agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Kuşburnu, Yabani Gül (Rosa canina) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/4570.htm)

aydemiraydın 15-08-2015 16:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1397079)
dikensiz kuşburnu diktim 3 adet. ilk senesi çiçek açtılar fakat meyveleri bu resimdekiler gibi olmadı. kuru böcek gibi bişey. ilk meyveleri böylemi oluyor. sonradan iyi bişeyler olacakmı.

umarım cevap veren olur.

Lonicera 15-08-2015 16:46

Cinsini biliyor musunuz? Bazı türleri tozlayıcıya ihtiyaç duyuyor. Bendekiler 2 yaşında meyve tutumuna başlamışlardı.

Dikensiz deyip ahududu gibi yumuşak dikenli gönderenler de oluyor. Bendeki rosa canina. Kendine verimli bir tür. Fakat dikeni kıyamet gibi üzerinde.

Bir de rosa rogusa türü var elimde, hafif tüylü dikenli. Yaklaşık 5 yaşında ama hiç meyve tutumu olmuyor. Kuruyup düşüyor üzerinden. Belki sizdeki rosa rogusa türüdür.

aydemiraydın 17-08-2015 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1402154)
Cinsini biliyor musunuz? Bazı türleri tozlayıcıya ihtiyaç duyuyor. Bendekiler 2 yaşında meyve tutumuna başlamışlardı.

Dikensiz deyip ahududu gibi yumuşak dikenli gönderenler de oluyor. Bendeki rosa canina. Kendine verimli bir tür. Fakat dikeni kıyamet gibi üzerinde.

Bir de rosa rogusa türü var elimde, hafif tüylü dikenli. Yaklaşık 5 yaşında ama hiç meyve tutumu olmuyor. Kuruyup düşüyor üzerinden. Belki sizdeki rosa rogusa türüdür.

evet. bendekide rosa rugusa. çok övülüyor diye bu çeşitten aldım. 3 adet fakathiç kızaran meyve yok. çiçek açıyor. kupkuru bişey oluyor. rengi hiç kızarmıyor. o zamam söküp atalım boşuna bakmaya değmez. bizim yazımızı okuyanlarda bunu göz önüne alıp boşuna heveslenmesinler.

Lonicera 17-08-2015 14:36

Yabancı kaynakların bazılarında çapraz tozlaşma ile meyve tutumu olabileceği yazıyor. Ben de o kadar zaman emek harcadım, söküp atmak içimden gelmiyor. Nihayetinde bir meyvesini bile göremedim. Evvelki yıl el ile tozlaşma yaptım ama nafile. Alırken çok iyi araştırmak lazım, ama maalesef biz bunu yapmayıp adete balıklama atlıyoruz. Gözümü karartıp ben de söksem mi acaba?

Sonul 22-08-2015 08:39

Sayın Lonisera,
Bahçemde bol miktarda doğal kuşburnu var. Meyveleri de iyi. İsterseniz dilediğiniz kadar alabilirsiniz. Ben Antalya'dayım. İyi günler.

Lonicera 22-08-2015 13:17

Çok teşekkür ederim Sn Sonul. Canina cinsi kuşburnumuz ihtiyacımızı fazlasıyla karşılamakta.

Siz marmelat veya çay dışında farklı şekilde de tüketiyor musunuz kuşburnunu?

aydemiraydın 22-08-2015 13:53

o zaman kuşburnunun yabanisi fidancıların sattığı kültür formundan daha iyi.

Lonicera 23-08-2015 14:50

1 Eklenti(ler)
Bence de yabanileri çok daha dayanıklı ve verimliler. Rosa rogusa 2.kez çiçeğe durdu ama meyve bağlayacağını sanmıyorum yine. Biraz demir eksikliği de var bunda ama gözden çıkaracağım için uğraşmıyorum.

aydemiraydın 24-08-2015 10:42

Rosa rogusa , efsanesinin çöküşü. fidancılar fidanları sattı , meraklılar dikti.
bir Türkiye klasiği tekrar söküldü. balkonculara red globe fidanı satmak yeni trend.

aydemiraydın 26-08-2015 12:03

fakat ben yılmadım. hollanda ithal kuşburnu, dikenli ve dikensiz kuşburnu 3 çeşittende sipariş verdim.

aydemiraydın 27-08-2015 12:33

bugün ithal hollanda Rosa rogusa fidanım geldi. daha önce diktiğim yerli üretim Rosa rogusalara hiç benzemiyor.

aydemiraydın 31-08-2015 08:40

bu hafta sonu dağda kuşburnu topladım. yamaçlarda hemde yabani şu hakir görülen kuşburnunu. muhteşemdi. toplamak çok tehlikeliydi fakat değdi.
bizim arazideki rosa rugosalarda tık yok. çiçek açıp dökülüyorlar. : )

aydemiraydın 31-08-2015 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1403468)
Çok teşekkür ederim Sn Sonul. Canina cinsi kuşburnumuz ihtiyacımızı fazlasıyla karşılamakta.

Siz marmelat veya çay dışında farklı şekilde de tüketiyor musunuz kuşburnunu?

önce kaynatılıp sonra sirkesi yapılıyormuş sanırım. araştırıyorum. sirkesini yaparsak çok faydalı olacağına inanıyorum.

aydemiraydın 31-08-2015 14:14

kuşburnunu değirmende öğütüp kapsul halinde kullanılırsa eklem hastalıklarında çok başarılı olduğu belirtiliyor. **** yoğurt benzeri gıdalara katılması öneriliyor.
ev şartlarında havanda dövüp kullansak nasıl olur diyorum.

