agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 2 Gönderen jineop
  • 1 Gönderen jineop
  • 3 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 1 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 1 Gönderen ciceksever70
  • 4 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 2 Gönderen ciceksever70
  • 1 Gönderen jineop
  • 1 Gönderen Lonicera
  • 1 Gönderen Lonicera
  • 1 Gönderen ERKEN48

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2008, 12:55   #1
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Kızılçanak (Calycanthus floridus)

Arkadaşlar bu bitkiye internette gezinirken rastladım, hakkında biraz araştırma yaptım. Sn. Murat Pilevneli sitesi olan bahcevan.com'da şu şekilde bahsediyor;

"Merhaba,
Calycanthaceae ailesinden olan Calycanthus‘un Türkçesi Kadeh Çiçeği imiş. Sizin sorduğunuz bitki, Calycanthus floridus Türkiyede Kızılçanak diye biliniyor. İngilizce ismi baharat çalısı (yapraklar kırılınca baharatlı bir koku verirmiş), tatlı çalı ya da çilek çalısı (çiçeklerin kokusu, ananas, çilek ya da muz karışımı bir şeymiş ben koklamadım).

Name:  Kizilcanak1.jpg
Views: 6485
Size:  69.9 KB
Name:  Kizilcanak 2.jpg
Views: 5080
Size:  65.4 KB

Dikim için en uygun yer evinize girerken kapı önü, ya da Nisan Mayıs aylarında açtığı zaman, yakınında vakit geçirebileceğiniz yerler olmalıymış.
Garip şekilli meyvelerini sonbahara doğru verip, üretilebileceği tohumları yapraklarını döküp, meyveler kahverengileştikten sonra üretime hazır hale geliştirirmiş (bitki, tohum dışında, çelikleme ile de üretilebiliyor).

Name:  Kizilcanak-meyvesi.jpg
Views: 4888
Size:  66.3 KB

Her sene çiçeklerin iyi gelişimi için, çiçeklendikten sonra bitkinin budanması lazım. İlkbahar manolyası, mimoza ya da leylak gibi. Bu sayede sözünü ettiğiniz zehirli meyvelerin oluşturduğu tohumların gelişimini de engellemiş olursunuz. ( kedi, köpekler değil esas tavşanlar bu bitkiye bayılırmış…)
Bitki manolya, kamelya gibi toprakta yüksek ph oranını seviyor.
Kızılçanağın dikileceği toprak biraz rutubetli, ortamda güneşli ya da yarı gölgeli olmalıymış.
Tam gölgede bitki gelişebiliyor ama o kokulu çiçeklerini açamazmış. Siz saksıda yetiştirmek için de bu şartları hazırlamanız lazım.
Name:  168687129_1f4f1b61d5.jpg
Views: 4771
Size:  33.7 KB
Kırmızı-bordo renkli çiçeklerin sarılarıda varmış. Bu türün ismi de Calycanthus floridus ‘Athens’. Dilerseniz renk olsun diye bu bitkiyi de sizin bitkinin yanına yerleştirebilirsiniz."

KAYNAK

Benim çok hoşuma gitti bu çalı, bahçesinde yetiştirenlerimiz var mı acaba? Bursada bulabilir miyim bu bitkiden bir araştırma yapsam iyi olacak. Yeni bitkimiz hayırlı ve uğurlu olsun

Sevgiler

Düzenleyen Sebahattin Sargın : 10-03-2010 saat 20:54
Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 09:06   #2
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Calycanthus Occidentalis

Başlık açma yetkim olmadığı için bnim boza kokulu kalikantus diye adlandırdığım (aslında maya kokuyor) bu bitkiyi Sn. praecox'un açmış olduğu bu başlık altında tanıtmayı uygun buldum.Tabi moderatörler belki bu bitkiye uygun görürlerse bir başlık açarlar.Ekte kısa bir tanıtımının da olduğu resim haricinde fazla bir bilgi veremeyeceğim şu an için ama sadece şunu söylemek isterim ki çim alanların ortasınad muhteşem görünüm sağlayacak yaprakları manolyaya benzeyen harika ve de çok cefakar bir bitki.Yani özel bakım falan istemiyor, tohumdan yetiştirmek mümkün, soğuğa da sıcağa da dayanıklı, çiçekleri çok gösterişli olmasa da (max 4cm çapında) çok değişlik bir kokusu ve muhteşem bir rengi var.Tek sorunu İzmirde çiçek uçlarında sanırım sıcaktan yanık oluşması.Neyse bahçemde mevcut ve sanırım şu andaki çiçekler tohuma döndüğünde dağıtabileceğim çok tohumum olacak.Sn. Praecox' a zaten daha önce söz vermiştim, resmini koymak ancak nasip oldu.

