agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2018, 06:48   #31
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Bulunduğum bölgede taş binalar rağbet görmektedir.
Taş binalarda büyüdüğümden olsa gerek bende taş bina heveslisiyim.
Harcı toprak olan taş binalar görüyorum yaşadığım beldede.
Bu binaların estetiğine imrenerek bakıyorum.
1 numaralı resimde ki taş duvara bakıyorum da estetik diye bişey yok.
Vurulan beton gez örülen taş duvarın şıklığını bozuyor.
2 nolu resimde ki örülen duvara baktığınızda taşlar aralıklı oturmakta oysa 19 nolu resimde ise gayet güzel.
Azıcıkta olsa bilgiye sahip olan biri olarak örülen taş duvara sonradan gez vurmak duvarın estetiğini bozuyor.
Taşlar örülürken konacak harç taşkın konarak dışa taşan harcın silinerek alınması duvarın estetiğine zarar vermeyeceğini düşünüyorum.
19 nolu mesajda da bu son anlattığım gibi yapılmış.
Şunuda bilelim her taş duvar tutmaz.
Taş ustaları bunu gayette bilir.
Yapılan taş binanın iç sıvasını kalın vurmanızda yarar sağlar.
Zira taş duvar hava şartlarına çok duyarlı.
Soğuksa soğuğu emer sıcaksa sıcağı emer.
İşte bu neden ile iç sıva çok önemli.
Türkiye'de taş ustaları babadan dededen gördüklerini unutmuşlar diye düşünüyorum.
Alternatif sunduğunuz da bu böyle olur diye işin kolayına gidiyorlar.
Bazı şeyleri ustanın değil kendi isteğiniz gibi yapılmasını isteyin.
Her şey gönlünüzce olsun.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 14:59   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2018
Sayın kozanlı yukarıdaki taş örneklerinden bir ev yapmak istiyorum. Bu taşları nereden temşn edebilirim. Fiyatları hakkında bilginiz var mı? Saygılar

Adnan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 15:02   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2018
Ev hakkında bilgi gelmedi yapabildinizmi?

Adnan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 04:03   #34
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adnan25 Mesajı Göster
Sayın kozanlı yukarıdaki taş örneklerinden bir ev yapmak istiyorum. Bu taşları nereden temşn edebilirim. Fiyatları hakkında bilginiz var mı? Saygılar
Çok iyi bir forum takipci değilim bu yüzden geç gördüm.
Sorduğunuz soruya gelince, ülkemizin en az atmış ilini, ilçesini ve köyünü gezdim.
Her bölgesinde taş var.
Yaşadığınız bölgeyi bi araştırın mutlaka vardır.
Örneğin, benim bulunduğum bölgede kara taş var 70-80 km Nevşehir de beyaz ve sarı kövek taş var.
Her ikiside estetiği güzel, yeterki iyi bir taş ustası bulun.
Taşa estetik veren imarın yapılışı.

Turgay78 beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 12:21   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Başlık altına aslında bölge bölge ,referanslarıyla , ustalığı zanaati ile,proje alanında uyumluluğu ile memnun kaldıgınız,duydugunuz ustaları isim isim, bölge bölge belirtsek çok faydalı olur düsünüyorum.Ne dersiniz??

chelik26 beğendi.
Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 12:11   #36
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Çocukluğumda muhtemelen 13-14 yaşlarımdayken babamla bahçe duvarını yaptığımızı hatırlıyorum. Duvarın bi tarafını babam diğer tarafını ben örerdim taşla. Taşın düz olan tarafını duvar dışına bozuk olan tarafı duvarın içine gelecek şekilde yapardım öyle yapardı çünkü dedem öyle görmüştüm. Eğer taş oturmadı ve oynuyorsa oynadığı yere biraz daha çamur koyar içine de taşı sabit tutacak küçük taşları koyardım ki taş hareket etmesin. Çamur kuruyunca da taş sağlamlaşırdı.
Annem çamur koyardı, ablam ve kız kardeşim lazım olan taşları getirirdi yerden. Hayat zordu ancak güzel günlerdi.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 22:07   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2019
Ceo Ahmet ev yapımı için araştırırken foruma den geldim. Tüm yazıları okudum. Evin son durumu ne old. 2020 Yaz başı taş evi yapmak için İznikten bir yer aldık. nasıl yapacağız bilmiyoruz. inşallah bizde iyi bir usta buluruz.

ayşe.sell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 17:30   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2019
Bunlar da bizim 2014 yılında Ayvalık'ta yapdığımız 6 adet taş eve ait fotoğraflar,
İşçiliği ve süreci zorludur ama özenli yapılırsa verilen emeğin karşılığını alırsınız.

