım , lütfen cevap hakkı doğmaması için cevaplamayınız.

Eski 07-04-2016, 22:37   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
sn esoes06
Kaman1 cevizi babamda ekti, 160 kök kadar. yer tunceli arazi yüksekliği 1380m, babama il tarımdaki yetkililer tavsiye etti. şunu gördük. kaman cevizi mart sonu nisan ilk haftası göz patlaması oluyor. Dona yakalanma riskleri çok yüksek, iki yıl sonra yakın bir köyde (1430m) birinin fernor ve tozlayıcı çeşidinin 5 yıl önce diktiğini öğrendik, ondan aldığımız bilgilerde geçen yıl (2015) mayısın ikinci haftası gözlerinin patladığını, (Bizimkiler Mart Son Haftası açmıştı 31 Mart 2014 Kar yağdığını düşününce risk yüksek), geçen yıl ilk defa takriben 15 teneke hasat yaptığını öğrendik, bahçesinin ekimi 7*7 ekim yaptığını söyledi. Bizde çeşit değişimine gitme kararı aldık, rakımınıza bakarsak kaman cevizine fazla güvenmeyin, hobi bahçesi için ise bir kaç çeşit bulundurmanızı tavsiye ederim . gelir olsun diyorsanız yabancı (FERNOR) çeşit risksiz bir şey ( lezzet olarak bir kaç KAMAN 1-5 ağacı bırakabilirsiniz), dikim aralığına gelirsek budama ile ağaç taçlarını kontrol ederim diyorsanız 7*3'de ekebilirsiniz. ama budama hafif olacaksa 9*8, 10*9 gibi bir alan bırakmanızı tavsiye ederim. yoksa yerli çeşitler yayvan olduğundan ilerki yaşlarında bahçe tabanına güneşte düşmeyebilir.

wusiv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 09:59   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wusiv Mesajı Göster
sn esoes06
Kaman1 cevizi babamda ekti, 160 kök kadar. yer tunceli arazi yüksekliği 1380m, babama il tarımdaki yetkililer tavsiye etti. şunu gördük. kaman cevizi mart sonu nisan ilk haftası göz patlaması oluyor. Dona yakalanma riskleri çok yüksek, iki yıl sonra yakın bir köyde (1430m) birinin fernor ve tozlayıcı çeşidinin 5 yıl önce diktiğini öğrendik, ondan aldığımız bilgilerde geçen yıl (2015) mayısın ikinci haftası gözlerinin patladığını, (Bizimkiler Mart Son Haftası açmıştı 31 Mart 2014 Kar yağdığını düşününce risk yüksek), geçen yıl ilk defa takriben 15 teneke hasat yaptığını öğrendik, bahçesinin ekimi 7*7 ekim yaptığını söyledi. Bizde çeşit değişimine gitme kararı aldık, rakımınıza bakarsak kaman cevizine fazla güvenmeyin, hobi bahçesi için ise bir kaç çeşit bulundurmanızı tavsiye ederim . gelir olsun diyorsanız yabancı (FERNOR) çeşit risksiz bir şey ( lezzet olarak bir kaç KAMAN 1-5 ağacı bırakabilirsiniz), dikim aralığına gelirsek budama ile ağaç taçlarını kontrol ederim diyorsanız 7*3'de ekebilirsiniz. ama budama hafif olacaksa 9*8, 10*9 gibi bir alan bırakmanızı tavsiye ederim. yoksa yerli çeşitler yayvan olduğundan ilerki yaşlarında bahçe tabanına güneşte düşmeyebilir.
tavsiyeleriniz için teşekkürler
tunceli bölgesini çok ama çok iyi bilirim 3 yılım tunceli arazisinde geçti
ikliminiz neredeyse benim bulunduğum yer ile aynı
kızılcahamam ışık dağı
benimkisi hobi bahçesi gibi birşey
ama ilginçtir köyüm ve arazisinde bizden başkada bu kaman1 den dikenler olmuş
10-15 yıllık kaman1 tip ağaçlar herşeye rağmen hala ayakta
bende karar aldım çeşit değişimine gidecegim
farklı çeşitlerden dikecegim
sanıyorum 3 yıl içinde ağaç sayım 100 civarı olacak
üst ve yan tarafımızdaki arazileride satın alma çabasındayım
bırazda şanslıyım bu arazı satın alma ısınde cunku bızım buralarda neredeyse para etmıyor yanı cok küçük miktarlara alınabılıyor

köyümde malesef ya ceviz **** badem yetısıyor bende komple cevız olsun ıstıyorum
su problemımız yok ama sıcak problemımız var çunku köyüm 12 ay soğuk
neredeyse yaz gelmez bızım köye
temmuzun 15de ikindi zamanında eğer uzerınızde montunuz yoksa titrersiniz o derece soğuk olur
köyümüzü kuranlar ( timurleng) kuzey yakaya ve dağ yamacına kurmuşlar

verdiğiniz bilgiler için tesekkur ederım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024