agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni270Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2014, 21:59   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Çeşidin Fernette olduğu konusunda iddialı değilim doğrusu. Çünkü bende bilmediğim bir yerden aldım. Yoksa dediğiniz gibi anaçlar yanlış olabilir. Saygılar.

Lilium beğendi.
Cemal Özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 22:02   #32
Ağaçsever

Pedro oldukça verimli bir çeşit. Ancak iç kalite sorunu var. Biraz esmer ve kurağa çok hassas. Sulanmazsa fındıktan biraz büyük oluyor. 6x6 mt dikim aralığı. Chandler çeşidine asla değişmem. Çünkü iyi kalite olmadığı için daha ucuza gidiyor. Ayrıca bir kaç ağaç bıraktım hep chandlere çevirdim.Saygılar.

Eski 20-05-2014, 22:05   #33
Ağaçsever

Beş yaşında Franguette ağacında inanamadım üzerindeki erkek çiçek sayısına. Zamanlama çok güzel. Tam chandlerin dişi çiçeklerin açtığı döneme denk geliyor.

Eski 20-05-2014, 22:08   #34
Ağaçsever

Ayrıca Balkal çeşidinin Bursa İnegöl de, İbrahim Balkal'ın 2009 yılında tozladığı chandler ve pedro bahçesini gördüm. Ben o ceviz yüklü ağaçları sadece internet te görmüştüm. Mükemmel bir sonuç. Bendeki balkal fidanları 3 ve 4 yaşında erkek çiçek verdi. İbrahim Balkal'ın bizzat bahçesinden aldım. Kendi verdi. Anaç doğru. Zamanlama mükemmel. Franguette bitmek üzereyken balkal devreye giriyor.

Eski 20-05-2014, 22:10   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal Özcan Mesajı Göster
Beş yaşında Franguette ağacında inanamadım üzerindeki erkek çiçek sayısına. Zamanlama çok güzel. Tam chandlerin dişi çiçeklerin açtığı döneme denk geliyor.
Bu çok güzel bir haber. Bir çok üretici Chandler için Franquette kullandı. 6-7 yaşından önce hiç erkek çiçek yapmadığı söyleniyordu. Siz bunu değiştirmiş ve umut vermiş oldunuz. Franquette'nin budamasını %20 civarı uç alma olarak mı yapıyorsunuz ? Yoksa hiç mi budamıyorsunuz? 5. yaşında o kadar çok erkek çiçek yapma sebebi budamayla ilgili olabilir mi?

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 22:12   #36
Ağaçsever

Fernette ile Franguette'nin çiçeklenme süreleri yakın olduğu söyleniyor doğrumudur arkadaşlar. Mesela kaç gün?...

Eski 20-05-2014, 22:14   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ayrıca Balkal çeşidinin Bursa İnegöl de, İbrahim Balkal'ın 2009 yılında tozladığı chandler ve pedro bahçesini gördüm. Ben o ceviz yüklü ağaçları sadece internet te görmüştüm. Mükemmel bir sonuç. Bendeki balkal fidanları 3 ve 4 yaşında erkek çiçek verdi. İbrahim Balkal'ın bizzat bahçesinden aldım. Kendi verdi. Anaç doğru. Zamanlama mükemmel. Franguette bitmek üzereyken balkal devreye giriyor.
Balkal çeşidi de Franquette gibi uç dal verimli bir çeşit ama yeterli tozlamayı sağlıyorsa hiç ürün vermese de olur. Yeter ki tozlasın.

Cemal Özcan beğendi.
Eski 20-05-2014, 22:17   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Fernette ile Franguette'nin çiçeklenme süreleri yakın olduğu söyleniyor doğrumudur arkadaşlar. Mesela kaç gün?...
Fernette Franquette'den daha erken açıyor. Ancak Fernette'nin erkek çiçek taşıma süresi daha uzun diye biliyorum. Kendi bahçemde henüz yoğun erkek çiçek olmadığı için kesin yorum yapmam doğru olmaz.