Lonicera 31-08-2015 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1405148)
önce kaynatılıp sonra sirkesi yapılıyormuş sanırım. araştırıyorum. sirkesini yaparsak çok faydalı olacağına inanıyorum.

İnşallah tarife ulaşırsınız. Marmelat çok zahmetli. Sirkesi oluyorsa harika olur.

aydemiraydın 31-08-2015 16:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1405247)
İnşallah tarife ulaşırsınız. Marmelat çok zahmetli. Sirkesi oluyorsa harika olur.

Feridun konak , kuşburnu sirke tarifi nette vidyolu var.

Muda 31-08-2015 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1405281)
Feridun konak , kuşburnu sirke tarifi nette vidyolu var.

https://www.youtube.com/watch?v=uGU9oK2Ta8U

Lonicera 31-08-2015 16:43

Zor bulunur diye düşünüyordum ama internette pek çok tarifi varmış oysa. Benim bulduklarım içerisinde en basit olanı şuydu:

Kuşburnu Sirkesi tarifinin malzemeleri

2 su bardak kuşburnu
1,5 litre su
1 çay kaşığı tuz
1 kahve fincanı sirke

Kuşburnu Sirkesi tarifinin yapılışı

Tencereye ezdiğimiz ve çekirdekleri ile kusburnuları koyun ve üzerine 1 litre su koyup kaynatın. Soğuttuğunuz kuşburnuyu büyük bir cam kavanoza alın. Üzerine kalan suyu koyun. Sirke ve tuz katıp tahta kaşıkla karıştırın. Bir ay içinde sirkeniz hazır. Mutlaka her gün tahta kaşıkla karıştırın. Afiyet olsun.

Lonicera 20-01-2016 13:28

1 Eklenti(ler)
Canina türü 4.yaşına girecek olan tek kök kuşburnumuzun hasadı bitti. Meyvelerin tamamı hafif yumuşayınca topladık. Ardından biraz sert şekilde budamasını da yaptık.

Resimdeki kap 2 kg. lık bir yoğurt kabı. Bunun gibi 3 tane dolu dolu eşe dosta dağıtıldı. Neyleyim rogusa' yı:)))

Asoo 15-12-2016 14:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan (Mesaj 184187)
Merhaba.

Çanakkale deki tarlamın kenarlarına çit olarak Kuşburnu dikmeye karar verdim.

1000 adet kadar fide lazım olacak. Kaça ve nereden temin edebilirim.?

Selamlar.

Ben de şu an bahçemin etrafını kuşburnu ile çevirmek istiyorum. Kararınızı uygulayabildiniz mi? Sonuçları hakkında kanaatleriniz nedir?

Selamlar.

Muda 15-12-2016 16:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asoo (Mesaj 1489669)
Ben de şu an bahçemin etrafını kuşburnu ile çevirmek istiyorum. Kararınızı uygulayabildiniz mi? Sonuçları hakkında kanaatleriniz nedir?

Selamlar.

Ben de bahçenin etrafına bizim mayıs gülü dediğimiz Isparta ile meşhur kokulu gül dikmeyi düşündüm. İsterseniz bir kısmını bu şekilde yaparsınız. Aşılması zor bir çitiniz olur. Hem de güzel bir yeşil mayıs ayında kokan gülleriniz olur.

Muda 15-12-2016 17:36

Afyonkarahisar Başmakçı, dinar vs. gül bahçelerinin fotoğrafını çekebilseydim daha iyi idi. Aşağıdaki linkler yardımcı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=pUdO54ihSzc

Gülün Hikayesi | GülKent32

muratcolak 25-05-2017 02:29

Rosa rugosa aldim netten.Amasya merzifona diktik.Diker dikmez cicek acti ve bir tane simdilik :) Kusburnu olgunlasiyor.Eger yazi bu sekilde verimli gecirirse aldigimiz yerden fidan temin edip cogaltacagiz.

aydemiraydın 25-05-2017 07:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak (Mesaj 1508233)
Rosa rugosa aldim netten.Amasya merzifona diktik.Diker dikmez cicek acti ve bir tane simdilik :) Kusburnu olgunlasiyor.Eger yazi bu sekilde verimli gecirirse aldigimiz yerden fidan temin edip cogaltacagiz.

belki sizin ikliminiz uygundur başarılı olursunuz. benim 2 denememdede sonuç sıfır rosa rugosa ya veda ettik. rosa canina ile yolumuza devam ediyoruz.

Lonicera 25-05-2017 12:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak (Mesaj 1508233)

Tebrikler, bir de yakın çekim resim ekleyebilseniz çok güzel olacak.

muratcolak 26-05-2017 14:51

iki gündür bahçeye inemedim.Hemen çekip göndereceğim

Lonicera 27-05-2017 18:10

Şimdi kendi bahçe sayfama resim yükledim, herhangi bir sorun yok sistemde.

muratcolak 28-05-2017 09:13

1 Eklenti(ler)
dün akşam çektim.Bir tane kuşburnumuz..Eğer yaz boyu vermeye devam ederse ekim kasım aylarında bol miktarda fidan edineceğiz..
Bununla beraber aldığımız Rosa canina larda şu anda bir şey yok.

Lonicera 28-05-2017 13:03

O meyvenin daha tutup tutmadığı tam belli olmaz şimdi. Bizdekilerde bu aşamaya kadar geliyor,daha sonra kuruyup dökülüyorlar. İnşallah sizinki tutar da bir ilk olur. Rogusa' nın en büyük sorunu tozlayıcı istemesi.

muratcolak 28-05-2017 14:59

Bunu bilmiyordum.Tozlayisi sorununu nasil asariz.Sonucta bu urunu yetistirenler vardir.Turkiyemizde bunu yetistiren ve teknigini isteklerini cozen yokmudur..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024