agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2012, 01:02   #61
Yeni Üye

ümitibrahim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2012
Parabolik aynalara dair ciddi planlarım var;sistem yemek pişirmede kullanılanların epey büyük ölçeklisi olacak.Işığın girdiği yer kuvars gibi şeffaf bir refrakter,diğer bölümlerse kapalı devre refrakter,ışığın ilk çarptığı fırın içindeki bölümse hafniyum olacak.

Şu anki gazlı fırınımla 1100 derecelere çıkıyorum,saatlerce yüksek ısılarda çalışıyorum.Yakıt masrafı mı dersin,gaz ve oksijenin yarattığı risk mi tedirginlik mi dersin...

Doğa bize başka kaynaklar da vermiş;temiz,sağlıklı üstelik bedava,neden değerlendirmeyelim?

Böyle bir sistem için geniş alan lazım,''çekip başımı gittiğim'' zamanı beklemem gerekecek,iki yılım daha var.

Tabi böyle bir fırın yapma fikrine doğa dostlarının yakından takip ettiği İspanyadaki güneş santralinden ulaştığımı da belirtmeliyim;parabolik aynaların Kudüsünden çok şey öğrendik.

En ince ayrıntısına kadar araştırdım bu konuyu mecburen,o yüzden sistemi yemek pişirmek için kullanacaklara-haddim olmayarak-iki tavsiyem olacak.

İlki Budak-botanik arkadaşımın çizimlerinde belirttiği önlem kesinlikle alınmalı;parabolik aynalar küçük bile olsalar ciddi tehlikeler yaratabilirler.

İkincisiyse doğru yansıtıcı kullanılmalı;alüminyüm folyo ya da esnek reflektörler ışığın çok azını yansıtır,odakta elde edeceğiniz enerji çok düşük olacaktır.Reflektör olarak kaliteli bir cam ayna dışında birşey kullanmayın.Küçük kareler halinde elmasla kesilen cam aynaların çanak antenler üzerine aralıksız ve düzenli yapıştırılmasıyla elde edilen parabolik aynalar alüminyum folyoyla yaptıklarınızdan 4-5 kat daha fazla ısı sağlayacaktır.

En pratik ve verimli el yapımı parabolik ayna bildiğim kadarıyla budur,şu videodaki gibi;

PARABOLIC DISH MIRROR - PARABOLOID DIY REFLECTOR Solar death ray satellite antenna - YouTube

Folyoyla falan zaman kaybetmeyin derim,kare aynalar bu iş için biçilmiş kaftan.

ümitibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 08:33   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2010
Güneş Ocağı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selmaa Mesajı Göster
Hep düşünmüşümdür ama olmaz derdim. Güneş ışınlarıyla yemek pişirmek özellikle piknikte güzel olur. Başka deneyenler var mı? Neler pişirilebilir acaba. Mesela ekmek pişer mi? Bende denemek istiyorum. Paylaşırsanız sevinirim. Hoşçakalın.

Kolilerden yapılan güneş ocakları pişirme işleminden ziyade ısıtma işlemi yapar. Evde yemeği pişirirsiniz, gittiğiniz yerde onu ısıtıp afiyetle yiyebilirsiniz. Aşağıdaki linklerde görülen GÜNEŞ OCAĞI ile istediğiniz pişirme işlemini yapmanız mümkün. İmalat yeri Gebze-KOCAELİ.

Güneş ocağı ile patates kızartabiliyorsunuz. Hem de kısa sürede.
Güneş ocağı ile patates kızartma.AVI - YouTube

güneş ocağı ile sucuk kızartabiliyorsunuz
Güneş ocağı ile sucuk keyfi.AVI - YouTube

Tahta yakabiliyorsunuz. Tahtanın ne kadar zamanda alev aldığına dikkat edin.
Güneş ocağı ile tahta yakma.AVI - YouTube

Güneş Ocağı ile ciğer pişirebiliyorsunuz.
Güneş ocağı ile ciğer kızartması.AVI - YouTube

Güneş ocağı ile düdüklü tencerede ne isterseniz onu pişirebilirsiniz.
Güneş ocağı ile düdüklü tencere.AVI - YouTube

evsever ve gulcingiller beğendi.
noguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 10:22   #63
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
araba güneşliğinden de güneş fırını yapan görmüştüm internette.

Eklenen Resimler

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024