agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Ağaç Minesi, Çalı mine (Lantana camara) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/3042.htm)

Orhan Özbilgiç 02-12-2009 18:29

Bukalemun Lantanalar!

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 115999[/ATTACH]
Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde, Ağaç minelerim hala albenilerini koruyorlar. Bu çalıyı bu nedenle çok seviyorum.
Bu çalıların çiçeklerinin bir özelliği de, mevsimine göre bukalemun gibi renk değiştiren çiçekleri. Yaz başından beri sarı kırmızı açan çiçeklerin kırmızısı, daha bir pembemsi-turuncumsu bir hal aldı.

Tek çiçek olarak görüntülediğimde ise; kremler, sarıya dönüştü.

ziynetgitmez 03-09-2010 14:55

1 Eklenti(ler)
Selamlar,

Benim mine çiçeğim aldığımda iki çiçeğe sahipti. Ama çiçekleri döküldü. Şİmdi de gözüm gibi bakıyorum ama çiçeklenecek mi emin değilim. Nedeni ne olabilir acaba? Yeniden çiçeklenmesi için ne yapabilirim? (Eklediğim fotoğraf, çiçeklerini dökmeden önceki hali)

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sevgiler

Orhan Özbilgiç 04-09-2010 22:27

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ziynetgitmez (Mesaj 691411)
Selamlar,

Benim mine çiçeğim aldığımda iki çiçeğe sahipti. Ama çiçekleri döküldü. Şİmdi de gözüm gibi bakıyorum ama çiçeklenecek mi emin değilim. Nedeni ne olabilir acaba? Yeniden çiçeklenmesi için ne yapabilirim? (Eklediğim fotoğraf, çiçeklerini dökmeden önceki hali)

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sevgiler

Sevgili ziynetgitmez;
Bitkiniz oldukça sağlıklı görünüyor. Çok fazla su vermeyin. Toprak nemli kasın yeter. Biraz gübre ve bol güneş. Reçete bu. Bu sene tekrar çiçeklenmeyip, kök ve dal yapısın güçlendirebilir.
Bu da benim geçen kışı atlatabilen tek Lantana'm.;)

Eklenti 169300

Nefin Nur 09-07-2011 19:03

1 Eklenti(ler)
istediğim renkli mine çiçeği,inşallah bulurum

prefirst 13-07-2012 19:08

Avustralya'da yasaklanan çiçek (çok güzel açıyor)

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bu çiçek inanılmaz güzel açıyor. Sıcağı ve bol suyu seviyor. Sarı ve kırmızı renklerde açan türleri var.
Geçen gün annemin arkadaşı geldi ve saksıda bu çiçeği görünce çok şaşırdı ve nefretle baktı çiçeğe. Avustralya'da yaşıyor kendisi. Çiçeği neden sevmediğini sordum, çok fazla yer kapladığı, çok arsız olduğu ve başka bitkinin yeşermesine izin vermediği için Avustralya'da bu çiçeğin, yetşitiriciliğinin ve parklarda sulanmasının yasaklandığını söyledi. Hiç bir şekilde saksıda dahi yetiştirilmiyormuş.
Şimdi konuya gelirsek bu çiçeğin bir adı var mı? Eğer varsa tohumu nerden bulunur? Eğer tohumu da yoksa bunu çelik yöntemiyle çoğaltabilir miyiz?

Benimkilerin tomurcukları açma aşamasında..

Eklenti 318014

Eklenti 318015

kelebek çalısı 13-07-2012 20:03

Lantana camara sanırım. Ağaç minesi olarak bildiğimiz bitki.

selis 13-07-2012 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 997986)
Lantana camara sanırım.

Oysa, korkulacak ne var.. Hiç de istilacı değil..

prefirst 13-07-2012 20:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 997987)
Oysa, korkulacak ne var.. Hiç de istilacı değil..

