agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2013, 21:18   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Ağaçlariniz fernorlar hiç ondan etkilendimi sulamayi ne zaman kesmistiniz.geçmiş olsun

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 22:18   #362
Ağaç Dostu

Hocam ınş olmasin da hiç kayip oldumu soguklardan.

Eski 13-05-2013, 05:54   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
Hocam ınş olmasin da hiç kayip oldumu soguklardan.
soğuk kaybı bu yıl olmadı olmamasıda çok normal çünki kış olmadı. ama geçtğimiz yıldan kalma dikim kayıplarım var onlarıda bu ay sonuna kadar tamamlamış olacağım.

enson sulamayı ağustosun ilk hafta sonu yaptım ondan sonra hiç sulamadım.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 11:53   #364
Ağaç Dostu

Peki chandler dikerken arkadaslarima abilerim soruyorum karasal iklime yani ankara v.iklime sahip illere dikip de bu sene donlardan zarar gören oldumu olduysa sebebi nedir sulamami gubremi v.b yaxarsaniz sevinirim.bizde aynı hataya dusmeyelim.saygılar.

Eski 13-05-2013, 12:05   #365
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
Peki chandler dikerken arkadaslarima abilerim soruyorum karasal iklime yani ankara v.iklime sahip illere dikip de bu sene donlardan zarar gören oldumu olduysa sebebi nedir sulamami gubremi v.b yaxarsaniz sevinirim.bizde aynı hataya dusmeyelim.saygılar.
Degerli dostum sulamayı geç bırakmak olabilir gok güçlendirici gübreyi geç verilirse agaçlar büyümeyi durduramadıysa.ceviz çeşitleri ismine dogru degilse en önemli sebepler bunlar olabilir.Çok kimyasal gübre ileriki yıllardada sorun çıkarabilir. Mutlaka toprak tahlil sonuçlarına gore askari gübreleme yapılmalıdır.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 18:01   #366
Ağaç Dostu

Hocam ilk dikimde yanmış tavuk gubresi versek 3-4 kg agac basına.kök guclemdirici gübre hangisi hocam ve ne zaman vermeliyiz.sizde oldumu hocam bu sene chandler donma.saygılar.

Eski 14-05-2013, 07:27   #367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
traktöre üç noktadan askı romörk yapımını tamamladım sadece boya işi kaldı onuda biraz kullanayım çatlayan patlayan yeri olursa kaynakları sağlamlayıp boyayacağım. içten içe ölçleri 160X130X35
Abi çok heybetli duruyorsun traktörde
Ama dikkat et beline, traktörde sarsıntı çok olur...

ncp1963 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 13:40   #368
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Abi çok heybetli duruyorsun traktörde
Ama dikkat et beline, traktörde sarsıntı çok olur...

artık daha iyiceyim dikkat etmek kaydı ile bazı işleri yapmaya başladım tabi hala ağır kaldırmak yasak.

teşekkürler

ladikli beğendi.
Eski 14-05-2013, 21:52   #369
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
*** ncp1963.öncelikle bahçenizin nizamına ve hazırlıklarınıza gıpta ettim.umarım herşey istediğiniz gibi olur.benim sorum damla sulamayı nasıl yaptınız kuyu falan mı açtınız yoksa fotoğrafta gördüğüm gibi traktörün arkasındaki seyyar tankerle mi bu işi yapıyorsunuz.bu ayrıntı önemli benim için.çünkü arazime yakın su kaynagı yok..teşekkürler.

kaya10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 07:35   #370
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaya10 Mesajı Göster
*** ncp1963.öncelikle bahçenizin nizamına ve hazırlıklarınıza gıpta ettim.umarım herşey istediğiniz gibi olur.benim sorum damla sulamayı nasıl yaptınız kuyu falan mı açtınız yoksa fotoğrafta gördüğüm gibi traktörün arkasındaki seyyar tankerle mi bu işi yapıyorsunuz.bu ayrıntı önemli benim için.çünkü arazime yakın su kaynagı yok..teşekkürler.
selamlar teşekkürler. cümlemizin herşey gönlünce olsun. 100 mt kuyu var, bahçeyi üç parça halinde suluyorum, kuyudan direk basıyorum. traktörün arkasında gördüğünüz varille yeni diktiğim fidanlara can suyu veriyorum size tavsiyem su olmadan, sulama imkanı olmadan bu işe asla başlamamanız olur. taşıma suyla değirmen dönmez derler. ilerde birkaç kez aksatacağınız sulama size ve fidanlarınıza yıllar kaybettirebilir.

