agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Leylak (Syringa sp.) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/4247.htm)

ceviz ağacı 03-05-2007 10:57

Leylak (Syringa sp.)

2 Eklenti(ler)
Çok güzel açan ve en az 2 metre etrafına şahane kokular saçan bir bitki.Antep'te tam zamanı.

çiçeksever 03-05-2007 11:30

ben 2 sene önce ağacın kökünden çıkan sürgünden köklü olarak 2-3 tane ektim.Fakat çiçek açmıyor.Geçen sene açmadı.Bu sene ümitlendim yine yok.Sebebi ne olabilir.Aşı yapmak mı gerekiyor.

ceviz ağacı 03-05-2007 11:33

sevgili çiçeksever
gerçekten niye açmadığını bilmiyorum bunlar bizim sitenin yollarına ekilmiş kimse bakmıyor su bile verilmiyor ama çok güzel açıyorlar

limon 03-05-2007 13:11

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 100945)
ben 2 sene önce ağacın kökünden çıkan sürgünden köklü olarak 2-3 tane ektim.Fakat çiçek açmıyor.Geçen sene açmadı.Bu sene ümitlendim yine yok.Sebebi ne olabilir.Aşı yapmak mı gerekiyor.

Leylak güneşli yeri ve kireçli toprağı seviyor. Belki açmak için yeterli olgunluğa erişmemiştir. Ben bu sene güllerim için aldığım çalı formunda çiçek açan bahçe bitkilerine de uygun olan gübreden koydum dibine. Leylağım da ufak olmasına rağmen çok güzel açtı. Ggüllerim de tomurcuk doldu. Sanırım uygun bir gübre ve bol güneş alan bir yer sorununuzu çözecektir. Sevgiler...

Telefonla çektiğim için biraz parlamış ama leylağım işte bu :)
Eklenti 10126

limon 03-05-2007 13:17

Biraz önce de bahcevan.com dan budama ile ilgili şunu öğrendim. Leylaklar çiçekleri bozulmaya başlayınca çiçeğin altındaki ilk yapraktan budanırmış ve bir daha budama yapılmazmış. Böyle yapıldığı taktirde gelecek sene daha çok açarmış. Benim resimdeki açmayan dallar yanlış zamanda budadığım için açmamış demekki. Güllerle beraber budamıştım yanlış yapmışım...
Sevgiler...

DevrilgenKayik 03-05-2007 22:07

Cevizağacı ben de daha dün forumda leylak için arama yapmıştım çünkü bizim bahçede de olduğunu bu sene muhteşem çiçekler açınca farkettik. Ufak çalıda o kadar bol oldu ki kesip konu komşuya hediye ettik. Ben her ne kadar erguvan olmadığından eminsem de etrafta bir sürü kişinin bunu erguvan zannettiğini öğrendim! Renk benzerliği ve aynı dönem açması herhalde ama ikisinin alakası yok. Zaten bir başlıkta 2sinin beraber farkı gösteren fotoğrafı var.

Aslında doğrusunu söylemek gerekirse ben de kelebek çalısı sandım ilk, dedim bu zamanda nasıl açıyor bunlar. Bu arada bizim bahçedeki erguvan maalesef beyaz çiçekli çıktı, bu başka bir çeşit herhalde oyle değil mi?

limon 09-05-2007 22:23

Leylağımın çiçekleri bozulmaya başladı. Yarın çiçeğinin altındaki ilk yapraktan budamayı düşünüyorum. İnşallah seneye her dalı çiçek açacak :)

akon 12-05-2007 19:02

sayın limon bozulma derken neyi kastediyorsunuz.benimde leylak varda çiçekli şu anda ve henüz çiçekler kurumadı.biraz açarmsıınz olayı cok teşekkurler

gilan 12-05-2007 22:16

Alt ve yan dallardan çelik alarak üretebilir miyim leylağı? Bahçede bir o eksik kaldı, o da gelsin :)
Mevsim biraz geçti sanırım ama denemek istiyorum yine de.

bilgekaan 13-05-2007 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 103685)
Alt ve yan dallardan çelik alarak üretebilir miyim leylağı? Bahçede bir o eksik kaldı, o da gelsin :)
Mevsim biraz geçti sanırım ama denemek istiyorum yine de.

Ben dip sürgünlerinden üretmeyi başardım.

limon 13-05-2007 15:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akon (Mesaj 103642)
sayın limon bozulma derken neyi kastediyorsunuz.benimde leylak varda çiçekli şu anda ve henüz çiçekler kurumadı.biraz açarmsıınz olayı cok teşekkurler

Bozulma derken canlılığını yitirip solmaya başladığından bahsettim. Bozulan çiçeğin hemen altındaki yapraktan budanırmış leylak ve bir daha budanmazmış. Leylak yetiştirmek isteyen arkadaşlar için ise ağustos ayına kadar çiçek açmamış yan dallarından çelikle yetiştirebilirmişiz. Ben de ilk defa denemeyi düşünüyorum.

gilan 13-05-2007 22:13

Teşekkürler... Deneyelim bakalım :)

limon 14-05-2007 16:23

Bugün leylağımın açmamış dallarından çelikler aldım ve diktim. İnşallah tutarlar...

çiçeksever 15-05-2007 13:36

1 Eklenti(ler)
açmayan leylak

limon 15-05-2007 15:50

Henüz küçük olduğu için olabilir mi?

