agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2007, 22:52   #181
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sevgili hoyadag, kış sonu köklenen çeliklerden göndericem.
Umutlarınızın gerçekleşmesi dileği ile sevgiler...

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 16:00   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Bunlar ne yaaaa?

Bu cestrum nocturnum 'umun dallarında farkettiğim ilginç bi yaratık. Hareket ediyor. Nedir bu ve bundan nasıl kurtulabilirim??? Acil yardım lütfen!!!

Eklenen Resimler

dryes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 20:32   #183
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Herkese sela
4-5 Senedir melisam var melisasiz duramam resmen asigim kokusuna, konuya donelim lutfen tohumlar nohut buyuklugune gelmeden ve renkleri kar gibi beyazlamadan toplamayin ve tohumdan cikanlan celikten ureyen arasinda yaprak farkliliklari oluyor nasilmi tohumdan ureyenin yapraklari daha buyuk ve genis oluyor koku olarak tohumdan ureyen daha keskin bayitici bir kokuya sahip oluyor bende her ikiside var su anda celikten yetistirdigim 4 yasinda fakat hersene budarim toprak boyundan 30 cm yukardan ve herse ayni guzellikte 2 sefer acar su anda ikinci acimini bitirip tohuma yatti fakat tohumdan urettigim daha ikinci acimini yeni yapti sakin susuz birakmayin kisinda topragi nemli tutun kisin eger balkoda birakmak istiyorsaniz kuytu bir yere alin ve topragina kar dusmasin benimki hep disarida ki yalova kuzeye bakar ve cok soguk olur budamayida nisan basinda yapin soguktan kestiginiz yerden donma yapmasin bunlarda benim tecrubelerim
saygilar

polemos beğendi.
sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 20:43   #184
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sayın sinaninci1 Elinizde tohum var mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 21:00   #185
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Su anda yok fakat olgunlasmasi zaman alacak oldugu zaman hatirlatin gonderirim fakat 1-1,5 ay gibi bir zaman gerekir

Eski 01-10-2007, 21:32   #186
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Sayın sinaninci bende isterim ama....

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:07   #187
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

GLCH
Memnuyetle zaten siksik bursaya geliyorum bir geldigimde bulusuruz yalova toplantisina gelecekmisiniz belki bir supriz yapabilirim size eger gelirseniz

Eski 01-10-2007, 23:49   #188
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Melisalarınıza maşallah diyelim sinaninci1. Benim melisalar senede bir kere çiçek açıyor. Ayrıca kışın toprak hizasından kuruyup ilk baharda yeniden sürgün veriyor Birde bu sene çok geç çiçeklenmeye başladılar. Daha yeni yeni tomurcuklandılar. Herhalde seradaki gölgelikten dolayı güneş yetersiz geliyor.
Seneye dışarı çıkarıp deneyceğim.
Tohumdan hiç denemedim. Birde o yolu deneyelim bari

Eski 02-10-2007, 08:56   #189
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
GLCH
Memnuyetle zaten siksik bursaya geliyorum bir geldigimde bulusuruz yalova toplantisina gelecekmisiniz belki bir supriz yapabilirim size eger gelirseniz
Üzgünğm ne yazıkkı vakitsizlik benim en büyük derdim oyüzden toplantılara hiç katılamıyorum....

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 11:48   #190
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Tohumlar olussun gonderirim merak etmeyin

Eski 02-10-2007, 14:10   #191
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster
Teşekkürler Kudret bey, o zaman sizden ricam kış sonunda benim için 2 adet çelik ayırmanız olacak, tabi mümkünse. İlginiz için çok teşekkür ederim, doğrusu şimdiden kokusunu merak ediyorum.

Aslında kokulu tüm bitkilere hayranım, sırf bu nedenle her zaman bahçeli bir evim olmasını hayal etmişimdir. Ancak sanırım yanlış meslek seçmişim, zira yanlızca büyük şehirlerde çalışmama imkan tanıyor. İstanbul'da bahçeli bir ev bulmanın zorluğunu takdir edersiniz. Ama umudumu kesmedim, umut fakirin ekmeğidir derler.

Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum, selamlar, sevgiler...
Bir yakınımın Yalova'nın yakınında bir köy evi var.Satmayı düşünüyorlar düşünürsen telefonunu veririm konuşursun.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 00:55   #192
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Sevgili Kudret
Disariya nisanda cikar veya serada gunes alan biryere koy erken filizlendir iki sefer cicege yatar tohumlari topla cok gosterisli oluyorlar hic suni gubre vermem sadece yanmis gubre veriyorum
saygilar

Eski 03-10-2007, 09:32   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Sayın dryes,

Derdiniz UNLU BİT veya PAMUKLU BİT.

