agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Sarı çalı papatyası - Euryops pectinatus (http://www.agaclar.net/forum/calilar/12242.htm)

MSaygin 24-01-2009 11:07

Sarı çalı papatyası - Euryops pectinatus

1 Eklenti(ler)
http://www.agaclar.org/RESIMLER/ICER...4%B1natus1.JPG

Geçen yıldan beri Adana'da daha fazla kullanılmaya başlanan bir bitki sarı çalı papatyası.Bu mevsimde bile halen üzerleri sarı sarı çiçekler dolu.Mevsimlik değil, uzun yıllar yaşıyor gördüğüm kadarıyla ve zamanla gövdesi kalınlaşıp, odunsu bir yapı alıyor.Yaprakları estetik ve dediğim gibi kış aylarında bile renk veriyor çevreye.

Eklenti 60067

Agaclar.org'da sayfası var ama gördüğüm kadarıyla forumda kendi başlığı yok, açayım dedim :)

Okuduğum kadarıyla dona ve kara karşı hassas, karlı soğuk bölgelerde yetiştiren var mı acaba aramızda?

Kiraz 24-01-2009 12:58

Bu çiçeği Sn.Ferda Ülkümen'nin bahçe fotoğraflarında tanıdım. Sonbahar ve kışın açtığı için ilgimi çekti, pek sağlıklı olmasa da bir tane buldum, çelikle çoğaltmayı düşünüyorum. İstanbul'da kışı geçireceğini sanıyorum, yakınımda bir bahçede oldukça güzel açan ve sağlıklı yetişenleri gördüm.

Ferda Ülkümen 24-01-2009 13:49

2 Eklenti(ler)
Kışın bahçesini renklendirmek isteyenler için çok uygun bir bitki, sonbaharda başlayıp, yaz başına kadar çok bol çiçek açıyor.
Belki de ben yaz başında derin budama yaptığımdan, yazın tek tük açıyor.
Ama değişik şekil ve renkli yapraklarıyla çiçeksizken de görünümü güzel.
Çelikle çok kolay çoğalıyor.

Kiraz 24-01-2009 14:00

Ferda Hanım, benimkinin gövdesi iyice odunlaşmış, üzerinde az yapraklı ve birer-ikişer çiçekli bir kaç cılız dal var. Ana gövdeyi dal bırakmayacak şekilde kuvvetli budarsam, yeni sürgünler verir mi? Budadıklarımı da çelik olarak değerlendirmek istiyorum, şubat ayı uygun mu?

Ferda Ülkümen 24-01-2009 14:03

Bence onun gelişmesini bekle. Daha sonra çelik almayı deneyebilirsin.

bulik 24-01-2009 15:10

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
benim bahçemde yaklaşık 30 tane europs var,
bakımları çok kolay
çok su istiyorlar aklınıza olsun.

Benimkileri bahçeye giriş duvarında oluşturduğumuz bir tuğlalı bölüm var, onun içine yerleştirdik. Gelişimleri için gayet güzel bir yer. Sürekli yeşiller ama neredeyse hiçççç çiçek açamadılar. Galiba direkt güneş ışığı alamadıklarından... Ama emin değilim. Sizce bunların çiçek açması için ne yapabilirim? Gübre, sıvı gıda, yumurta haşlanan su....? Herhangi bir fikri olan var mı?:confused:

Not: resim de yükleyecektim ama nasıl yapıldığını bilemediğimden gönderemiyorum

hayıırrr, artık biliyorum :cool:

MSaygin 24-01-2009 16:11

Nedense baktığım zaman az su ister düşüncesi uyandırıyorlardı bende, susuz bir bölgeye dikecektim, şimdi hevesim kursağımda kaldı :(

