agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni187Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2014, 18:46   #61
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Bu günkü hali.
Bu resimdeki bitki kesinlikle osmanthus değil, ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ama.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 10:27   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2015
herhese selamlar !
Osmanthus fragrans - kokulu ve çiçeklerinden çay yapılanı- maalesef Türkiye'de bulamadım. Buna benzer bir bitki satın almıştım fidancılıktan, ama sonunda "osmanthus burkwoody" olduğu ortaya çıktı Tohumdan yetişmesi çok zormuş, ortalama 18 ay sonra çimleniyormuş, dolayısıyla hazır bitkinin çelikleriyle çoğalması en hızlı ve garantili bir yöntem olduğu söyleniyor (yabancı forumlarda araştırdığım bilgiler)

Lonicera beğendi.
nilufer. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2015, 08:49   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Merhaba

Fatih bey'in bahsettiği türün tam adı Osmanthus Fragrans Rubrum.

Turuncu çiçeklere sahip müthiş ve yoğun kokulu bir bitki. Ben bunu ilk İsviçre'nin Lugano kentinde görmüştüm. Sokaklardan geçerken çok yoğun bir şekilde kokusunu hissedebildiğimizden, bitkiyi aramaya başladık ve bulduk.

Biraz araştırınca birçok türünün olduğunu ve hepsinin de değişik çiçeklere ve yapraklara sahip olduğunu gördüm. Sanırım en yoğun kokulusu bu olsa gerek.

Osmanthus fragrans rubrum fidesini bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihsutcu Mesajı Göster
Herkese merhaba
Ben Fatih. Tokyo'da yasiyorum.

Evimin bahcesinde 3 adet Osmanthus fragrans var.
Ben tabi bu ismi bilmiyordum. Uzerilerindeki isim plakalarinda "kinmokusei" yaziyor.
Ekimde acmaya baslayan ciceklerle birlikte o kadar guzel kokmaya basladi ki internetten arastirmaya karar verdim. Turkiyede de var mi acaba diye ararken Agaclar.net'e denk geldim.

Bahcemdeki kinmokusei'lerden 2 fotograf paylasmak istiyorum.
Bu gunlerde cicekleri sapsari oldu ve evin icine kadar gelen harika bir kokusu var. Kokusu vanilya ve seftalinin karisimi gibi.

Buradaki agaclarin ne yapraklari ne de meyveleri Turkiye'dekilere benzemiyor. Baska ilginc bir ture rastlarsam yine sizinle paylasirim

Sevgiler

Jakin beğendi.
spy1983 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2015, 14:25   #64
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Mis kokusunu içe çekmeye az kaldı.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 14:42   #65
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Boyumu geçti. Çiçeklenmeyi sabırla bekliyorum. Sn Aydöner'in tahmini doğru olabilir. Yaprakların kalınlığı ince. Oysa fotoğraflarda görülenlerin yapyakları daha etli duruyor.
Osmantus fragrans Fransa'dan ithal diye edindiğim çalı başka bir şey olabilir mi?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 10:04   #66
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Osmantus diye Fransa'dan ithal edilip Yalova'lı satıcıdan satın aldığım fidenin yaprakları Mor Salkım yapraklarına çok benziyor.
Orhan beyin mor salkım başlığındaki 386 no'lu mesajınaki yapraklar neredeyse aynı.
Sıradan çalı olacağına inşallah mor salkım olur. Osmantus'tan ümidi kestim.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 22:43   #67
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Çit bitkisi olarak kullanılmış bu çalının adını araştırdığımda Osmanthus fragrans adına ulaştım. Yalnız bu sayfadaki fotoğrafların hiçbirine benzemiyor.

Yalnız şunu söyleyebilirim, harika ve de çok kuvveetli bir kokusu var. Çiçekleri miniminnacık. Bu muhteşem koku nereden geliyor diye dört dündükten sonra ancak çiçeklerini fark edebildim. 3-4 metre öteden çok net olarak kokusunu alabiliyorsunuz.

Name:  IMG_1300.jpg
Views: 693
Size:  70.0 KB

Name:  IMG_1301.jpg
Views: 687
Size:  53.0 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 06:29   #68
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın gilan;

Merhaba. Bu sayfa, Osmanthus fragrans başlığıyla açılmış. Ama gördüğüm kadarıyla tüm çeşitler, bu başlık altında fotoğrafllanmış.

Nitekim bendeki tür,Fortunei. Sayın Lonicera'daki, Heterophyllus Üstelik alacalı yapraklısı.

Koku olayına gelince;
Kaynaklarda, Fragrans yoğun kokulu diyor ama bendeki Fortunei de çok yoğun kokuyor. Galiba çiçeklenme zamanının iyi yakalanması gerekiyor. Özellikle geçtiğimiz sonbaharda, bunu çok iyi gözlemledim.

Ayrıca budamadan çok hoşlanıyor. Ben iki yıldır, kasımda, çiçeklenmiş dal uçlarını, belli bir formu bozmadan kesiyorum. İki yıldır daha çok çiçekleniyor. Daha çok dalcık=daha çok çiçek sanki.

Kolaylıklar diliyorum.

Not: Fotoğraflar, 22 Ekim 2015' te çekilmiştir.