Bence de korkulacak bir şey yok tabi bakımı yapıldığı sürece. Çok arsızmış, çok yer kaplıyormuş falan filan. asıl sorun bu bitki tohum üretiyor mu? Üretiyorsa da kısır mıdır? Ekersek çıkar mı?

kelebek çalısı 13-07-2012 20:09

Tohumlarından dökülenlerden yeni bitkiler kolaylıkla çoğaldığından istilacı olarak belirlemiş olabilirler. Doğal bitki örtüsünü bozacağından endişe ediyorlardır. Gerçi benim de bahçemde var bir adet. Etrafında da zaman zaman yeni çimlenmeler oluyor. Demek ki Avustralya yasaklamış, vardır bir bildikleri :p

prefirst 13-07-2012 20:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 997990)
Tohumlarından dökülenlerden yeni bitkiler kolaylıkla çoğaldığından istilacı olarak belirlemiş olabilirler. Doğal bitki örtüsünü bozacağından endişe ediyorlardır. Gerçi benim de bahçemde var bir adet. Etrafında da zaman zaman yeni çimlenmeler oluyor. Demek ki Avustralya yasaklamış, vardır bir bildikleri :p

:) Çiçekleri yeni açmaya başladı bakalım tohumu ne zaman verecek? Bir de bizim evi istila etsin bakalım :D

xervoodoo 20-07-2012 23:13

benim favorilerimden biridir. böğürtlene benzer bir meyvesi ( tohum) var. Onlardan üretemedim. çelikten üretimi oluyor. apartman bahçemin özel çiçeği. 3 tane var. çabuk uzuyor. her sene düzenli budama yaparsanız sorun olmaz. sarı, bej-lila, truncu-sarı rengi var ben de bir minyatür sarı var.

prefirst 21-07-2012 17:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ (Mesaj 1000758)
sn.prefirst bende bizde bu çiçeğe mine çiçeği deriz bende de 2 rengi bulunuyor biri lila diğeri kırmızı olanı ama çiçeğin kendisi zaten açıpda çiçeği bitene kadar rengarenk oluyor. ben kırmızı sarılı olanı yaklaşık 10 cm. lik bir çelikle yetiştirdim (evet küçük taze çeliklerinden yetişebiliyo)lilalı olanı tohumdan yetiştirdim ( evet touhumdan da yetişebiliyo) siz her şekilde yetiştirebilirsiniz ayrıca her akşam balkonda misss gibi kokular yayıyo ve benim minem saksıda

Sayın GÜLSEN ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Ben de zamanında çelikten yetiştirmiştim. Zaten fotoğraflara bakarsanız çok kalın bir gövdesi var. Bonsai gibi :) Ben de tohumdan üretmeyi planlıyorum daha çok olsun diye çünkü çok güzel bir bitki :)
Sormak istediğim bir şey var. Tohum oluşma aşamasını çiçek açtıktan itibaren anlatabilir misiniz? Nasıl oluşuyor yani nerede oluşuyor. Çiçekler dökülünce kendiliğinden, ortaya çıkan küçük bir oluşum var zeytin çekirdeği gibi. Acaba bunun içinde mi tohum?

Adalet Yağcı 21-07-2012 21:57

Neden tohumla uğraşıyorsunuz ki, bu bitki çelikten kolayca yetişir.
İlkbaharda alacağınız 10 cm. lik çelikleri kaliteli bahçe toprağına dikin, toprağını nemli tutmaya çalışın.

Mersin'de çok sık rastlarım bu bitkiye, bahsedildiği gibi istilacı olduğunu düşünmüyorum.
Öyle olsaydı, bu gün tüm Mersin'i ağaç minesi kaplardı.
Bitkinin tek kusuru, o güzel çiçeklerinin hoş olmayan kokusu.

GÜLSEN_ 22-07-2012 18:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi prefirst (Mesaj 1000854)
Sayın GÜLSEN ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Ben de zamanında çelikten yetiştirmiştim. Zaten fotoğraflara bakarsanız çok kalın bir gövdesi var. Bonsai gibi :) Ben de tohumdan üretmeyi planlıyorum daha çok olsun diye çünkü çok güzel bir bitki :)
Sormak istediğim bir şey var. Tohum oluşma aşamasını çiçek açtıktan itibaren anlatabilir misiniz? Nasıl oluşuyor yani nerede oluşuyor. Çiçekler dökülünce kendiliğinden, ortaya çıkan küçük bir oluşum var zeytin çekirdeği gibi. Acaba bunun içinde mi tohum?