Not Fotoğraflar biz projeyi tamamladıktan sonra instagram kullanıcıları tarafından çekilmiş karelerden oluşmaktadır...

Kiraz, Muda ve su teresi beğendi.
MasifEv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2019, 14:48   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MasifEv Mesajı Göster
Bunlar da bizim 2014 yılında Ayvalık'ta yapdığımız 6 adet taş eve ait fotoğraflar,
İşçiliği ve süreci zorludur ama özenli yapılırsa verilen emeğin karşılığını alırsınız.

Not Fotoğraflar biz projeyi tamamladıktan sonra instagram kullanıcıları tarafından çekilmiş karelerden oluşmaktadır...
MasifEv selamlar,
2. görseldeki bir evin maliyeti ne kadar acaba?

runoutoff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2019, 18:33   #40
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi runoutoff Mesajı Göster
MasifEv selamlar,
2. görseldeki bir evin maliyeti ne kadar acaba?
Sayın Runoutoff , taş evde maliyeti oluşturan faktörlerin bir kısmı yapılacak araziyle alakalı.

En yakın ev yapmaya uygun taş ocağının mesafesi, şantiye alanının şehire uzaklıgı vb gibi.

Dolayısıyla su kadara mal olur diyemem , kaliteli bir taş evin uygun fiyatlı bir seçenek olmayacağını söyleyebilirim.

Eski 19-06-2019, 08:09   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Aslında sormak istediğim şu. 100m2 2 katlı bir evi betonarme yapmak (yalıtımı taş yünü olacak) veya taştan yapmak arasındaki maliyet farkı kaç olabilir tahminen?

runoutoff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2019, 12:07   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Eğer makul fiyatla çalışan ustayı bulursanız kayda değecek fark olmaz. Ama şimdilerde taş ev diye uçuk rakamlar söz konusu ediliyor.

Evi yığma yapacak olsanız dahi belli kısımlarda betonarme imalat mecburi, yapı ruhsatımızda taşıyıcı sistem kısmına " çerçeveli sistem" diye kayıt düşmüşlerdi.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2019, 16:01   #43
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Eğer makul fiyatla çalışan ustayı bulursanız kayda değecek fark olmaz. Ama şimdilerde taş ev diye uçuk rakamlar söz konusu ediliyor.

Evi yığma yapacak olsanız dahi belli kısımlarda betonarme imalat mecburi, yapı ruhsatımızda taşıyıcı sistem kısmına " çerçeveli sistem" diye kayıt düşmüşlerdi.
Sayın Hosseda ,

Ufak bir bilgi hatası var; düzeltme ihtiyacı gördüm mazur görün...
Taş konstrüksiyonun da kendi statik hesabı var beton hibrit yapı yapmak zorunlu değil,

Taş ev fiyatlarının betonarmeye oranla maliyetli olmasının sebebi zemin etüdü,zemin mekaniği ve statik hesapları , yapı denetimi vb gibi sürecin profesyonelleşmesiyle ve genel konstüksiyon kalitesinin yüksek tutulmasının gerektirdiği işçilikle alakalı , taş ev çok sağlamdır ama yıkılma söz konusu olursa içinden kolay kolay canlı çıkamazsınız.

Usta işi tabir edilen yapıda yıllarca sorunsuz oturabilirsiniz ama bir zemin hareketi olmayacağını da kimse iddia edemez, belki tek katlı yapıda bunlar önemsenmeyebilir zaten doğası gereği kolay kolay bir sıkıntı yaşamazsınız, ama 2 kat ve üzeri yapıda zemin tonlarca baskıya maruz kalacak dolayısıyla
büyük ihtimalle zeminde bir oturma yaşanacak bu hareketin yapıya bindireceği toplam yükü gözardı etmek çok sağlıklı değil.