Bu zararlıyı görüntüsünden tanıdığım için ve de örnek olması açısından "ARAMA" fonksiyonundaki "Gelişmiş Arama"yı seçerek, içinde "Mine Pakkaner" tarafından gönderilmiş ve içinde "Unlu pamuklu" ifadeleri geçen mesajları tarattım, daha sonrasında da forumda bu konudaki uzmanlığını bildiğimden dolayı "fmt79" tarafından gönderilmiş aynı içerikte mesajları tarattım ve aşağıya eklediğim bağlantılardaki mesajlara ulaştım:

Bu arada, sorununuzun çok ileri boyutta olduğu görülüyor; zira sizin bitkinizdeki bitler oldukça irileşmiş ve sayıca da çok çoğalmışlar anlaşılan.

Bu soruna ilişkin olarak şu mesajda özet bilgi ve referanslar belirtilmişti, oradan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Ben sizin yerinizde olsam hemen bir suluboya fırçası veya eski bir diş fırçası ile ya da bitkiyi zedelemeyecek basınçtaki bir su ile duş başlığı altında önce bitkinin üzerinde mevcut zararlıları mekanik olarak uzaklaştırır ondan sonra da ilaçlama yapardım.

Verdiğim yönlendirmede ev yapımı ilaçlar var, ama sizin sorununuz ileri boyutta; bu nedenle kimyasal mücadele gerekebilir; bunun da uzmanı olan fmt79 adlı uzman üyemizden alıntılarsak:

- fmt79 şu mesajında şöyle demiş:

"Unlu bit ile mücadele konusunda forumda bilgiler var aslında. Yoğunluk ne durumda acaba? Az yoğunluklarda çevre dostu pestisitler mevcut iken, çok yoğunluklarda bunlar faydasız, o yüzden daha zehirli ama etkili pestisitler kullanılacak. Yazlık yağ bulma şansınız varsa etkisi güzel, yine Malathion da iyi, ama bu ikisini de yoğunluk azsa kullanın.

Hektolineum (yazlık beyaz yağ)
Malathion WP 25 (Malathion)"

- fmt79'un yazdığı şu mesajda ise özetle

""Yazlık yağ" **** "Yazlık beyaz yağ" olarak bilinen petrol türevi bir kimyasal. Hektolineum vs vs adı altında preparatlar da var ancak "yazlık beyaz yağ" demeniz yeterli. Petrol türevi olduğu için açık (fason) satılan yerler de bulabilirsiniz.

100 L suya 2 L ilave edeceksiniz. Sıvı miktarına göre dozu ayarlayabilirsiniz. 1 L suya 15-20 ml ideal. Ama bence siz 15 ml yapın. Bazen süs bitkileri hiç beklenmedik ilaçlara karşı fitotoksite gösterebiliyor. Dikkat edilecek birkaç husus var. İlacı hazırlayınca önce bitkinin bir yaprağına uygulayın. aradan 3-5 saat geçsin. Yaprakta anormallik (yanma, sararma, renk değişimi) olmazsa tüm bitkiyi ilaçlayın." der...

- fmt79 şu mesajında ise şöyle demiş:

"Malathion etkili maddeli insektisitler Unlubitin başlangıç dönemlerinde kullanılabilir. Bu dönemlerde etkinlikleri iyidir. Ancak, ileriki dönemlerde, yani unlubitler çoğalıp, salgıları kendi büyüklüklerine ulaşınca, bitkide sadece beyaz bir tabaka görmeye başladığınız zaman, Malathion etkisiz kalır. Yoğunluk o kadar yüksek ise sistemik etkili insektisitler kullanmanız gerekecek.

Unlubit yoğunluğu fazla ise, bitkiniz de az sayıda ise, elinize bir patates filesi alın (Bitkiye zarar vermeyecek herhangi bir şey olabilir aklıma şu anda patates filesi geldi), unlu bitleri bitkiye zarar vermeden azaltın. Fileyi sürterek salgıları ve fazla unlubitleri düşürün. Sonra Malathionu uygulayın."

Eminim yeterli bilgi temin edecektir bu mesajlardaki bilgiler.

Eğer olmazsa, Mine Hn zaten detaylı bilgilendirmeyi müsait olunca yapacaktır.

Forumun ARAMA fonksiyonunu kullanmak bu gibi durumlarda çok işe yarıyor; tavsiye ederim...

Forumun arama fonksiyonunu daha etkin kullanmak suretiyle, daha önce bahsi geçmiş konular ile uzmanlarımızı yormamak adına bu şekilde detaylı açıklamaya çalıştım arama yöntemini. Mesajım bu yüzden uzun oldu epeyce, okuyanların vaktini almış oldum, affola...

Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

Gelişmeleri duymak isteriz...

