agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni627Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2014, 17:09   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susurluk0972 Mesajı Göster
selamlar dere1974. size birkaç sorum olacaktı.1 dönüm kadar alana chandler ceviz dikicez. yerde daha öncesinde inekler otluyordu dolayısıyla tepikti. ben buraya enine boyuna derin patlatma çektim 2gün sonra 7li ile 40 45 cm kadar tekrar karıştırdım.bir hafta 10 gün sonra patlatma ve 7 lilerle tekrar karıştırdım ve 6x8 olarak 35 40 cm çukur kazmayı düşünüyorum.tarla kara toprak yer kemreliydi ama tekrardan kemre getirdim başka ne yapmayı önerirsiniz şimdiden teşekkürler ...yer susurluk ümiteli köyünde
Bahçedeki rüzgar akışını düşünerek, 8 metrelik kısımları hakim rüzgar yönüne bakacak şekilde yaparsanız çok iyi olur. Böylece,ağaçlar büyüyüp bahçeyi kapladığında hava sirkülasyonu sağlamış,antraknoz riskini azaltmış ve tozlamaya katkı sağlamış olursunuz.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:00   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2011
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim.

Metin Bey bahçeniz için sizi kutluyorum, hem sizin hemde ülkemiz adına çok mutlu oldum. Ben Çorum Merkeze bağlı Babaoğlu köyünde 17 dönüm bir arazi üzerine chandler bahçesi kurmak istiyorum. Tarlamızın rakımı tam olarak 603 m. Bu rakım bildiğim kadarıyla chandler için uygun. Fazla vaktinizi almadan birkaç soru sormak istiyorum.

1- Dikim sırasında çukurun dibine attığınız 20+20+20 kompoze gübrenin üzerine köklerle temas etmemesi toprak attınız mı?
2- Tüm yazılanları okudum ama belkide gözden kaçırdım, fidanlarınız tüplü mü yoksa açık köklü fidanlar mı?
3- Gerçek chandler fidanı bulmanın zor olduğu söyleniyor sizin önerebileceğiniz bir satıcı var mı?
4- ABD ve Avustralya'da chandler yetiştiriciliğiyle ilgili izlemi olduğum videolarda yaklaşık yarım metre sırta dikim yapıldığını gördüm bu konuda bir bilginiz var mı?
5- Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla tozlayıcı olarak %5 oranında fernette öneriyorsunuz doğru mudur?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.
Tel: 0506 583 83 55

sonergedik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 06:18   #243
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonergedik Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim.

Metin Bey bahçeniz için sizi kutluyorum, hem sizin hemde ülkemiz adına çok mutlu oldum. Ben Çorum Merkeze bağlı Babaoğlu köyünde 17 dönüm bir arazi üzerine chandler bahçesi kurmak istiyorum. Tarlamızın rakımı tam olarak 603 m. Bu rakım bildiğim kadarıyla chandler için uygun. Fazla vaktinizi almadan birkaç soru sormak istiyorum.

1- Dikim sırasında çukurun dibine attığınız 20+20+20 kompoze gübrenin üzerine köklerle temas etmemesi toprak attınız mı?
2- Tüm yazılanları okudum ama belkide gözden kaçırdım, fidanlarınız tüplü mü yoksa açık köklü fidanlar mı?
3- Gerçek chandler fidanı bulmanın zor olduğu söyleniyor sizin önerebileceğiniz bir satıcı var mı?
4- ABD ve Avustralya'da chandler yetiştiriciliğiyle ilgili izlemi olduğum videolarda yaklaşık yarım metre sırta dikim yapıldığını gördüm bu konuda bir bilginiz var mı?
5- Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla tozlayıcı olarak %5 oranında fernette öneriyorsunuz doğru mudur?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.
Tel: 0506 583 83 55
Teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla cevap vereyim;
1- Evet Gübrenin üzerine 5-6 cm. toprak attım
2- Fidanlarım tüplüydü.
3- Gerçek Chandler fidanı bulmak artık zor değil, chandler adına sertifika verebilen satıcılara hele mavi sertifikalı ise güvenmek gerek.
4- Hele toprağınız biraz ağır tabir edilen tipte ise sırta dikimin gerekli ve çok yararlı olduğuna inanıyorum. Gerçi sonrasında otla mücadele için biraz farklı ekipman gerekebilir.
5- Hayır sadece fernette değil %3-5 fernette ve yine %3-5 franquette öneriyorum.

