agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Ağaç Minesi, Çalı mine (Lantana camara) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/3042.htm)

turpentine 26-01-2007 04:12

Ağaç Minesi, Çalı mine (Lantana camara)

1 Eklenti(ler)
Merhabalar, acaba mine (Lantana camara) yi nasıl yetiştirebilirim? Daha önce dallarını koparıp uzunca bir süre suda bekletmeme rağmen bir türlü kök oluşmadı.Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.:(

Merak edenler için birde resmini ekleyim dedim.Ege bölgesinde Mine denildiğini bilmeyenlerin dışında çok ilginç bir isminin olduğunuda öğrendim "Yedi Eltiler".Halk arasındaki tabiri gerçekten çok hoş.

Mine Pakkaner 02-02-2007 18:08

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1173.htm başlığında da çalı mine bol bol konuşuldu. Gerçi bu bonsai başlığı deseniz de sonuçta aynı bitkiden bahsediyoruz.

Sebahattin Sargın 19-05-2007 12:53

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bunlarda benim minelerim, fakat bunlar farklı bir tür sanırım. Mine hanımın gönderdiği resimdekine benzemiyor. Resimler için özür dilerim bilgisayarın kamerasıyla ancak bu kadar çekebildim.

Eklenti 11036 Eklenti 11037

Eklenti 11038 Eklenti 11039

Eklenti 11040

Ferda Ülkümen 19-05-2007 13:57

sebo 17
Bu başlıkta işlenen Lantana camara -Ağaç minesi,çalı formunda bir bitkidir.
seninkiler ise Verbena-Yer minesi,yer örtücü bir bitki.

Sebahattin Sargın 19-05-2007 14:52

Ferda hanım yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler....

sabah 05-06-2007 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın (Mesaj 105937)
Arkadaşlar bunlarda benim minelerim, fakat bunlar farklı bir tür sanırım. Mine hanımın gönderdiği resimdekine benzemiyor. Resimler için özür dilerim bilgisayarın kamerasıyla ancak bu kadar çekebildim.
Eklenti 11040

Yer örtücü verbena için araştırma yaparken çalı mine-Lantana camara- ile aynı aileden olduklarını öğrenmiştim.

Kingdom : Plantae – Plants
Subkingdom : Tracheobionta – Vascular plants
Superdivision: Spermatophyta – Seed plants
Division : Magnoliophyta – Flowering plants
Class : Magnoliopsida – Dicotyledons
Subclass : Asteridae –
Order : Lamiales –
Family : Verbenaceae – Verbena family
Genus : Lantana L. – lantana
Species : Lantana camara L. – lantana

Balıkcı 17-06-2007 13:16

Çalı mine (Lantana camara) üretimi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 118427)
Bu çiçeğin ya da çalımsının adını bilen var mı?

Ağaç mine.

Penelophe 17-06-2007 13:23

Teşekkür ederim Balıkçı.
Zaten gövdesi çalı formundaydı.

Balıkcı 17-06-2007 13:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 118906)
Teşekkür ederim Balıkçı.
Zaten gövdesi çalı formundaydı.

Esatğfirullah, benimki geç kalmış bir cevap. Soru daha önce cevaplanmış zaten.

Çelikle kolay üretilebiliyor ve hızla büyüyor, birkaç renk kombinasyonu olan çeşidi var.
Sıcağı seviyor, o yüzden olsa gerek, güneyde yaygın ama İstanbul'da da gayet güzel yetişiyor.

Penelophe 17-06-2007 13:46

Çelikle ne zaman üretebilirim?
Çelikleri nasıl alacağım?
Çelikler tepeden mi alınacak?
Çiçeksiz çelikler mi tercih edilmeli?
Çeliklerde kaç yaprak olmalı?
Teşekkür ederim Sayın Balıkçı:)

Balıkcı 17-06-2007 13:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 118919)
Çelikle ne zaman üretebilirim?
Çelikleri nasıl alacağım?
Çelikler tepeden mi alınacak?
Çiçeksiz çelikler mi tercih edilmeli?
Çeliklerde kaç yaprak olmalı?
Teşekkür ederim Sayın Balıkçı:)

Eyvaaah!

Şimdi sınıfta kalacağız işte.:p

Çelik konusunda forumda geniş bilgiler vardı, oradan yararlanmak daha uygun olur.

Sonbaharda, çiçekler geçtikten sonra, çeliklemek başarı şansını artırır.

