agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Katırtırnağı (Spartium junceum) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/3649.htm)

cagla 17-03-2007 13:14

Katırtırnağı (Spartium junceum)

Genista luncea ve Cytisus preacox “katır tırnağı” olarak adlandırılmış.Bu konuda ayrıntılı bigi verebilirseniz sevinirim.

malina 17-03-2007 15:48

Dediğiniz yerin linkini yazmayı unutmuşsunuz...

Halit Togay 17-03-2007 16:02

Taksonomiye Türkiye'den bir ekleme yapıldı

Genista luncea kelimesinde bir hata var. Google'da arayınca yalnızca Türkçe siteler çıkıyor. Taksonomideki ismi Spartium junceum. İngilizcesi Spanish Broom. Genistae - luncae gibi farklı şekillerde de yazdım birşey çıkmadı . Çıkan Türkçe siteler de birbirlerinin kopyası laflarla dolu. Galiba hepsi aynı yanlış kaynaktan kopya çekmiş.

Halit Togay 17-03-2007 16:31

Tarlamda iki kök katırtırnağı var. İnsan boyundalar ve baharda nefis oluyorlar Mahalli ismi poruk.

sukranayalp 17-03-2007 16:55

Sn Cagla katırtırnağının latince adı Sparteum'dur.Halit Togay da belirtmiş.Ve Türkiye'de doğal olarak yetişen bir bitki. Genista da aynı familyadan ve aynı dönemde çiçek açıyor. Ancak pek fazla bilinen ve tanınan bir bitki olmamasından dolayı isim verilmemiş. Buna rağmen latincesinden çevirirsek yalancı katırtırnağı olarak adlandırabiliriz.Çiçekleri çok benzer, en büyük fark genista'da yeşil yaprak varken çiçek görünür, sparteum' da ise iskelet halindeki yeşil dallar üzerinde sarı çiçekelr belirir.

memet 17-03-2007 17:04

katır tırnağı

1 Eklenti(ler)
Yakındır her yerde açması

Mine Pakkaner 17-03-2007 18:49

Genista da, Cytisus da ülkemizde yaygın. Genista'nın ülkemizde 13 alt türü var.

Genista acanthoclada
Genista albida
Genista anatolica
Genista aucheri
Genista burdurensis
Genista carinalis
Genista involucrata
Genista libanotica
Genista lydia
Genista lydia
Genista sandrasica
Genista sessilifolia
Genista tinctoria

Cytisus'un ise 4 türü,
Cytisus acutangulus
Cytisus procumbens
Cytisus scoparius
Cytisus villosus

Spartium da aynı familyadan, bizde tek türü var
Spartium junceum

Katır tırnağı diye ikisine de denme sebebi ise hem Cytisus'un, hem de Genista'nın İngilizce'de broom diye adlandırılması olabilir. Genista luncea diye bir çeşide ise ben de rastlamadım. Halit Bey'in dediği gibi Türkiye dışında bir kaynakta yok. Ancak Genista'nın 150 kadar alt türü varmış (bak. Tohumlu Bitkiler Sistematiği).

Aslında ülkemizde katırtırnağı diye adlandırılan bitki Spartium junceum, Genista tinctoria ise boyacı katırtırnağı ( bak. Tuğrul Mataracı- Ağaçlar) diye adlandırılıyor ve ülkemizde Amasya, Bursa, İstanbul, Kırklareli, Muş, Sakarya, Sinop ve Trabzon illerinin coğrafyasında bulunuyor.

Mine Pakkaner 17-03-2007 19:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cagla (Mesaj 85659)
Genista luncea ve Cytisus preacox “katır tırnağı” olarak adlandırılmış.Bu konuda ayrıntılı bigi verebilirseniz sevinirim.

Sayın Çağla, aslında hiç yapmayacağımız birşey yaparak bir kural ihlal ettik :) Siz kendinizi tanıtmadan, biz elbirliği ile cevap yazdık ;). http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığına bir uğrar mısınız?

Hoşgeldiniz :)

cagla 19-03-2007 08:44

Uğradım bile ;) Acemiliğime verirseniz,:o

İlginize tekrar teşekkür ederim. ;)

Uyarılarınızdan sonra farkettim.Ulaştığım Türkçe sitelerin azizliğine uğradıysam da bu konuda edindiğim kaynaklar yine de yetersiz. Diğerlerinden ayrımı güç bir bitki (Cytisus praecox).