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 14:42   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2011
ilginiz için teşekkür ederim

sonergedik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 23:05   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2014
*** sizlerden bir sorum olacak ic anadolu bolgesinde yani aksaray.nevsehir arasinda 10 dolum arazim var buraya hangi cesit ceviz dikmeliyim ve kaca kac dikmemlazim ilginiz den dolayi simdiden tesekurler

t.ermis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 22:21   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2013
Arkadaşlar merhaba ben lüleburgaz küçük karıştıranda ceviz ekmek istiyorum fakat fernor mu chandler mi karar veremiyorum kırklareli mayıs ayı en düşük 1990 yılında 1,4c bu koşulda chandler zorlanır mı? Teşekkürler

tunabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 07:13   #247
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tunabey Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba ben lüleburgaz küçük karıştıranda ceviz ekmek istiyorum fakat fernor mu chandler mi karar veremiyorum kırklareli mayıs ayı en düşük 1990 yılında 1,4c bu koşulda chandler zorlanır mı? Teşekkürler
ben lüleburgazın oklalı köyünde ektim. chandler bu bölgeye uygundur.

Yakup Ünal beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 10:41   #248
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Merhaba ceviz bahçesi kuracak arkadaşlar ceviz fidanı üretim ve satışı yapmaktayım 05394323485 Nolu telden bana ulaşan arkadaşlara her konuda yardımcı olabilirim işlerimin yoğunluğunda siteye pek fazla giremiyorum

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 22:08   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Sayın dere1974 bahçeniz güzel olmuş elinize emeğinize sağlık.

bende Mersin Toros eteklerinde 850 rakımlı 3 dönüm bahçeme chandler diktim.
fidanları inegöl den açık köklü aldım ve 7x4 diktim. %5 gibide tozlayıcı olarak fernette kullandım.

ceviz ile ilgili okuduğum tüm kitaplarda ve bu konuda yayın yapan Tarım Tv lerinde izlediğim programlarda dünyanın artık çit sistemine geçtiği dile getiriliyor. Fidanları temin ettiğim İbrahim Balkal bey de bu yönde tavsiyede bulundu. bende tavsiyelerine uydum. bakalım şimdilik umutla gelişmelerini bekliyorum.

Size ve tüm forum üyesi dostlara selamlar.

cemilahmet beğendi.
m.ismet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 20:24   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Merhaba, Ocak 2014 son haftası 85 chandler, 8 fruguette ve 11 adet değişik yerli ceviz fidanı diktim. Sitede çok tecrübeli abilerimin olduğunu görüyorum. Amacım yaptılarımı kısaca özetlemek ve tecrübeli abilerimin yaptıklarımı kontrol edip yol gösterici tavsiyelerde bulunmalarını beklemek.
Öncelikle Cevizleri Hatay-Altınözü İlçesi Hanyolu KÖyünde diktim Rakım 650 m civarı.
Önce tarlayı sonbaharda derin bir şekilde(50-60 cm derinlikte) sürdürdüm.
Aralık ayında kepçe ile 1,5 metre derinliğinde çukur açtırdım. Çukurların dibine birer teneke 2 yıllık yanmış büyükbaş hayvan gübresi koydurdum ve çukurları 40-50 cm kalacak şekilde kapattırdım. Kökü 2 yaşında aşısı 1 yaşında açık köklü ceviz fidaları aldım ve ekimi gerçekleştirdim. Fidanları bir sıra chandler 2. sıra 2 adet chandler ardından 1 adet tozlayıcı sonra 3 adet chandler sonra 1 adet tozlayıcı şeklinde ektim. Ayrıca 9 ceşit yerli cevizi tarlanın bir köşesine deneme amaçlı ektim. Ardında çukur başına 1 teneke(17-18 litre) kadar can suyu ile suladım.
Şimdiye kadar yaptıklarım bunlar
Gelelim yapmayı düşündüklerime;
Öncelikle Mayıs-Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında birer kez fidanları sulamayı düşünüyorum.
Mayıs ayında organik solucak gübresi veya yarasa gübresi vermeyi düşünüyorum
Nisan ayında ve kasım ayında tarlayı cevizlere fazla yaklaştırmadan sürdürmeyi düşünüyorum
Gelecek baharda edindiğim izlenime göre organik gübre verme işine devam etmeyi düşünüyorum.
Bu arada ben Edebiyat öğretmeniyim.
Şimdi sizlerden bilgi ve tecrübelerinizle yaptıklarımı ve yapacaklarımı değerlendirmenizi ve tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum.
Teşekkür eder, saygılar sunarım...

mduran01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 07:39   #251
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

yaptıklarınız gayet güzel ama eksik en önemli olanı toprak tahlilini yaptırmamışsınız ve bu yüzden de kafanıza göre gübre atmayı düşünüyorsunuz. lütfen toprak tahlili yaptırarak önerilerine uyunuz.solucak ve yarasa gübresi yerine hümik asit atabilirsiniz tabi bu da toprak tahlilindeki organik madde oranı ile ilgili. ilk önce tahlil.