Eklenen Resimler

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 21:43   #3
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sayın oceanheart, bu bu bitki kadeh çalısı diye bildiğimiz bitkimidir?

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 22:26   #4
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. Oceanheart;

Ben bu bitki için Kızılçanak (Calycanthus floridus) diye bir başlık açmıştım. Oraya kopyalanabilir yazılar. Bu bitki ile çok ilgileniyordum, Burasada aradım ama bulamadım.Yazılarımıza oradan devam edebiliriz, bu bitki konusunda danışmak istedeğim şeyler var size...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 10:09   #5
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Sn. Sargın,
Resimlerden gördüğüm bendeki bitkinin yaprakları daha büyük ve daha az çiçek açıyor Bendeki Royal Horticultural Society katoloğundan baktım ve sizin resimlerini gönderdiğiniz Calycanthus Floridus aynı türden ama aynı bitki değil.Benim bitkim olan Calycanthus Occidentalis zaten önceki yazımdada belirttiğim gibi her bitki delisinin mutlaka sahip olması gereken bir bitki.Havai köklendirme ile ve tohumla üretimi mümkün diğer yöntemleri denemedim.Ben sene sonu tohumlar oluşunca vaktim olursa isteyenlere göndereceğim.Tabi Calycanthus Floridus'u olan varsa ben de tohum almak isterim

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 10:18   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
http://www.mobot.org/gardeninghelp/i...90-0901020.jpg

http://www.systbot.uzh.ch/institut/p...p_image002.jpg

Değişik renk ve türleri varmış.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 12:07   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
Kadeh çalısı diye aldığım bir türlü benzetemediğim çalının bugün nette rastlantı sonucu Calycanthus floridus olduğunu öğrendim . Tam da artık sabrım bittiği ,için bilinmeyenlere yazmak için bu sabah resmini çekmiştim. Açmak üzere. Çok hızlı büyüyen bir çalı.Çok sevindim.

Eklenen Resimler

abk ve Güngör Salman beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 01:43   #8

jineop's Avatar

Ve çiçeğimiz açtı.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=40120

Eski 10-03-2010, 18:24   #9
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevglili Jineop,
Neydi neye kısmet oldu.Güzel günlerde güle güle büyütün.Koku tarifini alırız artık

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 12:33   #10
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
O günlerde işlerimin yoğunluğu nedeniyle, çiçeklenen Kadeh çiçeğimin fotoğraflarını koyamamıştım. Çiçeklerinin kokusu sevgili oceanheart' ında benzettiği gibi, boza kokusunu andırıyor. Yani ekşimsi bir koku. Yapraklarının(Ezildiğinde!) kokusu daha güzel.
Gecikmişte olsa, fotoğraflarını yüklüyorum.

Name:  016.jpg
Views: 3188
Size:  71.1 KB

Name:  017.jpg
Views: 3218
Size:  71.4 KB

Name:  018.jpg
Views: 3108
Size:  31.3 KB

Name:  019.jpg
Views: 3186
Size:  37.4 KB

abk, selis ve Muda beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 14:39   #11

jineop's Avatar

Kadeh çiçeğim 3 seneyi geçirdikten sonra enine çok büyüdü. Yaklaşık 2 aydır sürekli çiçekli ve ilk defa bu sene tohum kadehleri oluştu. Tohum isteyen arkadaşlara bu sene yollama şansım olabilir.

Eski 19-08-2011, 17:02   #12
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Kadeh çiçeğim 3 seneyi geçirdikten sonra enine çok büyüdü. Yaklaşık 2 aydır sürekli çiçekli ve ilk defa bu sene tohum kadehleri oluştu. Tohum isteyen arkadaşlara bu sene yollama şansım olabilir.
Sayın lir;
Siz yazınca aklıma geldi. Bende geçen günlerde bir meyve oluşumu görmüştüm. Biraz önce inip baktım. Bir tanede olsa evet!
Daha öncede sayın Jineop, çok hızlı büyüdüğünü yazmıştı. Şimdiki hali ile bir ay önceki halini karşılaştırıyorum. Bayağı farklı. Gerçekten hızlı büyüyormuş.

Eklenen Resimler

jineop beğendi.
Eski 20-03-2012, 19:42   #13
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili jineop`un gönderdigi tohumlari bugün ektim. Almanca bir forumda tohumlari kaynar suya koyup 24 saat bekletin, cimlendirme topragina ekip buzdolabinda birkac hafta bekletin diyordu. Deneyenlerden bazilari buzdolabina koymadan sicak ortamda da cimlendirdiklerini yazmis. Ben tohumlari ikiye bölüp iki sekli de denedim. Basarili olursam sonuclari paylasirim.

jineop beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 22:16   #14
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Geçetiğimiz yıla göre dahada büyüyen çalımda, çiçek tomurcukları göründü. Sanırım bir haftaya kalmaz açar.

