agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Kuşburnu, Yabani Gül (Rosa canina) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/4570.htm)

Derya Özen 02-06-2007 11:34

Kuşburnu, Yabani Gül (Rosa canina)

1 Eklenti(ler)
Kuşburnu ile ilgili bilgilerimizi bura da paylaşalım. Mesela kuşburnu resimleri ekleyip, marmelat tarifleri ve kuşburnu faydaları üzerine konuşabiliriz.
Bazı kırsal kesimlerde tarlaların sınırlarına kuşburnu dikerler. Hem içeri hayvanlar girip dikilen ürünleri yemesinler diye, ( Bir şekil de doğal koruyucu yapmış oluyorlar ) hem de ürününden faydalanmak için. Biz de küçüklüğüm de bir tarlamızın kenarına kuşburnu dikmiştik. Kuşburnu'nun marmelatı'nın şeker hastalarına iyi geldiği söylenir halk arasın da. Lezzeti de gerçekten harika.
Çiçekli Kuşburnu ağacı resmini. Sefergirişen galeriye yüklemiş resmi oradan aldım.

Eklenti 12863

dal 02-06-2007 12:29

kuşburnu

Mesela bir soruyla başlayabilirim kuşburnu çelikle üretilebilir mi gül gibi?

Derya Özen 02-06-2007 12:56

Evet üretilebiliyor. Bizim tarlanın kenarına diktiğimiz bazı kuşburnu fideleri çelik di. Ve onlardan da tutan epey oldu.

dal 02-06-2007 13:02

O zaman bugün ilk işimiz bir kuşburnu bulup fide için çelik almak sonrada onları petlere dikip büyütmek:)Bizim bahçede yok ta babam soruyordu iyi oldu.Çevreye bi bakınayım ben..

Derya Özen 02-06-2007 13:24

Ben bir gün sana getireyim. Ben Ankara da çalışıyorum. Gelip benden alabilirsin.

dal 03-06-2007 12:35

aa! Çok teşekkür ederim olabilir ****** bağlantıya geçebiliriz en azından kuşburnu aramamış olurum :)

Derya Özen 06-06-2007 08:58

Sevgili Dal. Sana kuşburnu fidesi sözüm var. Fakat bilen kime sorduysam bu mevsim de kuşburnu tutmaz dediler, çünkü tam çiçeklenme zamanı. Kuşburnu için en uygun dikim zamanı, Mart ayı imiş. Ben senin için bir kaç dal fideleyeceğim. Tutar sa mart'ı beklemeden getiririm.

cemal.S 06-06-2007 10:53

Günaydın!

İşin içinde kuşburnu olunca bende bundan 10 yıl önce yaptığım bir deliliği müsadenizle daha sonra sizlerle paylaşacağım. Sanırım ekimi dikimi ve köklendirilmesi konusunda biraz bilgi dağarcığımda birşeyler kalmış.

Saygıyla kalın.

apo9816 07-06-2007 14:43

arkadaşlar ben geçen sene topladım kuşburnu. kuruttum ve çayını yaptım fakat tadı hiç yoktu aca başka bir işlemmi yapmak gerekiyor önce

nartsawa 07-06-2007 16:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi apo9816 (Mesaj 114661)
arkadaşlar ben geçen sene topladım kuşburnu. kuruttum ve çayını yaptım fakat tadı hiç yoktu aca başka bir işlemmi yapmak gerekiyor önce

Ben yıllardır kahvaltıda çogunlukla çay yerine doğadan toplanmış kuşburnu çayı içiyorum. sanırım Çernobil faciası :mad: ndan beri ;) Elinizdeki gerçekten kuşburnu ise kuşburnuları ilk kez çay yaptığınızda pek fazla renk tad ve koku elde edemeyebilirsiniz (gerçek dogal kuşburnu boyalı içeceklerden farklıdır ve çok fazla renk beklentiniz de olmasın)
Bir öneride bulunabilirim, demliğinizdeki kuşburnuları atmayın tekrar demleyin. sonuç farklı olacaktır.

nevsune 17-06-2007 11:01

2 Eklenti(ler)
Cahilliğimi!! mazur görün ama bu resimdekiler kuşburnu olabilir mi? Bu sabah parkta keşfettim, eğer öyleyse yarın sabah erkenden çelik (ç)almaya gideceğim.