Name:  198.jpg
Views: 669
Size:  68.5 KB

Name:  186.jpg
Views: 692
Size:  64.0 KB

Name:  181.jpg
Views: 695
Size:  64.9 KB

Düzenleyen Orhan Özbilgiç : 08-10-2016 saat 16:49
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 22:22   #69
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Açıklama için çok teşekkürler.

Çelikten üretmeyi denediniz mi?

İnternette kumlu vermikulitli karışımda altta ısıtıcı ile 4-5 haftada köklenir gibi bir şeyler buldum.
How to Grow a Sweet Tea Olive Tree From Cuttings | Home Guides | SF Gate

İş yerimde çit olarak yoğun bir şekilde kullanılmış. Elimde sonsuz çelik kaynağı var ama üretmek zor gibi sanki.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 23:21   #70
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın Gilan;
Bahçemde 170-180 tür çalı, sarlıcı, rizomlu, soğanlı ve yumrulu bitki ve ağaç var. Arkadaşlarımın verdiği 8-10 tanesi hariç, hepsini satın aldım.

Bunların bakımları çok zamanımı alıyor. Ayrıca, kışı bahçemin bulunduğu Samsun'da geçirmiyorum.
Bu nedenle, hatırından çıkamadığım bir kaç arkadaşım için, yetiştiriverdiğim bir kaçı hariç, hiç bir bitkimden, gerek tohum, gerek çelikle üretimi denemedim. Hatta kendim için yedekleme yaptığım bitki saysı bile, ancak, bir elin parmakları kadardır.

gilan ve saleri beğendi.
Eski 27-03-2016, 18:24   #71
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Osmanthus un ciceklerinden çay yapılıyor .. (Tıpkı ıhlamur gibi...) Ayrıca bildiğimiz çayın içine de koku versin diye katılıyor.
Osmanthus Selenyum,Mangan, molibden ve kobalt içeriyor. Vucudu detoksifiye ediyor.Ruhu sakinlestirip, zihni dinlendiriyor. Dekonjestan etkisi var.Sinirlere iyi geliyor.Cildi guzellestiriyor,aynı zamanda cildi beyazlastiriyor da...Sindirime yardimci,iştahı da açıyor. .

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 16:47   #72
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Osmanthus bu yıl 15 gün erken çiçeklendi.

Name:  021.jpg
Views: 569
Size:  70.5 KB

Name:  010.jpg
Views: 619
Size:  58.1 KB

Name:  016.jpg
Views: 644
Size:  67.8 KB

Eski 09-10-2016, 12:11   #73
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Osmanthus maceranızı ilk sayfadan bu yana okudum, sonunda bu güzelliği görmek hepimize nasip olsun inşallah.
Şimdi bir de yoğun kokulu Osmanthus derdine düşürdünüz beni

Birkaç sitede satışı var lâkin başlıktaki bilgilere bakarsak fotoğrafını yayınladıkları bitkiden daha çelimsiz ve hatta yanlış bitki de gönderilebiliyormuş.

Osmanthus Fragrans satan güvenilir, online satış yapan bir yer bilen varsa lütfen yardımcı olsun.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 15:42   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Ben 1001fidan.com dan almıştım. Geldiğinde çiçekli ve mis gibi kokuyordu. Gerçi fidanı alalı 3 yılı geçti ama anca 2 cm büyümüştür. Solucan gübresi koydum banamısın demedi. Öğrendiğim kadarıyla kireçli topraklarda yetişmiyormuş belki ondandır.

woltran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 21:37   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Merhaba dostlar. Yorumları okuyunca imrenerek edindiğim fidanım bu şekilde geldi. Son yorumları okuyunca kokulu çıkmamasından da endişe ediyorum. Çünkü osmanthus fragrans(çok yoğun kokulu) diye aldım lakin dikenli yaprakları var. Görsellerde fragrans için düz yapraklılar var hep.
Diğer ve daha büyük endişem ise yapraklarda görsellerde görünen hastalık. Bu konuda ne yapabilirim, nedir bu hastalık? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sıvı solucan gübresi uygulamayı düşünüyorum ama işe yarar mı bilmiyorum. En son limon ve mandalina fidanım böyle olmuştu ve her ikisini de kaybettim.
Yardım lütfen...

Eklenen Resimler

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 22:01   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kmpst60 Mesajı Göster
Merhaba dostlar. Yorumları okuyunca imrenerek edindiğim fidanım bu şekilde geldi. Son yorumları okuyunca kokulu çıkmamasından da endişe ediyorum. Çünkü osmanthus fragrans(çok yoğun kokulu) diye aldım lakin dikenli yaprakları var. Görsellerde fragrans için düz yapraklılar var hep.
Diğer ve daha büyük endişem ise yapraklarda görsellerde görünen hastalık. Bu konuda ne yapabilirim, nedir bu hastalık? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sıvı solucan gübresi uygulamayı düşünüyorum ama işe yarar mı bilmiyorum. En son limon ve mandalina fidanım böyle olmuştu ve her ikisini de kaybettim.
Yardım lütfen...
Geldiğinde kökü saksıdan çıkmış ve açık gelmişti. Ondan kaynaklı olabilir mi? Yapraklarını dökmeye başladı

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 05:08   #77
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Demir veya vitamin eksikligi olabilir ya da su yuzunden. Aldiginiz yere bir sorsaniz?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 09:23   #78
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Sanırım bendekide osmanthus , osmanthus değilmiş pırnal meşeymiş http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...9cebab950d.jpg

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen siflera12 : 03-03-2019 saat 10:59
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024