Eski 20-05-2014, 22:18   #39
Ağaçsever

Ben ilk iki yıl % 50 oranında budama yaptım 3.4 ve 5 yaşında hiç budamadım. Verime yattı. Sonuça inanamadım. Çünkü gerçekten bende franguette konusunda sizlerle aynı bilgiye sahiptim ama artık fikrim değişti bu konuda.
Ayrıca ben 2013 ağustos ayında Denizli'ye Dr. Sadık Yiğit beyin chandler bahçesine gittim. Bizzat gözlemledim ve inceledim. Tozlayıcısı franguette idi. Sonuç Mükemmel. Bahçe 6 yıllık. 800 ağaç chandler ağacından 15,000 kg kuru ceviz aldı. Saygılar.

formullaone ve ykaya194 beğendi.
Eski 20-05-2014, 22:22   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
Pedro oldukça verimli bir çeşit. Ancak iç kalite sorunu var. Biraz esmer ve kurağa çok hassas. Sulanmazsa fındıktan biraz büyük oluyor. 6x6 mt dikim aralığı. Chandler çeşidine asla değişmem. Çünkü iyi kalite olmadığı için daha ucuza gidiyor. Ayrıca bir kaç ağaç bıraktım hep chandlere çevirdim.Saygılar.
Sayın Cemal Özcan. Chandler ağaçlarınız kaç yaşında ? Ortalama verim nedir, dekar ya da ağaç başına? Bahçenizin bakımları tam yapılıyor mu ? Chandlerda iç doldurma sorunu oluyor mu ? Biraz bahsedebilir misiniz?

Eski 20-05-2014, 22:23   #41
Ağaçsever

Şu an Türkiye'nin en büyük ve en eski (yaklaşık 8 ila 10 yıl arası) kapama ceviz bahçesi Ural Ataman'a ait. İnternette Ataman Çiftliği olarak bulabilirsiniz. Benim Köyüm Akmeşe'de. Ben oralıyım. Gözlemliyor ve sonuçları alıyorum. Sadece Fernette kullandı tozlayıcı olarak. Sonuç: Döllenme sorunu var. Fernette yetmiyor. Chandler çiçeklerinin hemen hemen yarısı dökülüyor. Bu büyük bir sıkıntı bizler için. Saygılar.

Eski 20-05-2014, 22:27   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013

http://www.agaclar.net/forum/attachm...zamanlar__.jpg

İnternette bulduğum tozlama tabloları.

1. resme bakarak Chandleri:
Ronde 11 gün, balkal 11 gün, fernor 10 gün, franguette 9 gün,kaman-1 ise 7 gün boyunca tozlayabiliyor. Bu resimdeki araştırmaya göre Ronde ve Balkal tozlamada en iyi gibi görünüyor.

2. resme bakarsak ise Parasienne, franguette ve fernette ve ronde tozlayıcı olarak seçilebilir.

Benim şahsi düşüncem ise araştırmanın yapıldığı yerdeki veriler her yerde aynı çıkmayabilir. Bu yüzden chandlerde dişi çıkmadan erkek çiçek açan franguette ve chandler de dişi çiçek bitiminde hala erkek çiçeğe sahip ronde tozlama için en idealdir. Franguettenin yanında ona yakın verimli bir cins olan fernette de alınabilir.

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 22:28   #43
Ağaçsever

Sayın ağaç dostu.
Ağaçlarım 1 ila 7 yaşında. Benim tam olarak tozlayıcılarım devreye girmedi. Ancak bu yıl Franguette'den sonuç aldım. Geçen yıl hiç tozlayıcı olmadan sapanca çeşidinden çevirme aşılı bir chandler ağacından 6 yaşında ama iyi gelişmiş 15 kg kuru ceviz aldım.