Derya Özen 18-06-2007 09:54

Nevsune teyze evet onlar kuşburnu. Ama sen çelik çalmak için kendini riske atma. :) Ben sana diker getiririm. Hatta güzün bir ara siz, ben ve Yücel Bey köye kuşburnu toplamaya gidelim. Zaten Dal arkadaşımıza da sözüm var ona da kuşburnu dikeceğim. Fakat kuşburnu dikim mevsimi şimdi değil. Ben sizin için o işi halledeceğim merak etme sen.

nevsune 18-06-2007 10:47

Tamam Derya'cığım. Zaten forumda okuduklarımdan sonra sonbaharı beklemem gerektiğini öğrenmiştim. Yok korkma, çalmak işin şakasıydı. Parkın bahçıvanı var, ondan isteyecektim zaten;)

aysemelike 18-06-2007 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 118875)
Cahilliğimi!! mazur görün ama bu resimdekiler kuşburnu olabilir mi? Bu sabah parkta keşfettim, eğer öyleyse yarın sabah erkenden çelik (ç)almaya gideceğim.

Ben emin olamadım kuşburnu olduklarından. :confused:
Tüm bitkiyi görebilseydik keşke. Bunlar gülün çiçek sonrası, meyvesi **** tohum kapsülü diyebiliriz.
Ama kuşburnu rosa canina nın meyveleridir. Küçük yapraklı, yalın kat çiçekli bir sarılıcı, doğal ortamlarda büyük çalı görüntüsü veren yabani gül türüdür.(BKZ. mesaj no:1 fotosu)
Meyveleri yeşilken aynı fotoğraftaki gibidir.
Eğer siz bunları tarifteki gibi **** 1 nolu mesajdaki gibi bir bitkiden aldınız ise kuşburnudur ama parktaki herhangi bir gülden ise, sarmaşık gülü bile olsa değildir....
Selamlarımla

Derya Özen 18-06-2007 14:58

Ayşemelike hanım, kuşburnu'yu çok iyi tanıyan biri olarak, yukarı da ki resmin kuşburnu olduğundan eminim. Yaprak yapısını da meyvesini de iyi tanırım.

nevsune 18-06-2007 15:49

Aysemelike'ciğim, Derya'cığım

Fotoğraf makinem olmadığı için bitkinin resmini koyamadım. Ama geniş ve büyük bir çalı formundaydı. Çiçekleri de dökülmüş olduğu için yukardaki resme benzeyip benzemediğini bilemiyorum. Yıllardır aynı semtte oturmama karşın, bu yıl her bitkiye farklı gözle baktığımdan yeni keşfedebildim. Bahçıvanı bulduğumda bir sorayım bakayım neymiş.

kusburnu 22-06-2007 00:00

merhabalar ******* kusburnu bu cunku benim bahcemdede iki uc cins kadar kusburnu var birinin meyveleri aralik ayina kadar olgunlasip dusuyor digerleri ise daha yeni dokulduler yani hala gecen senenin meyveleri kurumus sekilde tuketime hazir:) belki bununda cinsi farklidir diye dusunuyorum, bu arada elde yapilan recelini herkese tavsiye ediyorum harika bir lezzeti var.

Derya Özen 22-06-2007 09:29

Kuşburnudan reçel yapıldığını bilmiyordum. Olgunlaşan meyvelerini neden toplamıyorsunuz? harika marmelatı oluyor.

nevsune 25-06-2007 20:35

Evet kuşburnu imiş

Resimlerini koyduklarım kuşburnu imiş.Bugün parkta bahçıvanla karşılaştım. Kuşburnu olduğunu öğrendim. "güzün kırmızı, kırmızı açar, sen gel istediğin kadar ye" dedi. Çok şekerdi. Bakalım artık güz olunca mide fesadından ne hale gelirim.

Antaios 26-06-2007 00:26

peki kuşburnunu çelikle çoğaltırken hormon kullanmaya ihtiyaç olduğunu duydum ne kadar doğru acaba direk odun dal çelikleriyle hormonsuz üretilebilir mi??Köklendirme için ne gibi uygulamalar yapılmalıdır??

Antaios 27-06-2007 14:46

Bakalım Ne kadar kuşburnu Türü varmış :)

1 Eklenti(ler)
Seçelim içinden.. ;)

Antaios 27-06-2007 14:50

Bi kaç Resim bakalım öğrenelim..

4 Eklenti(ler)
resimler..

Derya Özen 27-06-2007 14:57

Yabani kuşburnu ile rosa rugosa arasında karşılaştırma.

