agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2012, 13:20   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Peki, tohumları Sayın Selçuk Boz gönderdi, ama nasıl çimlendireceğiz Yani soğuk uygulama gerekli mi, ne zaman ekelim, uzun sürer mi çimlenmesi, gibi ? Ben 2-3 adet denedim başarılı olamadım. Bilgisi olup, yardım eden olursa sevinirim.
Sayın Gülenmelek, sağolsun Selçuk Bey benimle de tohum paylaştı. Çimlendirme konusunda pek sıkıntı olmayacak gibi görünüyor. Tohumları ektiğimiz kapları dışarıya doğal ortama bırakmak **** nerede büyütmek istiyorsak doğrudan oraya ekmemiz öneriliyor. Bu da demek oluyor ki soğuk katlama istiyor.Buzdolabında soğuk katlama yapacaksanız da ilkbahar başlarında ekmek uygun olacak gibi.. Bu arada forumda örneğini gördüğümüz boylara gelmesi için de epeyce sabretmemiz gerekiyor.O güzel renkleri bizlere sunabilmesi için de tam güneş alan bir yerde yetiştirilmesi öneriliyor. Bir de uyarılar var; bitkinin tüm aksamı zehirliymiş, oldukça da hızlı yayılıp istilacı olmak gibi de bir özelliği varmış. Özellikle tohumlarını ötücü kuşlar çok severmiş ve gittikleri yerlere dağıtarak yayılmasında etkin rol alırlarmış.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 13:54   #32
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sayın yarenimex, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum
Gerçekten işe yarayacak bilgiler, ben içeride denemiştim, şimdi direk dışarı ekeyim o zaman

yarenimex beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 22:32   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın Gülenmelek, sağolsun Selçuk Bey benimle de tohum paylaştı. Çimlendirme konusunda pek sıkıntı olmayacak gibi görünüyor. Tohumları ektiğimiz kapları dışarıya doğal ortama bırakmak **** nerede büyütmek istiyorsak doğrudan oraya ekmemiz öneriliyor. Bu da demek oluyor ki soğuk katlama istiyor.Buzdolabında soğuk katlama yapacaksanız da ilkbahar başlarında ekmek uygun olacak gibi.. Bu arada forumda örneğini gördüğümüz boylara gelmesi için de epeyce sabretmemiz gerekiyor.O güzel renkleri bizlere sunabilmesi için de tam güneş alan bir yerde yetiştirilmesi öneriliyor. Bir de uyarılar var; bitkinin tüm aksamı zehirliymiş, oldukça da hızlı yayılıp istilacı olmak gibi de bir özelliği varmış. Özellikle tohumlarını ötücü kuşlar çok severmiş ve gittikleri yerlere dağıtarak yayılmasında etkin rol alırlarmış.
sayın yarenmex ...bitkinin tüm aksamı zehirliymiş... derken alatus dan mı bahsediyorsunuz? eğer öyleyse bahçeme dikmeyeyim küçük çocuklarım var

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 20:53   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Yasinmetin,

[url=http://www.crocus.co.uk/plants/_/shrubs/classid.3811/] www.rhs.org.uk/Gardens/Rosemoor/About-Rosemoore/Plant-of-the- month/October

Bu linklerdeki sitelerde zehirli olduğunu okudum.Ancak sizin hassasiyetiniz üzerine tekrar şöyle bir bakındım nette, benim de kafam karıştı.Başka bazı sitelerde de ilaç olarak kullanıldığından ancak dozun iyi ayarlanması gerektiğinden, iyi ayarlanmadığında toksik etkilere neden olabileceğinden bahsediliyor.Bir başka sitede de bu ailedeki bitkilerin ispatlanmış olmasa da zehirli olabileceği, dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtilmiş.Kafa karıştıranı ise yapraklarının haşlanıp yenebildiğine de yer verilmiş olması..

Benim de küçük torunlarım var, onları düşünerek, daha önce zehirli olduğundan Sarı zakkum (Peru Zakkumu) ekmekten vazgeçmiştim. Bu nedenle hassasiyetinizi iyi anlıyorum.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 18:29   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
sayın yarenimex,

ilginize teşekkürler, ben de bakındım özellikle yabancı sitelerde bütün parçalarının zehirli olduğu yutulduğunda zehirlenme etkisi yapbileceğini veya şiddetli mide ağrısına neden olacağı yazıyor... bunu dikmekten vazgeçeceğim sanırım... bu arada türkçesi yaprak döken taflanmış...

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 16:57   #36
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bu bitkiyi tohumdan yetişitrenler başarılı oldu mu acaba?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024