Düzenleyen ncp1963 : 24-05-2013 saat 21:00
Eski 14-06-2013, 11:02   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Değerli arkadaşlar herkese selamlar.Forumlarda gezerken sitenize denk geldim ve üye oldum bir kaç senedir ceviz dikimine merak saldım imkanlar doğrultusunda inşallah bu sene dikim yapmayı düşünüyorum.Acizane bilgisayarcı olduğum için ağaçlar ve dikimi konusunda bilgim yoktu ama siz büyüklerim sayesinde biraz bilgi sahibi oldum yeni aldığım 10 dönüm tarlaya bu sene sonbaharda ceviz dikmeyi düşünüyorum.Dikimden önce arazi hazırlığı dikim mevsimi ve fidanların temini konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim kendim ankarada ikamet ediyorum işim dolayısıyla dikimi çorum ili bayat ilçesine yapmak istiyorum rakım 625 ve ithal oğuzlar77 cevizi dikmeyi düşünüyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

hayali_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 11:02   #372
Yeni Üye

Özür dilerim su ihtiyacını belediye şebeke suyundan yapsam sıkıntı olur mu ?

Eski 14-06-2013, 11:17   #373
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Degerli kardeşim
belediyeyi zengin edersin...
Onuda yapamayagına göre kuyu ve ya başka çözümler araştır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 15:37   #374
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sertacoruc Mesajı Göster
Sayın ncp1963,

ben de yakın zamanda Mucur'da küçük çaplı bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum; bu konuda sizin için de uygun olursa bir kaç sorum olacaktı.

Forumu kişisel konularımla meşgul etmemek adına isterseniz ser_o_tac@hotmail.com adresimden de iletişime geçebiliriz

Saygılarımla
tel vermiştim ama birilerinin hoşuna gitmediği için siliyorum tel numaramı

Düzenleyen Cemal61 : 17-06-2013 saat 08:40
Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 15:39   #375
Ağaç Dostu

[QUOTE=hayali_26;1169665]Değerli arkadaşlar herkese selamlar.Forumlarda gezerken sitenize denk geldim ve üye oldum bir kaç senedir ceviz dikimine merak saldım imkanlar doğrultusunda inşallah bu sene dikim yapmayı düşünüyorum.Acizane bilgisayarcı olduğum için ağaçlar ve dikimi konusunda bilgim yoktu ama siz büyüklerim sayesinde biraz bilgi sahibi oldum yeni aldığım 10 dönüm tarlaya bu sene sonbaharda ceviz dikmeyi düşünüyorum.Dikimden önce arazi hazırlığı dikim mevsimi ve fidanların temini konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim kendim ankarada ikamet ediyorum işim dolayısıyla dikimi çorum ili bayat ilçesine yapmak istiyorum rakım 625 ve ithal oğuzlar77 cevizi dikmeyi düşünüyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla[/QUOTE

tel vermiştim ama birilerinin hoşuna gitmediği için siliyorum tel numaramı

Düzenleyen Cemal61 : 17-06-2013 saat 08:41
Eski 14-06-2013, 15:43   #376
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrullah mutlu Mesajı Göster
Arkadaşlar ben mersin de yaşıyorum ve deniz seviyesi farklı haliyle buraya en uygun çatlır cinsi cevizmiş 2 adet almak istiyorum bildiğiniz yakın bir yerde var mı varsa nasıl ulaşabilirim şimdiden teşekkür ederim....
facebooktan bafra fidancılığın sitesine girip isteyebilirsin