bulik 24-01-2009 16:15

şöyle söyleyim;
yanlarındaki lavantalar fazla sudan çürüdü, onlar yemyeşil

ama yine de denemenizi öneririm çünkü benimkiler yemyeşil iyi hoş da çiçeği yok!
sizinki güneşte kalırsa belki çok daha güzel olabilir. fiyatları da çok uygundu diye hatırlıyorum. biz bu yaz kendi evimizin küçücük bahçesinde evlendik, tüm dekor sarı ve turuncudu- avatardan biraz belli oluyor- o zaman çok çiçekli olsun diye dikmişlerdi, bir tane ya da iki tane ancak çıktı. ondan çok bozuğum:(
siz alıp bir deneyin bence ancak hemen aklıma şu da geldi, bizimkiler seradan getirtilmişti. dikildiler. 15 gün sonra solmaya başladılar. ee düğün olacak bahçede diye elletmedim kimseye. düğünün ertesi sabah bakıma gelen bahçıvan arkadaş sağ olsun sadece kökü kalacak şekilde bunları budamış!! 2 ayda kendilerine geldiler ama o günden beri de yemyeşiller... aklınızda olsun, alışırken sararıp kuruyabiliyorlar ama sonra budanınca toparlıyorlar

Kiraz 24-01-2009 16:57

Bu çiçek hakkında "bitki veritabanında" da bilgi var. Güneş seviyor, kuraklığa ve soğuğa dayanıklı.

Ferda Ülkümen 24-01-2009 18:52

Ben fazla su vermiyorum, bahçeyi suladığımda yanlarından geçerken hortumu diplerine şöyle bir tutuyorum, doya doya değil.

sabah 27-01-2009 09:57

Soğuğa dayanıklı diye duyunca hemen heveslendim ama 8-10 kuşağında yaşarmış.

Türkiye için en düşük sıcaklık bölgeleri

Turkerefe 01-06-2009 20:33

1 Eklenti(ler)
buda tek top hali :)

uzman16 17-06-2009 09:06

2 Eklenti(ler)
Geçen hafta aldığım sarı papatya euryops çok güzel bir bitkiymiş. Oldukça gelişmiş, sanırım 7-8 kök bir arada ve çok yüksek ve hacimli. 80 cm. boyunda. Üzerinde tomurcuklar dolu.

Eklenti 87362

Yalnız çok su istiyor, belki saksıda olduğu içindir, sabah akşam sulama yapıyorum. Rüzgara ve güneşe dayanıklı. Balkonumun en çok rüzgar ve güneş alan yerinde, suyunu unutursam yapraklarını büküyor. Sulama sonrası tekrar eski formuna dönüyor. Doğal görüntüsünü çok sevdim.

Eklenti 87363

Kiraz 17-06-2009 15:37

Sevgili Uzman16, çiçeğiniz euryops gibi ama yaprakları farklı renkte değil mi? Ben bu cinsin, çeşme papatyasının sarı çiçeklisi olarak düşünmüştüm ve bu sene oldukça gördüm. Yanılıyor muyum?

TuruncuHis 17-06-2009 15:45

Sayın Turkerefe,
Fotoğrafını eklediğiniz çiçekçi nerededir, adı nedir? Hiç bu kadar özenli ve düzenlisini görmemiştim. Gidilesi bir yer gibi görünüyor.

kopshtar 18-06-2009 09:13

Çelikle nasıl çoğalıyor? odunlaşmış dallardan mı almak gerekiyor? Çelikleme mevsimi nedir? Çelikle çoğaltan arkadaşlar yanıtlarsalar sevinirim. Teşekkürler..

uzman16 19-06-2009 20:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 447049)
Sevgili Uzman16, çiçeğiniz euryops gibi ama yaprakları farklı renkte değil mi? Ben bu cinsin çeşme papatyasının sarı çiçeklisi olarak düşünmüştüm ve bu sene oldukça gördüm. Yanılıyor muyum?

Alırken türünün euryops olduğunu söylediler. Ama bilmiyorum belki sizin söylediğiniz gibidir.

Eser İlhan 06-08-2009 09:31

Merhaba , benim de bahçemde çalı papatyaları var.Yeşil kısmının görünüşü euryops ile aynı yalnız benimkilerin çiçeği beyaz. Bu bahar diktim ,yaz boyunca bol bol çiçek açtılar ve çok büyüdüler, nerdeyse 50-60 cm çapındalar şimdi. Şu an artık pek çiçek açmıyorlar.
Sormak istediğim: Bakımını ve budanmasını veren kaynaklara ulaşabilmek için beyaz çiçekli çalı papatyalarının latince ismini aradım ama bulamadım. Euryops'un beyaz açan türü de var mı,benim papatyalarım da euryops olabilir mi?

