agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Siyah gül (Halfeti) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/4057.htm)

a b d u l l a h 15-02-2013 14:20

Konya lalenin anavatanlarından biridir,lalebahçe diyede bir semtimiz var.eskiden oralarda çok güzel bahceler ve konya bağları varmış(meram bağları gibi) Lalebahçede çok güzel 1333 m2 bahçede çok hoş güllerimiz var,elbette çok çeşitli. Bir kaç tanede siyah gülümüz var (ÇOK KOYU BORDO) canlıyken bu renkte ama solmaya yüz tutumu tam siyah renk alıyor.İnş. açsın fotoğraflarını paylaşayım. selam ve sevgilerimle...

pembegül 15-02-2013 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seretan (Mesaj 222333)
Siyah gülü araştırırken bu foruma ulaştım.İyiki de ulaşmışım.Bendeniz Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim.Arkadaşımın annesinden, siyah gülle ilgili sizin söylediklerinizi duyduktan sonra ben de siyah güle merak saldım.Yalnız benim duyduğum kırmızı kadife gülü ceviz ağacına "T" aşı yöntemiyle aşılamak ama sadece tomurcuğunu.Şu anda güller henüz açmadığı için kırmızı kadife gül alamıyorum.Ceviz fidanları da ilkbahar geç donları sona erdikten sonra gelecekmiş.Mayıs ayı gibi Halfeti'ye gidip analiz için toprak örneği almayı planlıyorum.İnşaallah ben de herkesin arzu ettiği gibi siyah gül yetiştirebilmeyi ve sizlerle paylaşabilmeyi başarabilirim.Saygılarımla.

Arkadaşlar burada bahs edilen t aşısı nasıl oluyor bilen arkadaşalardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.

üzüm 16-02-2013 08:25

Sayın pembegül,

Aşılama teknikleri başlığında ve burada anlatılıyor.

Ayrıca Aşılama başlığında da açıklayıcı bilgiler var.

pembegül 16-02-2013 12:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 1102300)
Sayın pembegül,

Aşılama teknikleri başlığında ve burada anlatılıyor.

Ayrıca Aşılama başlığında da açıklayıcı bilgiler var.

Sayın üzüm çok teşekkür ederim ..:)

kgursan 17-02-2013 18:54

kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Gülerde durgun göz aşısı
Güllerde göz aşısı ile ilgili konya tarımdan alınan linkler çalışmıyor. İzninizle elimde bulunan birkaç fotoyu eklemek istiyorum. Bu arada bazı açıklamalar da yapmak gerekiyor:

1. Aşı, istenilen bir çeşidi büyütmek için yapılır. Aşı yapılan kültür çeşitleri çok değişik dokulara sahiptir. Örneğin bir sarı gülün dal yapısı (Dokusunun sert, yumuşak, gevrek vs.) diğer bir sarı gül çeşidinin dal yapıları farklıdır. Her ikisi de çelikle çoğaltılabilir.!? Ancak her ikisi de bütün toprak çeşitlerine uyum sağlamaz.! örneğin birisi ince narin kök yapar kireçli toprakta gelişemez ise diğeri de killi toprakta gelişemiyebilir.

İşte bu noktada AŞI ve ANAÇ devreye girer. Bütün anaçlar (Üzerine aşı yapılan bitkiler) yabani kökenlidir. Herçeşit toprak ve koşullarda üzerine aşılanmış olan kültür çeşidini besler. Aşı ile çoğaltmanın çelik ile çoğaltma dan farkı budur.

2. Aşının çok çeşidi vardır en çok uygulananlar Göz aşıları ve kalem aşılarıdır.
3. Göz aşıları genellikle 1-2 yıllık ince gövde veya dallara yapılır, Kalem aşıları ise genellikle kalınlaşmış dal veya gövdelere yapılır.
4. Göz aşıları ancak anaç bitkiye su yürüdüğü zamanlarda (yani filizleri uzamaya başladığı zamanlar, Kabuğun kolayca kaldırıldığı zamanlar) yapılır. Bu da Nisan-Mayıs ayları ile (Buna Sürgün göz aşısı denir ve Haziran -Ekim arasında aşı gözü filiz sürer, dal yapar), Temmuz -Ağustos-Eylül ayları dır. (Burada göz ertesi yıl Mart ayında sürgün vermeye başlar)

5.Kalem aşıları ise genellikle erken ilkbaharda (Şubat_Mart) yapılır.

Gül aşısı fotoğrafları aşşağıdadır.

Eklenen Resimler
Aşı gözü alınacak gül.jpg (58.3 KB, 4489 views)
Aşı gözünün alınışı.jpg (34.1 KB, 4122 views)
Aşı gözü (Odun dokusu yok).jpg (30.3 KB, 4136 views)
T şeklinde kesilmiş ve kabuğu kalkık anaç.jpg (65.7 KB, 4180 views)
Aşı gözünün anaca takılışı.jpg (59.5 KB, 4156 views)
Paylaş

Sn Pembegül.,
Aha burada da ben yazmışım (324 No lu mesaj) fotolarla açıklanmış. Lütfen biraz okuyun. Kolay gelsin.

a b d u l l a h 27-02-2013 09:27

Sy,sukranayalp
Ağaç Dostu
Said beyin tlf ulaşmadım,siz görüşebiliyorsanız lütfen paylaşırmısınız. saygılarımla.
a b d u l l a h konya

miralay 27-02-2013 17:59

Siyah gül yoktur, kumaş boyası vardır.

pembegül 01-06-2014 14:33

Boya olduğunu tahmin ediyordum ancak kumaş boyası hiç aklıma gelmedi..:D

ayşe_ 09-01-2015 11:39

benim gülümde tomurcukken siyah ama açtığında koyu bordo oluyor çok güzel görünüyor..

ayşe_ 09-01-2015 11:42

4 Eklenti(ler)
[attach][attach][attach]Eklenti 531990[/attach][/attach][/attach]

Mutlu Kutlu 09-01-2015 12:31

Sizin gülünüz Black magic, hafif ama hoş bir kokusu da vardır gülünüzün.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayşe_ (Mesaj 1346266)
benim gülümde tomurcukken siyah ama açtığında koyu bordo oluyor çok güzel görünüyor..

ayşe_ 09-01-2015 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1346284)
Sizin gülünüz Black magic, hafif ama hoş bir kokusu da vardır gülünüzün.

black baccara yazıyordu etiketinde..