formullaone ve ykaya194 beğendi.
Eski 20-05-2014, 22:32   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şu an Türkiye'nin en büyük ve en eski (yaklaşık 8 ila 10 yıl arası) kapama ceviz bahçesi Ural Ataman'a ait. İnternette Ataman Çiftliği olarak bulabilirsiniz. Benim Köyüm Akmeşe'de. Ben oralıyım. Gözlemliyor ve sonuçları alıyorum. Sadece Fernette kullandı tozlayıcı olarak. Sonuç: Döllenme sorunu var. Fernette yetmiyor. Chandler çiçeklerinin hemen hemen yarısı dökülüyor. Bu büyük bir sıkıntı bizler için. Saygılar.
Fernette daha erken erkek çiçek yaptığı için, daha küçük bir taç yapısı olduğu için ve aynı zamanda yan dal verimli bir çeşit oldundan dolayı tercih ediliyor. Ancak, yeterli derecede tozlamıyorsa ve Franquette 5. yılında erkek çiçek yapıyorsa, o zaman Fernette dikmeye gerek yok.

Cemal Özcan beğendi.
Eski 20-05-2014, 22:33   #45
Ağaçsever

Yukarıdaki tablo doğru. Çünkü benimde gözlem ve uygulama sonuçlarım pedro, chandler, balkal, franguette, howard ve ronde çeşitlerinde aynı.

Eski 20-05-2014, 22:42   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yukarıdaki tablo doğru. Çünkü benimde gözlem ve uygulama sonuçlarım pedro, chandler, balkal, franguette, howard ve ronde çeşitlerinde aynı.
Teşekkürler Cemal bey, sizin bahçeniz bir çok üreticininkinden daha yaşlı olduğu için paylaşacağınız bilgiler bize çok faydalı olacaktır.

Cemal Özcan beğendi.
Eski 20-05-2014, 22:43   #47
Ağaçsever

Bizim bu bölgede yukarıdaki tablo tam uyuşmuyor. Belki biraz karasal iklime girdiğimiz için. Mesela kaman-1 de erkek ve dişi çiçekler hemen hemen tam örtüşüyor. Kendi kendini tozlayacak şekilde. Pedroda da erkek ve dişi çok iyi çakışıyor. Yani her iki cinste dişi ve erkek çiçekler hemen hemen aynı zamanda başlayıp bitiyor diyebilirim.

Eski 20-05-2014, 22:44   #48
Ağaçsever

Ben üretici olarak fernette'yi tozlayıcı çeşit olarak çok değerli bulmuyorum. Varsın Franguette ağaç yapısıyla, taç yapısıyla büyük olsun, verimsiz olsun. Benim için chandler çeşidinden alacağım verim ve sonuç önemli. Fernette verimli olsa, küçük taç yapılı olsa ne olur ki?. Tozlama da yetersiz kalıyorsa diğer tozlayıcıları değerlendiririm.
Mesela ilk franguette, o bitmek üzere iken balkal devreye giriyor. Ardında ronde. Bizim için tozlama süresi çok önemli. Ben bu yıl chandler'de çiçeklenme süresini 3 hafta olarak gözlemledim kendi bahçemde. Önemli olan bu üç haftalık süreçte bize hitap edecek tozlayıcı çeşit. Tek tozlayıcı çeşitle bahçe kuran üretici arkadaşlarımız gelecekte döllenme sorunu yaşayacaklar. Bu konuya dikkat çekmek istedim. Saygılarımla.

Eski 20-05-2014, 22:57   #49
Ağaçsever

Sayın arkadaşlar ben bu yıldan itibaren ayrıca Howard ve tozlayıcı çeşit olan Ronde üzerinde çalışma başlattım. Bu konuda ülkemiz ceviz sektöründe daha iyi verim ve sonuçlar almak adına her yıl edindiğim izlenim, deneyim ve gözlemlerimi sizlerle paylaşacağım. Bilgilerinize sunarım. Saygılar.

Eski 20-05-2014, 23:27   #50
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu tablolarda bir yanlışlık var bölgesel olarak tarih ileri geri oynayabilir çiçeklenme zamanları değişmez.

Alttaki tablonun birinde chandlerin dişi çiçeği 5 mayısta başlarken rondenin erkek çiçeği 4 mayısta başlıyor.

Diğerindeyse chandlerın dişi çiçeği 2sinde 3 de başlarken ronde 13 cü 14 dünde başlıyor .

Dileğim ilk tablo doğru olsa rondeyi tek geçerim.

