agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 4 Gönderen ardabora
  • 1 Gönderen Binbirçeşit
  • 1 Gönderen Khan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2009, 23:54   #1
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Kufeya (Cuphea hyssopifolia)

Umarım doğru yerde açmışımdır başlığı.

Ben de bilgi aramıştım bir zamanlar ama sitemizde bulamamıştım.

Seradan bu bitkiyi alırken seracı teyze "çok sularsan ölür" demişti sadece, çok suladım ve öldü Resmen susuz kalmış gibi çıtır çıtır kurudu..

Yanlış hatırlamıyorsam Adana'da caddelerde göbek düzenlemelerinde bolca kullanmışlar ve yakıcı güneş altında gayet keyifli ve bol çiçekliler.

İnternetten aldığım fotoğraflar:

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 10:58   #2
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1248982405

CUPHEA HYSSOPIFOLIA
Türkçe Adı: Kufeya
İngilizce Adı: Mexican heather
Familyası: Lythraceae

Fiziksel Özellikleri: Anavatanı Guetamala ve Meksika’dır. Kışların ılıman geçtiği bölgelerde herdem yeşil bodur çalı özelliğinde gelişen bu bitki 15-60 cm. arası boy yapar ve taçlanır. Orta tonda yeşil yaprakları oldukça küçük olup 3-8 mm arası büyüklüktedir. Yapraklarının yarısı büyüklüğündeki pembe, mor, ya da beyaz çiçekleri ilkbahar sonunda açar ve kış aylarına kadar uzun süre bitki üzerinde kalır. Çiçekleri çok küçük olmasına rağmen çiçeklenme miktarı oldukça fazladır. Bu özelliği ile çiçekler uzak mesafelerden bile algılanacak şekilde bitkiye renk katar.

Yetişme İstekleri:

Işık: C. hyssopifolia güneş almayan aydınlık yerlerden hoşlanır. Hafif gölgeli yerleri sever ama daha koyu gölgeli yerlerde bitki zayıflar ve bitkinin görüntüsü pek hoş olmaz. Bitki için en ideal yerler doğu ve kuzey cepheler, duvarların güneş almayan tarafları ya da altına ışık süzen ağaçların altıdır.

Su: Haftada bir sulanma ister. Sürekli kuraklığa pek dayanamaz.

Toprak: Her tür toprakta yetişir.

Üretim: Soğuk kış aylarında don olduğundan bitki tamamen ölebilir. Ama çeliklerden üretilmesi ve istenilen boya hemen getirilmesi bitkinin hızlı gelişme eğiliminden dolayı mümkündür. Çelikle çok kolay bir şekilde çoğaltılabilir.

Peyzaj Mimarlığında Kullanımı: Peyzajda bodur bitki olarak kullanılan bu bitki, geometrik patenlerin yaratılmasında, ve peyzajdaki hatların vurgulanmasında görev alabilir. Boyutu çok küçük olduğundan tek kullanımı peyzajda bir etki yaratmaz. Yine küçük boyutu ve ince tekstürü sayesinde farklı peyzaj stilleri ve bitki materyalleri arasında geçişi sağlamak amacı ile gruplar halinde kullanılabilir. Oriental, tropik ve doğal stillerdeki peyzajların yaratılmasında kullanılabilir. Gelişmesini daha dolgun şekilde tamamlayabilmesi için dallarının uçlarının budanması gerekir,, alt dallara dokunulmamalıdır. C.hussopifolia saksılar içinde balkonlarda, patio çevrelerinde kullanılabilir, özelliklede başka minyatür yapraklı ve farklı renkli saksı bitkileri ile son derece uyum içinde olabilir. Cycas türü egzotik görüntülü bitkilere çok iyi bir yer örtücü vazifesi görür. Mevsimlik çiçekler ile orta boydaki çalı grupları arasında geçişlerin yapılacağı zonalarda etkili olabilir.

Dezavantajları: Soğuğa ve özelliklede –1 derecenin altındaki soğuklara dayanıksızdır.