YABANİ KUŞBURNU İLE ROSA RUGOSA ARASINDA KARŞILAŞTIRMA.

Son 3 yıldır Rize’nin Derepazarı ilçesinde denenen ve başarılı sonuçlar veren Rosa Rugosa türü Kuşburnu ile,
bugüne kadar ülkemizde bilinen kuşburnu olan Rosa Canina arasındaki kıyas
şöyle:

ROSA CANİNA

Ortası tüysü kılçıklarla dolu olup mamul üretiminde bu kılçıklar büyük problem çıkarmaktadır. Ayrıca bu kılçıklar kuşburnunun meyve olarak tüketilmesini zorlaştırır.
Haziranda çiçek açar, Ağustosta meyve oluşumu ile yılda bir defa meyve verir.

Meyve iriliği ortalama 0,65cm3 olup şekli kızılcığa benzer.

Kış donlarına, aşırı sıcaklara, susuzluğa mukavemetlidir.

Bitkinin her yerinde bulunan çengelli dikenler hasadı zorlaştırır.

Meyveler çalının her tarafına dağılmış vaziyette tek tek olduğundan hasadı zordur.

İlk ürünü 3. yıl verir.Tek yıllık sürgünde meyve olmaz. Asıl verime ise 5.yıl yatar.

Yılda bir defa meyve alındığından dekara verim düşüktür.

Bitki ocak çapı ortalama 2,m olduğundan dekara daha az sayıda ocak tesis edilir.(3m*2m ara gb.)

Dikenli yapısı açık arazide çeper bitkisi olarak kullanılmaya müsaittir.

Uçuk pembe renkli taç yaprakları (çiçekleri) küçüktür.

Endüstrisi için istenilen özellikleri daha azdır.

Soğuklama ihtiyacı vardır.

Polen bolluğu ile 1 ay boyunca arıları kendine çeker.

ROSA RUGOSA

Tüysü kılçıklar kesinlikle yoktur. Meyve sadece et ve çekirdekten oluşur.

İlki mayıs ortasında olmak üzere 4 kez Çiçek açar.Sonuncusu Kasım sonunda olmak üzere 4 kez meyve verir.

Meyve iriliği 1,5cm3 olup şekli küçük domatese benzer.

Kısa süreli donlardan etkilenmese de Ilıman iklimi sever. Yıl içine dağılmış düzenli bir yağış rejimi ister.

Dikenleri düz,sık ve küçüktür. Bir yıllık sürgünde ise zararsızdır. Bu özellikleri ile dikenleri hasada zorluk çıkarmaz.

Meyveler sürgün uçlarında salkımlar şeklinde olduğundan hasadı kolaydır.

İlk ürünü birinci yıl verir. Asıl verime 3. yıl yatar.

Yılda 4 defa meyve alınabildiğinden dekara verim yüksektir.

Bitki ocak çapı ortalama 1,5m olduğundan dekara daha çok sayıda ocak tesis edilir. (2,5m*1,5m ara vb.)

Dikenli ama sıska yapısıyla bahçe aralarında çit olarak kullanılabilir.

Çiçeğinin taçyaprakları iridir. Çingene pembesi renkte olup, güzel görünüşü süs bitkisi olarak bahçe önleri ve yol kenarlarında değerlendirilebilir.

Laboratuar verilerine göre kuru madde miktarı, şeker ve C Vitamini oranı daha fazladır.

Soğuklama ihtiyacı yoktur.

Polen bolluğu ile aralıklarla yılda 4 ay boyunca arıları kendine çeker.

Kaynak: http://www.biriz.biz/kusburnu/karsilastirma.htm

Derya Özen 02-07-2007 12:34

1 Eklenti(ler)
Bu güzellikler birkaç ay sonra olgunlaşacak, bizler de birlikte toplamaya gideriz inşallah.

Yamaha 25-07-2007 12:34

KUŞBURNU - Rosa rugosa (Doğu Karadeniz-Rize)

Selam, değerli KUŞBURNU Sevenler

Ülkemizde yeterince tanınmayan Rosa Rugosa tür kuşburnu hakkında aşağıda verdiğim linkte detayları ile inceleme ve bilgi edinme imkanı bulacaksınız. İlgili siteyi hazırlayan ve bilgileri aktaran değerli kuşburnu araştırmacımız sayın Cengiz ÇİFTÇİ’ye teşekkür ederiz.