sn.prefirst bendeki lilanın tohumları olmuştu kızmızılı turuncunun tohumu olmuyo ama sarının olurmu bilmiyorum.Ben turuncu çiçekliyi bir küçük çeliktem ürettim lila renginide tohumdan ürettim ama adalet yağcı arkadaşımızın dediği gibi çeliktende gayet rahat yetişen bir çiçek hiçde yayılan bir bitki değil hala saksıda tek kök halinde benim minem. Sizin dediğiniz gibi çiçeklenmeden sonra küçük siyah zeytine benzer oluyor tohumları umarım yardımcı olabilmişimdir:o

Zeytinci 09-08-2012 19:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1000891)
Bitkinin tek kusuru, o güzel çiçeklerinin hoş olmayan kokusu.

Ben çam balı kokusunu hissediyorum.;) Arı ve kelebekleri üzerine çekmesi bundandır diye düşünüyorum.

Bazı çeşitleri kötü mü kokuyor acaba?

GÜLSEN_ 09-08-2012 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci (Mesaj 1007537)
Ben çam balı kokusunu hissediyorum.;) Arı ve kelebekleri üzerine çekmesi bundandır diye düşünüyorum.

Bazı çeşitleri kötü mü kokuyor acaba?

hayır sn.zeytinci ben 3 rengini biliyorum sarı, lilalı ve turunculu sarılı hepside çok güzel kokuyorlar evet bal kokusu var doğrudur hisleriniz:p

YeniGine 09-08-2012 23:49

1 Eklenti(ler)
Eklenti 324567

YeniGine 09-08-2012 23:50

Bu da benim lantanam... Kışın donar, yaşamaz korkusuna bahçeye dikemedim...

YeniGine 10-08-2012 01:59

1 Eklenti(ler)
Eklenti 324574

s.serdar 10-08-2012 02:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1007618)
Bu da benim lantanam... Kışın donar, yaşamaz korkusuna bahçeye dikemedim...

Bu ismi ilk defa duyuyorum. Çok yabancı olduğum bir çiçek bu. :( Görünüşü çok hoş. İnternette araştıracağım bu çiçeği. Kırpma işlemdi çok güzel, yükleme başarısı da çok güzelllll...

YeniGine 10-08-2012 02:43

Çok güzel bir bitki bence ve renkleri de mevcut. Benim bildiğim Ege ve Akdeniz yani çook güneş isteyen bir bitki... Fakat bilemiyorum işte kışın ne olur; onun için şimdilik saksıda bıraktım kendisini...

Sudenur 10-08-2012 13:50

Belek'te her yer bu çiçeklerle donatılmıştı. Akdeniz iklimi seviyor. :)

YeniGine 16-08-2012 23:13

Kışın donar korkusu ile bahçeye alamadım; saksıda duruyor öyle.

YeniGine 25-09-2012 22:45

Bu lantanamı çok sevdim.

1 Eklenti(ler)
Eklenti 334408

iris41 26-09-2012 21:01

Kücük bir celik aldım suya koydum kök salarmı bu ayda

YeniGine 26-09-2012 23:37

Sayın iris41 ben fide iken almıştım lantanayı, bilemeyeceğim özür. Bilen bir arkadaş cevaplar inşallah sorunuzu. Teşekkürleer.

memet 26-09-2012 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 1023969)
Kücük bir celik aldım suya koydum kök salarmı bu ayda

Mevsim olarak biraz geç.

iris41 27-09-2012 06:05

Mineyi istanbulda bulmak cok kolay neredeyse her serada var .
Ben öylesine bir celik aldım şansa bakarsınız yaşamak ister ;) lila acanlar cok hoşuma gidiyor .
İstanbulda bahcelerde de görüyorum sanırım kışın fazla etkilenmiyor .

nazlı hilal 06-11-2012 10:02

Lantana ağaç minesi

Ağaç minesi çeliği buldum bu mevsimde tutarmı ? Birde dallar biraz sert odunumsu perlit vermikülit karışımına daldırdım ve kapaklı kutuya seraladım. Tecrübesi olanlarlardan bilgi yardımı istiyorum doğru yaptımmı bilmem ? Birde dallar incecik odunumsu formda, tutarmıki ? Çok taze değil :rolleyes:

YeniGine 30-03-2013 00:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1023479)

Geçtiğimiz yaz böyle idi...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024