Bilgiler http://web.adu.edu.tr/ sitesinden alınmıştır.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 21:28   #3
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Teşekkür ederim sayın Nariel ve MSaygın.
Şimdi anladım hatamı. Bitkilerim kurudukça çok su isteği olduğunu düşünüp, suya boğmuştum. Fidanlıkta durduğu yere bakarak da güneş altına koymuştum. Tekrar alıp deneyeceğim. Büyük bir saksıya iki renk dikmiştim ve çok şeker görünüyorlardı.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 11:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2009
MSaygın acaba cuphea'nın ne zaman budanması gerektiğini biliyormusunuz.İlkbahar mı sonbahar mı

gardenya63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 23:03   #5
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Ağustos ayı başında Bauhaus'tan 5 tl.ye bir saksı kufeya satın aldım.

Burada yazılanları yapmaya çalıştım.

Saksısını büyüttüm.
Kuzeye bakan duvar dibindeki sandığın üstüne yerleştirdim.Çite dolanmış hederaların gölgesinde,aydınlık bir yerdeler.
Toprağını fazla kurutmadan suluyorum.Zaten sulama arasını açarsanız hemen minik yaprakların uçları kurumaya başlıyor.

Şimdilik gelişimi iyi ve minik mor çiçekler açmaya başladı.

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 09:52   #6
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Sn.ardabora, çiçeğiniz çok güzel sağlıkla büyütün. Mor çiçekli bitkiler çok hoş bir görüntü veriyor. Bulabilirsem ben de almak isterim. İzmir'de her zaman her yerde istenilen bulunmuyor. Mağazaların bahçe bölümleri İstanbul ve Ankara'daki gibi zengin değil.Halbuki bu türler, bu iklimin çiçekleri. Buralarda daha çok olmalı.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 08:50   #7
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Sayın ardabora kufeyanız güzel gelişmiş.yaprakların parlaklığındanda belli ediyor bitki benimde bir adet kufeyam var.şuana kadar güzel gelişti.küçüktü ve şimdide yazı beklıyorum ne zaman çiçekleri bana merhaba diycek .biraz heycanlıyım onu beklerken.buda benim kufeyam.

Eklenen Resimler

Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 09:08   #8
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Arkadaşlar benim kufeyamın yaprakları kuruyup dökuluyor hep.ama bu sökülen yapraklarlardan yeni yapraklar çıkıyo yaprak dibinden.ondan sonra döküluyolar.korkmalımıyım.yoksa bitki uyanıp yeni yapraklar verdiği içinmi böyle oluyo.ve birde çiçek açmaya başladı bu ayda normalmi?ben mor renk olarak almıştım .gerçi 4tane ayrı kök olarak geldi.bu erkenci açan beyaz renk.mor beklerken ilk çiçek beyaz açtı.umarım diğerleri mordur.��

Eklenen Resimler

lusoari beğendi.
Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 14:45   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2017
şuan istanbul koçtaşta 10 lira ben aldım baya sevimli cevahirde

canistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 15:43   #10
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Antalya’da tam güneşin altında çok mutlular. Gördüğüm en güzel bordür bitkisi.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2019, 12:01   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2019
Herkese İzmir'den merhabalar,

Bitkilere ilgim çok yeni başladı. Eylül başında fidanlıktan aldığım 3 adet kufeya bitkim berbat durumda. Terasta fidanlıktan aldığım saksılar içinde bakıyorum, saksı değiştirmedim. Terasım kuzey ve doğu cepheli, bitkiler kuzeydeki duvarın önünde duruyor. Sabahtan güneş alıyor, öğleden sonra almıyor. Önce forumlarda okuduğum gibi haftada bir suladım daha sonra toprağı kuru gördükçe sıklaştırdım. Çiçekleri soldu ve açmıyor, yaprakları da sararmaya başladı. Saksının küçük gelmesinden olabilir mi? Nedendir dersiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen tosawi : 20-09-2019 saat 12:10 Neden: Noktalama hatası
tosawi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 06:50   #12
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Güneşte çok fazla yanıyorlar

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 19:30   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2020
Selamlar. Bu bitkiyi nasıl çoğaltabiliriz acaba?

Gogoliyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024