İlgili Link : http://www.biriz.biz/kusburnu/index.htm

Rosa Rugosa tür kuş burnunun bilinen diğer kuş burnu türlerinden çok farklılıklar göstermektedir. Özellikle yılda 4 kez meyve vermesi, kılçıklı olmaması, eti dolgun ve meyvenin iri olması, bol çekirdekli olması, dikenleri yumuşak olması, meyvelerinin dal tepelerinde bir arada olması gibi ayıran özelliklerinden bazıları. Bu nedenle ormanlık alanlarda, çalılıklarda doğal olarak yetişen kuşburnundan ayıran önemli özellikler bulunmaktadır.

Araştırmacımız sayın Cengiz ÇİFTÇİ’nin Rize’de yaptığı deneme bahçelerini gezdim, inceledim ve çok olumlu sonuçlar verdiğini gördüm. Rosa Rugosa tür kuşburnu Rize’nin iklim koşullarına tam uyumlu olduğu çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesine yeni bir alternatif ürün olarak bölge halkına ekonomik bir değer kazandırmıştır. Halen üretim çoğaltılması için Rize ve diğer vilayetlere de fidan satışı yapılmaktadır. Rize’de kendi yaptığım deneme bahçemde Rosa Rugosa aşılı kuşburnundan çok olumlu sonuçlar almış bulunmaktayım. Tüm üreticilerimize tavsiye ediyorum.

Herkese iyi çalışmalar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Derya Özen 25-07-2007 13:11

Sayın Yamaha, meyve ağaçları başlığında kuşburnu bölümü vardı. Bahsettiğiniz kuşburnu türü ile ilgili de bilgileri aktardık zaten. Keşke birde o bölüme baksaydınız, aynı konuyla ilgili iki başlık oldu.

Yamaha 26-07-2007 09:22

Kuşburnu Hk.

Selam, sayın Derya ÖZEN

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Söz konusu yazımın “Bitki Dünyası” bölümündeki “Kuşburnu” başlığı altında gerekli açıklamalarımı ilave etmek istedim. Ancak, her nedense yanıtla bölümüne yazdığım yazıyı göndermeme rağmen ilgili başlığın altında bu yazımı göremedim. Bu nedenle “yeni konu aç” başlığı altında göndermek zorunda kaldım.

Söz konusu yazımın ayrı bir başlık altında sehven göndermiş olmam çok yadırganacak bir durum değildir. Yazımın bahsettiğiniz “Ağaçlar” bölümündeki “Meyve ağaçları” başlığı altında olmamış olsa bile sakınca doğurabilecek bir içerik bulunmadığı düşüncesindeyim. Bu hususa rağmen yazımın gerekirse “ağaçlar” bölümündeki “meyve ağaçları” başlığı altında Admin tarafından birleştirilebilir.

Bu durumum sayın okuyucularımızın ve Adminin takdirine sunuyorum.

Saygı ve sevgilerimle, herkese iyi çalışmalar.

Derya Özen 26-07-2007 10:17

Siz yazılarınızı yazdıktan sonra, konuyu yanıtla yı tıkladıysanız, yazdıklarınız silinmiştir. Bilgilerin çok fazla dağılmaması için, forumda aynı konuyla ilgili bilgileri tek başlık altında topluyoruz. Yani kuşburnu ile ilgili bilgi arayan arkadaşların, iki ayrı başlığı da okuması biraz daha fazla zamanlarını alır. Bu yüzden, keşke diğer başlığa yazsaydınız dedim. Yoksa verdiğiniz bilgilere hiç bir itirazımız olmadığı gibi, ilginiz bizi memnun bile eder.:) . Biz konu ile ilgili birikimlerinizin devamını okumaya hazırız.

hatkobi 08-08-2007 00:45

Merhabalar, Rosa rugosayla tanıştım ve Rizeden kargoyla epey çıplak köklü fideyi Eskişehire getirttim.Köyümüzde yetiştirmeye çalıştık.Biraz nazlılar.Bir kısmı kurudu.Toprak çorak,kışları soğuk.Tavsiyelerinizi zevkle izliyeceğim.Esenlikler dilerim.

yasarulutas 14-08-2007 23:09

Bu sene kuşburnular erken olgunlaşacak galiba. Havalar çok sıcak. Bahçedekiler renk değiştirdi, sıra dağdakilerde. Ama toplaması çok sıkıntı. Bu işin kolayı yokmu? Ayrıca birde sarı çiçek açanları var. Onlarda kuşburnu olmuyor, meyvesi toplanmıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024