Oğuzhan 16-05-2007 18:36

Tam güneş görüyorsa açması lazım.
Bizim burdakiler bir açtı kayboldu.Ani hava değşikliği çiçeği aniden tohuma döndürdü.Kokusunu bile duymadım.

sabah 17-05-2007 14:54

1 Eklenti(ler)
Burada da benim leylağım;

Eklenti 10858

Family: Oleaceae
Genus: Syringa
yaygın olan tür (Species) vulgaris ama bizimki galiba x chinensis

Bodur -çalı tarzı-, çiçeklerinin rengi daha koyu.
Çiçeklerini bir tur toplamıştık. Şimdi son demlerinde.

limon 17-05-2007 18:18

Çok güzelmiş sabah. Benimkinin dalları çiçeklerini zor taşıyor. Çiçekler üzüm salkımı gibi aşağıya doğru sarkıyor. Hele yağmur yağdı mı yere değiyor :) Bitti çiçekleri artık.

Erguvan Muhibbi 18-05-2007 23:04

Eski Göztepe SSK hastanesinin yanından yukarı
minübüs yoluna paralel Kasr-ı Ali caddesinden yukarı
gidip Polikliniklere Gözcübaba ya dönerken ışıklarda
bir park yapmış Kadıköy Belediyesi.
Adını da Leylak parkı koymuş.
Parkta bir tane bile Leylak göremedim.
Leylaksız Leylak Parkı.

sabah 23-05-2007 17:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akon (Mesaj 103642)

İstanbul ile Ankara arasında hatta Ankara'da şehir içi ve dışında sıcaklık farkından dolayı aynı ağaçların çiçek açış ve soluş zamanları farkedebiliyor.

katalit 01-09-2007 02:58

Merhaba,
Evimizin bahçesine güneş alan bir yere leylak ağacı diktim ve aradan 2 sene geçti maalesef hiç çiçek vermedi. Neden olabilir? Uzunca (1 mete kadar) sap kısmı var ve bodur bir ağaç, başka hiçbir bahçede de rastlamadım benzerine! ama leylak ağacı eminim :) Sorun ne olabilir?

GLCN 01-09-2007 15:32

Benim bahçemde var fakat kokusunu henüz duymadım hayret....

limon 01-09-2007 19:19

Çiçek açan bitkiler için olan kutu gübrelerden deneyin bence katalit. Alırken satıcıya sorun ama leylak için uygun mudur, ne zamanlar gübrelemek gerekir?
Bizimle de paylaşırsanız seviniriz :)
GLCN Leylak olduğundan emin misin? Leylak olsa kokusunu farketmemen mümkün olmazdı :)

GLCN 01-09-2007 19:27

Resimler evet diyor özelliklede 14. mesajla aynı.. ama düne kadar ben onu erguvan biliyordum erguvanı burda görünce olmadığını anladım.Kokusu var fakat abartacak kadar çok yok ve hoşda değil yarın resim çekebilirsem eklerim.Çiçekleri geçti ama..Belkide leylak değildir...:(

Kudret 01-09-2007 21:05

Bahçemdeki beyaz çiçekli leylakların, çiçek açtıktan kısa bir süre sonra yaprakları tamamen kurudu. Aynı şekilde komşumun beyaz leylaklarının yapraklarıda kurudu. Gövdeleri ise canlı durumda. Mor çiçekli olanlarda ise hiç bir sorun yok. Sebebini bir türlü anlayabilmiş değilim. Bir fikri olan varmı acaba?

yakamozsimsek 02-09-2007 00:47

arkadasim kudret sanirim leylakinla ilgili bir sorunun var eger yapraklari kalp seklinde ise syringa voulgari dir asilamak gerekmez eger boylari 30 santim kadar oldu ise cicek veren bir syringanin herhangi birinden bir çikinti alarak kestigin yerin az uzerinden sadece kabugunu soymak kayidesiyle ve kendi agacinin kabugunu kaldirmak suretiyle kesmis oldugun dali agacinin kabugunu icerisine yerlestir ve bir parca bezlen sar bunu ilk baharda yapmalisin ve bir kac ay bekledikten sonra ac eger farkli renklerde cicekleri tek bir agac uzerinde gormek istiyorsan bu sekilde yapabilirsin anlamadigin bir sey olursa sorabilirsin
yakamoz simsek iyi aksamlar

Kudret 03-09-2007 21:33

Sevgili yakamoz leylaklarım "syringa voulgari ". Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim:) İlkbaharda deniyeceğim.

MSaygin 30-12-2007 20:29

merhaba,

Leylak leylak der dururuz ben meğerse görmemişim daha önce, çok güzeller.
Hemen niyetlendim ben de ama bir yakınımız Adana'da daha önce denediklerini ama olmadığını söyledi.Böyle bir tecrübesi olan var mı, leylak uygun mudur Adana iklimine?

Yukarıda limon, güneşli yeri ve kireçli toprağı sever yazmış, Adana'dan güzel yer mi bulacak bu leylak?

Sabah'ın chinensis'i de başka bir güzelmiş, çok beğendim.

İklimsiz 10-01-2008 03:22

Mor açanını biliyorum, kokusu geldi sanki bir an:p Ama beyaz açanı ilk kez burada okuyorum. Öğrenecek çok şey var daha çokkk...

günsu 10-01-2008 10:26

Leylağı bende çok seviyorum ama bahçemiz olmadığı için saksıya diksem acaba olurmu:confused:
Kaç kere yasemin diktim olmadı, leylekta çok güzel kokar, rengini kokusunu çok seviyorum eskiden dedemin bağında vardı.:rolleyes:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024