Eski 19-02-2014, 13:34   #252
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
3 - 4 göz üzerinden tepe vurumunu yaptınız mı?

ermana beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 18:07   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Tahlil işi haklısınız "ermana" en kısa sürede yaptırmalıyım.
Tepe vurma işi fidan aldığım yer yaptı "ahmettugrul".
Sulama için bahçedeki kuyuyu düşünüyorum suyunu nerde tahlil ettirebilirim bu konuda yardımcı olan olursa memnun olurum.
Mesajıma cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim

mduran01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 19:57   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Hayırlı uğurlu olsun.

kurtbeytr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 07:22   #255
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Cevizlerinizde uyanmalar başladımı arkadaşlar...

Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2014, 12:52   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Cevizlerinizde uyanmalar başladımı arkadaşlar...
1 Mart henüz bir uyanma yok sayın Helot

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 11:14   #257
Yeni Üye

ekrem_63's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Sevgili arkadaşlar forumda bilen varsa mesaj olarakda yazabilirsiniz.Chentler cinsi ceviz ile bahçemdeki cevizleri aşılamak istiyorum (4-5 tane 3 yıllık cevizler var çekirdekten çıkmış) fakat rakım bakımından yüksek yerdeyiz RAKIM:1000 Civarı bizim bölgemizde yetişirmi.Şimdiden çok teşekkür ederim.

ekrem_63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 13:02   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Arkadaşlar 1 dönüm geçen yıl arazime 20 tane pedro 20 tana chandler ceviz fidanı diktim.Bu sene 10 mart itibariyle uyanmaya başladılar. bu normal mi sizce.Bu seneki sıcak havaların etkisi olabilir mi?

kale05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 13:27   #259
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

bence onlar pedro ve chandler değiller malesef.

Eski 10-03-2014, 14:40   #260
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
izmirin sıcağında bile chandler, howard ve kaman cinsi cevizler uyanmaya başlamadı hala

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 21:10   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
bence onlar pedro ve chandler değiller malesef.
arkadaşlar bu cevabınızdan sonra kendime geçmiş olsun dedim ve bir bardak soğuk su içtim.Şimdi yeni fidan mı alayım yoksa ağaçları aşılamak için bekleyim mi? Ne yapayım? Birde bu fidanlar dıştan belli olmazmı hani yapraklarından,sürgünden..

kale05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 22:10   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kale05 Mesajı Göster
arkadaşlar bu cevabınızdan sonra kendime geçmiş olsun dedim ve bir bardak soğuk su içtim.Şimdi yeni fidan mı alayım yoksa ağaçları aşılamak için bekleyim mi? Ne yapayım? Birde bu fidanlar dıştan belli olmazmı hani yapraklarından,sürgünden..
Fidanları aldığınız fidancı ile önce görüşmeniz daha iyi olur. Yeni fidan yerine aşı yapmanızı öneririm. Nedeni ise, kök gelişimi ve gövde yapısı olduğu için fidan hızla büyür ve yeni fidana göre en az bir yıldan fazla kazancınız olur.Bu ay sonuna doğru kalem aşısı yapabilirsiniz, dilçikli (ingiliz aşısı) olanı öneririm, gövdeler kalın ise kabuk altıda yapılabilir ve tutmayanlara haziran sonuna doğru göz aşısı yaparsınız.

Fidanların cinsi dıştan görünümü ile çok zor anlaşılır_ki bu konuda iyi uzman belki cinslerini tahmin edebilir. Meyvesi dışında, gözlerin uyanma ve bilhassa çiçeklenme dönemindeki gözlemlerle fidan cinsi anlaşılabilir.

Örnek vereyim. Geçen sene benim chandler cinsi fidanlar 28 nisan- 8 mayıs arasında dişi çiçek açtı. Literatürde, bahçemin bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre bu dönemde çiçeklenmesi gerekiyor diye okudum.