Mutlu Kutlu 09-01-2015 17:12

Black baccara güller tek sapta tek gül goncası çıkarır çoğunlukla. Black magic güller tek sapta çoğunlukla koyu bordo 3-5 tomurcuk çıkarırlar. 2 gül de birbirine çok benzer, ancak yanyana koyduğunuzda anlarsınız aralarındaki ufak farkları.

Güler 09-01-2015 17:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1346341)
Black baccara güller tek sapta tek gül goncası çıkarır çoğunlukla. Black magic güller tek sapta çoğunlukla koyu bordo 3-5 tomurcuk çıkarırlar. 2 gül de birbirine çok benzer, ancak yanyana koyduğunuzda anlarsınız aralarındaki ufak farkları.

Yanılmıyorsam ayrıca Baccara güllerinin sapları da bayağı uzun olur.

ayşe_ 09-01-2015 18:55

Bilgiler için teşekkür ederim bacca veya magic fark etmez güller şahane...

gokhn 14-02-2015 20:49

arkadaşlar siyah gül tohumu elimde var bazı arkadaşların dedikleri doğru yerine göre renk değiştiriyor ama %99 simsiyah açıyor tohumdan yetiştirirsen.
SİYAH GÜL - BLACK ROSE++50 TOHUM++ÜCRETSİZ KARGO++1.KALİTE - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 197374121

Mutlu Kutlu 19-10-2015 13:27

1 Eklenti(ler)
Havalar serinledi, halfeti karası normal siyaha yakın bordo açmaya başladı.

Hani bir rivayet var ya. Halfeti karası sadece halfetide siyah açar diye, bunu düzeltmek lazım serin aylarda koyu bordo siyaha yakın. Sıcak aylarda koyu pembe, kırmızı açar diye. Sıcak aylarda koku azken, serin aylarda kokusu daha fazla.

Mutlu Kutlu 30-10-2015 07:39

En güzel çekilmiş halfeti karası resmi,

4 Eklenti(ler)
Tam kartpostallık poz verdi bu sabah açmış olan halfeti karası, sabahları +10 derece okuyorum termostatı. Demek ki geceleri de +10 derece civarında olduğunda halfetinin en kararmış açan günleri başlıyor, yer Antalya. Rakım: 674

Demek ki siyah açması sadece halfetiye özel bir gül değilmiş.

Resimlere bakınca '' ikimiz bir fidanın güller açan dalıyız'' şarkısını mırıldandırıyor.

A_NOMAD 30-10-2015 14:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1417193)
...Demek ki siyah açması sadece halfetiye özel bir gül değilmiş...

Hevesinizi kırmak istemem, sizin gülünüz de harika açmış ve çok güzel görünüyor ama Halfeti'de bu renk yani mor değil, simsiyah açıyorlar :)

Mutlu Kutlu 31-10-2015 07:37

5 Eklenti(ler)
Halfeti kaymakamlığı internet sitesinden aldığım resimlerde simsiyah görülüyorlar. Bence hava sıcaklığı ile ilgili bir durum bu, sıcaklık ve nem beslenmesi rengin siyahlaşmasını sağlıyor olabilir.

HALFETİ KAYMAKAMLIĞI resimler bu linkten alınmadır.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1417245)
Hevesinizi kırmak istemem, sizin gülünüz de harika açmış ve çok güzel görünüyor ama Halfeti'de bu renk yani mor değil, simsiyah açıyorlar :)

celalim01 31-10-2015 16:14

Toprak yapısı ile alakalı olabilir mi acaba renk ?

Mutlu Kutlu 31-10-2015 17:33

Toprak yapısı ile alakalı olabileceğini sanmıyorum, çünkü bir parça toprak analizi ile başka toprakta ne eksik ortaya çıkardı. Sonra kesme gül işi yapan firmalar siyah gül üretir satarlardı. **** çoğu yerde halfeti gül toprağı satışı yapanlar olurdu.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1417387)
Toprak yapısı ile alakalı olabilir mi acaba renk ?

mugun 03-04-2017 21:41

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar
25 Mart 2017 tarihinde Halfeti den toprağı ile 15tl ye aldığım ve Adanadaki bahceme diktiğim kara gül aşağıdaki gibi açıyor. Heyecan dorukta...

Mesut Temiz 16-12-2017 12:31

2 Eklenti(ler)
Tamamen simsiyah olmasa da gerçekten çok güzel bir gül...
Uygun seleksiyonla rengi daha da koyulaştırılabilir...
Bazı arkadaşlar "tam siyah" rengin bitkilerde elde edilemeyeceğini söylemişler, ancak tamamen siyah meyveler var..
Mesela solanum nigrum meyveleri..
Yani bunlar siyah değilse bilemiyorum siyah nedir?

Mahmut Tebir 17-12-2017 11:43

Bence bu gülün siyah olması oranın toprağı ile alakalı. Tıpkı ortancanın toprağının asitli veya alkali olduğunda pembe veya mavi çiçek açması gibi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024