Eski 14-06-2013, 15:47   #377
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apranax Mesajı Göster
Merhabalar,arkadaşlar konu başlığı olarak da açmıştım ama pek cevap alamadım.Benim sormak istediğim bir durum var.Vereceğiniz cevaplara göre bahçe kurmak istiyorum.20 dönüm kadar bir bahçem var ve sertifikalı fidan desteklemesinden faydalanıp kapama bahçe kurmak istiyorum.Ama ceviz ekonomik verimliliğe geç ulaştığı için cevizlerin aralarına başka meyve dikmek istiyorum.Bi yerde duymuştum kapama bahçe desteklemesi alınca ara ziraati yapılamıyormuş.Bununla ilgili tebliğ de varmış.Bir de taahhütname imzalanıyomuş aralara başka meyve dikmeyecem, kapama bahçeyi bozmayacam diye.Ne dersiniz bununla ilgili fikirlerinizi alabilirmiyim.İleride sıkıntı yaşarmıyım.Desteklemeyi iade etmek zorunda kalırmıyım.Çevrenizde böyle bir durumla karşılaşan birileri varmı.Durup dururken birde cez yemeyelim
tel vermiştim ama birilerinin hoşuna gitmedi ve sildim

Düzenleyen Cemal61 : 17-06-2013 saat 08:44
Eski 14-06-2013, 15:50   #378
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burhaniyeli Mesajı Göster
Değerli büyüklerim ön araştırma olarak internette dolasırken rastgeldim.. 1300 kuyuluk bahce cok hosuma gitti ALLAH bereketinide verir ins.. benm sizlere sorum olacaktıı... Yalova Burhaniye Köyünde 6 dönüm arazi için nasıl bir bahce kurma yoluna basvurmalıyım ön hazırlıklar fidan ve ceviz tercihini hangi yönde yapmalıyım.. nelere dikkat etmeliyim ve bahcem bu tür ziraat'e uygnmudur..
ilgilenen degerleri forum üyelerine smdiden tskrlerimi arz edermm..
tel vermiştim ama birilerinin hoşuna gitmedi ve sildim

Düzenleyen Cemal61 : 17-06-2013 saat 08:45
Eski 14-06-2013, 15:55   #379
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
MEYVE FİDANI ALACAK ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

FİDAN KİMDEN ALINMALI ?

-Fidan Satmaya, Fidan Üretici Belgesi Sahibi Üreticiler İle Tohumluk Bayileri Yetkilidir.
Bu Belgeleri Olmayanlardan Fidan Almayınız.
Bu belgeleri olmayanların fidan üretmeleri ve satmaları yasaktır.

FİDAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

1-Fidan Satılan Yerde Fidanların Köklerinin Kumda Veya Toprakta Gömülü Olması Gerekir. Pazar Yeri Veya Başka Yerlerde Kökleri Açıkta Bekleyen Fidanları Almayınız.
2-Alacağınız Fidanların Demetleri Üzerinde Sarı Renkli Etiket Olup Olmadığına Bakıp Etiketsiz Fidanları Almayınız. -Fidanların etiketini inceleyip; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adı ve ablemi, üretici adı ile çeşit ve anaç adı kontrol edilmeli. -Fidan satıcısı üretici çiftçi ise Fidan üretici Belgesi istenip kontrol edilmeli, (etiketteki üretici bilgileri ile belgedeki bilgilerin aynı olması gerekir) Fidan üreticileri Ülkenin her yerinde kendi ürettikleri fidanı satma yetkisine sahiptir. -Fidan satıcısı üretici değil aracı ise Tohumluk bayilik belgesi sorulmalı.Gösterdiği tohumluk bayilik belgesindeki adres İlçeniz sınırları içersindeki bir adres ise o kişiden fidan alınır. Bayi belgeleri verildiği adreste geçerlidir.Seyyar olarak başka yerlerde satma yetkisi vermez.Başka ilçelerdeki adrese ait tohumluk bayilik belgesi gösterenlerden fidan almayınız.
3-FİDAN ALIRKEN MUTLAKA FATURASINI VE SERTİFİKASINI ALINIZ -Fatura ve sertifika almadan fidan alınması halinde fidanın çeşidinin yanlış çıkması veya diğer olumsuzluklarda hak iddia edemezsiniz.(Olumsuzlukları Belgelendirmeniz halinde tazminat hakkınız mevcuttur.) -Daha fazla bilgi için İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurunuz.