Eski 19-06-2019, 16:21   #44
Ağaç Dostu

Sayın MasifEv,

İmar mevzuatına hakim değilim,yazdığım çerçeveli sistem tabirini ruhsata bakarak kullandım. İmalatı fotoğraflamak sureti ile safha safha kayda aldım arada dönüp bakmak güzel oluyor.
Önce temel kazıldı ve temelin bazı kısımlarına( kepir zemini bulmak için daha fazla kazılan yerlere) moloz taşlarla ve mıcırla dolgu yapılarak tüm temele ( oda ara bağlantıları dahil) demir döşenerek beton atıldı. Sonra su basmana kadar taş örülerek üzerine aynı şekilde demir örüldü ve gene betonlandı. Duvarlar taş ile 50 cm. eninde olmak üzere tavana kadar yükseldi ve tekrar orada demirle örülerek betonlanma yapıldı bilahare tavanın betonu gene demirlerle örülerek beton atıldı.

Yani evde üç safhada olmak üzere bölüm araları da dahil olmak üzere demirli beton dönüldü mevcut taş duvarlar bunlar üzerinde. Evde hiç kolon yok. Yedi yıl oldu neredeyse ama herhangi bir problem yaşamadık şükürler olsun.
Eve yaklaşık 150 ton taş harcandı, bahçeye harcanan ile birlikte toplam 300 ton taş kullanıldı inşaatta. Bu taşları arada bulduğu bir yardımcı ile tek usta yaklaşık iki yılda örerek evi tamamladı.
Ev fenni usulde inşa edildi diye biliyorum ki oturma raporu için belediye yetkilileri gelip gerekli kontrolları da yaptı zamanında.

Eski 19-06-2019, 16:42   #45
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın MasifEv,

İmar mevzuatına hakim değilim,yazdığım çerçeveli sistem tabirini ruhsata bakarak kullandım. İmalatı fotoğraflamak sureti ile safha safha kayda aldım arada dönüp bakmak güzel oluyor.
Önce temel kazıldı ve temelin bazı kısımlarına( kepir zemini bulmak için daha fazla kazılan yerlere) moloz taşlarla ve mıcırla dolgu yapılarak tüm temele ( oda ara bağlantıları dahil) demir döşenerek beton atıldı. Sonra su basmana kadar taş örülerek üzerine aynı şekilde dem,ir örüldü ve gene betonlandı. Duvarlar taş ile 50 cm. eninde olmak üzere tavana kadar yükseldi ve tekrar orada demirle örülerek betonlanma yapıldı bilahare tavanın betonu gene demirlerle örülerek beton atıldı.

Yani evde üç safhada olmak üzere bölüm araları da dahil olmak üzere demirli beton dönüldü mevcut taş duvarlar bunlar üzerinde. Evde hiç kolon yok. Yedi yıl oldu neredeyse ama herhangi bir problem yaşamadık şükürler olsun.
Eve yaklaşık 150 ton taş harcandı, bahçeye harcanan ile birlikte toplam 300 ton taş kullanıldı inşaatta. Bu taşları arada bulduğu bir yardımcı ile tek usta yaklaşık iki yılda örerek evi tamamladı.
Ev fenni usulde inşa edildi diye biliyorum ki oturma raporu için belediye yetkilileri gelip gerekli kontrolları da yaptı zamanında.

Sayın Hosseda,

Öncelikle evinizde uzun yıllar sağlıkla oturmanızı temenni ederim,

Eviniz uzun bir süreçte inşaa edildiği için muhtemelen zemin oturması inşaat sürecinde büyük oranda kademe kademe tamamlanmıştır, yığma bina oldugu için duvar kalınlığınız muhtemelen yeterlidir, verdiğiniz bilgilere istinaden ustanız zemin kaynaklı hareketleri demir destekli bir beton zemin ve subasman üzeri tekrar aynı konstrüksiyonu ile tolere etmiş ki düzgün uygulandıysa sağlıklı bir çözüm.