Cevizde tozlama

Sayın ms200, bu veriyi nereden aldınız link verirmisin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 09:00   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Tablo fransız sayfalarından, verilerin doğru olma ihtimali yüksek. kendi ceşitleri en azından - "çakma" olamaz

-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié

Lilium ve formullaone beğendi.

Düzenleyen karabuz : 21-05-2014 saat 09:04 Neden: imla
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 10:55   #52
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Evet pedroya dozlayıcı koymanıza gerek yok. Pedro kendi kendini dozlayan bir çeşittir.

Yarım saattir şu resmi bulmaya çalışıyorum, görsel olarak da anlatabilmek için.

Eklenti 330059

Başka bir cinste böyle bir oluşum gördünüz mü? bu meyva iriliğinde bile erkek çiçek bulunabiliyor.

Şimdi dozlayıcı dikmek gerekiri biri bana anlatabilir mi?
Nail abi fotoğrafta görünen ceviz biraz büyük görünüyor yani çiçek zamanında erkek çiçeğinde olgunlaşmamış olacağını düşünüyorum.
Fakat bu erkek çiçekten daha önce açan erkek çiçekler varsa durum farklı olur tabi ki.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 11:57   #53
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Gökhan bey sanırım konuyu anlayamadın, konu pedroya dozlayıcıydı, pedro kendi kendini dozlayabilen bir çeşit olduğu için dozlayıcıya gereksinim duymuyor, fotoğraf sanırım temmuz ayı, pedroda yaz boyu ara ara tek tük erkek çiçek görülebiliyor fotoğraftaki gibi.

Eski 21-05-2014, 12:46   #54
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Tablo fransız sayfalarından, verilerin doğru olma ihtimali yüksek. kendi ceşitleri en azından - "çakma" olamaz

-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié
Bu tabloya göre parisienne erkek çiçek ile chandler dişi çiçek zamanı tam örtüşüyor bunu konu daha önce de yazıldı ama sanırım atladığımız bir şey var.

Parisienne erkek çiçek gösterdiği zaman, chandler'in dişi çiçeklerini hemen tozlamaz diye düşünüyorum çünkü erkek çiçeğinde tozlaması için belli bir olgunluğa ulaşması gerekiyor. Belki 1 hafta ya da 10 gün. ( Toz saçabilmesi için )

Bence chandler'e en mantıklı tozlayıcılar sırasıyla fernette, franguet, ronde de montignac.

ncp1963, hdoğan ve ermana beğendi.
Eski 21-05-2014, 15:02   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster

Parisienne erkek çiçek gösterdiği zaman, chandler'in dişi çiçeklerini hemen tozlamaz diye düşünüyorum çünkü erkek çiçeğinde tozlaması için belli bir olgunluğa ulaşması gerekiyor. Belki 1 hafta ya da 10 gün. ( Toz saçabilmesi için )

Sayın gökhan07
Bence teziniz çok mantıklı, zira dişi çiçeklerin en aktif olduğu dönemde, erkek çiçeklerinde aynı dönemde aktif ise, tozlanma şansıda artar. Dolayısıyla linkteki tabloya göre; Parisienne, franguete ve fernette (balkal da bu gruba girebilir) bu teze en yakını görünüyor.

gökhan07 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 16:03   #56
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster

Sayın gökhan07
Bence teziniz çok mantıklı, zira dişi çiçeklerin en aktif olduğu dönemde, erkek çiçeklerinde aynı dönemde aktif ise, tozlanma şansıda artar. Dolayısıyla linkteki tabloya göre; Parisienne, franguete ve fernette (balkal da bu gruba girebilir) bu teze en yakını görünüyor.
Sayın ykaya194, bana parisienne çok mantıklı gelmiyor.
Balkal çeşidi konusunda da bir bilgiye sahip değilim.

Ceviz tozlamasıyla ilgili konuşuyoruz ama sizinlede daha önce bu konuyu konuşmuştuk tekrar söylüyorum bence öncelikle çeşitlerin soğuklama saatleri çok iyi bilinmeli.