Saygılar

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 14:26   #194
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Melisam ikinci tur açmaya başladı. Havaların serinlemesine ve bol rüzgar almasına rağmen oldukça bol çiçeklendi. Fakat yaprakları eski canlılığını yitirdi. Mevsimsel olduğunu düşünüyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 14:33   #195
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Sevgili limon
Evet su anda benimkide oyle yanliz bahceye diktigim hala gayet canli ve cicekten dallari egilyor
saygilar

Eski 04-10-2007, 13:04   #196
Yeni Üye

Sevgili lerdemir! Çok teşekkür ediyorum ilginizden dolayı... Hemen savaşa başlıyorum.

Eski 07-10-2007, 18:57   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Merhaba .Eski göz ağrım melisalara tekrar kavuştum.Bursadakiarkadaşlar bulamadıklarını söylüyorlar.İnegöl yolu üzerindeki seraların çoğunda var.Aldıklarım oldukça irive tanesi 3 ytl.Üzerleri silme çiçek.

murat_saga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 19:10   #198
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Melisa güzel çiçek, bu arada, Türkçe de güzel, biz de forumda Türkçeyi düzgün yazmaya çok dikkat etmeye çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili bir başlığımız da var.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 12:10   #199
Yeni Üye

Unlu bit sorununu çözdüm! Trafiğin sıkışık olduğu bir anda Çobançeşme fidanlığına uğradım . Oradaki arkadaş elindeki Supracide marka ilaçtan verdi. 1lt suya 15 ml ekledim ve uyguladım . Çok hızlı bir şekilde bitler öldü. Artık rahatım . Yardımlarından dolayı herkese teşekkürler!

Eski 23-10-2007, 12:03   #200
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Galeri: 42
Dostlar,arkadaşlar ve canlar;
Benim melisam tüm dallarından uç kısımları çiçeklendi ancak çok minik beyaz çiçekler bir kısmı soldu bir kısmı canlı duruyor.
Bu arada sanırım perdeyi çekerken dikkatsizce çekilmiş ki dalın bir tanesi kırılmış ama yaprakları halen canlı hiç bir kuruma belirtisi yok aceba bu dalı gövdeden ayırsam suya koysam köklenirmi? yoksa direkt olarak toprağa diksem olur mu? yapraklarını tamamen temizlesem çay için yinede köklenme olur mu?

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 12:39   #201
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Hakan bey suya koyun koklenir.Sizinki hangi melisa tibbi melisami yoksa digerimi?
Saygilar.

Eski 23-10-2007, 12:49   #202
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Galeri: 42
Sn.Sinaninci1 Bey,
Benim melisam, tıbbi melisa.
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 18:21   #203
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Onunda cok arsiz oldugunu soyluyorlar,bende her ikiside var, tibbi melisa 1 ay once geldi,pek fazla bilgim yok.

Eski 23-10-2007, 20:07   #204
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Hakan abi suda hiç denemedim ama toprakta çabuk köklenir. Ayrıca yapraklarını temizlemenizde sakınca yok ama ucunda iki yaprak bırakmanız daha iyi olur.
SAYGILAR...

Eski 15-11-2007, 23:05   #205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Fidan isteği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Mesajı Göster
Elimde 20 adet küçük fide olarak mevcut mevcut.İsteyen arkadaşlara gönderebilirim.
Eklenti 14849
Kudret bey.
Zamanı epey gecirdim galiba.Şayet elinizde mevcut Melisa fidanı varsa iki adet istiyordum.Sapancada oturmaktayım.Saygılar.nevzataydemir@gmail.com.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 07:38   #206
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
melisa

Günaydın herkese.Benim melisa çiçeğim yaşadığımız yer olan Ankara'da camlarla kapalı bir balkonda duruyor.Ekte fotoğrafladığım şekilde biraz hasta gibi görünüyor.Acaba budamalı mıyım?

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 08:05   #207
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benimki dışarıda pergola altında saksıda dikili. O da böyle görünüyor. Kışın yaprak döküyor sanıyorum. Okuduklarımı yanlış anlamadıysam kışı böyle geçirecek, baharda derince bir budama yapılacak. Kestiğimiz dalları da çelik olarak dikebiliriz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 10:16   #208
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sayın Limon verdiğiniz bilgi için teşekkürler.O zaman dikkatli bir gözlemci şeklinde beklemeliyim.Çünkü dallarını dik tutamıyor gibi,duvara yaslamam gerekiyor.

Eski 16-11-2007, 10:35   #209
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Norma hali de bu şekilde, Cestrum yerden dik dallanan bir çalı değildir. Önce dik çıkan dallar daha sonra yere doğru yatar. Ya bir çubukla destekleyin, ya da kışın sert budayın. Şu hali normal endişe etmeyin. Kışın dinlenecek.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 10:42   #210
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sayın Mine Hn.cevabınız için teşekkürler o zaman budama ile ilgili olarak site içinde araştırmalara başlayayım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024