agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen ancestral
  • 1 Gönderen Asoo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2021, 22:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2021
Tapuda Kargir Ev Gecen Harabe Alacağım

Arkadaşlar Merhabalar ,

Bu topicte güncel bilgiye hakim arkadaşlar vardır diye sormak istiyorum.
Belli bir metraj arazi içinde tapuda kargir ev diye gecen yalnız evin sadece bir taş duvarı olan (harabe) bir yer begendim.Lokalizasyonu nedenli begendiğim bu yerde oturum muhtemelen yıllar yıllar evvel varmış.Tek tapulu kargir evli bir yer.

Bu yapıyı alırsam o köyde dogmadıgım icin ikametim de baska bir sehirde oldugu icin insaat izni alamaz mıyım? Okudugum kadarıyla köy mahalleye cevrildiyse yapılabiliyor denmiş ancak bizim baska koylerde de arazilerimiz var o koyler de mahalleye cevrildi yani zaten TC genelinde bu var diye biliyorum...

Emlakcı efendiye sorarsan ev yapabiliyorum hatta dublex bir yapı izni var hayaller satıyor olabilir diye temkinli yaklasıyorum.Eger farklı sehirde olmasam hemen gidip soracagım belediyeye ama bambaska bir sehirdeyim.

Umuyorum sorumu açıkca nakledebilmişimdir.

July Ulay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2021, 20:00   #2
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Alacağınız yer köy yerleşik alanı içinde ise zaten yerleşik alan içlerinde belediyeler tip proje onayını hemen veriyor. Yerleşik alan dışında ise,

Tarım arazisi statüsünde mi onu sordurun, değil ise işiniz sadece belediye ile.

Tadilat ruhsatı alacaksınız, ruhsatı çıkmadan sakın yıkmayın, tespit ederlerse, şikayet olursa tapudan silerler yapıyı.

Tadilat ruhsatı için yine proje isteyebilirler tam bilgim yok. bildiğim, Geniş çaplı tadilat ruhsatı almak yeni yapı yapmaktan daha zor.

Avantajı, kaçak olarak yapı yapsanız bile abonelik vs. de sorun yaşamazsınız, tapuda ev işli çünkü. İnşaat sırasında yakalanırsanız, ki bilmediğiniz bir yere gidecekseniz muhtemelen 2. gün şikayet ederler, o zaman iş zor.

July Ulay beğendi.
ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2021, 20:45   #3
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Büyükşehir belediyesi olan bir il ise tüm il sınırı içindeki köyler mahalle olduğu için belediyeden gerekli izinleri almalısınız.

Bolu Belediyesi, büyükşehir belediyesi olmadığı için, köyden izin almak şartıyla Bolu İl Özel İdaresi'nde ruhsat, iskan işlerini yürüttük.

Muhtarlık "Köyümüzde ikamet eden ..." diye başlayan bir karar almıştı. İkamet edip etmediğimize kimse bakmadı. Hatta ikamet etmediğimizi biliyorlardı. Muhtarlığın karar alması tamamen ikili ilişkilerinizle ilgili.

Köylülerimizle bizim aramız çok iyi olduğundan hiç sıkıntı yaşamadık. Ama cevizlik yapan birine su vermedikleri için adam cevizliğini satmak durumunda kalmış, ballandıra ballandıra anlatıyorlar.

July Ulay beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2021, 20:28   #4
Yeni Üye

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. evler hep köyiçi..bu durumda belediyeye gideceğim.bu sırada ilgilendiğim bir ev daha oldu.bunda icinde oturum var.yani tek bir duvarı olan bir harabe değil bu yapı...bu da köyiçi.bunda evi yıkmadan ic dış tadilata sokmus olsam da belediyeye gitmeli miyim? neticede herkes eski evini yıkmadan onaramaz mı? İstanbuldayım ve burada evin butunlugune yeni yapı eklemedikçe catısı dısı ici bahcesi tadilata sokuluyor...belediyeye giden kimse olmuyor.ama bu suç unsuru mu bilmiyorum ben.(yani sanmıyorum olsa memurlar herkese ceza keserdi ne basıma geldi ne de kulagıma boyle bir sey geldi.)

Eski 18-06-2021, 20:32   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Büyükşehir belediyesi olan bir il ise tüm il sınırı içindeki köyler mahalle olduğu için belediyeden gerekli izinleri almalısınız.

Bolu Belediyesi, büyükşehir belediyesi olmadığı için, köyden izin almak şartıyla Bolu İl Özel İdaresi'nde ruhsat, iskan işlerini yürüttük.

Muhtarlık "Köyümüzde ikamet eden ..." diye başlayan bir karar almıştı. İkamet edip etmediğimize kimse bakmadı. Hatta ikamet etmediğimizi biliyorlardı. Muhtarlığın karar alması tamamen ikili ilişkilerinizle ilgili.

Köylülerimizle bizim aramız çok iyi olduğundan hiç sıkıntı yaşamadık. Ama cevizlik yapan birine su vermedikleri için adam cevizliğini satmak durumunda kalmış, ballandıra ballandıra anlatıyorlar.
Cevabınız için çok teşekkür ederim.anladım burası buyuksehir belediyesi.sanırım belediyeden izin almam gerekecek.Tekrar teşekkür ediyorum.