Yanlış bilgi vermek istemem ama kabaca, çelik boyu bir karış kadar olup, üzerinde 3 göz olsa, ikisi toprağın içinde, biri dışarıda kalacak şekilde dikilse , umarım sürerler.

Penelophe 17-06-2007 14:04

Hımm tamam ben bir araştırayım.
Çok teşekkür ederim tekrar.

Sebahattin Sargın 29-06-2007 16:58

Arkadaşlar bu konuda bir bilgisi olan varmı acaba?

Penelophe 29-06-2007 17:05

:) Yeni bir konu olmuş Mine yahu. İyide olmuş. Konuyu ayırıp buraya taşıyan arkadaş lütfen eklediğim resmi de buraya taşıyabilir mi? Bütünlük olur gibi geldi.;)

agronomistmrt 08-11-2007 18:29

sayın feyzan bu o mine nin bulunduğu ortamın klimatik özelliklerinden olabilir yani aynı bölgede öyle yerler vardır ki soğuk hava orada birikemez veya deniz yakın olursa denizin ısıtıcı etkisiyle don olmaz hatta arazinin eğimli olmasının bile çok önemi var. ayrıca oradaki araçların geçerken oluşturacağı hava hareketi bile donlu havanın oturmasını önler.
örnek olarak antalyadan kamyona yüklenen domatesler kışın erzuruma bile gönderilse donmuyor kamyon hareket ettikçe don olayı olmuyor hatta öyleki şöförler yemek yerken bile arabayı stop ettirmediklerinden bahsediyorlar.
Yani sizde kışın bitkinizi koruyacağım diye kuytu yerlere aldıkça don olayının etkisini arttırıyo olabilirsiniz.bence bitkinizi üretir üretmez bahçeye ekmeyin 1. sene büyük boy bir saksıda büyütün kışın budayıp içeri alın kalın gövde elde etmey euğraşın. 2. sene bahçeye ekin sonbaharda budayıp üzerini sap saman benzeri maddelerle örterseniz zannederim kışı atlata bilir.
saygılar

Hasan Lalezar 23-12-2007 00:55

Ankara'da kışın dışarda dayanmaz diye düşünüyorum ama tecrübesi olan varmı acaba?

Güler 10-01-2008 08:53

Sevgili feyzan, bahsettiğin mineler sanırım ağaç minesi dediğimiz türden. Bildiğim kadarı ile sıcaklığı çok seviyorlar. Bodrum ve Marmaris'te çok görüyordum. Ben de bahçeme 3 kök ektim.(Leylakrengi, beyaz ve kırmızı). yazın suyu seviyorlar, eğer saksıda yapmayı planlıyorsan kışın sulamamalı veya çok azaltmalısın diye biliyorum, gübreyi de seviyorlar. Balkonunda saksı içinde yapabilirsin belki.
Sevgili sebo, senin minelerinin türü verbana türünden sanırım. Onlar da güneş severler, ılıman bölgelerde yetişirler. Çok renkleri var. Bahçemde büyük bir bölümü kaplar. Yürüme yolunun kenarındaki yamaçta tek renk (bordo) olarak 300 kökten fazla mevcut. İçlerinde fazla ot barındırmıyorlar diye onu tercih ettim. Bakalım bu kışı atlatabilecekler mi?

pügrü 16-02-2008 17:24

Arkadaşlar,sarılıcı bir çiçek görmüştüm, Hollanda da.Çiçekleri lila renginde , aynı orkideye benziyordu,dalı ,yaprakları tutunmak için ince bıyıkları(asmalarda olduğu gibi) da bezelye fidesi sanki,bu çiçeğinadını bilen varmı ? Şimdiden teşekkürler

abk 11-03-2008 14:33

Dışarıda ekili olan iki ağaç minem kurumuşlar. :( Sanırım dondular. Kökleri donmadıysa tekrar canlanma durumu olabilir mi acaba? Bunu nasıl anlayabilirim?

Ferda Ülkümen 11-03-2008 17:05

Olabilir abk. Benimkinin topraküstü kısımları defalarca donup, tekrar dipten sürdü.

abk 12-03-2008 10:02

Teşekkürler Ferda Ülkümen. Bana umut verdin. Çok üzülmüştüm. Umarım benimkiler de dibinden sürer.

berduray 23-03-2008 14:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pügrü (Mesaj 205048)
Arkadaşlar,sarılıcı bir çiçek görmüştüm, Hollanda da.Çiçekleri lila renginde , aynı orkideye benziyordu,dalı ,yaprakları tutunmak için ince bıyıkları(asmalarda olduğu gibi) da bezelye fidesi sanki,bu çiçeğinadını bilen varmı ? Şimdiden teşekkürler

Benim "mutfak>yenilebilen yabani otlar" bölümüne eklediğim resimler var oraya bir göz atarmısın?, aynı bitkiden mi bahsediyoruz?