Benim belirtmek istediğim husus taş evin ağırlığı sebebiyle ciddi bir projelendirme ve inşaat aşaması oldugunu unutmamak gerekliğiydi, bu süreçte usta tecrübesine değil mühendislik hesaplarına güvenmek gerektiğini düşünüyorum tabii ki bu yazdığım sizin evinize yönelik değil genel konuyla alakalı.

betonarme ev alın görüşüne katılmamakla birlikte değerli gördüğüm bir tespit için
CRI TÜRK

Saygılar

Eski 19-06-2019, 16:59   #46
Ağaç Dostu

İyi dileğiniz için teşekkür ederim sayın MasifEv,

Eklediğiniz linkteki haberi okudum ancak şunu demek lazım, bahsedilen bölgelerde yapılan evler bildiğimiz yığma taş ev değil.Kaba halini görmedikleri için sanırım onları yığma ev sanmaktalar, bilhassa Alaçatıda yapılıp geleneksel usulde taş evi havasına sokulan bu binaların çoğu taşıyıcı sistemi tamamen betonarme olarak inşa edilerek taş kaplanan evler.

Evimiz dağda yani zemin taş ancak zamanında okuduğum bir makalede sert zeminde yüksek ev yumuşak zeminde alçak ev iyidir yazmaktaydı. Allah korusun hepimizi diyorum depremlerden ve diğer afetlerden.

Eski 20-06-2019, 09:13   #47
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Uygun yapılmış ise betona gerek yok

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MasifEv Mesajı Göster
Sayın Hosseda,

Öncelikle evinizde uzun yıllar sağlıkla oturmanızı temenni ederim,

Eviniz uzun bir süreçte inşaa edildiği için muhtemelen zemin oturması inşaat sürecinde büyük oranda kademe kademe tamamlanmıştır, yığma bina oldugu için duvar kalınlığınız muhtemelen yeterlidir, verdiğiniz bilgilere istinaden ustanız zemin kaynaklı hareketleri demir destekli bir beton zemin ve subasman üzeri tekrar aynı konstrüksiyonu ile tolere etmiş ki düzgün uygulandıysa sağlıklı bir çözüm.

Benim belirtmek istediğim husus taş evin ağırlığı sebebiyle ciddi bir projelendirme ve inşaat aşaması oldugunu unutmamak gerekliğiydi, bu süreçte usta tecrübesine değil mühendislik hesaplarına güvenmek gerektiğini düşünüyorum tabii ki bu yazdığım sizin evinize yönelik değil genel konuyla alakalı.

betonarme ev alın görüşüne katılmamakla birlikte değerli gördüğüm bir tespit için
CRI TÜRK

Saygılar
Teknik tartışma uzun ve burası için gereksiz olur. Her yapı şeklinin artıları-eksileri oluyor.
Taş ve yığma yapılar için iki örnek vereceğim. Ayasofya ve Sultanahmet.
Türkiye'nin en yıkıcı depremlerine başarıyla karşı koyabilmişler.
Yükseklikleri iki katı geçer.
Kullanılan açıklıklar betonarme yapılardan birkaç kat fazla.
Deprem yüklerini sönümleyebildikleri için ayakta kalmışlar. Ahşap yapılar da sönümlemeyi çok iyi yaptıkları için, deprem açısından olağanüstüler.

g.c. beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2019, 11:35   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceoahmet Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Pazartesi günü belediyeye gittim. ISU çalışmalarını henüz tamamlamadığı için izin vermiyorlar. Konu bakanlıktaymış, bakanın imza atması kalmış sadece. 2 ayı bulur diyorlar. Macburen bir müddet daha bekleyeceğiz. Sonrasında başlayacağız inşallah.
Usta uygun olur derse önden istinat duvarını yaptırırım **** ev ile duvarı aynı zamanda yaptırırım. Duruma göre bakacağız anlayacağınız. Gelişme olduğunda buradan yazacağım. Sağlıcakla...
Hocam son durum hakkında bilgi verebilir misin(Hangi kalemlere hangi masrafları yapıldı)? Ben de köye taş ev inşaatına başlamak üzereyim. Mümkünse inşaat aşamalarının fotoğraflarını paylaşabilir misiniz?

