agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-11-2011, 13:40   #31
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Yaz kış yeşil. Derin budama daha fazla dallanmasını teşvik ediyor.
Aksi taktirde rüzgardan kırılabilir ya da yere eğilebilir.

abk beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 23:17   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
teşekkür ederim kopshtar
neredeyse 15 gün oldu yeni yerlerine yerleştireli çiçekleri soldu ilk bir iki gün hepsi yapraklarını bükmüştü ama toparladılar çogu kendisini bir kaç tanesi hariç onların yaprakları hala boynu bükük duruyor.Ama sulamaya devam ediyorum inşallah zaiyatsız hepsini yaşatacağım.

yüksek bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 23:53   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bakımı çok kolay bir bitki. Diktikten sonra aslında hiç sorun yaşamaz. Muhtemelen ya toprağı dağıttınız ya da fidanın toprağı kuruydu, can suyu da az geldi. Bahsettiğiniz tablo bunu anlatıyor. Sonrasında toplaması güzel. Boynu bükük olanları budayın, yaşama şansları artar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 23:34   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bu bahar, bu sayfanın sarışınını ben ekleyeyim istedim Bahçede dört adet europs yanyana dikili, zeytin ağacımın kısmi gölgesinde kalıyorlar öğleden sonraları. Fazla bir bakım da istemiyorlar, kaprisi olmayan bir bitki.

Eklenen Resimler

abk, miralay ve Emine Akman beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 22:23   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Bu bahar, bu sayfanın sarışınını ben ekleyeyim istedim Bahçede dört adet europs yanyana dikili, zeytin ağacımın kısmi gölgesinde kalıyorlar öğleden sonraları. Fazla bir bakım da istemiyorlar, kaprisi olmayan bir bitki.
Sn. kelebekçalısı bitkide çiçeklenme az budamayı ihmal etmeyin.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 03:02   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Sn. kelebekçalısı bitkide çiçeklenme az budamayı ihmal etmeyin.
Teşekkür ederim.

Tarihe dikkat ederseniz, fotoğraf bitkinin yeni ve topraktaki birinci senesi dolmadan önceki halidir.

Bu sene bulundukları alanı doldurdular ve üzerleri tomurcuklarla dolu, sürekli açmaktalar. Tüm çiçeklerde olduğu gibi ölü çiçekleri temizlemek çiçeklenme süresini ve kalitesini olumlu yönde etkileyen bir işlemdir. Dönemsel olarak budamayı daha derin gerçekleştirmek ise bitkinin ihtiyaç duyduğu gençleştirme gibi kabul edilebilir.

Name:  Euryops.jpg
Views: 4814
Size:  67.5 KB

abk, miralay, armeria ve 1 kişi beğendi.
Eski 07-03-2013, 19:18   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Teşekkür ederim.

Tarihe dikkat ederseniz, fotoğraf bitkinin yeni ve topraktaki birinci senesi dolmadan önceki halidir.

Bu sene bulundukları alanı doldurdular ve üzerleri tomurcuklarla dolu, sürekli açmaktalar. Tüm çiçeklerde olduğu gibi ölü çiçekleri temizlemek çiçeklenme süresini ve kalitesini olumlu yönde etkileyen bir işlemdir. Dönemsel olarak budamayı daha derin gerçekleştirmek ise bitkinin ihtiyaç duyduğu gençleştirme gibi kabul edilebilir.

Eklenti 374774
Sn. kelebekçalısı derin budama mevzusunu abartmayın ilk aldığınız andan itibaren budama ile şekil vermedi iseniz ki öyle görünüyor gövde odunlaşıp alttan boşlatacaktır çalı papatyasının şifresi makasın gölgesi üzerinden kalkmamalı.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 23:03   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Değerli dostlar ve sayın Mine hanım,
Mesajlarda net bir çelik alma zamanı maalesef bulamadım. Bunun hakkında bilgi verilebirise sevinirim

Ahmet İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 20:48   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İzmir Balçova otobanındaki outlet mağazalarının yanındaki parklardan iki çeşit çiçek topladım. Kurumuş olanlarını aldım ve eve gelinde internetten araştırınca birinin "sarı çalı papatyası" diğerinin ise "bodrum papatyası" olduğunu öğrendim. Niyetim bir kaç ay sonra yaylaya ekmek. Önceki sayfada iki arkadaş bitkilerinin donduğunu yazmış ancak daha sonra toparladılar mı bahsetmemişler. Mesaj attım ama forumu çoktan terketmişler sanki, cevap yok. Neyse çiçekleri bir hafta daha odada kuruttum ve aşağıdaki resimde görüldüğü üzere parçaladım. Sanırım tabağın sağındakiler doğru tohumlar. Tek çiçekten 100 ün üzerinde tohum çıkıyor. (Tabi bunlar tohumsa )

Eklenen Resimler

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 20:51   #40
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Netten araştırdım ancak tohum ekim bilgilerine ulaşamadım. Bitkilopedi sitesinde bilgi var gibi ancak ne saçma siteyse oraya da üye olamadım, mail gelmedi iki gündür.
Üç tek tohumu tuvalet kağıdın içinde nemlendirerek odada beklemeye aldım bakalım neler olacak. Bilgiye ulaşamazsam bir kısmını tohumdan üretmeye çalışacağım, bir kısmını da direk aşağıya bahçeye ekeceğim bakalım ne olacak.