Latincesini bilmiyorum, buralarda "bıyık" ya da "pinpin" orak biliniyor.

günebakan 02-11-2008 19:32

3 Eklenti(ler)
Bugün Lantana Camara'nın beyaz çiçeklisini aldım çok hoş bir kokusu var saksıya alırken özel bir işlem yapmam lazımmı yoksa direk saksıya cevireyimmi:)

Eklenti 51617

Eklenti 51618

Eklenti 51619

susam 06-11-2008 11:15

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar. Ağaç minesi çok dayanıklı bir bitki. Ve de daldırma yöntemiyle ya da çelikten kolayca üretebilebiliyor. Bunun için Mart ayı uygun diye biliyorum. Çok fazla budama istemez. Ama form vermek için ilk bahar başında budama yapabilirsiniz. Sulama konusunda çok hassas değil. Toprak olarak bahçe toprağı idealdir. Saksıda yetiştirilecekse ebatlarının büyük olması çiçeğin daha iyi gelişmesi açısından iyi olur. Farklı renklerde birkaç tanesi bir araya dikilirse çok hoş bir arajman oluşturuyor. Çok bakım isteyen bir bitki olmadığı için yetiştirilmesi gerçekten kolay. Çiçeklerimin içinde en az ilgilendiğim tür bunlar olduğu halde neredeyse yıl boyu çiçekli kaldılar. Sürekli çiçeklerini tazeliyorlar. Tabi arada yanlarına gidip güzel kızlarım diye sevmiyor da değilim :D. Bu arada yazın hafif rüzgarda yapraklarından çok hoş bir koku yayıyor. Gerçi çok sıcak yerlerde bu koku pek hoş olmuyormuş diye duymuştum. Ama burada hafif ıtırlı koku yayıyor. İşte benim minelerim.

radem63 19-03-2009 19:22

Arkadaşlar internette birçok yazı okudum mine- lantana camara hakkında ,
çelikten üretilir yazıyordu.Ama ücretsiz tohum paylaşımı bölümünde
sevgili Lonicera arkadaşımız tohum paylaşımı yapmış.
Şimdi benim kafam karıştı tohumlamı üretilir yoksa çeliklemi?

Orkun Kırcı 19-03-2009 20:07

Her ikisiylede olur. Ama çelik daha çabuk büyüyor sanırım. Lonicera nın yolladığı tohumlardan dün ektim bakalım ne olacak. Gelişmeleri paylaşıcaz burada.

Feyzan 19-03-2009 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi radem63 (Mesaj 383056)
Arkadaşlar internette birçok yazı okudum mine- lantana camara hakkında ,
çelikten üretilir yazıyordu.Ama ücretsiz tohum paylaşımı bölümünde
sevgili Lonicera arkadaşımız tohum paylaşımı yapmış.
Şimdi benim kafam karıştı tohumlamı üretilir yoksa çeliklemi?

Çelik.

Zeytinci 19-03-2009 21:23

Çalı/Ağaç mine,

Arkadaşlar,

Tohumu olan, çalı formunda olmayan saksıda yetişen Mine.

Ağaç/çalı mine 2,5mt. boyunda olabiliyor. Çiçekleri daha canlı ve gösterişli. Bende çalı olanı var tohumunu görmedim. Değişik bir koku salıyor ve bütün kelebekleri ve arıları üzerine topluyor. Bonsaisi yapılabiliyor.

Resim için Sarılıcılar başlığındaki 5 nolu mesaja bakınız.

Zeytinci 27-05-2009 13:22

1 Eklenti(ler)
Hayata bağlanma bu kadar olur.
Bu çalı, ne menem bir çalıdır ki kendini sevdirmek için nekadar yaprağı varsa o kadar da çiçek açar.
Bütün kelebekler üzerinde...
Arılar da tabi...
Kokusu da öyle...

Çelik yaptım. Bir yaprak ve bir çiçek verdi. Kendisi Galatasaraylı.:D

Eovyn 20-10-2009 17:12

Sonbahar geldi çattı. Ben çelik almak istiyorum bu güzel çiçekten. Ama henüz nasıl alınıcağı konusunda netlik yok mu :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024