Her bölge de tam uyuma gerçekleşmezse çiçek açma tarihleri her yıl mevsimlere bağlı olarak değişebilir.
Bu saatleri iyi bilirsek yaptığımız fenolojik gözlemin daha doğru olacağı kanaatindeyim.

karabuz beğendi.
Eski 21-05-2014, 16:11   #57
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Gökhan bey sanırım konuyu anlayamadın, konu pedroya dozlayıcıydı, pedro kendi kendini dozlayabilen bir çeşit olduğu için dozlayıcıya gereksinim duymuyor, fotoğraf sanırım temmuz ayı, pedroda yaz boyu ara ara tek tük erkek çiçek görülebiliyor fotoğraftaki gibi.
Abicim anlatmak istediğim, o kadar büyümüş ve tozlanmış bir cevizden sonra açan erkek çiçeğin bir anlamı yok manasında yazmıştım.

Sanırım seninde anlatmaya çalıştığın pedro da dişi çiçek açtığı zaman erkek çiçekleri de açıyor ve hatta çok uzun süreler erkek çiçek açmaya devam ediyor.
Yani tozlayıcıya gerek yok.

Lilium beğendi.
Eski 21-05-2014, 16:55   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın ykaya194,
Balkal çeşidi konusunda da bir bilgiye sahip değilim.

Ceviz tozlamasıyla ilgili konuşuyoruz ama sizinlede daha önce bu konuyu konuşmuştuk tekrar söylüyorum bence öncelikle çeşitlerin soğuklama saatleri çok iyi bilinmeli.

Her bölge de tam uyuma gerçekleşmezse çiçek açma tarihleri her yıl mevsimlere bağlı olarak değişebilir.
Bu saatleri iyi bilirsek yaptığımız fenolojik gözlemin daha doğru olacağı kanaatindeyim.
Gözlem sonuçları oluşturulmadan önce, aynı yaştaki cinsler aynı bölge, ve iklim koşullarında ve en az 10-15 yıl fenolojik gözlem yapılarak ortalaması alınır ve sonuçları tabloya ona göre yansıtılır. Dolayısıyla bahçenin bulunduğu bölge farklı da olsa (karasal,ılıman vs. ) sonuçta tablodaki verilere göre çiçeklenme zamanı ve süresi ileriye veya geriye kayar ve sonuç değişmez. Soğuklama süresinin azlığı veya çokluğu ancak verimi etkileyebilir diye düşünüyorum.

Saygı ve sevgiler.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 17:32   #59
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Gözlem sonuçları oluşturulmadan önce, aynı yaştaki cinsler aynı bölge, ve iklim koşullarında ve en az 10-15 yıl fenolojik gözlem yapılarak ortalaması alınır ve sonuçları tabloya ona göre yansıtılır. Dolayısıyla bahçenin bulunduğu bölge farklı da olsa (karasal,ılıman vs. ) sonuçta tablodaki verilere göre çiçeklenme zamanı ve süresi ileriye veya geriye kayar ve sonuç değişmez. Soğuklama süresinin azlığı veya çokluğu ancak verimi etkileyebilir diye düşünüyorum.
Aynen katılıyorum bölgesel olarak tarih oynayabilir

En güvenilir kaynağın yine bu olacağı düşüncesindeyim bende.

Keşke diğer kaynak doğru olsaydı tek bir ronde yeterli olurdu

Eski 21-05-2014, 18:37   #60
Ağaçsever

Alıntı:
Bu tablolarda bir yanlışlık var bölgesel olarak tarih ileri geri oynayabilir çiçeklenme zamanları değişmez.

Alttaki tablonun birinde chandlerin dişi çiçeği 5 mayısta başlarken rondenin erkek çiçeği 4 mayısta başlıyor.

Diğerindeyse chandlerın dişi çiçeği 2sinde 3 de başlarken ronde 13 cü 14 dünde başlıyor .

Dileğim ilk tablo doğru olsa rondeyi tek geçerim.

Cevizde tozlama

Birinci resimdeki veriyi :
OZYURT ARDA FDAN - Ozyurt Arda Fidan sitesinden

İkinci resimdeki veriyi:
-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié sitesinden buldum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024