rontx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 11:21   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2019
taş işçiliği gerçekten en zor olanlarındandır. Van'da yine bir taş ustası aynı zamanda çobanlık yapan adam leyleklerin o bölgede yuva ihtiyacını karşılamak için taştan kuleler yapmıştı. Çok zarif bir sanat olarak ortaya çıkıyor.

darkdemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 20:36   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2020
bu hikayenin sonunu merak ediyorum

taşevhayali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 18:36   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2020
selamlar, ricam olacak

selamlar, yazınızı ve gelen cevapları okudum gerçi yaklaşık 2 sene geçmiş ama tecrübe benim için çok önemli. Yaptığınız bu evden tecrübeniz yani, oda duvarları ve ev dış cephe duvar kaç cm oldu, hangi tür taş kullandınız, ısı yalıtımı için başka bir uygulama yaptınız mı, temel çukuru, temele demir ve beton gibi bir uygulama yaptınız mı? çatıyı hangi tür ağaçtan yaptınız, şikayet ettiğiniz ve memnun kaldığınız hangi uygulamalar oldu. Bu sorularıma ayrı ayrı cevap atabilirmisiniz.Şimdiden çok teşekkürler. dilerseniz kaydedilen(at)gmail.com adresime de direkt yazabilirsiniz. Tekrar teşekkürler
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceoahmet Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba

Tüm yazılanları tabiri caizse soluk soluğa okudum. Paylaşılan tecrübeler çok kıymetli. Evini bitirenler var, yeni başlayanlar var, herkes hayaline kavuşmuştur veya en kısa sürede kavuşur ümit ediyorum.

Ben de doğa ile iç içe olmak arzusundaydım. Eşim izmit'li, Başiskelede Yuvacık barajının üstündeki Aytepe'ye mangal yakmaya gideriz yaz aylarında. Aşağısı cayır cayır yanıyorken Aytepede üşüyüp kapşonlu giydiğimi bilirim. Havası çok temiz, yemyeşil bir yer. Buradan bir yer almam lazım dedim ve araştırmaya koyuldum. Eşimin teyzesi bölgede birçok kişiyi tanıyor. Sağolsun yardımcı oldu ve alternatifler arasından kiraztepe mevkii'nde 1 dönüm arsa aldım eylül 2017'de. Arazi 700mt rakımda yemyeşil bir alan. %25 imarı bulunuyor.

İlk iş olarak arsanın yabani otlarını temizlemek gerekiyordu. Arsanın içinde yıkık eski bir ahşap ev vardı, enkazının toparlanması gerekiyordu. Kayınpederim ve ben tüm arsayı tırpanladık (bunu el tırpanı ile yaptık düşünün), yıkılmış evin tahtalarını tek tek söküp bir kenara istifledik. Ev yıkılmamış ve biz sökmüş olsak çok daha rahat bir şekilde sökümünü yapardık ama yıkılmış bir evin enkazını organize etmek çok yorucuydu.

Arazi eğimli, iki yola cephe. evi koyacağımız bir alan var ama düzeltilmesi gerekiyordu ve eğimli kısımların iş makinesi ile tıraşlanması gerekti. Evi yapacağımızı düşündüğüm alanın tam ortasında ise bir ıhlamur ağacı vardı. Çok üzülerek de olsa ağacı kesmemiz gerekti (yerine yenilerini dikeceğiz inşallah fazlasıyla).

Tırpan ve ev enkazının kaldırılması sonrasında sıra ağaca geldi. İnternetten aldığım ucuz fiyatlı benzinli testere ile yine internetten ağaç kesme videolarından öğrendiğim şekilde ağacı çok güzel bir şekilde kestim, parçalara ayırdım kütükler vs hepsini organize ettim.

Sıra iş makinasının evin yapılacağı alanı düzeltmesi ve tuvalet çukuru kazılması işi geldi.
İş makinesi için yan komşum bilal ustayı tavsiye etti, yamaç kısmı gereğinden fazla traşlanırsa toprak kayması olabilirmiş, bilal usta işinin ehli dediler. birkaç kişi de teyit edince yaklaşık 2 ay bilal ustanın müsait olmasını bekledim mecburen.