Kiraz 06-08-2009 10:27

Papatyanız çeşme papatyası olabilir mi? Yaprak rengi euryopsa göre daha koyu yeşildir. Fotoğraf eklerseniz daha net cevap alabilirsiniz.

Hülya 06-08-2009 11:39

Merhaba

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis (Mesaj 447055)
Sayın Turkerefe,
Fotoğrafını eklediğiniz çiçekçi nerededir, adı nedir? Hiç bu kadar özenli ve düzenlisini görmemiştim. Gidilesi bir yer gibi görünüyor.

Turuncuhis, bende aynı şeyi düşündüm, sayın Turkerefe'den adresini öğrensekte gidip görsek. Ne kadar güzel görünüyor. Çok bakımlı.

Eser İlhan 06-08-2009 13:25

Sevgili Kiraz, Şu anda hemen hiç çiçek yok üzerlerinde ama hafta sonu resimlerini çeker eklerim yine de.
Bu arada siz Çeşme papatyası deyince hemen google görsellerden tarayıp bu başlık altındaki resimlere baktım. Evet,sanırım benimkiler çeşme papatyası. sıra bakımlarını araştırmaya geldi:)) Öyle güzeller ki, bu hallerini uzun zaman sürdürmeleri için elimden geleni yapmak istiyorum.

kopshtar 02-03-2010 21:10

Eksi 4 derecenin altında kesinlikle donuyor. 3 yıldır kışı hafif problemlerle atlatan ve odunsulaşan çalı papatyam maalesef bu yıl dondu. Geçen yıl aldığım çeliklerden köklenenler evde olduğu için kurtuldular. Umarım kökünden tekrar sürer ve eski görkemli formunu kazanır :(

duvar 02-03-2010 21:44

Benimkiler de bu kış dondu. Ben de belki köklerinden patlar diye budadım ama patlayacağını hiç sanmıyorum.

querelle 06-04-2010 20:19

Bu bitkiye geçen sene kelimenin tam anlamıyla aşık oldum; fakat Kabataş civarındaki bir bankanın bahçesine dikili olduğundan çelik almaya cesaret edemedim.
(Kim inanır birinin çelik almak için banka önünde dolandığına ?)
Ne zaman görsem çiçekli; yaz ya da kış hiç fark etmiyor.

Bir baktım ki Bauhaus'a gelmiş, hem de çok uygun fiyata. Henüz almadım ama yarın ilk fırsatta oraya gidiyorum sanırım.
Bahçeye uygun olduğunu biliyorum ama yine de saksıda bakmaya çalışacağım.

Saksıda yetiştirenler varsa tecrübelerini almak isterim.

nariçi 06-04-2010 21:13

sarı papatyalar

Bağdaki sarı papatyalardan bir kök saksıya aldım. Beyaz papatyalar henüz açmadı, açmış olsalardı melezleme deneyecektim. Bu sarı papatyalar akşamları kapanıyor sabahları açıyor. Saksıda kalacak gelecek yıl açacak mı takip edeceğim.

furkan yıldız 03-01-2011 15:58

Tam papatya hastası olan arkadaşıma göre :) Hemen bunlardan almalıyız :)

TuruncuHis 03-01-2011 22:39

Eşrefpaşa'da bir kavşağa belediye bunları bir dikti; bir de unuttu. Kendi kendine nasıl coşuyorlar o egzos dumanları içerisinde. Benimki ise çok sağlıklı bir gövdeye sahip olmasına karşın çiçek açmamakta ısrarlı.

yazsonu 02-11-2011 10:09

Çelik alma zamanını lütfen yazar mısınız?

kopshtar 08-11-2011 08:40

Sıcak ortamı sağladığınız sürece yaz kış çelik almak mümkün.
Ben bu ay içinde aldığım çeliği köklendirdim.

yüksek bahçe 13-11-2011 14:13

Yaz aylarında da yaprakları yeşil olarak mı duruyor.Birde yaz başlangıcında sanırım derin budama şart mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024