agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler
  • 3 Gönderen hosseda
  • 5 Gönderen hosseda
  • 2 Gönderen hosseda
  • 10 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen hosseda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2020, 18:19   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
teras çatı yalıtımı

11x6 metre ölçülerde yaklaşık 70 m2 teras çatı. 25 cm . kalınlığında 30 cm. yüksekliğinde betonarme duvarla çevrili. Üzerinde 3 tane baca olan bir havuz desek hatalı olmaz tarif. Bu teras çatının betonu üzerinde şap var eğim yeterli ve yıllardır kışın likit membran ile su izolasyonunu hallettik yazın da branda çekerek sıcağı uzak tuttum. Ancak zamanla beton zeminde oluşan kılcal çatlamalar sebebiyle az da olsa eve rutubet gelmekte. Salon tepesinde sarımsı lekeler oluşuyor, yaz başında tavan boyasıyla sorunu giderdim hep. Ama bu soruna kalıcı çözüm aramaktayım.

İlk kalıcı çözüm çatı yapmak ancak mecbur kalmadıkça o seçenekten uzak durmaktayım.

Bir diğer çözüm ise teras çatı izolasyonu olarak tavsiye edilen yöntem ; En alta su tecritini sağlayacak membran serilmesi sonra xps levhaların membran üzerine yapıştırılması onun üzerine örtü, daha sonra da bir kaç santim kalınlığında kalın beyaz mozaik serilmesi....

Bu yöntem hakkında bilgi sahibi olan varmıdır. Olumlu olumsuz tavsiye lütfen.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2020, 17:57   #2
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Bende yeni evimin çatısını bu şekilde yapacağım için konunun takibindeyim...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2020, 18:20   #3
Ağaç Dostu

Şehirdeki evimizin yanındaki apartmanda mantolama yapılıyor. Duvara sert köpük levhalarını yapıştırdılar özel harcıyla, sonra dubellerle sabitleyip üzerine sıva sonrada boya yaptılar. İşi yapan ustaya seslendim biraz bilgi alayım diye abi patron aşağıda onunla konuşun dedi. İndim aşağıya patron tanıdık çıktı. Derdimi anlatınca bu usul sende olmaz sana ben en düzgün yolu anlatayım dedi. Yukarıda yazdığım yolu anlattı ama o xps levhalar yapışmadan serilecek membran üzerine akabinde serilecek mıcırla levhalar sabitlenmiş olacak diye ekledi. Yapıştırma ilavesini nette yaptığım araştırmada okuduğum bir yazıda gördüm ve aklıma daha yattı o yolu izleyeyim dedim.

Yaz başı başka bir yerde çatı tadilatı işimizi hakkıyla ve çokta uygun fiyata yapan marangoz tanıdıkla konuştum biz yaparız her türlü çatı ve izolasyon işini dedi ama daha sonra bu yolun sağlıklı olmayacağını en sağlam yolun ahşap üzerine kiremit çatı olacağında ısrar eder oldu, üstelik uygun bir fiyat teklifiyle geldi.

Karar vermek zor ama hiç şüphem yok ki çatı yaparsam evin üzerine ne kadar iyi kapatılırsa kapatılsın haşere ve fare yuvası olacak orası eminim.

Araştırmaya devam ediyorum. Gelişmeleri yazarım buraya.

Eski 12-10-2020, 13:21   #4
Ağaç Dostu

İlk mesajımda yazdığım usulle çatıya izolasyon yapıldı. Su tecriti için serilen 4 mm lik kumlu membran eğime dik olarak uygulandı ( şap betonuna ısıtılmak suretiyle yapıştırılıyor) üzerine 4 cm kalınlığında xps levhalar serildi ( bunlar birbirlerine geçmeli oluyor ve basmaya dayanıklı ve su itici özellikleri var (ısı izolasyonunu sağlayan tabaka). xps levhalar üzerine geotekstil keçe diye isimlendirilen bir örtü yayıldı ve en üste beyaz kırma taşlar serildi. Yaklaşık 4 ton çakıl taşı 70 m2 terasa tam denk geldi (2,5 m3).

Eğimin sonunda 5 adet su gideri var onlara a4 kağıdı ebatlarında kestiğim tel kafesleri dün kendim yerleştirdim. En alta serilen membran duvara 10 santim kadar kaldırılmıştı onun bittiği yerlere kuvvetli ahşap kestirdim ve dubellerle duvara monte edildi. Ahşabın duvara denk gelen üzerine de dyson su itici malzeme ile tecrit yapıldı.

Şu anda herşey çok güzel görünmekte ama havalar bozunca durum ortaya çıkacak tekrar yazarım neticeyi.

nil, skanatlar, Muda ve 2 kişi beğendi.
Eski 19-12-2020, 22:49   #5
Ağaç Dostu

Geçen hafta köye çok yağmur oldu. Bu hafta sonu da kış hissettirdi kendisini. Teras çatıya yapılan tecrit beklediğimden iyi neticeler veriyor. Sadece şömine ile ev ısınır hale geldi tavanlarda da herhangi bir nemlenme durumu yok.

Muda ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 20-12-2020, 10:58   #6
Ağaç Dostu

Çatının son hali:

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2020, 00:57   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2020
çok güzel olmuş

erkinplt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2021, 20:46   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Çatının son hali:
Eviniz çok hoş daha fazla fotoğrafı var mı acaba? Bir de 4 ton çakıl taşı neden gerekli, çatıya nasıl çıkarttınız

free45de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2021, 14:41   #9
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın free45de.

Evin yapımı esnasında ve sonrasında ilgili bölümde epeyce fotoğrafı olacak.

Çatıya serilen kırma taşlar, ısı izolasyonu için serbest olarak serilmiş olan tecrit levhalarını sabitlemekte ayrıca yaz aylarında güneş ışınlarından da koruyacak tavanı. Taşlar, merdiven başına döküldü sonrada merdivenlerden çardak üzerine uzatılan kalaslara basılmak suretiyle kovalar içinde çatıya taşındı.

free45de beğendi.
Eski 14-05-2021, 11:46   #10
Ağaç Dostu

Teras çatı izolasyonu sıcak havada da gayet başarılı. Evin içi serinliğini muhafaza eder oldu.

Eski 22-05-2021, 10:34   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Teras çatı izolasyonu sıcak havada da gayet başarılı. Evin içi serinliğini muhafaza eder oldu.
Merhaba

Yapım aşamasına ait fotoğraf var mı ?

Troia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024