agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2015, 15:13   #31
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
2 yıldır buraya kimse uğrayıp bir şeyler yazıp eklememiş. Kış soğuklarına dayanıklı olduğu için bu yıl bahçede kalan tek tük bitkiden biri. Kısa süreli olsa bile nefis kokusu ve masumiyetin rengi ile gerçekten büyüleyici.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 10:54   #32
Ağaçsever

Kekik's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Filbahrinin adın bir arkadaşımdan evlat kokusu olarak duymuştum.Soranlara da evlat kokusu diyordum.

Eklenen Resimler

Kekik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 20:49   #33
Ağaç Dostu

neşecan's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2014
İşte Benim Filbahrim

Eklenen Resimler

neşecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 13:47   #34
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bir koku geliyor bir yerlerden diyorum. İlk çiçeğini açmış mübarek, nefis bir de koku takmış peşine.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 10:40   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Bizim bahçeden çelik aldım suya koydum tomurcuk çiçek açtı kök vermedi balkonda yetişir mi bu? Çok güzel görüntüsü var çiçeğin.

Eklenen Resimler

ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 20:03   #36
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Balkonda da yetişir. Toprakta çeliklemeyi deneyin, çelikle kolay üretilen bir bitki...

Kokusu da güzel, sizinki kokmuyor mu?

İlkbaharda çiçekleniyor ve sonra 11 ay o çiçekleri beklemesi sıkıcı olabiliyor. Bir Filbahri delisi olarak baştan söyleyeyim

Lonicera ve esemeral beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 20:16   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Balkonda da yetişir. Toprakta çeliklemeyi deneyin, çelikle kolay üretilen bir bitki...

Kokusu da güzel, sizinki kokmuyor mu?

İlkbaharda çiçekleniyor ve sonra 11 ay o çiçekleri beklemesi sıkıcı olabiliyor. Bir Filbahri delisi olarak baştan söyleyeyim
Resimdeki şekli ile kokmuyordu bir gün sonra yaprakları daha da açınca limona benzer bir kokusu vardı. Toprağa aldım ertesi gün cansızlaşmaya başladı suya geri aldığımda yeniden düzeldi. Memleketten iki gün önce döndüm en son bu şekildeydi. Duruma göre getirttireceğim bakalım.

ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 12:34   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2019
Merhaba, yeni üyenizim. Oldukça bilgisizim... Fakat bahçe konusunda çok hevesliyim. Yeni bir filbahri fidanı aldım. Baktığımda saksısı küçükmüş gibi geliyor. Değiştirmeli miyim? Bir üye daha aynı soruyu sormuş yukarıda. Cevap veren olmamış. Mayıs sonundayız. Zamanı uygun değil gibi geliyor. Bilenler anlatsın lütfen...

Düşkapanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 19:10   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2019
elimde kökten ayrılmış filbahri var izmir dikilide ki yazlıgıma dikmek istiyorum fakat hangi mevsimde topraga almam gerektigini bilmiyorum. bana yardımcı olur musunuz? tesekkur ederim iyi calışmalar

seida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 06:52   #40
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Kışın bile çiçek açan pekte nazlı olmayan çok güzel bir bitki

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 20:16   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Name:  20200524_193714.jpg
Views: 332
Size:  42.6 KB

Name:  20200428_190651.jpg
Views: 335
Size:  32.5 KB

Merhabalar,
Pazardan çiçeği alırken bana şakayık diyip sattığı için forumda gerçek adını bulmak baya zamanımı aldı.
Bahçeme diktikten sora çiçeklerini döktü. Başta bir sorun var zannettim ancak forumu okuyunca sadece 2 hafta çiçek açtığını üzülerek öğrendim. Hatta dökülen çiçeklerini budamam gerektiğini okudum.bilgileriniz için tesekkur ederim.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2021, 21:23   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Name:  20210417_181147.jpg
Views: 204
Size:  43.5 KB

Merhabalar,
Geçen sene forumda okuduğum ''filbahri bir önceki yılın sürgünlerinden çiçek açar'' bilgisine güvenerek beklediğim çiçekler bu sene açtı.
Gerçekten gelin tacı gibi beyaz ve bir o kadar kibar çiçekleri bizlere göz ziyafeti tattırdı.