Name:  105.jpg
Views: 2861
Size:  72.4 KB

Name:  054.jpg
Views: 2880
Size:  71.2 KB

Eski 14-06-2012, 07:28   #15
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Benim cesitli denemelerle ektigim tohumlar cimlenmedi. Neyse ki hepsini ekmemistim. Bir tane de yaz sicaginda deneyeyim diyorum. Belki dogal ortamda fazla kurcalamadan daha kolay cimlenir.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 16:00   #16
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
arkadaşlar merhaba bende bu çiçeğe sahip olmak istiyorum. rica etsem banada bu çiçeğin tohum veya yan sügünlerinden verirmisiniz? ilgilenen arkadaşlara teşekür ediyorum.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 08:09   #17
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

zengarden den aldığım tohumlarımın üç tanesi çimlendi yaklaşık bir karış kadar oldular.fakat yaprakları sanırım çok sıcaktan olacak uçları yanık gibi kuruma oluştu. şimdilerde hiç yaprak yok döküldü,sanırım bu mevsimden olduğunu düşünüyorum galiba yaprak döken bir çalı. Gözünün içine bakıyorum birşey olmasın diye tecrübeli arkadaşlardan biraz daha bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Eski 15-11-2013, 10:25   #18

jineop's Avatar

Merak etmeyin bu mevsimde yaprağı kalmıyor.
Sevgiler

münevver48 beğendi.
Eski 15-11-2013, 17:58   #19
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Oooh! rahatladım teşekürler sayın jineop.

Eski 04-01-2014, 20:24   #20
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
CALYCANTHUS KALİKANTUS FİDANI - 120 CM GittiGidiyor'da 99417381

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 13:15   #21
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Ben de bu bitkiyi gittigidiyorda gördüm. Ne kadar çiçekli kalıyor bilen var mı? Bir yerde nisan-mayıs denmiş ama jineopunki temmuzda, Orhan Özbilgiç'inki ağustosta açmış.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 09:36   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Ben de dayanamayıp iki adet sipariş ettim. Sanırım pazartesi elime ulaşırlar. Birini bahçede diğerini balkonda bahara hazırlamayı düşünüyorum. Umarım bu yıl çiçeklerini görmek ve kokusunu duymak kısmet olur.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 12:46   #23
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Nasipse ilk defa kokusunu alacağız. Bitkiye sürekli comfrey (karakafes otu)çayı verince dipten de atağa geçti. Tohum bağlatabilirsem bu yılki etkinlikte paylaşıma açacağım. İlk resim biraz bulanık çıkmış kusuruma bakmayın artık.

Eklenen Resimler

akçabardak beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 11:49   #24
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Anca açtı...Bitki hakkında yazılan tüm yazılar kokusunun müthiş olduğunu, eski İstanbul evlerinde özellikle kokusu için yatak odalarının altına gelecek şekilde bahçelere dikildiğinden bahsedilmiş. Açıkça ifade etmeliyim ki benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Kokusunu beğenmedim. Çok miktarda çiçek ve esintiyle gelen bir koku belki uzaktan hoş gelebiliyordur ama burnunuzu dayayıp koklayınca bu hoşluk na hoşluğa doğru gidiyor. Oldukça ekşimsi bir koku bu. Tabii kişiden kişiye göre değişiyor bu tip şeyler. Benim bitki hakkında fikrim bu şekilde.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 13:45   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Anca açtı...Bitki hakkında yazılan tüm yazılar kokusunun müthiş olduğunu, eski İstanbul evlerinde özellikle kokusu için yatak odalarının altına gelecek şekilde bahçelere dikildiğinden bahsedilmiş. Açıkça ifade etmeliyim ki benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Kokusunu beğenmedim. Çok miktarda çiçek ve esintiyle gelen bir koku belki uzaktan hoş gelebiliyordur ama burnunuzu dayayıp koklayınca bu hoşluk na hoşluğa doğru gidiyor. Oldukça ekşimsi bir koku bu. Tabii kişiden kişiye göre değişiyor bu tip şeyler. Benim bitki hakkında fikrim bu şekilde.
İşin gerçeği bende aynı sizin gibi düşünüyorum. İnanın yapraklarını ezin çiçeğinden daha güzel kokuyor. Ben kokusunu ekşimiş hamura benzettim.

Lonicera beğendi.
ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 09:17   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben de ufak bir kaç tane kalikantus tohumu var ektim 2 tane ama bu tohum ağaç oluyormu? yoksa çalı olarak mı kalıyor.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2018, 20:15   #27
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
bende kalikantus var ancak yaprakları sert ve dokunulduğu zaman kırılıyor.Ancak yeşil olarak duruyor.Yapraklarının böyle sertleşmesi neden kaynaklanabilir.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024