Gezinirken farklı(!) bir siteden birşeyler buldum,paylaşmak,yorumlarınızı almak isterim: http://www.kadinmagazin.com/sus-bitk...tkileri-6/616/

papatyama 22-03-2007 16:46

Çağlacım ne kadar şanslısın. Hem birçok yardım aldın hemde bugün bilgisayar çalışmadı ve sunumun haftaya ertelendi:D
Bulduklarını bizimle paylaşırsan daha çok bilgi alacağından eminim:D

memet 22-03-2007 17:30

google'de şu örnekler vardı.

cagla 22-03-2007 20:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyama (Mesaj 87547)
Çağlacım ne kadar şanslısın. Hem birçok yardım aldın hemde bugün bilgisayar çalışmadı ve sunumun haftaya ertelendi:D
Bulduklarını bizimle paylaşırsan daha çok bilgi alacağından eminim:D

Merve'ciğim evet çok şanslıyım :) Kabul de bu bitki konusunda daha çok tereddütlerim var. :mad: Öncelikle melez bir tür aradığım,Türkçe ismi de şüpheli,sırf peyzaj uygulamalarında çok kullanılıyor diye özellikle bu türü vermiş hocam. :( Botanica,A'dan Z'ye bile işe yaramadı. Ulaştığım kaynaklar sıkıntılı, kendi içinde tereddütlü. :o Karar verdim ben özet olarak porukları anlatıp huzura kavuşacağım. Bütün bir haftam geçti yine de sunum çıkmadı ortaya. Bulduklarıma şahit olacağından emin olabilirsin. :cool:

Plumbago 22-03-2007 23:27

3 Eklenti(ler)
Cytisus X praecox melez bir türdür. Peyzaj uygulamalarında çok kullanılır ve piyasada "Katırtırnağı" Türkçe adı ile satılır.

İşinize yarar umudu ile bir kaç resmini ekliyorum.

Eklenti 8492

Eklenti 8493

Eklenti 8494

sezgin 07-05-2007 09:24

kafam karıştı

bak şimdi iyice kafam karıştı:( ve neyapacağı bilemiyorum.benimde bir sunum yapmam lazım ve elimdeki notlarda katırtırnağı ''genista'' burada da bazı arkadaslar ''Sparteum'' diye adlandırmışlar.sparteum ismiyle bişiy cıkaramadım genista ismiyle de aynı sonuç.
bilgisi olan arkadaslar bi zahmet yardım etse.yalnız bana biraz uzunca ayrıntıya kaçan şeyler lazım.
şimdiden teşekkür ederim.

memet 07-05-2007 09:40

Sparteum yerine spartium olarak tekrar ara.
Mine Pakkaner'in 7 nolu mesajda verdiği linklere bak.

limon 07-05-2007 21:07

Katırtırnaklarının çiçekleri geçmeye başladı ama sizlerle bir anımı paylaşmak istedim. Seneler önce kokusunun cazibesine kapılıp evimizde vazomuza koymak için koca demet katırtırnağı toplamıştık. Ev bitkileri için olan böcek ilacından (sprey) sıkmıştım gece yatarken. Sabah kalktığımda masanın üzerinde milyonlarca boy boy kurtçuklarla karşılaşmıştım. O kadarcık çiçeğin içine o kadar sayıda kurtçuk nasıl girmişler şaşırmış kalmıştım. Karşıdan bakınca hiç bir canlı gözükmüyordu :rolleyes: Onun için hep uyarıyorum arkadaşlarımı
güzel kokan çiçekleri koklarken dikkat edin. Belirli bir mesafeden koklayın. Burnunuzu dayayıp içinize çekmeyin lütfen. Sevgiler...

Erguvan Muhibbi 18-05-2007 23:22

Limon kardeş Katır tırnağı İstanbul'da Haziran ayında açar.
Bu sene malum havalar sıcak erken açtılar. Sense soldu
diyorsun. Senin bahsettiğin katırtırnakları nerede?

tourkana 19-05-2007 10:25

sarıyerdekiler yeni yeni açmaya başladı,ancak ikinci köprüden geçerken sürekli olarak gözüme çarpan her iki yakanın yol kenarlarında yer alan katır tırnakları nisan başlarında açmıştı...arkadaşımız belki onlardan bahsediyordur..

limon 20-05-2007 17:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi (Mesaj 105773)
Limon kardeş Katır tırnağı İstanbul'da Haziran ayında açar.
Bu sene malum havalar sıcak erken açtılar. Sense soldu
diyorsun. Senin bahsettiğin katırtırnakları nerede?