Fidan üretme izni olmayan yerden fidan alırsanız desteklemeden faydalanmazsınız mutlaka alacağınız cinse ait üretim izninin olup olmadığını kontrol ediniz
arkadaşlar aldığınıuz fidanlar setrifikalı ve üretici firma güvenilir olsun reklam olmasın ama bafra fidancılktan güvenerek fidan alabilirsiniz

Eski 14-06-2013, 19:10   #380
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Sn Cemal hocam forumu okuyup çok bilgiler edindim.Sizin paylaştıklarınızdanda faydalandım.13 yıllık ağaç sevdalısıyım yetiştiricisiyim.(ceviz vişne ağırlıklı).En güzel bilgileri okuyup,araştırıp deneme zamanla tecrübe ile öğrendim. Sizden ricam telefon numarası vereceğinize ( 1 kişi faydalanır) forumda paylaşsanızda hepimiz öğrensek daha verimli olur diye düşünüyorum.Teşekür ederim

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 21:00   #381
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hayali_26 Mesajı Göster
Özür dilerim su ihtiyacını belediye şebeke suyundan yapsam sıkıntı olur mu ?

şebeke suyunda klor olur klor fidanarda sıkıntı yaratır mümkünse akar su veya kuyu suyu kullanın. illada şebekeden kullanacaksanız bir havuzda dinlendirdikten sonra kullanın. klor güneşe maruz kalınca çabuk uçar

Eski 18-06-2013, 09:04   #382
Yeni Üye

Hocam şebeke suyundan başka çarem yok.Birde çorum için en ideal çeşidin fernor olduğunu söyledi yaşar akça hocamız don riski var dedi ama fernor çeşidide chandler gibi verimli midir ? Birde oğuzlar 77 çeşidi var onuda uygun görmedi yaşar bey tek alternatifim fernor kaldı gibi görünüyor ben şöyle düşünüyorum 10 dönüm tarlaya farzımisal 250 ceviz dikeceksem 150 fernor geri kalan 100 tanesinide çeşit yapayım diyorum. İlginiz için teşekkürler.

Eski 18-06-2013, 12:04   #383
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hocam şebeke suyundan başka çarem yok.Birde çorum için en ideal çeşidin fernor olduğunu söyledi yaşar akça hocamız don riski var dedi ama fernor çeşidide chandler gibi verimli midir ? Birde oğuzlar 77 çeşidi var onuda uygun görmedi yaşar bey tek alternatifim fernor kaldı gibi görünüyor ben şöyle düşünüyorum 10 dönüm tarlaya farzımisal 250 ceviz dikeceksem 150 fernor geri kalan 100 tanesinide çeşit yapayım diyorum. İlginiz için teşekkürler.
bence yabancı çeşit dikme şebin dikebilirsin

Eski 18-06-2013, 13:23   #384
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Fernor çeşidi de oldukça verimli bir çeşittir. 2 yaşlı fernorlarımız en az chandler kadar minik meyve gösterdi.

Chandler 10 verirse,fernor 8 verir.

Fernor çeşidine %5 fernette tozlayıcı dikerseniz,hatta bu tozlayıcıları bahçeye yayarak 1-2 yıl önceden dikerseniz,çok daha güzel olur.Böylece tozlayıcılar büyüsün,erkek çiçek yapsında tozlasın diye beklemek zorunda kalmazsınız.

Bahçenize çok fazla çeşit dikerseniz,hepsiyle ayrı zamanlarda ilgilenmeniz gerekicek.İlaçlamaları,budamaları,hasatları hep ayrı tarihlerde olucak.İşçilik olarak sıkıntı yaratır.Bunu da göz önünde bulundurun.