Eski 08-07-2021, 22:12   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi July Ulay Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhabalar ,

Bu topicte güncel bilgiye hakim arkadaşlar vardır diye sormak istiyorum.
Belli bir metraj arazi içinde tapuda kargir ev diye gecen yalnız evin sadece bir taş duvarı olan (harabe) bir yer begendim.Lokalizasyonu nedenli begendiğim bu yerde oturum muhtemelen yıllar yıllar evvel varmış.Tek tapulu kargir evli bir yer.

Bu yapıyı alırsam o köyde dogmadıgım icin ikametim de baska bir sehirde oldugu icin insaat izni alamaz mıyım? Okudugum kadarıyla köy mahalleye cevrildiyse yapılabiliyor denmiş ancak bizim baska koylerde de arazilerimiz var o koyler de mahalleye cevrildi yani zaten TC genelinde bu var diye biliyorum...

Emlakcı efendiye sorarsan ev yapabiliyorum hatta dublex bir yapı izni var hayaller satıyor olabilir diye temkinli yaklasıyorum.Eger farklı sehirde olmasam hemen gidip soracagım belediyeye ama bambaska bir sehirdeyim.
Umuyorum sorumu açıkca nakledebilmişimdir.
Tapuda ev geçiyor ve elektrik ,su aboneliği varsa hemen iyi bir usta bulup vakit geçirmeden hemen inşaata başlayın.
Resmi yollara girerseniz mimari proje , ruhsat derken aylar geçer. Sonra da 200 metrekareye yapı denetim girmiyor öyle yapacaksınız ya da 200 metrekareyi geçip yapı denetimle de uğraşacaksınız falan filan. inşaat malzemelerine devamlı zam geliyor demir 7500 civarı daha da yukarı çıkacak gibi.

free45de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2021, 17:46   #7
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi free45de Mesajı Göster
Tapuda ev geçiyor ve elektrik ,su aboneliği varsa hemen iyi bir usta bulup vakit geçirmeden hemen inşaata başlayın.

Bundan emin misiniz yani altyapı abonelikleri varsa izine gerek olmuyor mu?

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2021, 15:48   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi free45de Mesajı Göster
Resmi yollara girerseniz mimari proje , ruhsat derken aylar geçer. Sonra da 200 metrekareye yapı denetim girmiyor öyle yapacaksınız ya da 200 metrekareyi geçip yapı denetimle de uğraşacaksınız falan filan. inşaat malzemelerine devamlı zam geliyor demir 7500 civarı daha da yukarı çıkacak gibi.
emin misiniz sorun olmaz mı ki belediye gelip insaatı durdurmaz mı

Eski 29-07-2021, 22:58   #9
Yeni Üye

Şikayet olmadıktan sonra inşaatı kimse durdurmaz. Belediye gelse de inşaatı mühürler ya da para cezası keser. Öbür türlü 20 ya da 30 bin civarı ruhsat , proje falan gider. Bizim köylerde hepsi kaçak biz elektrik su aboneliği olmadığı için ruhsatlı inşaat yapmaya başladık.

Eski 30-07-2021, 07:50   #10
Yeni Üye

Temir's Avatar

Belediye mühürlerse inşaat durmuş oluyor işte

Eski 08-08-2021, 22:46   #11
Yeni Üye

Betonu 1,5 ay önce 270 tl den anlaştım, 2 gün önce ödeme yapıp beton işini bitirdiğimde yeni fiyat 380 tl olmuş. Demek istediğim yeni başlasam sadece betondan 15.000 küsür zararım olacaktı.

Eski 24-08-2021, 21:46   #12
Ağaçsever

rumble's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2019
Tapuda gözüken yanısıra belediyede ne gözüküyor araştırın tek başına tapu yetmez belediye kayıtlarında yıkık ev vb gibi kayıt varsa tadilat izni ile başlamanızı öneririm.

rumble Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2021, 08:56   #13
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Bildiğim kadarı ile 2021 yılı sonuna kadar köy yerleşik alanı içinde yapı yapma izni - ruhsatı almanıza gerek yok. Bu konuda ilgili köy muhtarı ile görüşme sağlarsanız gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2021, 10:36   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2021
Merhabalar,

Aynı soruyu bende sormak istiyorum. İlgilendiğim bir yer var. Yaklaşık 4.5 dönüm. Tapuda 2 ahşap ev, ,birket samanlık ve arsa olarak görünüyor. Ben eski evi ve samanlığı yıkıp yerine konteyner' dan ev ve depo yapmak istiyorum.

Buna izin varmıdır yoksa tadilat ruhsatı sadece beton ev için mi geçerlidir?

TheNorth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2022, 09:44   #15
Yeni Üye

Temir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TheNorth Mesajı Göster
Merhabalar,

Aynı soruyu bende sormak istiyorum. İlgilendiğim bir yer var. Yaklaşık 4.5 dönüm. Tapuda 2 ahşap ev, ,birket samanlık ve arsa olarak görünüyor. Ben eski evi ve samanlığı yıkıp yerine konteyner' dan ev ve depo yapmak istiyorum.

Buna izin varmıdır yoksa tadilat ruhsatı sadece beton ev için mi geçerlidir?
Bunu ben de merak ediyorum. 5 dönümden az olduğu için sıfırdan ev yapacakmışsınız gibi izin almak gerek galiba

Eski 20-03-2024, 06:36   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2024
Merak ettim evi aldınız mı ? yerine farklı birşey yapabildiniz mi ?

techturko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
house, inşaat izni, kargir ev, köy evi, taş ev

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024