Kolay gelsin.

horanlı.66 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 09:12   #263
Ağaçsever

Chandler cinsi cevizlerimize Sayın Lilium' un eli değdi, fotoğraflarda görüldüğü gibi yakışıklı oldular.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2014, 09:15   #264
Ağaçsever

Budamadan önce böyleydiler.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2014, 09:26   #265
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Chandler cinsi cevizlerimize Sayın Lilium' un eli değdi, fotoğraflarda görüldüğü gibi yakışıklı oldular.
Sayın dere1974, maşallah cevizleriniz gayet iyi gelişmiş. Lilium'un eli değdiğine göre dahada iyi gelişecekler. Bu arada Lilium'a da selamlarımı iletmenizi isteyeceğim.

Bu yıl ağaç başına aldığınız verimi sakıncası yoksa yazarsanız, bilgilenmiş oluruz.

Kolay gelsin.

Eski 21-03-2014, 11:51   #266
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın dere1974, maşallah cevizleriniz gayet iyi gelişmiş. Lilium'un eli değdiğine göre dahada iyi gelişecekler. Bu arada Lilium'a da selamlarımı iletmenizi isteyeceğim.

Bu yıl ağaç başına aldığınız verimi sakıncası yoksa yazarsanız, bilgilenmiş oluruz.

Kolay gelsin.
Ağaçlarımın 5. yılında, hiç bir koruma tedbiri almadığım için ( ceviz iç kurdu, güneş yanıklığı gibi etkenlerle) çok dökülme ve zayiata rağmen ağaç başı ortalaması 3 kilogram kuru kabuklu cevizdir.

Eski 21-03-2014, 12:06   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014
Sayin Dere1974, masallah bahceniz harika gözüküyor. Allah emeklerinizin karsiligini almayi nasip etsin.

akikem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 13:06   #268
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ağaçlarımın 5. yılında, hiç bir koruma tedbiri almadığım için ( ceviz iç kurdu, güneş yanıklığı gibi etkenlerle) çok dökülme ve zayiata rağmen ağaç başı ortalaması 3 kilogram kuru kabuklu cevizdir.
Sayın dere1974, teşekkür ederim.

Arkadaşlar, sayın dere1974'nin verdiği bilgiler büyük ceviz bahçesi kuracaklara ve kurmuş olanlar için çok önemli uyarı niteliğinde. Belki üç beş dekar için önemli olmayabilir ancak büyük bahçe tesis edenler veya tesis edecekler, ileride bakımını kendisi yapamayacak yani bakımını eşe dosta bırakacak olursa bu işe girmelerini hiç tavsiye etmem. Dikimden itibaren 5.yılına kadar ayrı bakım ister 5. yılından sonra ise ceviz hastalıklarını (ceviz iç kurdu, güneş yanıklığı) gibi hastalıklara karşı etkin mücadele gerekir ve ayrıca verim artırmak için budama yapması gerekir. Zira "ceviz fazla bakım istemez" sözlere itibar edilmemeli. O eski yerli cevizlerde kendi kendine oluyordu, ancak verimi yüksek yabancı cinslerde hastalıklara karşı mutlaka zamanında ve bilinçli etkin mücadele edilmeli.

Sayın dere1974 işinden dolayı bakım işlerini takip edemediğini biliyorum, halbuki yapabilseydi 5. yılında en az ortalama 8-10 kg/ağaç verim alması gerekliydi. Umarım önümüzdeki yıllarda bahçeye ayıracağı zamanı kendisine ayırır. Dolayısıyla olması gerekli verimi alabileceği umuduyla kolay gelsin derim.

dere1974, sedatkso ve akikem beğendi.
Eski 21-03-2014, 13:27   #269
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Sayın dere1974,
Yanılmıyorsam 10x10 metre mesafe ile dikilen bahçe.
Sizin 5. yılına giren bahçeniz için, uyguladığınız mesafe ile ilgili görüşünüz nedir?

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 13:42   #270
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın dere1974,
cevizlerdeki dökülme, çiçeklenme döneminde olduysa sebebini ben şuna bağlıyorum. Ya tozlayacı ağaç sayısı yetersiz ya erkek çiçek henüz açmadı (frangeute tozlayıcı 7. yılından sonra erkek çiçek açar duyumlarını alıyorum) veya varda çiçeklenme zamanı aşırı yağmurlardan etkilenip dişi çiçekler ve erkek polenler döküldü ( yani tutmadı). Meyve tuttuktan sonra döküldü ise bakır çinko gibi mikro element eksikliği veya hastalık olabilir.

Güneş yanıklığı için en kolay önlem ağaçlara kaolin kili uygulaması yapmaktır. Bu konuda sayın lilium'un deneyimleri var Siz'e tavsiye etmiştir. Ben konuyu arkadaşlara bilgi olsun diye araya ekledim.

sedatkso ve akikem beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 21-03-2014 saat 14:15

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024