Evin yapılacağı alan (Ahşap ev komşunun);

Bilal usta evin yapılacağı alanı düzltti, tıraşlanabilecek eğimli yerleri yine eğimlerine dikkat ederek olabildiğince tıraşladı. Evin yapılacağı alan ortaya çıkmış oldu. Evin yapılacağı yerin alt kısmına tuvalet çukurunu kazdı. Fabrikadan künkler geldi 160cm çap genişliğinde 60cm yüksekliğinde 4 künk geldi veüstünde kapağı. Nakliyeyi, künklerin fabrikadan alınmasını sağolsun bilal usta halletti. Künkler 800TL. Küçük kamyonetler getiremedi künkleri tonaj sınırlaması yüzünden büyük kamyonlar getirdiler; Bulundunduğumuz noktaya 300TL nakliye ücreti ödedim. Ev alanının düzeltilmesi, tuvalet çukurunun kazılması işleri için toplam 5,5 saat çalıştı bilal usta. bilal ustaya da 550 TL ücret ödendi.

Bilal ustanın eline sağlık, çok ilgilendi;

Arsayı ilk aldığımda nasıl bir yaşam alanı oluşturabilirim diye araştırmaya başladım. İnternette araştırma yapınca karşıma en hesaplı konteyner evler çıktı. Konteyner evler maliyet açısından iyiler ancak bulunduğum bölgede belediyeden izin almak gerekli. Subasman da yapılacak. iş böyle olunca bir kere yapalım yaşanılacak bir yer olsun diye ahşap veya betonarme ev düşünmeye başladım. Subasman her halukarda yapılacak, çatı her halukarda yapılacak, belediyeden izin her halukarda alınacak. Dolayısı ile bu saydıklarım sabit maliyetler olarak karşıma çıkıyor. Aradaki tek fark evin cephesinin ahşap mı betonarme mi olacağıydı.

Ahşap evler çok güzel görünmelerine rağmen uzun dönemde çok baş ağrıtıyormuş. 1 kez yağmur güneş yiyince bakım yapılması gerekiyor. Özellikle uzun dönemde zeminden rutubet alıyor ve çok sıkıntı çıkarıyormuş. Bunu bölgedeki ahşap evde yaşayanlar da teyit ettiler. Dolayısı ile betonarmeye kaydım yavaş yavaş.

Bu arada sinop'a seyahat ettim iş dolayısı ile. Orada görüştüğüm kişi aynı zamanda taştan istinat duvarı, site etrafı çevrilmesi gibi işler yapıyormuş. Metrekaresini sordum; Metrekare 150TL taş, çimento, kum, işçilik her şey dahil dedi. Sonra neden ben de taş ev yaptırmıyorum ki dedim Ustasını gerekirse gönderebileceğini, türkiyenin istenen her yerinde taş ev yapabileceğini söyledi. Sonra taş evi araştırmaya başladım

Taş ev ile alakalı çok fazla bilgi yok internette. Allahtan bu forum var ve herkes tecrübelerini paylaşmış. Sevgili Aziz Fayda tüm detayları ile anlatmış yaşadıklarını (kendisine telefonla da ulaştım, çok yardımcı oldu teşekkürü borç bilirim). Araştırmaya girince öğrendim ki metrekaresi 150 TL taş+işçilik+çimento+kum olan fiyat taşı alıp üstüste koyma fiyatı imiş ve sadece taşın bir yüzü düzeltiliyor bu fiyatta; Yani istinat duvarı gibi tek yüzü yapılan duvarlarda geçerliymiş.

150 TL'ye işçilik+malzeme dahil yapılan duvar aşağıdaki duvar anlayacağınız;

Ev olacağı için duvarın her iki tarafında da taş yüzeyinin düzleşmesi gerekiyor, bu sebeple fiyatlar artıyor. Bir de taşın görünümünü de kare veya dikdörtgen haline getirirse usta, fiyat bayaa artıyor.

Devamı gelecek...

asline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024