agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen nevizat
  • 1 Gönderen mustafatufan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2020, 20:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020
Bağ evi hakkında

Merhabalar. Kütahya'nin bir ilçesinde 860 metrekarelik bir tarlam var. Bu sene etrafini çevirdik. Toprağini işledik. İçerisine meyve ağaçlari ve biraz da sebze ektik. Amacımız eşimle birlikte doğaya kaçmak ve ýaşayabildiğimiz kadar doğada yaşamak. Tarlanin iş yerime 2 km uzakta olmasi da çok büyük bir avantaj bizim için.
Buraya ev yapmak ve izin almak için bugün ilçe tarım müdürlüğüne gittim.(Tarla ilçe sınırları içinde değildir) Fakat hiçbir şekilde bir yapi yapamayacağımı söylediler. Sadece altına beton atılmadan konteyner veya tahtadan su motorunu falan koyabileceğim ķüçük bir yapi yapabileceğimi söylediler. Yan tarlaların neredeyse tamamında ev mevcut. Tarlamızın yola cephesi ve kadastrol yolu mevut. Nasıl bir yol izleyebileceğimiz konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Anlamaďığım konu, orası tarım arazisi fakat orada araç ve gereçlerimi koyamadan, barinamadan nasil tarım yapabilirim ki?

Rusan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 22:20   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2012
ilçe sınırları dışındaki arazilere ev yapmak için başvuracagınız mercii il özel idaresıdir.

nevizat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 19:13   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevizat Mesajı Göster
ilçe sınırları dışındaki arazilere ev yapmak için başvuracagınız mercii il özel idaresıdir.
Merhabalar. Bugün il özel idaresi ile görüştüm. Tarım ve köy işleriyle görüşmem gerektiğini ancak herhangi bir yapı yapılamayacağını söyledirler. Tarla için en az 20 dönüm , bahçe için 5 dönüm altındaki yerlere hiçbir şekilde yapılamaz dediler.

Eski 28-05-2020, 20:32   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2012
plansız alanlar imar yönetmeligine göre hukuken yapı yapamazsınız.Ancak yukarıda da belirttiginiz gibi konteyner işinizi görebilir.Ben de öyle yaptım.suyu depo ile energi güneş paneli ile hallettim.ileride imar affı çıkarsa - ki yeni sona erdi - yapıyı hukuka uygun hale getirebilirsin.Senin için de en uygun çözüm budur.Başkada arayışlara girip kendini yıpratma.
Sağlık ve mutluluk dilerim.

nevizat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 14:57   #5
Yeni Üye

Merhabalar Nevizat Bey, bugün il özel idare ile tekrar görüştüm. Kafamda konteyner tarzı bir yapı vardı. Çelik ayakların üzerine 30 metrekarelik yerden tamamen yüksekte duvarları betopan ile yapılmış bir yapı düşünmüştüm. Aslında konteynerdan tek farkı çelik ayaklar üzerinde olması, yere temas etmemesi ve standart konteynerlardan biraz daha büyük olmasıydı. Ne olur ne olmaz diye il özel idareyle görüşüp yerden yükseğe metrekare belirtmeden konteyner koyup koyamayacağımı sordum.
Aldığım cevap; sonuçta konteynerın da bir yapı olduğunu, eğer ki denetlemeye geldiklerinde tarımdan görüş isteyeceklerini, tarım ve köy işleri bizim için uygunsuz derler ise cezasına katlanacağımı söylediler. Oraya 2 metrekarelik kulübe yapabileceğimi, buna herkesin anlayış gösterebileceğini ancak yapacağım veya koyacağım şey 10 metrekare bile olsa benim orada amacımın başka olacağını düşüneceklerini ve cezalarına katlanmam gerektiğini söylediler. Bugün ilçe tarım ile tekrar görüşeceğim ve onlardan izin isteyeceğim.
Size de sağlık ve mutluluklar dilerim.

Eski 24-09-2021, 22:23   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rusan Mesajı Göster
Merhabalar. Bugün il özel idaresi ile görüştüm. Tarım ve köy işleriyle görüşmem gerektiğini ancak herhangi bir yapı yapılamayacağını söyledirler. Tarla için en az 20 dönüm , bahçe için 5 dönüm altındaki yerlere hiçbir şekilde yapılamaz dediler.
Aradan bir yıl geçtikten sonra konuyu hortlatmış olacağım. Bugün bana da birebir aynı şeyler söylendi. Seçeneklerimi düşünüyorum. Siz ne yaptınız?

kamil35 beğendi.
mustafatufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024