Eski 15-03-2014, 13:36   #41
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Toprak: Organik besin açısından orta düzeyde, drenajı çok iyi olan, kumlu topraklar en uygunudur. Çok su tutan killi topraklar haricinde her türlü toprağa uyum sağlayabilmektedir. Toprağın pH değeri 6.1-7.5 arası olmalıdır.
Işık:Güneş, az gölge. Direk güneş altında yetiştirilmesi en uygun olanıdır. Az gölge noktaları da tolore edebilmektedir.
Nem :İlk dikildiğinde bir kaç hafta boyunca düzenli ve sık sulanmalıdır. Bahçede yerine iyice alıştığı zaman kuraklığa dayanıklılığı iyi düzeydedir. Ancak saksıda dikili örnekler çabuk kururlar ve düzenli olarak sulanmalıdırlar.
Dayanıklılık :Soğuklara karşı çok fazla dayanıklı olmayan çalımız, kış aylarında ısının -4°ye kadar düşmesine dayanabilmektedir. Bölge 9-10.
Çoğaltma :Tepe çelikleri ve yarı-odunsu çeliklerle çoğaltılır. Yaz aylarında alınacak tepe çelikleri 5-7,5 cm. uzunluğunda olmalıdır. Bunlar hazırlandıktan sonra köklendirme toprağına dikilirler. Sıcak, aydınlık fakat direk güneş almayan bir noktada 3-7 haftada köklenirler ve gelişmeye başlarlar. Tek başlarına gelişecekleri saksılara alınarak yetiştirmeye devam edilirler. Kış aylarının fazla sert olmadığı bölgelerde sonbaharda istenilen noktalara dikilebilirler. Yarı odunsu çelikler yaz sonunda alınırlar. Bunlar da aynı şekilde hazırlanıp köklendirilirler.
Herhalde tohumdan olmuyor...

abk beğendi.
Eski 29-03-2014, 11:59   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Netten araştırdım ancak tohum ekim bilgilerine ulaşamadım. Bitkilopedi sitesinde bilgi var gibi ancak ne saçma siteyse oraya da üye olamadım, mail gelmedi iki gündür.
Üç tek tohumu tuvalet kağıdın içinde nemlendirerek odada beklemeye aldım bakalım neler olacak. Bilgiye ulaşamazsam bir kısmını tohumdan üretmeye çalışacağım, bir kısmını da direk aşağıya bahçeye ekeceğim bakalım ne olacak.
Çimlendirmeyi başarabildiniz mi Sayın TCM ?

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 12:03   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Teşekkür ederim.

Eklenti 374774
Sayın Kelebek Çalısı, aradaki pembe olanlar, Fransız Papatyası mı? Onun çoğaltmasını nasıl yapıyorsunuz? Tohumdan çoğalır mı acaba? Yoksa çelikten mi?

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 15:11   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Sayın Kelebek Çalısı, aradaki pembe olanlar, Fransız Papatyası mı? Onun çoğaltmasını nasıl yapıyorsunuz? Tohumdan çoğalır mı acaba? Yoksa çelikten mi?
Merhaba Sn. turkanatalay, sorduğunuz çiçek bodrum papatyası (Osteospermum). Fide olarak almıştım. Mevsimlik bir çiçek olmadığından çoğaltmayı hiç düşünmedim ama sanırım deneseydim çeliklemeyi tercih ederdim. Tohumu dibine dökülse ve çimlense farkederdim.

turkanatalay beğendi.
Eski 14-09-2014, 10:41   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
Ben de Ankara Çankaya'da yetiştirmeyi denemeye başladım, gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Permablitz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 22:59   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2020

Euryops - Sarı Çalı Papatyasının çelikten üretimi ilgili tatlı bir video. iyi seyirler... Yeşil ve gri yapraklı iki türü olduğu da videodan görüldüğü üzere ortaya çıkmaktadır.

foxson Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 22:17   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Aldığı çeliğin üzerindeki çiçekleri koparması ve uc kısmını sanırsam perlite batırarak dikmesi ve dikeceği deliği kurşun kalemle açması benim gibi amatör birisi için çok faydalı detaylardı. Teşekkürler paylaşım için.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2021, 19:56   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2021
Benim Euryops Pectinatus um bu ilk baharda saksıdan toprağa dikince 2 yıldır ilk defa bu kadar çok çiçek açtı. Ancak nazar mı değdirdim bilmiyorum. Çiçekleri gittikçe soldu yapraklarıysa garip bir hal aldı. Bulunduğumuz yer aydın nazilli. Türkiye'nin en sıcak noktalarından. O sebeple 2 günde bir suladım.

Problem nedir sizce? Yorum yapabilir misiniz?

Biri sağlıklı çiçek açarkanki hali, diğeri bugün ki sıkıntılı durumu.

Name:  20210512_141638.jpg
Views: 1279
Size:  58.3 KB

Name:  20210417_181007.jpg
Views: 1271
Size:  37.9 KB

yaseminthefarm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024