Sarıyer'de Gümüşdere'ye doğru olan arazilerde. Bu sene çok erken açtılar ve yavaş yavaş tohuma bile kaçmaya başlamışlar. Ama halen çok güzel kokuyorlar. Hatta akasyalarla kokuları karışınca nefis oluyor. Dün ve bugün yağmurlu hava burda. Fakat gökten çamur yağıyor sanki... Biraz önce de guguk kuşu ötüyordu yağmur yağarken....

limon 04-06-2007 10:39

Katırtırnağı tohumları toplasam evimin önündeki araziye serpsem kendiliğinden çıkar mı? Yoksa çimlendirip mi dikmem lazım? Tohumunu seneye bahara doğru mu ekmek lazım yaz sonu mu?

sukranayalp 04-06-2007 13:22

Yaz sonu ekim yapabilirsiniz ama Sparteum larda çimlenme engeli olduğu için önce zedeleme sonra da asitle muamele gerekir.

yasarulutas 04-06-2007 16:11

Bu "Katır Tırnağı" epey meşhur bir bitki oldu. Bu çiçek sadece doğal ortamlar damı yetişir? Yok bahçede de yetişiyorsa ve sadece ülkemizde yetişiyorsa ve kültürü yapılmış ve tohumları alınmış bir hali varsa, tohumundan istiyorum. Haberiniz olsun arkadaşlar.

limon 04-06-2007 19:14

Teşekkür ederim Şükran Hanım. Oldukça zormuş uygulama. Ben daha amatörüm :) En iyisi yanlarındaki yavrularından alıp dikeyim.

KIRLARIN SESI 14-02-2008 13:06

cytisus (apricot gem)

bende katir tirnaklari yaziniza baktim. ben gecen sene almistim bahceme. Bildigimiz katirtirnagi kadar buyuk degil cicekleri ve kokulu guller kadar cok kokulu bir bitki. Gecen seneden bu gune bayagi koku kalinlasti. Baktim sabah (ee bu site sayesinde ciceklerim beni kazandi sanirim tekrar tesekkurler) uzzeri hep gonca sanirim yakinda ciceklenip o guzel kokularini verecek bahceye. Sabirsizlaniyorum. Bir de resmini ekliyorum. Acinca da eklerim merak etmeyin:)
sevgiyle kalin

http://www.agaclar.net/galeri/files/...s_2008_003.jpg

Ahm@ 24-03-2008 18:23

arkadaşlar merhaba ben ahmet A.İ.B.Ü. de peyzaj mim. 3. sınıftayım ve yarına bi sunum hazırlamam lazım cytisus praecox diye bi tür hakkında pek de bişe bulduğum söylenemez bu konuuda bilgisi olan arkadaşlardan biraz yardımm alabilir miyim? Biliyorum daha şimdi üye oldum ama paylaşım paylaşımdır teşekkür ederim. daha önceki sunumlarımda da buradan bilgiler almıştım fakat bu sefer üye olup teşekkür etmek istedim gerçekten çok faydalı ve güzel bi forum olmuş...

nariçi 13-12-2008 17:05

Bugün bir kök katırtırnağı (boruk) söktüm tenekeye aldım, yapraklar dökülmüş, siyah nohut büyüklüğünde ki meyvelerinden 'tektük' vardı. Bakalım baharda kurumuş mu yoksa tutmuş mu olacak. Bonsaisi olmaz herhalde?

Güler 14-12-2008 11:23

1 Eklenti(ler)
Bu da bahçemdeki katır tırnağı.

Eklenti 55808

nariçi 14-12-2008 16:14

Buradakilerin yaprağı kışın dökülüyor, sizinkiler de yaprak döküyor mu?

denizakvaryumu 24-02-2009 13:02

1 Eklenti(ler)
Genista lydia

aslında katır tırnağı değil ama neden katır tırnağı deniliyor anlamadım.

http://davesgarden.com/guides/pf/go/1718/

Eklenti 64220

http://www.highcountrygardens.com/ca...product/53725/

talar_ 28-03-2009 09:54

Dün iş dönüşü yol kenarından 2 kök Spartium junceum(katır tırnağı) söktüm :)
Balkonda nasıl bakarım bilen var mı? Herhalde 15 de bir su yeter, birde bol güneş diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz??

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024