Kısa süre çiçeklenmesi ise üzücü tarafı maalesef.

Kışın çiçeklerimin ciddi bölümü dondan etkilenip ölürken filbahri gayet dayanıklı çıktı. Bu sene de hiç budamadan bakımına devam ediyorum.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2022, 21:09   #43
Ağaçsever

arodopman's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2004
BAHÇEMİZDEKİ FİLBAHRİ
Rahmetli babam sonbahar aylarında gider Büyükdere Fidanlığından beğendiği veya sorup öğrendiği ağaç fidanlarını alıp gelirdi. Babamın sayesinde bahçemizde bir hayli fazla ağacımız olmuştu. Yer kalmadığı için bazılarını çok sık ekmişti. 35 yıl önce ebediyete intikal edince. Onun gibi bakamadık ağaçlarımıza. Kesip atmaya da gönlümüz razı olmadı. Babacığımızın hatırası deyip, ara sıra sulamak yılda bir budatmak ve diplerine çiftlik gübresi koymakla yetindik. Tabii bu bakımın az geldiği veya ömürlerini tamamlamaları nedeniyle kuruyup ölenler oldu. Sadece bizden ayrılanları kaldırıp attık. Kalan sağlar daha bir güzel oldu seyrelince. Hala hatırasını canlı tutan bir dolu ağacımızın kalmasına şükrediyorum.
Bu bahar Filbahrilerimiz bize güzel bir sürpriz yaptılar. Büyük ağaçlar aralanınca bahçe kapımıza yakın bir yerde bir öbek halinde çoğalan, yeterli güneş ve su almaya başladıkları içinde boyları 2 metreye kadar uzayan Filbahrilerimiz çılgınca çiçek açtılar. Yeşil yaprakları ve bembeyaz çiçekleri ile kocaman bir buket gibi oldular. Hele bir kokuları var ki 10 günden beri bütün mahallemizi kendilerine özgü o güzel kokuları ile mest ediyorlar. Bu koku nereden geliyor diye soranlar oluyor, yanından ayrılamıyorlar uzun süre.
Ekecek yeri olanlara Filbahri’ yi öneririm. Yalancı Yasemin de denilen ama bizim bahçemizdekiler gibi bayıltıcı bir kokusu olmayan Filbahri bitkisi, Bitki Biliminde Philadelphus çeşitleri olarak biliniyor. Yaklaşık 70 değişik cinsi olan bitkinin bizdeki türü Philadelphus Coronarius muş. Ana vatanı Güney Doğu Amerika. Ama yeryüzüne çokça yayılmış bir bitki. Görünüşü, şekli ve kokusu bakımından kent peyzajında kullanılıyor. Özel bir toprak seçimi olmayan bu ilginç bitki arada sulanmak istiyor sadece.
Bana hep ismi komik gelmiştir. Hele Rahmetli bir Bahri Bey amcamız vardı mahallemizde. Şişman mı, şişman. O duyar da gönül koyar düşüncesi ile babacığım ismini soranlara bilmiyorum derdi. Ben şöyle bir araştırdığımda bu ismin geliş yeri ve şeklini, Türkçe deyişte bir değişime uğradığını anladım. Arapça, Farsça, Latince, Türkçe harmanlanıp ortaya bir karışık çıkmış bence. Çünkü ‘’ Arap Yaseminin baharda açanı’’ deneceğine, Full bahr demek zor gelmiş yurdum insanına kısaca ‘’Filbahri’’ denilmiş.
Merak bu ya birde yıllarca uğraştığım, ‘’FİTOTERAPİ’’ (Bitkiler ile Tedavi) de yeri var mı diye bakayım dedim. Öyle şeyler yazılmış ki internette, faydalıdır diye, ‘’Hadi ordan’’ diye sim geldi. Benim Filbahrimin kokusu ve görüntüsü zaten bana ilaç gibi geliyor dedim içimden.
Bu bahar görüntü ve koku duyularımızı doyuran ‘’Yalancı Yasemini’’ mizi yani Filbahri’ mizi sizlere tanıtmak istedim.
Ahmet Rodopman

Mesut Temiz ve nevgül beğendi.
arodopman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024