Şebeke suyunu bir depo yapıp içinde beklettikten sonra damlamalara basarsanız daha sağlıklı olur.

ykaya194 ve ncp1963 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 14:12   #385
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın hayali_26

ibas06 ile irtibata geçin çankırı (imiş çorum değil) tarafında verime yatmış çok harika bir chandler bahçesi olduğunu söylemişti. bir astsubay emeklisi arakadaş yıllar önce ( 12 yıl) fidanlarıda yurt dışından getirerek kurmuş siz o bahçeyi görmeden karar vermeyin.

fernorda yabana atılacak bir cins değil benim bahçem fernor ve tozlayıcısı fernette olarak kurulu şimdilik hiç bir sıkıntım yok ilerde ne olur bilemem. sizin bahsettiğiniz rakımda chandlerde sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum mutlaka bahsettiğim bahçeyi gezin ve bilgi alış verişi yapın derim..

Düzenleyen ncp1963 : 19-06-2013 saat 20:49
Eski 18-06-2013, 14:23   #386
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
bence yabancı çeşit dikme şebin dikebilirsin

sayın cemal61

iyi niyetle miliyetci duygularla yerli çeşitlere yaklaştığınızı düşünüyorum.

benim çevremde şebin bilecik yavuz cinsleri ile kurulu bahçeler var kaman cinslerinden daha düşük verimliler.

chandler fernor v.s gibi cinsler uygun coğrafyalarda bizim tüm yerli cinslerimizden daha verimli siz neye dayanarak yerli cinslerde ısrar ediyorsunuz???

benim sınır bahçemde 6 yaşında yavuz, şebin, bilecik var en fazla meyavsı olan ağaçta 40 tane anca var yani 400 gr meyva alacak ağaç başına 6 yaşında ağaçtan.

ben kendi bahçemde geçen yıl haziran sonu diktiğim yani yaşını bile doldurmamış fernorlardan en az 2 en çok 8 meyva kopardım.

şimdi sizce hangi cins verimli? gözümemi inanacağım kitaplaramı inanacağım? size inanıp güvenip bahçe kuracak arkadaşlara yardımcı olayım derken bir hata yapıyor olamayasınız?? cinsler arası bir karşılaştırma yapabileceğiniz bahçeler varmı neye göre öneriyorsunuz???

Eski 18-06-2013, 14:47   #387
Yeni Üye

Arkadaşlar haziran sonu gibi dikim çukurlarını açtırsam ekim ayı gibi tüplü fidanları diksem su,don,hava riski olurmu ekim ayından sonra sulamam gerekir mi bir fidancı ile görüştüm 15 tl den verebileceğini söyledi chandler ve maraş 18 birde oğuzlar77 dikmeyi düşünüyorum

Eski 18-06-2013, 14:52   #388
Yeni Üye

Arkadaşlar kepçe ile fidan uerlerini açtırdıktan sonra çukurları 3veya 4 ay gibi 1 ila 1.5 metre açık kalsın diyorum dikimi yapacağım zaman taban gübrelemesini yapayım diyorum 7x7 dikim yapayım diyorum tarla dikdörtgen uzun kenar 120 kısa kenar 80 metre tarla iki senedirde ekilmedi inanın kasımda aralıkda dikim yapmaktansa bugün konuştuğum fidancı ekim ayında dikebilirsin tüplü fidanları dedi ama bilemiyorum yanlış bir şeyde yapmak istemiyorum tarlaya şebeke suyunu da gelecek mart nisan gibi alabilirim şimdiden bilgileriniz için teşekkürler

Eski 18-06-2013, 14:59   #389
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
çukurları açtırmadan önce taban taşı için derin bi patlatma çekin ki ileriki yıllarda kökler tabana daha rahat inebilsin.

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 15:11   #390
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Yakın zamanda ben de cevize merak sardım. Sizin sayfanızı işimden fırsat buldukça okudun ve 1 haftada tamamladım. Sayfanızın sıkı bir takipçisi olacağım.
ALLAH iş iştahınızı arttırsın diyorum. Kolay gelsin.

ncp1963 ve yolgezer2001 beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024